קברי צדיקים בהרי הגליל

ראוי לציין שקברי הצדיקים בצפון הם הפופולריים ביותר, לפחות בקרב אלו שלא נוהגים לעשות זאת לעיתים תכופות. העובדה שטבריה וצפת הן שתיים מערי הקודש תרמה לריבוי הצדיקים שפעלו ונקברו בצפון. בואו נכיר חלק מהם.

קבר רבי שמעון בר יוחאי – ההילולה הגדולה מכולן (מירון)

אין אחד שלא יודע מי קבור על צדו המזרחי של ההר הגבוה בגליל, הלא הוא הר מירון. הכוונה היא כמובן לתנא, רבי שמעון בר יוחאי. הרשב"י (שזהו כינויו הנפוץ) שחי במאה השנייה לספירה והיה לתלמידו של רבי עקיבא, נחשב לאבי תורת הקבלה ומחבר ספר הזוהר ומכאן חשיבותו. מדי שנה בי"ח באייר, ל"ג בעומר, תאריך המזוהה עם יום פטירתו של הצדיק ומסירת סוד הקבלה לפני עלייתו השמיימה, פוקדים את קברו של רבי שמעון בר יוחאי קרוב לרבע מליון איש. נחדד זאת ונאמר שמדובר בהילולה הגדולה מכולן. עוד בהילולה נהוג לבצע את טקס "החלקה" המפורסם – התספורת הראשונה של ילדים בני שלוש בה משאירים רק את הפאות. המשתטחים והמתפללים על קברו של הרשב"י רשאים לבקש ככל העולה על רוחם: פרנסה, בריאות, שפע, זוגיות שכן גדולתו של רבי שמעון בר יוחאי לא תסולא בפז.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • ל"ג בעומר הוא מועד ההילולה הגדולה ועל כן עלייה במועד זה היא חוויה מדהימה. בחג זה נראה המקום כמו חגיגה ענקית של אור, שמחה וצבע. אבל גם במשך כל השנה פוקדים רבים את הקבר. במקום יש מקווה מסודר ונקי, בית מדרש, ואפילו דוכנים לממכר אוכל. בליל החג, האזור עמוס עד אפס מקום.
 • איך מגיעים – מכביש 866 בסמוך ליישוב מרון. לא תפספסו את השילוט לקבר הרשב"י.

למסלול טיול במירון וביקור בקבר הרשב"י >>

קבר יהונתן בן עוזיאל – מחפשים שידוך? (עמוקה)

מבין כל תלמידיו של הלל הזקן, היה יהונתן בן עוזיאל לתלמיד המוצלח ביותר. המסורת מספרת שכאשר למד תורה, היה עושה זאת בלהט רב שכל עוף אשר היה מרחף מעליו היה נשרף. בנוסף, משייכת המסורת לעוזיאל את תרגום ספרי הנביאים והכתובים לארמית וגילוי "רזי התורה". בנוגע לחייו האישיים, לא ידוע אם היה רווק או נשוי, אך בנוגע למצוות פרו ורבו היה יהונתן בן עוזיאל חשוך ילדים. הסגולה עמה משוייך קברו של עוזיאל היא שידוך ופוריות. על מנת שתפילותיכם יענו, נהוג להשאיר פיסת בד או בגד במתחם הקבר.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • כ"ו בסיוון, יום פטירתו של יהונתן בן עוזיאל הוא המועד לעלייה.
 • איך מגיעים – לבאים מכביש 90 יש לפנות בצומת מחניים מערבה לעבר היישוב עמוקה. למגיעים מצפת דרך כביש 89, יש לפנות צפונה בצומת צפת לעבר עמוקה.

