להתלבש לטיול קיצי: כל הביגוד שצריך למסלולים חמים

לא צריך להרחיק עד מדבר סהרה בשביל לקבל מנה הגונה של שמש, שיכולה להרוס את הטיול שלכם. גם קמפינג בכנרת או טיול יומי בשבילי הארץ עלולים להסתיים באסון, ללא תכנון והצטיידות נכונים להגנה מפני השמש. בדקו את עומסי החום והטמפרטורות באזור אליו אתם מתכננים להגיע ואם בכל זאת יצאתם לטיול, התאימו את הציוד שלכם לתנאי החום ואל תוותרו על שום פרט שיגן עליכם מפני השמש ואולי אף מאסון. מאת: שי גנון, מנהל הדרכה ברשת למטייל
| 12/08/2013

הכלל הראשון והחשוב ביותר הוא להצטייד בהרבה מים. כמה? את כמות המים מחשבים לפי עומס החום, אורך המסלול ושימושים נוספים מתוכננים עם מים, כגון: הכנת קפה, שטיפת ידיים, שטיפת ירקות וכדומה. את כל אלו יש לחשב בנפרד מן המים המיועדים לשתייה. בכל מקרה, מומלץ להצטייד בליטר מים נוסף - עוד קילו על הגב, שיכול להציל חיים. עבור אלו שמתקשים לסבֶּל משקל על הגב, מומלץ לשאת את המים במנשאי שתייה ייעודיים, המקלים מאוד על הגב. חשוב לזכור – את המים לא נושאים כהכנה לתרגיל סחיבת משקלים בגיבוש ליחידת עילית... לכן, חשוב להקפיד על שתייה מרובה כל הזמן, גם כשלא צמאים.

באופן כללי, שתייה במנות קטנות ובעצירות מרובות לאורך כל המסלול, עדיפה הרבה יותר מאשר עצירות בודדות למנות מים גדולות בכל פעם, גם אם הדבר גורם לכם לחפש עץ מרוחק או סלע להסתתר מאחוריו בכל רבע שעה... הבונוס הוא, שאחרי כמה שעות, תרגישו נוח יותר, עם פחות משקל על הגב. כלל חשוב נוסף, הוא לקיים הפסקות שתייה יזומות במהלך הטיול ולא לשתות רק כשמרגישים את הדופק דרך הראש או כשחשים שעומדים להתעלף.

פריט חיוני נוסף בטיול הוא הכובע – הביאו אחד, שיהיה! מומלץ כזה עם שוליים רחבים, המספק גם הגנה לעורף. כמובן שלא מטיילים בלי ללבוש חולצה, בייחוד אם נושאים תרמיל – כשתנסו לשים תרמיל על הגב השרוף, ביום הטיול שלמחרת, גם דובים יתעוררו משנתם, לאחר שישמעו את זעקות הכאב שלכם...

תנאי האקלים ואופיו של הטיול יקבעו, במידה רבה, את פרטי הציוד הנדרשים. לדוגמא: באזורים טרופיים חמים, כגון ג'ונגלים, בהם הצמחייה צפופה וסבוכה, גדל הסיכוי לחתכים ופציעות. אזורים אלו משמשים גם כבית גידול לחרקים מסוגים שונים ועל כן יש להיערך לכך בהתאם. באזורים מדבריים חמים הטמפרטורה גבוהה מאוד, במהלך כל שעות היום, ומקורות הצל מועטים. בלילה הטמפרטורה במדבריות צונחת באופן חד והפרשי הטמפרטורות עשויים לעלות אף על 10 מעלות. לכן, כשאתם מתכננים את הטיול, תנו דעתכם לתנאי האקלים השונים והיערכו אליהם בהתאם.

אביזרי עזר

כובע: אחד מפרטי הלבוש החשובים ביותר, לכל יעד שטוף שמש, הוא כובע רחב שוליים. הכובע נועד להגן על הראש מפני קרינת השמש, להצל על הפנים ולהגן על הראש מפגיעת צמחיה גבוהה או ענפים תועים. מאחר ואנו פולטים את כמות החום הגדולה ביותר דרך הראש, על הכובע לאפשר גם אוורור יעיל וכמובן שעליו להיות קל משקל.

לכובע מצחייה יש שטח הצלה קטן, יחסית, והוא אינו יכול לספק הגנה מקרינת צד. קיימים כובעי מצחייה עם תוספת בד, העוטפת את שולי הכובע ומכסה גם את העורף. כובעים אלו נקראים "כובעי לגיונרים" והם פתרון מעולה, למי שחשוף ממושכות לשמש. אם אתם מתכננים לנסוע לאזורים עם צמחייה גבוהה, כמו בג'ונגל, או לאזורים סבוכים, כדוגמת סבך אוסטרלי, מומלץ להשתמש בכובע עם שוליים נוקשים. אלו יהיו יעילים בעצירת ענפים, המוטחים בפתאומיות לעבר הפנים. כדאי מאוד שלכובע יהיו פתחי אוורור, אשר יאפשרו זרימת אוויר מצד אחד לצד שני. פתחי אוורור מרושתים הם יעילים מאוד, כיוון שהם מספקים אוורור, אך גם הגנה מפני קרינה. טיפ: צבע בהיר עוזר בהחזרת הקרינה. 

