לא מאכזבות אף פעם: חלמונית וסתוונית ברמת הגולן ובמירון

עבורינו, דיווחים על חלמונית גדולה שפורחת ברמת הגולן משמעותה שבאופן סופי עונת הטיולים החלה. אין שנה שהיא לא צצה לה באותו המקום. אז אם טרם ראיתם כיצד הצבע הצהוב של החלמונית משתלב עם הגוון החום-שחור של הבזלת - זה הזמן. במקביל לפריחה בגולן, מטיילים מספרים ומדווחים על חלמוניות וסתווניות גם על פסגת הר מירון. יתרונות משמעותיים למקומות הגבוהים בארצנו בהן ההתקררות מורגשת קודם ומעודדת את החלמונית וחבריה הנוספים לפרוץ החוצה.

אז איפה לטייל?

המעוניינים בחוויה מלאה מוזמנים להגיע אל רמת הגולן. במסלול הטיול אל הר חזקה ורכס בשנית תוכלו לפגוש בפריחת החלמונית הגדולה. אבל רגע, זה לא נגמר כאן. סוכות בגולן השנה נראה מבטיח ומגוון מתמיד: סיורים משפחתיים, פסטיבל צלילי הבזלת, כפר אמנים שנצבע חג וסיורי עששיות הן רק חלק משלל האטרקציות שתוכלו לקחת בהן חלק.


חלמוניות ברכס בשנית | צילום: יוחאי כורם

מסלול פראי למטיבי לכת: שדה חצבים ומים זורמים בנחל יבניאל

החצבים בנחל יבניאל נמצאים עכשיו בשיאם. לפני כמה שבועות טיילתי בנחל ובקושי חצב אחד פרח. לפני שבוע חזרתי אליו ועולם חדש התגלה לפני. המוני חצבים קישטו את המסלול המיוחד וההליכה בו היא חוויה שונה ומיוחדת.

אז איפה לטייל?

נחל יבניאל זורם כל השנה והצומח בו ממש משתלט על השביל. ניתן לטייל רק בנחל עצמו למי שרוצה ולצאת למסלול מעגלי הכולל הליכה בנחל עם הסימון השחור וחזרה בדרך ג'יפים הירוקה. ההרגשה להולכים במסלול היא של נחל פראי, חוויה מיוחדת שמיועדת למטיבי לכת ומשפחות שלא מתרגשות משיחי פטל קוצניים. רק תזכרו ללבוש מכנס ארוך. כעת, אחרי שציינתי את השורה התחתונה למה ללכת ולטייל בנחל אוסיף לכתוב ולהזמין אתכם לצאת למקטע הליכה מיוחד ומהיפים ביותר שיש לשביל ישראל להציע. תחילתו על גדות הירדנית וסיומו בכפר קיש. מדובר ב-23 קילומטרים מיוחדים הכוללים את הנוף המרשים מרמת סירין ומצפה אלות. בהמשך המסלול תגיעו לעין אולם המדליק המחייב טבילה.

השמורה המשפחתית: שנית גדולה בעין אפק

שמורת עין אפק היא אחת השמורות האהובות עליי. קטנה, אינטימית ומלאה בעניין. את פריחתה של השנית הגדולה לא תפספסו. היא כבר התחילה לקשט את ארצנו בקיץ אך פריחתה גולשת גם לחודשי אוקטובר ונובמבר. צבעה הסגול בולט במיוחד ואורכה מתנשא בגאון לאורך כל ההליכה בשמורה.

אז איפה לטייל?

כפי שרומזת הכותרת הפעם ההמלצה היא לבקר בשמורת הטבע עין אפק שבגליל המערבי. המסלול מתאים לכל המשפחה ובכניסה תקבלו מפה עם הסברים שילוו אתכם לאורך כל הטיול. מתחילים במבנה טחנת הקמח הטומן בחובו הסברים קצרים וקולעים לעולם החקלאות המסורתי שכדאי מאוד להכיר ולחדש לילדים. לאחר מכן, אחת הנקודות היפות בשמורה היא ההליכה על הגשר הצף המייחד את השמורה כל כך.
 

שנית גדולה בעין אפק | צילום: איתמר ברק

זמן נגב: חבצלת הנגב והעיר הנבטית ממשית

בזמן עונת הקיץ המדבר מבחינתנו המטיילים בהשעייה. חם מדי וזה די ברור. אולם, במקביל גדלה הציפייה לעונות המעבר כי כשמזג האוויר טוב המדבר הוא אבן שואבת לכל סוגי המטיילים: מטיבי לכת, משפחות, חובבי יין, רוכבי אופניים וציידי שטפונות. חבצלת הנגב הפורחת בין החודשים ספטמבר-נובמבר מזמינה אתכם להשכים משנתכם המדברית ולהתחיל את עונת הטיולים בנגב. בדומה לחברתה, חבצלת החוף מקשטת החבצלת את חולות המדבר בלבן.

אז איפה לטייל?

בגן הלאומי ממשית תקבל חבצלת הנגב את בואכם אל העיר הנבטית העתיקה. העיר, אשר התחילה כתחנת מעבר ומנוחה על דרך הבשמים העתיקה, נחשבת יחד עם הערים הנבטיות עבדת ושבטה לאתר מורשת עולמית של אונסק"ו והמטיילים בה יזכרו לראות כיצד הצליחו גם אז להפריח את השממה, לא פחות טוב ממה שאנחנו עושים כיום (אם לא יותר טוב אגב). הכניסה לגן בתשלום. אבל רגע, כדאי מאוד לגעת שגם הנגב פותח בחגיגות לכבוד חג הסוכות ומציע שפע של בילויים לאורכו ולרוחבו: סדנאות לייצור סבון, הכנת נייר בדרך המסורתית, על רכבת הצבר שמעתם? סיורי טעימות של גבינות, ריבות ויין וזה רק חלק.


הכתבה באדיבות מדריך הטיולים עומר זיו. רוצים לטייל עם עומר? היכנסו לעמוד שלו בטיולי >>