לנקודת תצפית קסומה באזור עמוקה >>

קבר האר"י הקדוש – הצדיק שידע את שפת החי והצומח (צפת)

המילים צפת וקברי צדיקים הולכים יחדיו. המפורסם שבהםרבי יצחק לוריא האשכנזי (האר"י) היה לגדול רבני צפת במאה ה-16. מספרים שידע לא רק את תורת הסוד הנשגבת אלא גם את שפת הבהמות והעופות, הדקלים וכמובן את שפת בני האדם בסגנון של "כתוב לך על המצח". האר"י נהג לצאת עם תלמידיו אל השדות ולחפש קברים קדושים להשתטח עליהם. בהיותו בן 38 נפטר ממגפה שפקדה את צפת. לאורך חייו לא כתב כלל את דבריו, אולם תלמידו רבי חיים ויטאל אסף את מחברות מקורביו שתיעדו את דברי הצדיק והוציאם בספר שנקרא "עץ החיים". תפילה על קברו של האר"י תתרום לחיזוק הנפש ותביא לגאולה.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • ה' באב יום פטירתו הוא גם יום ההילולה בו נוהגים לפקוד את קברו בבית העלמין של צפת.
 • איך מגיעים – בית העלמין של צפת הנמצא במערב העיר.

בואו לגלות עוד על צפת - אחת מארבעת ערי הקודש >>
 

קברי צדיקים בטבריה

בין אם אתם מייחלים לזוגיות או לא, עלייה לקברי צדיקים היא חוויה רוחנית, דתית ותרבותית מרתקת במיוחד ששווה להשתתף בה. אפשר באופן אישי ואפשר עם כולם. בטבריה תוכלו למצוא את כל הסגולות שכן העיר הייתה למקום בו ישבה הסנהדרין ובה נחתם גם התלמוד הירושלמי. חשיבותה משכה אליה את גדולי החכמים.

קבר רבי מאיר בעל הנס – "אלוקי מאיר ענני"

אם הייתם שואלים את רבי עקיבא, מה אתה יכול לומר על רבי מאיר בעל הנס, לא בטוח שהיו לו מספיק מילים לתארו. טרם נעסוק בניסים, נציין כי אין עוררין על אהבתו של התנא לארץ ישראל ולתורה, מה שהפך אותו לאהוב על כל העם. פרט להיותו אחד מחכמי הדור (מאה שנייה לספירה) נהג רבי מאיר לכבד את העומד מולו בוויכוח הלכתי ובאם צדק היה שומר על ענוה. ובאשר לניסים, נביא את שמספר לנו התלמוד על רבי מאיר (לא להיבהל. תנסו לקרוא, התרגום מיד אחרי):

אחותה של ברוריה, אשתו של רבי מאיר בעל הנס, שהייתה בתו של רבי חנינא בן תרדיון, נתפסה והובאה למאסר. ברוריה ביקשה מבעלה, רבי מאיר, שילך ויפדה את אחותה. ניגש רבי מאיר אל השומר וביקש שישחררה. ענה לו השומר כי חושש הוא שמא ייענש אם ישחרר את האישה בניגוד להוראת הממונים עליו. השיב לו רבי מאיר שבכל פעם שיהיה בצרה עליו להתפלל ולומר: "אלוקי מאיר ענני" (אלהא דמאיר ענני) וכך ינצל. השומר השתכנע והסכים לשחרר את האישה. כמצופה, נענש השומר ונידון לעונש מוות, אולם בהיותו עומד להיתלות זכר את שאמר לו רבי מאיר, אמר זאת וניצל מתלייה [מתוך תלמוד בבלי, נזיקין, עבודה זרה יח, א]

יש שיגידו שהכוונה ברבי מאיר הוא בהארת עיני חכמים בהלכה. אגב, בניגוד למה שנהוג נקבר רבי מאיר בעמידה שכן התחייב לשבת רק כשיבוא המשיח. התורמים צדקה לקופת רבי מאיר יזכו להשיב לעצמם חפצים אשר איבדו. כמו כן, בריאות ובטחון גם הם מסגולותיו של הצדיק.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • נהוג לפקוד את קברו של רבי מאיר בי"ד באייר בתוספת צדקה ואמירת "אלהא דמאיר ענני".
 • איך מגיעים – מכביש 90 בלבד. בחלקה הדרומי של העיר. בצמוד לגן הלאומי חמת טבריה.

