כבר לפני כמה שנים השמועה התגנבה לאוזננו על אקווריום ברמה עולמית שייפתח בירושלים, כזה שישלים את החוויה של הים הישראלי עם האקווריום שבאילת. השאלה הראשונה ששאלנו תמיד היתה "ירושלים...?", ובכן כן - ירושלים, לגמרי ירושלים. לאחרונה נפתח בעיר האקוואריום החדש, בצמוד לגן החיות התנכ”י.

גם נמו נמצא באקווריום בירושלים | צילום: שלומי כהן
גם נמו נמצא באקווריום בירושלים | צילום: שלומי כהן

קל להגיע לגן החיות התנ"כי, יש אפילו תחנת רכבת ממש בכניסה לגן, והאקווריום נמצא במרחק כמה דקות הליכה מהכניסה הראשית של גן החיות. הכניסה לאקווריום היא בהרשמה מראש באינטרנט בלבד, כשניתן ואף רצוי לרכוש כרטיס שמשלב ביקור באקווריום ובגן החיות עצמו, בשביל להעביר יום משפחתי וחייתי שלם, בעיקר בימי הקיץ הלוהטים: בבוקר אקווריום, אחר הצהריים גן החיות, ובין לבין – אוויר ההרים הירושלמי. רק לא לשכוח, ואנחנו לא צוחקים בכלל – לא להאכיל את החיות (וגם לא להכניס ידיים לבריכת הטריגונים, אבל המדריכים במקום יזהירו אתכם היטב על כך). 

אקווריום ירושלים הוא למעשה התרגום הישראלי לטרנד העולמי והחשוב במיוחד של שימור חיי הים וחינוך להעלאת המודעות הציבורית בתחום שמירת הטבע. לצערנו, בני האדם עושים עבודה יסודית בהשמדת הסביבה, וערים רבות ברחבי העולם מתפארות במבנים אקולוגיים שמחנכים את הדורות הבאים על חשיבות עולם החי, ושימור הקיים – וכזה הוא האקווריום בירושלים, שמציג מסלול ארוך ומקיף, שאפשר לבלות בו מעל שעתיים בהליכה איטית ועם פיות פעורים. 

בין הדגים | צילום: שלומי כהן
יופי כזה לא רואים כל יום | צילום: שלומי כהן

לאחר פתיחה כללית שמציגה את שלושת הסביבות הימיות בישראל (הים התיכון, הים האדום והכנרת), מתחיל המסלול בירידה מתונה מאד אל מעמקי הים, במהלכו חולפים מתחת למנהרה שקופה בה ניתן לקבל טעימה יבשה על איך זה לחיות עם אלמוגים, דגים וכרישים. מיד לאחריו מגיעים אל גולת הכותרת המרשימה של האקווריום – אולם תצוגה רחב ידיים בו ניתן לשבת על מזרונים ולבהות ארוכות במאות דגים מכל המינים – כמו לצפות בסרט באולם קולנוע, רק הרבה יותר מדהים (ובלי סאונד, כי אחרי הכל, דגים). 

מתחת למנהרה השקופה | צילום: ששון תירם
מתחת למנהרה השקופה | צילום: ששון תירם

מעבר לחשיפת הילדים לעולם החיים הימי המרתק של ישראל, חשוב לזכור שהאקווריום מצליח במשימה החשובה ביותר והיא לעניין את כל המשפחה. יש כל כך הרבה שאנחנו לא יודעים על העולם הימי והמסתורי ותהליך הגילוי על העולמות המרתקים הללו יכול להיות עמוס במידע – אבל המדריכים באקווריום מצליחים לשמור על עניין ולהעביר את המבקרים מנקודה לנקודה מבלי ליצור עומס במידע לרגע. זה בהחלט מרשים בהתחשב במגוון הגדול של בעלי החיים באקווריום, ולפי הצוות במקום, תהליך האכלוס עוד לא הסתיים – אז צפויות עוד הפתעות בהמשך. כרישים, טריגונים, צבי ים, דגי אבו נפחא, זהרונים ואפילו מושטים – כולם מצאו דרכם לאקווריום הירושלמי. אגב, ליצני הכיתה שישאלו על הדגים בים המלח מוזמנים לעבור לספסל האחורי של האוטובוס בבקשה.

אלו מכם שיגיעו עם ילדים ירצו כנראה לשמר את האנרגיה שלהם על מנת לשמור כוח לתצוגות שבסוף המסלול, וזו משימה לא קלה בכלל לנוכח עבודת העיצוב המוקפדת והדגש על חווית המבקרים. אחרי מנוחה באולם התצוגה המרשים ורגע לפני שמגיעים לתצוגת המדוזות המרתקת, מומלץ לעצור במנהרה בה הילדים (ואפילו חלק מהמבוגרים) יכולים "להיכנס למים לצלילה יבשה" ולבהות לתוך עיניו של צלופח עצום. האקווריום בנוי ביבשה כמערכת סגורה – מי הים מיוצרים ע"י מלחים התואמים להרכב הנמצא בים התיכון ובים סוף, כשהמערכת מערבלת ומזרימה את המים ודואגת לאיכות מים מיטבית עבור בעלי החיים – ההשקעה והמאמץ ניכרים בעת הביקור, ומשלימים את החוויה היטב. 

אין גיל להנאה מתצפית על שוכני הים | צילום: ששון תירם
אין גיל להנאה מתצפית על שוכני הים | צילום: ששון תירם

כאמור, אחרי ביקור באקווריום מומלץ לקפוץ לגן החיות עצמו שמתהדר במגוון עצום ומרשים של חיות בר בסביבה מוקפדת וטבעית, ולאחרונה התחדש בתצוגת קופי אוראנגאוטן מרשימה במיוחד. אל תשכחו כמובן כובעים, אנרגיה טובה – וכן, אנחנו בהחלט לא צוחקים עכשיו – לא להאכיל את החיות!

הכתב היה אורח האקווריום וגן החיות התנכ”י בירושלים


מתכננים לבקר בירושלים? מצאנו עבורכם עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: