מסלולים בעקבות השמן

תל יודפת והר עצמון

המרד הגדול (66-70 לספירה) נגמר בחורבן הבית השני בארץ ישראל על-ידי הרומאים. בשנת 74 נפל המעוז האחרון של המורדים, הוא מבצר מצדה. סיפור הגבורה מהדהד עד היום, אולם, מה שלא כולם יודעים, שמספר שנים לפני יום הגורלות המפורסם על מצדה, קיומו יוסף בן מתתיהו ולוחמיו הגרלה דומה במערה חבויה למרגלות תל יודפת.

מה היו תוצאות הקרב? כיצד שרד יוסף בן מתתיהו והפך ליוסף פלביוס? והיכן נמצאת המערה בה יצרו שמן? תשובות לשאלות הללו תוכלו למצוא בטיול מדליק סביב תל יודפת הממשיך לעבר נקודת תצפית מרהיבה על הר עצמון.

דרך הקיסר הרומית

אחת הדרכים להבין עד כמה הייתה חשובה ארץ ישראל לאימפריה הרומית היא בספירת כמות הדרכים שנסללו בה בתקופה זאת. הרומאים השקיעו פה לא מעט מאמצים. דרך הקיסר אשר הובילה לירושלים מהווה היום מסלול קליל לכל המשפחה. לאורכה תוכלו להבחין במדרגות חצובות בסלע, בשרידי כנסיית דרכים עתיקה. בסיום המסלול תוכלו לראות דוגמא מצוינת לצורה בה סחטו את הזיתים אחרי הפריכה הראשונה.


שחזור בורג של בית בד קדום | צילום: יוחאי כורם

יער יתיר ושביל המתקנים החקלאיים

נתחיל בעובדה. יער יתיר הוא היער הנטוע הגדול ביותר בארץ. מעל לחמישה מיליון עצים צובעים את מבואות הנגב בירוק. דרך הנוף ביער משופעת באטרקציות: חורבת ענים, הר עמשא , חניונים מוצלים ושביל המתקנים החקלאיים עליו אסור לוותר. ההליכה בו קלילה וכיפית ומאפשרת ללמוד על תפקידו של המקום והכפר בעת העתיקה. שרידי גתות ובורות מים הן חלק ממנו וכמובן שלא תפספסו את המפרכות הענקיות שישמשו לייצור שמן, אבל לא סתם שמן – שמן למאור לבית המקדש.


בדרכם של מלכים – טיול בהר הזיתים

רבות המסורות המיוחסות להר הזיתים, הידוע בשמו גם כהר המשחה, שכן שם נמשחו מלכים לעתיד בתקופת הבית הראשון. ההר, אשר קדוש לכל שלושת הדתות נמצא ממזרח לנחל הקדרון המפריד בינו לבין הר הבית. הטיול על גבי ההר מלווה בתצפיות, כנסיות והמון סיפורים מעניינים.

תצפית על הר הבית היא הזדמנות מצוינת להזכיר את נס החנוכה בו הצליחו כוחותיו של יהודה המכבי להדוף את היוונים ולסגור את הפרצות בבית המקדש ומכאן פך השמן כבר עשה את שלו.


צילום: יוחאי כורם

אטרקציות מדליקות לכבוד החג

חנוכה פורה בחוות הזיתים אלאדין ופסטיבל חנוכה במודיעין

בסמוך למודיעין, מקום מגוריהם של משפחת בית חשמונאי פועלת אטרקציה המאפשרת לכם להתחבר לחג החנוכה הן במקום והן בהרגשה. הכנת שמן זית בטעמים שונים, מסיק זיתים, ביקור בבית בד, טחינת זעתר, אפיית פיתות וכיף גדול וטעים!

הפעילויות בחוות הזיתים מתקיימות במסגרת פסטיבל שלם בחבל מודיעין, אז אם תרצו להמשיך את החגיגות, שווה לבדוק מה עוד מחכה לכם באזור »

צילום: חוות הזיתים אלאדין

בעולמם של המכבים: כפר חשמונאי

ביישוב שילת שוחזר כפר מתקופת החשמונאים, ובו תוכלו למצוא את כל בעלי המלאכה שפעלו באותה התקופה: חקלאים, חרשי ברזל, יצרני מטבעות ועוד. בנוסף מציעים במקום להתנסות בעבודות החקלאיות העתיקות, בהן פריכת זיתים, שאיבת מים, חליטת תה צמחים ועוד.

המקום פעיל לאורך כל השנה, ובחג החנוכה מתקיימות בו פעילויות הקשורות במורשת המכבים. ובמיוחד לכבוד החנוכה: הפעלת בית הבד העתיק להפקת שמן, טביעת מטבעות חשמונאיות, יצירת נרות שמן מחימר ועוד.

חוויה אותנטית: ביתן הבד

במרכז המבקרים ביתן הבד, תוכלו להנות מחוויה אותנטית מרגשת ושורשית מהיציאה למסיק, התנסות בהכנת שמן זית, הכנת נרות וסבונים ריחניים מחומרים טבעיים. במקום נמצאת גם חנות, שבה תוכלו לרכוש מתוצרת המקום: שמן זית, סבונים, מוצרי קוסמטיקה טבעיים ועוד.


צילום: ביתן הבד

עוד טיולים, אטרקציות ופעילויות ב"טיולי חנוכה 2017" »

לתחילת הכתבה