תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)מה מחכה לנו היום:

את היום הזה אנחנו ממליצים לכם להתחיל בחו"ל. טוב, אולי קצת נסחפנו, כי אין לנו שום כוונה שתעלו על מטוס, אבל בלב הכרמל היפהפה מחכים לכם הנחלים כלח וגלים ושוויצריה הקטנה, קרובת משפחה רחוקה של ההיא מאירופה, שנקראת כמובן על שם הדמיון שהיא מעוררת לארץ השעונים והשוקולד.

נחל כלח וגלים הם מהנחלים היפים ביותר בכרמל והמסלול בהם מציע את מיטב הכרמל: חורש ים תיכוני ירוק כל השנה, נופים ירוקים איסופיים והליכה בתוך צמחייה עבותה שנותנת הרגשה של אגדה. אבל זה עוד לא הכל: המסלול הקסום הזה ייקח אתכם להרפתקה אמיתית במעלה סולמות, במורד סלעים שידרשו מכם להתגלש על הישבן ובתוך מערות גיר מרתקות,יוביל אתכם אל הצניר המפורסם בנחל כלח שנראה כמו גל ענקי, וכמובן יזמן לכם נופים יפהפיים שנמשכים עד לגלים האמיתיים, בים שנמצא הרחק למטה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
סולם יתדות בנחל כלח |צילום: יוחאי כורם

עוד מקום לשאוף קצת נוף: מצפור הסיירים

הכרמל יודע גם לספק רגעים של שלווה אמיתית ושל שקט מוחלט, כזה שדורש נשימה עמוקה וגזייה שעליה מתבשל קפה מר-מתוק. רגע כזה בדיוק תוכלו לתפוס במצפור הסיירים.

מתחם המצפור הוקם לזכרו של של עידו שפירא ז"ל, על-ידי משפחתו וחבריו לצוות, בסיוע רשות הטבע והגנים. ההקמה נעשתה תוך נסיון לפגוע בצורה המינימלית ביותר בטבע, ולהעניק למבקרים נקודת תצפית עם נוף עוצר נשימה, הבנוי כולו מאבני הסביבה, ללא פריטים סינטתיים ומזהמים.

במקום מחכה לכם בראש ובראשונה נוף נהדר מערבה אל עבר מורדות הכרמל והים. מהנוף הזה תוכלו ליהנות מרחבת תצפית עם מדרגות לישיבה, ולצידה אזור פיקניק עם ספסלים. המתחם כולו כולו מונגש לבעלי מוגבלויות, וכולל גם שירותים ציבוריים וחניה.

מיוחד בכרמל: יום הנשר בחי בר

אם כבר הזדמנתם לכרמל, תשמחו לגלות שבלב היערות המרהיבים מסתתרים גם כמה וכמה בעלי חיים מרתקים. ביום שבת, 5/9, אתם מוזמנים להיכרות קרובה במיוחד עם אחד מהיפים שבהם, שגם נתון בסכנת הכחדה - הנשר המקראי.

ביום הנשר תוכלו ללמוד על מאמצי שימור אוכלוסיית הנשרים בארץ ובעולם בשלל פעילויות הסברה וסדנאות יצירה לכל המשפחה, ואפילו תזכו להשתתף בסימון נשרים ושחרורם לטבע.

  • מתי: שבת' 5.9' בשעות 10:00-15:00 | איפה: שמורת טבע חי בר כרמל.
  • עלות: ללא ת​שלום נוסף לדמי הכניסה לאתר. חינם למנויים.
  • למידע נוסף >>
     

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
יום הנשר בחי-בר כרמל (צילום: רשות הטבע והגנים)

אוהל קטן ביער: חניוני הלילה של פארק הכרמל

מסתבר שההר הירוק כל ימות השנה שופע לא רק בנופים ירוקים אינסופיים, אלא גם בחניוני לילה, וכולם עומדים לרשותכם בסוף היום מלא ההרפתקאות שלכם. בתחומי פארק הכרמל (גן לאומי כרמל) תוכלו למצוא לא פחות מ-20 חניוני לילה שמתאימים ללינת שטח, בהם כאלה ששוכנים בין העצים באוירה של מעבה יער, כאלה שממוקמים ממש על הנוף, כאלה שנמצאים במרחק נגיעה ממעיין או אגם, וכולם יפהפיים ונעימים.

בכל אחד מהחניונים בפארק הכרמל תמצאו ברזיות מים, שירותים, שולחנות אבן עם ספסלי ישיבה ומקום להציב בו את האוהל שלכם, אך שימו לב - לא תמצאו בהם חשמל או תאורה ולכן חשוב להצטייד מראש בפנסים. בנוסף, שימו לב שהדלקת מדורה במקום אסורה בהחלט מחשש לפריצת שריפות.

ומה עושים ביום למחרת? אנחנו ממליצים לכם בחום להתגלש מפסגת ההר למרגלותיו ולהשתקע באחד החופים היפים שלאורך רצועת חוף הכרמל.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
חניון האגם - אחד מחניוני פארק הכרמל | צילום: דורון ניסים, רשות הטבע והגנים


תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)      הכתבה נכתבה בשיתוף משרד התיירות.