עיר דוד: כאן הכל התחיל

אין מקום נכון יותר מעיר דוד להתחיל בו את הטיול שלכם בירושלים אחרי הכל, כאן בדיוק התחילה ירושלים כולה! לפני 3,000 שנה (או אם אתם ממש רוצים לדייק – 3,023) דוד המלך כבש את יבוס והפך את העיר הקטנטנה והצנועה לבירה ואיך אומרים? כאן הכל התחיל.

האמת שהביקור כאן כמעט בלתי נתפס: היום, מחר, או אולי בשבוע הבא, אתם יכולים לדרוך בדיוק באותם מקומות שבהם קרו לפני אלפי שנים האירועים הכי גדולים בהיסטוריה. אתם מוזמנים להשאיר את מחברות התנ"ך מאחור ולצאת למסע מטורף בזמן, שייקח אתכם לדרוך על אותן אבנים שדוד (במלעיל כמובן) דרך עליהן בכבודו ובעצמו, לבקר בארמון המלכותי, לסייר ברחובות שבהם התרחשו הסיפורים הכי מפורסמים בתנ"ך, לעבור במעברים התת קרקעיים שדרכם נכבשה העיר, לרדת למעיין הנסתר שבו הוכתרו מלכים, ואפילו לראות את האסלה הקדומה ביותר שנמצאה בארץ ישראל!

תוכלו לסייר כאן באופן עצמאי או להצטרף לסיור מודרך בין כל הנקודות הכי מעניינות באתר. בנוסף מחכה לכם כאן סיור מרתק שמחבר בין התקופות בירושלים  עיר דוד פינת הכותל: מתחת לרחובות ירושלים הקדומה חבויה תעלה תת קרקעית עתיקה, שמאפשרת הצצה נדירה אל זמנים רחוקים, מלחמות ענקיות ותגליות מסעירות. הסיור מסתיים ביסודות הכותל המערבי, מתחת לפני הקרקע.

פינת הטריוויה: עיר דוד היא האתר הכי נחפר בישראל ואנחנו לא מתכוונים רק לכמה שמדברים עליה: זה האתר שבו נערכו הכי הרבה חפירות בארץ של משלחות ארכאולוגיות מחו"ל!

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
פיר וורן והבריכה הביזאנטית בעיר דוד | צילום: עיר דוד

ניקבת השילוח: הגיע הזמן לזרום

אינספור פינות מרתקות מחכות לכם בעיר דוד, אבל אם יש דבר אחד שבאמת אסור לכם לפספס זה הרפתקת המים הזאת!

אז ירושלים אמנם קמה, אבל העניינים לא ממש הלכו חלק: 300 שנה מאוחר יותר, הטיל סנחריב, המלך של ממלכת אשור, מצור על ירושלים. המלך חזקיהו החליט להגן על העיר ולהקיף אותה בחומה, וכדי שיהיו לתושבי העיר הנצורים מים לשתות ולהשקות את השדות שלהם, החליט חזקיהו להטות את זרימת מי נחל הגיחון לבריכה בתוך אותן חומות. איך הוא עשה את זה? במבצע הנדסי מדהים הוא חצב ניקבה לאורך יותר מ-500 מטר מתחת לאדמה, שדרכה נכנסו המים לעיר. מה שאז היה מציל חיים, הוא היום הרפתקה אמיתית בשבילכם: אתם מוזמנים להצטייד בפנס ולצאת למסע של הליכה במים הקרירים לאורך הניקבה הקדומה, ממש באותו מסלול שבו הגיעו המים לירושלים במצור.

פינת הטריוויה: טמפרטורת המים בניקבה לא משתנה ונשארת קבועה על 18 מעלות בדיוק טמפרטורה מושלמת לטבילה קיצית!


תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
הליכה במים לאור פנסים בניקבת השילוח: ככה זה מתחיל | מקס ריצ'רדסון

החוויה הארכאולוגית בעמק צורים: בואו למצוא אוצרות!

אחרי שביליתם בין כל הסיפורים והעתיקות האלו, אולי כבר נהיה לכם חשק לנסות בעצמכם? ממש ליד העיר העתיקה בירושלים, בדיוק מחוץ לחומות, נמצא גן לאומי עמק צורים היפה. לא תאמינו כמה אוצרות נמצאו כאן: החותם הרשמי של המלך חזקיהו (ההוא מהניקבה), קמע פרעוני ממצרים, חצים מבבל, תכשיטים, מטבעות נדירים ומה הכי מדהים? שאת כל האוצרות האלו לא מצאו הארכאולוגים של עמק צורים, אלא מבקרים כמוכם! שלל אוצרות ארכאולוגיים עדיין מסתתרים‎ ‎כאן, ועכשיו לכם‎ ‎יש את ההזדמנות לגלות אותם.

