5 המקומות ברובע היהודי שכנראה לא שמעתם עליהם ותרצו להכיר

רוצים להכיר עוד מקומות מחוץ למסלול התיירותי והמוכר כמו הכותל, שער ציון והקרדו? בואו להכיר את הסיפורים, האתרים, הסודות והאנשים שהם חלק בלתי נפרד מהעבר וההווה של הרובע היהודי בירושלים בדרך חוויתית, מרגשת, משולבת הרפתקאות והומור
| 25/03/2019

ברובע היהודי בירושלים טיילתי לא מעט פעמים, גם בסיור עצמאי וגם בסיורים מודרכים, באור יום, בשעות בין ערביים ובערב – כשהעיר מוארת והסמטאות הציוריות מקבלות עוד גוונים קסומים. בכל פעם גיליתי צדדים אחרים שלה ושמעתי עוד סיפורים. הפעם יצאתי להכיר את המקומות הפחות מוכרים ברובע היהודי בירושלים ושוב גיליתי עולמות רחוקים ומיוחדים, סיפורים מרתקים ואנשים שהאידיאולוגיה הובילה אותם למעשי גבורה. 

להציץ לפני כולם: בית הכנסת תפארת ישראל

בימים אלו עומלים על שיקום ושיחזור בית הכנסת תפארת ישראל, שנחרב בשנת 1948 על ידי הירדנים. בסיור ברובע היהודי אפשר להכנס ולהציץ על העבודות הקדחתניות ולראות חלקים מהיסודות שכבר נחשפו. עבודות חפירה ארכיאולוגיות חשפו את הקיר המערבי של בית הכנסת וגובהו ישמש לשאר יסודות בית הכנסת, שאמורים לעמוד על תילם עוד ארבע שנים, אז בית הכנסת צפוי להגיע לגובה של 25 מטרים. הקומה התחתונה תשמש כקומת ארכיאולוגיה ומעליה יתנוסס בית הכנסת. 

הגעה: משער יפו דרך הרובע הארמני לכיכר בית הכנסת החורבה ומשם דרך רחוב המקבילים אל בית הכנסת תפארת ישראל.

הקיר המערבי של בית הכנסת תפארת ישראל | צילום: שיר בהר
הקיר המערבי של בית הכנסת תפארת ישראל | צילום: שיר בהר

לקפוץ למרד הגדול: מוזיאון הבית השרוף בית קתרוס

מוזיאון הבית השרוף בית קתרוס יחזיר אתכם אל ירושלים של ימי בית שני, לתקופה של המרד הגדול וחורבן בית המקדש השני. המוזיאון שעבר לאחרונה שיפוץ יסודי הוא שריד של בית המגורים של משפחת קתרוס – אחת מ-24 משפחות כהונה שעבדו במקדש בימי הבית השני. בית המשפחה נמצא במהלך חפירות ארכיאולוגיות, שחשפו שכונת פאר בעיר העליונה של ירושלים, שנשרפה בשנת 70 לספירה. 

את סיפור המשפחה, חיי היהודים בעיר ופלישת הרומאים תוכלו להכיר דרך מיצג אור קולי, המציג את הפערים החברתיים בין היהודים, את היחס של הכהנים הגדולים לעבודות הקודש בבית המקדש ואת הסיבות שהובילו את הקנאים לשאוף לחירות. גם את הפריטים והשרידים הארכיאולוגיים, שנמצאו במקום במהלך החפירות אפשר לראות מסביב. ביניהם כדים גדולים, משקולות, מכתש ועלי, קערות וספלי מדידה.

  • כתובת: תפארת ישראל 13, הרובע היהודי, ירושלים
  • טלפון: 073-782-3369

הסיפור ההיסטורי בין שרידים ארכיאולוגיים בבית השרוף | צילום: שיר בהר
הסיפור ההיסטורי בין שרידים ארכיאולוגיים בבית השרוף | צילום: שיר בהר

למידע נוסף על מוזיאון הבית השרוף בית קתרוס » 

לחזור 80 שנה בזמן: בית פלוגת הכותל

הסיפור ההיסטורי שעומד מאחורי בית פלוגת הכותל מתחיל בשנת 1928 כשהבריטים הגבילו את הקיום היהודי בארץ ישראל ואסרו על תקיעת שופר ליד הכותל המערבי בטענה שהתקיעה פוגעת בקודשי האיסלאם. צעירי תנועת בית”ר לקחו עליהם משימה לא קלה – להגניב את השופר לכותל המערבי וכך לאפשר ליהודים מידי שנה לקיים את אחת המצוות של יום כיפור. הם יצאו למשימה למרות הידיעה שהבריטים יעצרו ויאסרו אותם, אך מבחינתם המטרה הצדיקה את המעשים. הבריטים שהתייחסו אליהם כמפירי חוק ערכו חיפושים בבית הפלוגה וגם הזהירו אותם לא להניף את דגל הלאום.

מה גרם לבריטים לסגור את בית הפלוגה? כדאי לבוא ולראות במוזיאון! הסיפור מוצג בגובה העיניים, בצורה כל-כך חוויתית ומיוחדת, מתובלת בהומור ובשפה קלילה, כך שגם צעירים ישאבו אל תוך סיפור הגבורה והחיים בצל סכנה מתמשכת לצד מאסרים ועימותים עם האוכלוסיה הערבית והשלטון הבריטי. 80 שנה אחרי שהבריטים סגרו את בית פלוגת הכותל בצו של הנציב הבריטי, אפשר עכשיו לשמוע את סיפורה של פלוגת הכותל, חבריה הצעירים של תנועת בית”ר, ששמרו על הכותל המערבי בתקופת שלטון הבריטים בארץ. 

  • כתובת: רחוב היהודים פינת פלוגת הכותל, הרובע היהודי, ירושלים
  • שעות פעילות: ראשון – שישי, 9:00-17:00, בתיאום מראש בלבד

בית פלוגת הכותל | צילום: משה כהןבית פלוגת הכותל | צילום: משה כהן

למידע נוסף על בית פלוגת הכותל » 

כן משחקים עם התנ”ך: חווית תנ”ך ישראלית

אחרי שספגתם לא מעט היסטוריה, הגיע הזמן לחזור בזמן, אל תקופת התנ”ך והחיים ברובע היהודי בירושלים דרך משחקים המשלבים מגוון טכנולוגיות עם חוויה ותוכן לימודי. במרכז חווית תנ"ך ישראלית מציעים 5 משחקים שונים, המתאימים לכל המשפחה, לקבוצת חברים וגם כהפעלה קבוצתית. אז מה עושים פה? את התשובות למשחק הטריוויה תשלחו באמצעות שלטים, מסכי מגע הם הכלי העיקרי במשחקי המחשב טאצ’ תנ”ך. אם אתם רוצים להכנס לאווירה כבר בדרך לירושלים, תוכלו לעשות זאת באמצעות משחק המונופול שמשחקים תוך כדי נסיעה דרך טאבלט שעליו יש חידות, שירים וסרטונים.

משחק חדר הבריחה מוסיף למשחק המוכר גם משקפי מציאות מדומה וכך כל משתתף הופך לדמות תנכ”ית אחרת בזמן ששאר המשתתפים עוזרים לו לפתור את הסיטואציה אליה נקלע באמצעות טאבלט, תנ”ך ותרשימים. ואם כבר חדר בריחה, תוסיפו לזה משחק ניווט וקיבלתם את המשחק החדש, המשלב בין השניים. לפני שתצאו לדרך, יציידו אתכם בתיק בריחה ובו טאבלט, משקפת וחידות. כדי לצאת לדרך תצטרכו לפתור חידות באמצעות רמזים, סרטונים וקלפי משחק, אחר-כך תסרקו אותם ותקבלו את הרמז ליעד הבא. האלופים שיגיעו לנקודת הסיום יקבלו שוקולד.

  • כתובת: הרובע היהודי, ירושלים – צמוד לקרדו

יודעים את התשובה לחידה? צאו לדרך! צילום: שיר בהר
יודעים את התשובה לחידה? צאו לדרך! | צילום: שיר בהר

למידע נוסף על חווית תנ”ך ישראלית » 

לא עוד חומוסיה: מסעדת חומוס חביב

אחרי יום גדוש פעילויות צריך להכניס גם משהו לבטן. במסעדת חומוס חביב, מסעדת החומוס הראשונה ברובע היהודי, תמצאו אוכל צמחוני, טבעוני וללא גלוטן, שמכינים במקום יום-יום מחומרי גלם טריים, בלי חומרים משמרים. מה בתפריט? חומוס חם טחון דק עם תוספות מיוחדות, סביח בפיתה, פלאפל ירוק (בלי גלוטן), סלטים, שקשוקה, פיתות גדולות ובשרניות שאופים במקום, מרקים (בחורף), מג’דרה וירקות מבושלים. את הארוחה אפשר לשלב עם בירה קרה, יין או משקאות קרים וחמים.

  • כתובת: חב”ד 64, ירושלים (הרובע היהודי, מעל הקארדו)
  • שעות פעילות: ראשון – חמישי, 10:30-22:00, שישי, 10:00 עד שעתיים לפני כניסת שבת
  • טלפון: 050-9000180

זה לא עוד סביח בפיתה | צילום: שיר בהר
זה לא עוד סביח בפיתה, אלא חגיגה של טעמים בפה | צילום: שיר בהר

גם אם עדיין לא סיירתם ברובע היהודי וגם אם אתם רוצים לטייל ברובע בצורה יותר מסודרת, תוכלו להכיר את  הרובע היהודי ממש מקרוב ולשלב עם המקומות הפחות מוכרים. 

עשינו לכם חשק לטייל בירושלים? מצאנו עוד כמה מסלולי טיול שיכולים לעניין אתכם:

תגובות

טוען תגובות...