קיימים גם כובעים מתקפלים, לצורך הקטנת הנפח באריזה. מרכיב זה יכול לסייע, כאשר צועדים באזור מוצל ומואר, לחילופין. במצב כזה, ניתן לגלגל את הכובע לתוך הכיס ולהוציאו שוב, כאשר אתם שוב יוצאים לאזור שטוף שמש. זה חוסך זמן ומאמץ ומונע את השארתו של הכובע בתיק, מתוך עצלות. במדינות מוכות יתושים ניתן להשתמש בכובע מיוחד, הכולל כילת יתושים, המכסה את אזור הפנים. כובע כזה מאפשר שימוש בכילה ובמידה ואין בה צורך, ניתן לקפל אותה, כך שהכובע הופך לכובע רחב שוליים רגיל.

לבוש קיצי: באקלים חם אנו עלולים להתמודד עם עומס חום וקרינה ישירה של השמש, הגורמים לאיבוד נוזלים ולהזעה. על כן ,שיטת השכבות החורפית, המוכרת לנו, אינה מתאימה במקרה זה. לבוש קיצי צריך לספק איזון, בין הצורך להימנע מחשיפה ישירה לשמש ובין ההתמודדות עם עודפי זיעה וסילוקם, לשיפור תחושת הנוחות. עיצוב ביגוד קיצי חייב להתחשב בגורמים הללו. הפתרון הוא לבוש מרווח ומאוורר, המאפשר לאוויר, הרווי בין הלבוש לגוף, להתחלף בקלות עם אוויר יבש יותר וחם פחות.

שימו לב: כאשר יש קרינה חזקה של שמש באזורים פתוחים, כיסוי שטח הגוף ימנע מגע ישיר של קרינה עם העור וכך יוריד את הטמפרטורה התחושתית (הטמפרטורה שמרגישים בפועל), שהיא בודאי גבוהה יותר מטמפרטורת האוויר.

 • לבוש בצבע בהיר דוחה קרינה באופן טוב יותר מלבוש כהה.
 • על הבד להיות צפוף מספיק כדי לעצור את קרני השמש, אבל לא צפוף מידי, על מנת לאפשר אוורור יעיל.
 • חשוב שכל הגוף יהיה מכוסה, כולל ידיים ואפילו הרגליים.

מכנסי טיולים

בשנים האחרונות, החלו מכנסי טיולים לתפוס בהדרגה את מקומם על המדף. מכנסי כותנה יכולים להתאים לאקלים קריר, לפעילות סטטית יחסית או ליום יום. בפעילות אקטיבית באקלים חם ולח, הכותנה לא מצליחה לנדף את כל הזיעה והמכנסיים הופכים לחים ופחות מאווררים. באופן כללי, עדיף תמיד לטייל עם מכנסיים עשויים אריג סינתטי. הם קלים, נעימים, מתייבשים מהר ומאוד נוחים. חשוב לשים לב למספר נקודות:

 • על הגזרה להיות מרווחת ולאפשר חופש תנועה. בגזרות החדשות קיימת אחת תלת ממדית, באזור המפשעה, המקנה נוחות גבוהה יותר.
 • במכנסי טיולים ישנם, בדרך כלל, כיסים רבים - חשוב לשים לב לאופן סגירתם. כפתורים עלולים להיתפס במשהו ולהינתק. צמדנים הם נוחים מאוד לשימוש, אבל חשוב לשמור על ניקיונם. רוכסנים מוסיפים עובי, אך עלולים להפריע, כאשר הם מתחככים עם הגוף.
 • בסוגי מכנסיים רבים משולבת חגורה במכנס, גזרות אחרות ניתנות לכיווץ, על ידי גומי בגב או במותניים, המאפשר התאמה ללא חגורה.
 • ניתן להשיג מכנסי טיולים ארוכים, שעל ידי ניתוק הרוכסן התחתון, הופכים למכנסיים קצרים .
 • יתרונם של מכנסיים, העשויים סיב סינטטי, הוא יכולתם המהירה מאוד להתייבש (תכונה חיונית למכנסיים רטובים, לאחר הליכה ממושכת, שלרוב מלווה בליטרים של זיעה, שחייה בנחל או סתם לאחר כביסה).