את האוצרות מגלים הארכאולוגים בעזרת סינון העפר במקום, שמקורו במבנים עתיקים מירושלים הקדומה. אתם מוזמנים להצטרף אליהם לסינון ולחיפוש, ללמוד איך בדיוק ארכאולוגים עובדים, ולבדוק אם תצליחו למצוא בעצמכם בין האבנים תגליות מלפני אלפי שנים!

פינת הטריוויה: למה הוא נקרא עמק צורים, אתם שואלים? על שם כל אבני הצור שיש כאן, שביניהן תחפשו אוצרות.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מחפשים אוצרות בין האבנים | צילום: החוויה הארכאולוגית בעמק צורים

עולים על גלגלי הזמן: סגווי בטיילות ארמון הנציב

אחרי שראיתם איפה הכל התחיל, ירדתם למצוא תגליות בעמק, ואפילו צללתם לתוך בטן האדמה, זה הזמן להמריא ולצפות על כל היופי הזה מלמעלה. סגווי עיר דוד מזמין אתכם לשייט לאורך טיילת ארמון הנציב בטיול מודרך, במסלול תצפיות מדהים שיפרוש מולכם שלל נופים וסיפורים: ירושלים הקדומה ועיר דוד במרכזה, הר הבית וכיפת הזהב, הר הזיתים, כנסיית הדורמציון, מגדל האוניברסיטה העברית ועוד, או בקיצור כל ירושלים מאז ועד היום!

  • שעות הפעילות: הסיורים מתקיימים מדי יום: סיור בעברית: בשעות 10:00 ו-15:30 | סיור באנגלית : 13:00 | ייתכנו שינויים בזמני הסיורים.

  • איפה: היציאה לסיור מיער השלום.

  • לפרטים, מחירים והרשמה: באתר עיר דוד או בטלפון 073-7823326 | להרשמה מוזלת אונליין »
     

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
סגווי בטיילת ארמון הנציב | צילום: סגווי עיר דוד

הללויה: מופע הלילה של עיר דוד

אחד החלקים הכי מרתקים בסיפור של ירושלים הוא התחייה המחודשת שלה אחרי שהיא חרבה, ואחת  האטרקציות הכי מרגשות שבהן תוכלו לגלות אותה מחכה לכם דווקא אחרי השקיעה. המופע "הללויה", מופע לילי שעוד לא ראיתם כמוהו, מזמין אתכם לראות את הסיפור כולו בתלת מימד בלי שתצטרכו להשתמש במשקפיים מיוחדים! המופע, שמוקרן תחת כיפת השמיים על העתיקות עצמן, ממש משתלב באבנים המקוריות ויוצר אפקט תל מימדי, כך שירושלים הקדומה מתעוררת לחיים לעיניכם.

הסיפור שמחכה לכם כאן מדהים לא פחות מסרטי אינדיאנה ג'ונס: לפני יותר מאלפיים שנה חרבה ירושלים והחלה גלות בבל. אבל לאחר 70 שנה הגיע בחור צעיר בשם נחמיה בן חכליה, ושינה את הכל. כנגד כל הסיכויים הוא הצליח לרתום אליו את האימפריה הגדולה ביותר שהייתה אז בעולם – פרס, ויצא למסע מסוכן לירושלים בראש משלחת קטנה במטרה להקים את ירושלים החרבה מחדש – אינדיאנה ג'ונס או לא אינדיאנה ג'ונס?

 איזה קשיים מחכים לנחמיה שלנו? (ספוילר: גם קשיים מבפנים וגם אויבים מחוץ!) את מי הוא יפגוש בדרך? והאם הוא יצליח? נו טוב, אתם יודעים שכן.

פינת הטריוויה: מופע הלילה "הללויה" משתמש לראשונה בטכנולוגיית video mapping המתקדמת ביותר: ההקרנה מתבצעת על עתיקות עיר דוד, כאשר כל אבן ממופה על ידי מחשב ומוקרנת ממספר מקרנים בו זמנית, כך שנוצר אפקט תלת מימד מיוחד במינו - בלי שימוש באמצעים כמו משקפיים מיוחדים. ממש במקום בו התרחשו הסיפורים, מתעוררות שוב אבני ירושלים הקדומה לחיים ומספרות את הסיפור מחדש בצורה חווייתית ויוצאת דופן.


רוצים טריילר? בבקשה: