מוסד “סדנאות האמנים” בירושלים, שהיה הראשון בארץ, הוקם בשנת 1982 ומאז נתן במה ל"שמות" ידועים ולאמנים בתחילת דרכם, סטודיואים מסובסדים כחללי עבודה וכתוצאה מכך, נוצרו שת"פים מרתקים ונולד קונספט חדש בארץ. 

סדנאות האומנים בירושלים. צילום: גילי מצאסדנאות האומנים בירושלים. צילום: גילי מצא

דוגמאות לשיתופי הפעולה המרתקים שנולדו פה, היו עם המוסך הצמוד ובית מלאכה לספרי קודש. כאשר מגיעים למקום, שנמצא בשכונת תלפיות, אזור תעשייתי מרוחק ממרכז העיר, שבו בעיקר יש אומנים שעוסקים במלאכות יומיות, מבינים את הרוח של היצירה, שנבעה גם כתוצאה מהגאוגרפיה היצרנית.

סדנאות האומנים בירושלים. צילום: גילי מצאסדנאות האומנים בירושלים. צילום: גילי מצא

המקום מהווה נדבך משמעותי לארועי תרבות ואמנות בירושלים, שמפיק בכל שנה עשרות תערוכות, את פסטיבל "מנופים", מגזין "הרמה", כנסים בינלאומיים, מיזמי חינוך ועוד. בתערוכה נפרשים ארבעה עשורים, כל עשור והאירועים המכוננים שלו -שהשפיעו על המדינה ועל עיר הבירה שלה וכמובן שיש פה גם התייחסות למלחמה ולאסון הלאומי, שאנחנו עדיין בעיצומו.

מדיות שונות בתערוכה. צילום: גילי מצאמדיות שונות בתערוכה. צילום: גילי מצא

מרתק לראות מנעד כזה גדול של מדיות שונות שהאמנים ששהו פה יצרו, בינהם -יהודית סספורטס, דודו גרשטיין,  לארי אברמסון, פנחס כהן גן, שרון פוליקין, שרון בלבן, איצקוביץ גסטון צבי, גרי גולדשטיין, פמלה לוי, אבי סבח, מאשה זוסמן, שי אזולאי, נטע מוזס, חניתה אילן, ניב גפני, ועוד.

גבי קלזמר. צילום: גילי מצאגבי קלזמר. צילום: גילי מצא

בסיור מקדים לתערוכה, נכח האמן הוותיק גבי קלזמר, עם עבודה שמשלבת מלל בשם "אפריקנה" ודודו גרשטיין, אמן בינלאומי נודע, שהתחיל פה את דרכו בסטודיו של 30 מ"ר וכיום הוא יוצר בארבע קומות במרחב פרטי.
דודו גרשטיין. צילום: אביב בצוןדודו גרשטיין. צילום: אביב בצון

הציור המרהיב שלו "נופשים בים המלח", נראה ריאליסטי ומזמין כל-כך לקחת כסא נח מעץ ולצוף בעידן הנאיבי, שבו צוייר. בהחלט שווה לבקר פה כדי להתרשם מהשפע.

המסדרון הראשי. צילום: גילי מצאהמסדרון הראשי. צילום: גילי מצא

התערוכה נפתחה ב-12 באפריל ותוצג עד 20 ביוני.

כתובת: רח’ האומן 26, קומה 3, אזור התעשייה תלפיות, ירושלים

שעות פעילות: בימים שני, שלישי וחמישי 10.00-16.00, יום רביעי 10.00-20.00, שישי ושבת 10.00-14.00

לפרטים נוספים »

חללי הסטודיו. צילום: גילי מצאחללי הסטודיו. צילום: גילי מצא

גילי מצא היא עיתונאית-צלמת ובעלת הבלוג "לטייל עם גילי", שנותן השראה לטייל סולו בעולם, עם נישה "נהנית לבד" ועמוד אינסטגרם מגוון.