לטיול יצאנו – מסלולים

אם יש מסלול חובה, לכל המשפחה, בחבל ארץ חדרה, קיסריה וחוף השרון, הרי שזהו מסלול הטיול בנחל אלכסנדר. תחילת המסלול בגשר הצבים, שהוקם על ידי תושבי כפר ויתקין בשנות ה – 30 של המאה ה-20. מן הגשר ניתן לראות את אוכלוסיית הצבים, שאורכם מגיע לכמטר אחד ומשקלם כחמישים קילוגרמים. מעניין במיוחד לצפות בגומות, שחופרות נקבות הצבים, על גדות הנהר. גומות אלה משמשות בחודשים מאי-יוני למקום הטלת הביצים. כחודשיים לאחר ההטלה, בוקעים הצבים ורצים היישר אל המים. בהמשך הדרך עוברים בשוליו הדרומיים של יער חדרה, בו נטועים אקליפטוסים, שכשלו בתפקידם לנקז את ביצות חדרה. בשל כשלון זה, נבנתה תעלת המים שבדרך, והיא שהצליחה לייבש את הביצות. תצפית מרהיבה ממתינה למעפילים לראש הגבעה, אל חרבת סמארה. בחודשי האביב מתמלאת הגבעה בפריחה ומתכסה בכלניות, פרגים, צבעונים ונוריות. מכאן נמשיך עם הנחל, עד שפכו אל הים התיכון, ונסיים בתל מכמורת. ועל שם מי קרוי נחל אלכסנדר, האם על שם אלכסנדר ינאי, המלך החשמונאי הגדול, או על שם סוחר אבטיחים ממולח, שקבע את נמלו בשפך הנחל? התשובה במסלול המלא.

למסלול המלא נחל אלכסנדר והצבים הרכים >>

לא מכבר נכבשה קיסריה על ידי שועי המוזיקה הישראלית, אך באמפיתיאטרון, שנבנה על פי אותם קריטריונים רומים לבניית תיאטראות, צפו כארבעת אלפים צופים נלהבים עוד בימי הורדוס. התיאטרון הוא נקודת הסיום במסלול המרתק בעירו של הורדוס, סיור המתאים לכל המשפחה וגם לזוגות רומנטיים, שמוזמנים להאריכו ולסיים את הטיול אל מול השקיעה בחוף הקשתות. זהו מסלול קצר, עד חצי יום, היוצא מצידה הצלבני של העיר, משער הכניסה. בהמשך נעבור בשער סודי, כנסיות, בית מרחץ, היפודרום וארמון של מלך.

למסלול המלא קיסריה – עירו של הורדוס >>

מסלול מומלץ נוסף, הוא אל פינה נסתרת בה הטבע שולט, הפריחה מגוונת והים במרחק נגיעה. שמורת חוף השרון, בה פורח, בין היתר, אירוס הארגמן, נחבאת בין בטון מרכזי הקניות של געש ושפיים לבין צבעו הכחול של הים התיכון. גם כאן מדובר במסלול לחצי יום, המתאים למשפחות, נעים לטיול בכל עונות השנה ובמיוחד באביב, אז הפריחה בשמורה נהדרת. בין הפרחים הרבים ניתן לצפות כאן כאמור, באירוס הארגמן וברותם המדבר, לענה חד זרעית, קורנית מקורקפת, חבצלת החוף, נר הלילה וזעתר. התצפית בראש הרכס מעוטרת בספסלים ולנוחיות המבקרים מוצב במקום עמוד ועליו חיצים המצביעים על נקודות העניין המרכזיות באזור.

למסלול המלא שמורת חוף השרון >>

מסלולי טיול נוספים בחבל ארץ חדרה, קיסריה וחוף השרון >>

רגעים למזכרת - אטרקציות

מתי בפעם האחרונה חשתם את טיפות הטל על עגבנייה עסיסית? מתי נגסתם במלפפון, שזה אתה נקטף, ומתי חרצתם באצבעותיכם ברגבי אדמה? בחווה האורגנית במרחביה אתם מוזמנים אל השדה, הטבעי והפרוע. המבקרים מתוודאים אל רזי החקלאות האורגנית והילדים, הלוקחים חלק פעיל בקטיף הירקות, מוזמנים, בסוף הסיור, להכין סלט טרי מן הירקות שאספו.

עוד אטרקציה בתחום הצומח, היא גן הסחלבים המהמם באוטופיה. זהו גן בוטני – אקולוגי, רחב ידיים, שהסיור בו משרה רוגע ונעימות. בין הסחלבים, מרתקים את הילדים, תוכים מזנים שונים. התרגשות מיוחדת נרשמת בכלוב בו מתרוצצות תרנגולות חביבות, המביטות בילדים בלא פחות סקרנות מאשר מבקריהן בהן. אטרקציות נוספות באתר הן: מבוך, מזרקת מים מוזיקלית, גן פרפרים ופינות החי.

