גם אם קשה לכם לדמיין עכשיו את הסתיו מעבר לפינה, כשבחוץ כל-כך חם, עמודי הפריחה הלבנה של החצבים, שמתחילים לפרוח בכל חלקי הארץ מאותתים לנו, שיש סיבה לחייך. החצב, שמזוהה עם הסתיו, מתחיל את פריחתו באמצע אוגוסט וממשיך לפרוח עד אוקטובר.

על שום מה חצב? יש האומרים שבגלל העובדה שהוא חוצב את הדרך שלו לעומק הקרקע ואחרים מתייחסים לתחילת הפריחה, באמצע חודש אב. האחרונים טוענים שהמילה חצב מורכבת מצמד המילים “חצי אב”, שאפיינה בעבר את התקופה בה הנשים יצאו לכרמים, לבושות בלבן, כמו פריחתו של החצב.

הסוד של החצב לפריחה בסוף הקיץ נמצא בבצל שלו, שאוגר סוכרים בחורף בתהליך פוטוסינתיזה. בין החצבים תמצאו כאלה, שהגבעולים שלהם מגיעים לגובה של מטר וחצי ואפילו יותר! אלה הם חצבים “ותיקים”, שצברו כמה שנים של כמויות גשם גבוהות. לגובה המרשים, גם של הגבעולים הנמוכים יותר, מצטרפת תפרחת לבנה מרהיבה מתחתית הגבעול.

עם כאלה תכונות, לא פלא שלא מעט שירים נכתבו על החצבים. ביניהם השיר הקצבי של להקת תיסלם “חצבים פורחים”, “כמו חצב” מאת נעמי שמר, “חצבי אלול”, “חצב בגלים לבנים” ו”החצב והסתיו” של אהוד קלפון.

גם גבוה וגם יפהפה | צילום: אריה טננבאום

גם גבוה וגם יפהפה | צילום: אריה טננבאום

למי קראת מיוחד?

את החצבים אפשר לראות מהצפון לדרום, לאורך מישור החוף עד איזור הר הנגב ואפילו באזורים המדבריים, שנחשבים לקשים ביותר, כמו אזור מצפה רמון ונחל רמון. בין שלל המקומות נציין כמה, שנחשבים למיוחדים יותר: לאורך ציר אלון באזור בקעת הירדן, על הגג של התחנה לחקר ציפורי ירושלים ע"ש נילי ודוד, במורדות חומת שמואל וברמת המדבר לאורך שמורת מצוק ההעתקים. וזה לא הכל. 

הנה עוד כמה מקומות מומלצים, שבכל שנה נצפית בהם פריחה יפה של הצמח הסתווי וכנראה שגם העונה הזו הם יככבו שם.

חצבים במרכז הארץ: גבעת נפוליאון ברמת גן 

תל (גבעת) נפוליאון הממוקם בגבול בין פארק ראש ציפור ושיכון וותיקים ברמת גן ובסמוך לאתר שבע טחנות שעל הירקון הוא אחד ממוקדי פריחת החצבים השנה! הגבעה הפסטורלית שבלב הכרך האורבני מאפשרת לטבע אמיתי לפרוח ולתושבי העיר ליהנות מאיכות חיים המשלבת טבע עירוני שמאכלס מינים יחודיים לטבע הארץ ישראלי.

בנוסף להיותו אתר טבע עירוני משגשג, תל נפוליאון טומן בחובו חשיבות היסטורית שכן מקושר לסיפור מסעו של נפוליאון בנופרטה שהתרחש בשנת 1799 , ושעל פי הסברה התמקמה במקום אחת מיחידותיו של צבא נפוליאון לאחר הקרבות בעיר יפו הסמוכה.

על חורבות מבצר צלבני: חורבת קרתא

המסלול הקצר שעל חוף הכרמל יוביל אתכם אל גבעה קטנה, עליה נמצאים שרידי המבצר הצלבני חורבת קרתא. פרט לנוף ולתצפית יפה על כל הכרמל ועל חוף הים, ילוו אתכם בין השבילים חצבים פורחים, שכבר החלו לפרוח השנה באוגוסט.

ברך לחורבת קרתא | צילום: מיכל דובינסקי

בדרך לחורבת קרתא | צילום: מיכל דובינסקי

לא רק אתר ארכיאולוגי: תל יודפת

את הטיפוס של 5-10 דקות אל ראש תל יודפת שווה לעשות, גם אם הוא דורש טיפה מאמץ, כדי ליהנות מריכוזי פריחה של המוני חצבים, שכבר החלו להנץ השנה באמצע אוגוסט. תוך כדי הליכה תוכלו לדמיין איך יוסף בן מתתיהו פיקד על חייליו במקום זה בתקופת המרד הגדול של בית שני ולהבין נדוע בחר ביודפת כמקום מושבו. 

ככה נראית פריחת החצבים בתל יודפת:

להשקיף על חומות העיר העתיקה בירושלים: גבעת התנ"ך 

בין הרחובות דרך חברון ודוד רמז בירושלים, בטווח שבין הכנסייה הסקוטית סנט אנדריוס לתיאטרון החאן הירושלמי, עומדת גבעה קטנה. זוהי גבעת התנ”ך, אתר פריחה טבע עירוני במרכז העיר ירושלים, שפורח בסתיו, בחורף ובאביב.