לאתרים מקודשים נוספים במערב הכנרת >>

קבר הרמב"ם – "ממשה עד משה לא קם כמשה"

רבי משה בן מימון (הרמב"ם) נחשב לגדול החכמים והפוסקים של ימי הביניים. ביחד עם התואר הנכסף, היה הרמב"ם לפילוסופים החשובים של המאות 12 ו-13 ואם לא די בכך עסק גם ברפואה. מבין הספרים שכתב נמנים "שמונה פרקים לרמב"ם", "מורה נבוכים" ו-"היד החזקה". מדובר בספרים קנונים ובולטים בארון הספרים היהודי. יצירותיו נחשבו לפורצי גבולות שכן שילבו תובנות בין האמונה לדעת ובין הדת לפילוסופיה. חלק מן הספרים זכו ללא מעט ביקורת. במסגרת נדודיו באגן הים התיכון קבע את מושבו באלכסנדריה שבמצרים שם הגיע לגדולות, בכל תחום שבחר לעסוק היה הוא לחכם שידו בכל ויד כל בו. טרם פטירתו ציווה להעלות את עצמותיו ולהיקבר בארץ ישראל אולם לא ציין היכן. על-פי האגדה, הניחו בני משפחתו את ארונו על גמל שצעד לאורכה של ארץ ישראל ובערב שבת עצר בטבריה – שם נקבר. מספר הסגולות כמספר התחומים בהם עסק הרמב"ם: רפואה שלמה, לימוד, חכמה והצלחה.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • שני מועדים עיקריים בהם עולים לקברו של הרמב"ם: כ' בטבת – יום פטירתו או בי"ד בניסן - יום הולדתו. מתחם הקבר ממקום במרכזה של טבריה ולכן תמיד תהיה בו תנועה.
 • איך מגיעים – בצמוד לתחנה המרכזית של טבריה, רחוב רבי יוחנן בן זכאי.

לחוויה מיוחדת סביב העיר טבריה >>

קבר רבי עקיבא – הגדול מכולם

40 שנה היה רבי עקיבא רועה צאן, 40 שנה למד תורה ו-40 שנה לימד תורה. מבין תלמידיו נמנים כפי שציינו לעיל, רבי שמעון בר יוחאי ורבי מאיר בעל הנס. סך הכול היו לרבי עקיבא כ- 24 אלף תלמידים. אחת המסורות לל"ג בעומר מספרת על מגפה שפרצה בקרב תלמידיו של רבי עקיבא ופסקה ב-33 (ל"ג) לספירת העומר. בזמן מרד בר כוכבא היה רבי עקיבא למנהיג הרוחני לצד שמעון (בר כוכבא), בשנת 136 לספירה נתפס על-ידי הרומאים, הובא לקיסריה וסורק במסרקות ברזל עד הוצאתו להורג. רבי עקיבא הוא אחד מעשרת הרוגי מלכות שמתו על קידוש השם. הקנוניזציה של התנ"ך, בדומה למה שאנחנו מכירים היום נעשתה על-ידי רבי עקיבא. האגדה מספרת שבעת עלייתו של משה רבנו השמיימה ציין הקדוש ברוך הוא בפני משה שיהיה אחד, בשם עקיבא אשר יהיה לגדול בתורה. מכיוון שעסק בלימוד תורה, הסגולה לפוקדי הקבר היא חכמה והצלחה בלימודים.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • ערב יום כיפור הוא המועד לעלייה. יום פטירתו של רבי עקיבא.
 • איך מגיעים – יש להיכנס בכניסה המערבית לטבריה ולנסוע על דרך הגבורה לכיוון צפון ומיד אחרי המפגש עם רחוב כרכום לפנות ימינה (מזרחה).