האטרקציה האחרונה ברשימה מיועדת לחובבי הספורט האתגרי בכלל ולצוללים בפרט. בקרקעית ימה של קיסריה מצוי הפארק הארכיאולוגי היחידי מסוגו בעולם. את הפארק מתפעל מועדון צלילה קיסריה העתיקה הבנוי על חורבות עתיקותיו של נמל הורדוס השקוע. מתחת למים חבויים אוצרות טבע מרהיבים ועולם מלא בהיסטוריה בו גדלים בעלי חיים וצמחייה תת-מימית.

אטרקציות נוספות בחבל ארץ חדרה, קיסריה וחוף השרון >>

לכל כיס - נקודת חן

במקום מושבו של בית הכנסת העתיק בקיסריה נותרה רק הרצפה ועליה הפסיפס היפה. יחד עם זאת, המבקרים יכולים בנקל לספוג חלק מן ההוד במקום, שכן כאן, על פי כתביו של יוספיוס פלביוס, הוצת המרד הגדול. במקום יש תצפית יפהפייה אל הים ואל אמת המים של קיסריה, אליה ניתן ללכת בהליכה קצרה. שאר שרידיו של בית הכנסת נמצאים במוזיאון עתיקות קיסריה, שבקיבוץ שדות ים.

750 מיני עצים צומחים ביער האילנות, הסמוך לישוב קדימה. הביקור, ביער המטופח, מתאים לכל המשפחה והמבקרים בו מוזמנים להלך בשבילים סלולים, בצילם של העצים. היער התחיל את דרכו כארבוטרום (גן בוטני) לאקלום עצים, שייבאה קק"ל ארצה, במטרה לבדוק את התאמתם לאקלים הארצישראלי. הידע, שנצבר בגן, יושם ביערות אחרים שנטעה קק"ל, אך בשנת 1986 נסגר אגף המחקר בגן והוא הוזנח. בשנת 1993 החל תהליך שיקומו של היער. בחודשים ינואר-פברואר פורחים, בתוך חורשות אקליפטוס ואלון תבור, אירוסים. מתקני שעשועים, ממתינים לילדים, בחלקו המערבי, של היער.

שפך נחל חדרה הוא דוגמה מיוחדת ומעוררת תקווה, לכך שבמקום שיש רצון, תימצא גם היכולת לשקם ולשמור על הטבע. המבקרים במקום יכולים להתרשם הן מהדגה המיוחדת והייחודית, המשגשגת הודות לחומם של המים, ומסוללת אפר הפחם הנישאת לגובה 17 מטרים ועליה עצים ושיחים. אך פעם היה כאן אחרת; נחל חדרה זוהם לאורך השנים, עד להקמתה של תחנת הכח, אורות רבין, בשנת 1982, סמוך לחדרה. חברת חשמל חברה אל עיריית חדרה, קק"ל ורשות הטבע והגנים והארבע החלו במבצע שבסופו, כולנו יכולים ליהנות מנחל רחב ונקי, הנשפך אל הים התיכון, לצד פארק מהנה עם עצים ופינות ישיבה.

לנקודות חן נוספות בחבל ארץ חדרה, קיסריה וחוף השרון >>

נהיינו רעבים – אוכל בדרכים

הגם שבטיול לאו דווקא מחפשים חוויה קולינרית, הרי שישנן מסעדות בהן שווה לקנח את המסלול. מסעדת גרניטה (בכניסה הדרומית לחדרה על כביש מספר 4, המסעדה באתר rest), מעוצבת כמסעדה איטלקית אותנטית. אל מול הנוף החקלאי, הנשקף מן החלונות, ניתן לאכול כאן פוקצ'ות, אנטי פסטי ובשרים מיושנים, לצד מנת צדפות ניו זילנדיות, קדירת פירות ים ומבחר קינוחים. במקום נערכים לעיתים אירועים, כך שחשוב לתאם את ההגעה מראש.

מסעדת קויאה, באזור התעשייה הצפונוי של קיסריה (טלפון: 04-6273005, המסעדה באתר rest), מזמינה את הסועדים לצלול אל טעמם של הבשרים המצוינים הנצלים בה. בין מנות הדגל, סטייקים, המבורגרים וארוחות ילדים. המסעדה שוכנת בגן מטופח והאווירה במקום ביתית וחמימה.

ממנות המשלבות את התוצרת המקומית עם המטבח הצרפתי ונגיעות מהמטבח הים תיכוני, אפשר ליהנות בביסטרו גאיה בבנימינה (רחוב האמן 1, טלפון: 04-6181818, המסעדה באתר rest). באווירה כפרית, נהנים כאן ממנותיו של השף גיא בן אשר, בהן: מדליוני פילה בקר, שרימפס, דגים, קרפצ'יו וארוחות ילדים.