לבוש תחתון

לבוש הכותנה, המקובל על כולנו, הוא בעצם בחירה גרועה, גם לפעילות באקלים חם. לבוש כותנה הופך להיות מעיק, תוך זמן קצר, בגלל הרטיבות שהוא צובר וחוסר יכולתו לאוורר את הגוף. אלו מאפיינים גם תחתונים צמודים וחזיות ולכך מתווספת אי נוחות, עקב לכלוך, המצטבר מהפרשות שומניות של הגוף ומלחי הזיעה. הלבוש התחתון החדש בא לענות על בעיות אלה. חשוב לומר, שגם בלבוש החדשני ביותר אין פתרון מוחלט. מדובר, בעצם ,באספקת מרווח נוחות גדול יותר בצורה משמעותית. מעבר לכך, הלבוש החדש מאפשר לצמצם את כמות פריטי הלבוש, ומאפשר תחזוקה וניקוי נוחים וקלים יותר. השוק עובר היום לשימוש בסיבי היי-טק, כדוגמת Coolmax ו- Tactel. סיבים סינתטיים, כדוגמת Coolmax, מרחיקים את עודפי הלחות ועדיין מאפשרים תחלופה של אוויר חם ולח באוויר מבחוץ. בניגוד ללבוש כותנה, דווקא Coolmax יהיה יעיל, במידה ויהיה צמוד לגוף ולא מונח בצורה מרושלת. קיימים גם תחתוני בוקסר, העשויים מסיב, שמתאים במיוחד למזג אויר חם ופעילות מאומצת. 

באופן כללי, לצורך טיול בתנאי חום, מוטב לקחת כמה חולצות העשויות 100% סיב סינטטי (שהתחושה שלהם היא כמו זו של כותנה) והן תהיינה אידיאליות, שכן נעים מאוד לטייל איתן, והן כמובן מתייבשות במהירות לאחר הכביסה.

החולצות הטובות ביותר הן אלו, שמאופיינות במספר רב של אפשרויות אוורור, צווארון גבוה להגנת העורף מפני קרני השמש, שרוולים ארוכים למניעת כוויות שמש על הזרועות ואורך חולצה כזה, המאפשר להכניס את החולצה למכנסיים.

תרמילאים ומטיילים מנוסים תמיד מוודאים שיש להם מערכת בגדים יבשה עבור זמן מנוחה ומרגוע, במקום מסתור בסוף היום, אפילו אם פירוש הדבר ללבוש מחדש בגדים רטובים למחרת בבוקר. בגדים חלופיים אפשר לשמור בתוך שק עם סרט קשירה חסין למים. אפשר להשתמש בשקים הקטנים והשקופים גם כדי לשמור בהם מפות, ציוד אלקטרוני ופריטים חיוניים אחרים, שחייבים להישמר יבשים .

בשנים האחרונות החלו לייצר בגדים, על פי דרוג הגנה הדומה, אם כי לא זהה, למרכיב ההגנה בפני השמש: SPF (Sun Protection Factor), המיושם לגבי אמצעים שונים לסינון קרינה. עד כה, לא נקבע תקן בינלאומי רשמי לנושא. יחד עם זאת, דירוג הגנה של שתי מדינות קיבל חזקה: הגנת הביגוד הבריטית British Clothing Protection Factor) CPF) ומרכיב ההגנה האולטרא-סגול של אוסטרליה (Ultraviolet Protection Factor) UPF . בשני המבחנים השתמשו בספקטרומטר, כדי למדוד את יכולת האריג לחסום קרניים אולטרא סגוליות.

בשנים האחרונות פותחו חולצות וכובעים, העשויים מאריגים מיוחדים, אשר דוחים באופן מוחלט יתושים.

פנו לאחד מסניפי למטייל להתייעצות עם המומחים! לרשימת סניפי למטייל >>

פריטים חשובים נוספים:

 • כילה
 • דוחה חרקים לשימוש על הגוף
 • דוחה חרקים סלילי, לשימוש במקומות סגורים
 • ערכת עזרה ראשונה
 • משקפי שמש
 • תחליב הגנה מפני השמש

טיפ-תוּש: איך ליהנות בטיול ללא עקיצות יתושים!

אם יש לכם גינת תבלינים, כדאי שתקטפו כמה לשימוש במהלך שהותכם בשטח. כמובן שחלקם יכולים לשמש כתיבול לארוחה, או לרענן את המשקה, אך הם יכולים לשמש גם כדוחי יתושים טבעיים. אפשר למולל עלים של צמחים כמו ציטרונלה, לבנדר, ריחן (בזיליקום), צפרני החתול, נפית החתולים (קאטניפ) וקורנית לימונית (תימין לימון) ולמרוח אותם על אזורי העור החשופים. כדאי גם לפזר את העלים (אחרי שמוללתם אותם) סביב מקום מנוחה או לינה, בכדי למנוע מהיתושים להתקרב לאזור.
לטיפים נוספים לטיול ללא יתושים >>

באדיבות פֶנֶגֶד-תוּש - מגבונים דוחי יתושים

לכתבות, טיפים והמלצות מרעננות נוספות - היכנסו ל'טיולי קיצי' >>

לתחילת הכתבה

תגובות

טוען תגובות...

אירועי פורים 2020