בחודש ספטמבר הגבעה מתכסה בפריחת החצב. תוך כדי הליכה בין השבילים תוכלו גם ליהנות מתצפית על חומות העיר העתיקה, גיא בן-הינום, עמק רפאים, נחל קידרון והרי ירושלים וגם לפגוש את הציפורים והפרפרים, שאוהבים לבקר בגבעה. 

  • דרכי הגעה להולכי רגל: הכניסה הנוחה יותר יוצאת ממגרש החנייה בדרך חברון (מול מלון הר ציון) והכניסה התלולה יותר – מרחוב דוד רמז (מול מתחם התחנה) – לא מתאימה למתקשים בהליכה.

ליהנות מהטבע בשיאו: שמורת יקום 

בין הרצליה לנתניה יוצא מסלול, שנחשב למאסט לאוהבי פריחה. אפשר לצאת לטיול מעגלי בפארק יקום או להמשיך במסלול הקווי עד חוף הים, בסמוך לוינגייט. לאורך הדרך תחלפו על פני שרידי כפר ערבי, שדרת אקליפטוסים ושרידי מחצבה. כשתגיעו אל רכסי הכורכר תתכוננו לקריאות התפעלות למראה עמודי הפריחה הלבנים של החצב. וזה לא כל מה שתוכלו לראות בטיול הקסום ממש במרכז הארץ.

יפהפה לכל אורכו | צילום: חיה עמירן

יפהפה לכל אורכו | צילום: חיה עמירן

באמצע העיר: שביל החצבים

בקצה רחוב נוף שבעיר ערד מתחיל מסלול הנמתח לאורך 2 ק”מ עד רחוב אחווה וידוע בשם שביל החצבים. למרות שההליכה בשביל עוברת בוואדי של נחל טוביה וכוללת כמה מקטעים של עליות קצרות, היא מתאימה לכל המשפחה, ומלבד החצבים תיהנו גם מנוף מדברי יפהפה.

איפה עוד תוכלו לראות פריחת חצבים?

צפון

לרוב תמצאו פריחה בין שרידי הכפר העתיק דבורה בסמוך למפל ג'ילבון, בטיילת העיר קצרין, לאורך גדות נחל זוויתן עליון, הר תבור, גבעת עדה, טיילת הר הקפיצה, חוף כרמל ובתל עכו מצפון לתל דור, בנחל עיון, בבית הקברות של מטולה, תל רקת, בחלק התחתון של נחל ציפורי עד טחנת הנזירים ובגלבוע.

מרכז

לרוב תמצאו פריחה בשמורת אירוס הארגמן בנתניה, הגבעות הדרומיות של מודיעין, שלולית החורף נתניה, בשמורת אירוס הארגמן בגבעת חומרה, בגבעת הכורכר במאחורי לבית ספר שדה מעגן מיכאל (מכינה קדם צבאית”מנשרים קלו”), האחו הפורח בבאר יעקב, מבשרת ציון בחלק השני של טיילת שכונת רכס-חלילים, עין שריד, יער חדרה, טיילת נתניה ובכוכב יאיר, ירושלים – ליד הסינמטק על המורדות הדרומיים של הר ציון (גיא בן הינום), ליד מוזולאום מזור, שביל החצבים בפארק תל אפק, תל חדיד ונאות קדומים (יער בן שמן).

דרום

לרוב תמצאו פריחה בחוף דלילה באשקלון, על הר צרור – כמה קילומטרים מזרחית לשדה בוקר, נחל רחף עליון במדבר יהודה, עין עבדת, יער יתיר ובשולי הכביש בירידה לים המלח.  

דיווחי פריחה עדכניים

לאחרונה נצפו פריחות מרשימות של חצב לאורך כביש 6, בקו ההפרדה בין נתיבי דרום וצפון. אלו ממכם שנוהגים בתשומת לב ומקפידים על שדה ראייה רחב, וודאי שקלטו בזווית עיניהם את החצבים שפורחים ממש בימים אלו לאורך כביש האגרה שחוצה את ארצנו.

כמו כן, על סמך דיווחי פריחה משנים קודמות, יש לצפות שבשולי יער צרעה לכיוון הישוב צרעה ישנה פריחת חצבים שאמורה להיות בשיאו בימים אלו ממש! יער צרעה, דרך אגב, הוא יעד מומלץ ביותר לטיולים או פיקניק.

היער הציורי, שבמרכז הארץ, משתרע על פני 11 אלף דונמים, מצפון לבית שמש, ופסגותיו מתנשאות לגובה של 400 מטרים מעל פני הים. ביער תיהנו גם משפע של צמחייה טבעית, דרך עם פסלים שעוברת לכל אורכו, נקודות תצפית ואתרים ארכיאולוגיים. איך מגיעים ליער צרעה? בכביש 44, בין צומת נחשון לצומת שמשון, תמצאו את הכניסה ליער.

פריחות מרשימות נוספות, נצפו בחודש האחרון בגבעות הכורכר בנס ציונה - פינת חמד מקסימה בה גדלים כ- 300 זני צמחים. כדי לצפות בריכוזי החצב, הגיעו לכניסה מרחוב יקינטון. 

פריחת חצב בגבעות הכורכר בנס ציונה | צילום: דיווח פריחה מאת Iddo_3270859

                   פריחת חצב בגבעות הכורכר בנס ציונה | צילום: דיווח פריחה מאת Iddo_3270859

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות של ירקות חמור מצויה, חנק מחודד, צלף קוצני, דורבנית התבור וחרחבינה מכחילה. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

תיעדתם פריחה? דווחו לנו! »