קבר שמעון הצדיק - והמפגש עם אלכסנדר מוקדון (ירושלים)

קבר דוד הוא המבוקש שבקברי הצדיקים בירושלים, אך מצפון לעיר העתיקה, בין הגינות הציבוריות לשכונות המגורים, קיימות מערות קבורה בעל חשיבות גדולה. אחת מהן היא המערה בה קבור שמעון הצדיק.

ניקח הפסקה מקברי הצדיקים בצפון ונעבור לעיר הקודש – ירושלים. מצפון לעיר העתיקה, במערת חצובה בסלע קבור שמעון הצדיק, שהיה לכהן הגדול בירושלים בימי הבית השני ודור שמיני ליהושע בן יהוצדק (הכהן הגדול בזמן שיבת ציון). התלמוד מספר לנו על מפגש בין שמעון הצדיק לאלכסנדר מוקדון בו מבקש הצדיק מאלכסנדר הגדול לחזור בו מהחלטתו להתיר לשומרונים להרוס את בית המקדש. בימים שבהם נשקפה סכנה בדרכים והמאמינים לא יכלו לעלות לקבר שמעון בר יוחאי במירון, היו מתפללים על קברו של שמעון הצדיק. בעבר היו נוהגים לבוא ולהתפלל לגשם, היום כל המבקש בריאות פרנסה יכול לפקוד את הקבר.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • נהוג לעלות בכ"ט בתשרי, יום פטירתו של שמעון הצדיק.
 • איך מגיעים – שכונת שייח ג'ארח בירושלים, בצמוד ל"אמריקן קולוני".

למדריך האטרקציות בבירה ירושלים >>

קבר רבי ישראל אבו חצירא - "הבבא סאלי" (נתיבות)

קברי צדיקים בצפון ובירושלים מבוקשים במיוחד. ביחד איתם, על אף השוני הגיאוגרפי, קברו של רבי ישראל אבו חצירא (הבבא סאלי) הוא אבן שואבת להמון מאמינים ומחפשי ברכה. חשיבותו של הרב המכובד לבני עדות המזרח גדולה ואף בשנות ה-80 הוצע לו לכהן כרב הספרדי הראשון לציון. ברכותיו היו אבן שואבת להמון מאמינים שרצו רק את סמיכת ידו של הרב.

עוד בהיותו ילד ציווה אביו על בנו, ישראל, לומר רק דברי ברכה. לימים נודע הבבא סאלי כאחד שברכותיו מתגשמות. עם עלייתו לארץ בשנות החמישים, ארזו מאמיניו את חפציהם יחד איתו ועלו איתו ארצה ממרוקו. שמו של הבבא סאלי הלך לפניו ורבים מבני עדתו, וגם אחרים, נהרו אל ביתו שבנתיבות לבקשת ברכה. גדולתו בתורה ובכל תחומי ההלכה הייתה לאין שיעור. בהיותו בן 95 נפטר ונטמן בנתיבות ומדי שנה נערכת הילולה גדולה לזכרו. ב-1972, בזמן חטיפת מטוס "סבנה" בנמל התעופה בן גוריון, הדליק הבבא סאלי נרות והחל לקרוא תהילים. בזמן תפילתו כבו הנרות טרם נמסו לגמרי, אז הכריז שנוסעי הטיסה ניצלו והכל בסדר ואכן היה זה במקביל לשחרור החטופים על-ידי סיירת מטכ"ל. הסגולה למבקרים והמתפללים היא בריאות והתגשמות של חלומות. בחייו היה מברך הבבא סאלי את המאמין בעזרת המים.

כל מה שצריך לדעת כדי לעלות לרגל

 • מועד העלייה לרגל לקברו של הבבא סאלי הוא ד' בשבט, יום פטירתו.
 • איך מגיעים – מכביש 25 נגיע לפינה הצפון מערבית של נתיבות, בסמוך לבית העלמין של העיר.

לתחילת הכתבה