לטייל באזור

הפלאים של מכתש רמון

יש בו, במכתש רמון, שפע מסלולי הליכה. בסקירה הזאת, אנחנו מבקשים להפנות זרקור אל המיטב של מכתש רמון או אם תרצו, אתרי החובה של המכתש. המסלולים הבאים מיועדים לכל המשפחה וכולם מעגליים. מומלץ לבקר במכתש רמון בחודשי הסתיו, החורף והאביב. 

נתחיל במנסרה, שהיא תופעה גיאולוגית מרתקת. בראשה מסודרים כבערימת עצים במסגרייה, עמודי אבן חול משושים וסימטריים. במסלול גבעת חרוט נטייל בנחל ארדון הקצר ונמשיך בדרך אל הגבעה, שנראית כהר געש קטן, וצבעה השחור מעיד היטב על חומה של המגמה, שיצרה את החרוט. הטיפוס התלול אל הגבעה נראה קשה בתחילה, אך למעשה מתאים לכל בני המשפחה. לאחר דקות ספורות, הנוף ישכיח את רגעי הטיפוס ויכבוש את הלבבות. 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
המנסרה | צילום: אינה מנשה

מן התצפית נראה ונצלם את המכתש במלוא הדרו, נשקיף על רמת סהרונים, בקעת ארדון, בקעת מחמל ועל התופעה הגיאולוגית היפה  - הר ארדון. בדרך חזרה נהנה מתופעה גיאולוגית נוספת, הדייק בנחל ארדון, ומעין ארדון וסבך הצמחייה לצידו.

עוד כדאי לבקר במצד סהרונים ופרסת נקרות. נתחיל במצד, ששימש כחניון לילה לאורחות הגמלים, שעשו את דרכן, מפטרה לעזה, בדרך הבשמים. כמאה מטרים מהחאן נמצא עין סהרונים, ששימש כמקור מים לעוברים. מכאן נצא, בדרך העפר, אל המכתש ונבחין בצורות שונות, בצד הדרומי, כשהבולטת בהן היא כרבולת חרירים. 

בהמשך הדרך נגיע לאפיקו של נחל נקרות ואל פרסת נקרות, שהיא חלק מהנחל, שצורתו כצורת פרסה והוא נמתח לאורך שלושה קילומטרים. את המסלול מלווה צמחייה רבה: עצי שיטה סוככנית ושיטה סלילנית וצמחים כקזוח קום, רכפתן מדברי, סילון קוצני ואחרים.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
טיול משפחתי בפרסת נקרות | צילום: אינה מנשה

ההשקעה שתשתלם לכם: עין עקב, חוד עקב ומעלה דבשון

זהו מסלול למיטיבי לכת עם מעיין לרחוץ בו וגבעה תמירה - חוד עקב, שממנה נוף המדבר עוצר נשימה. מעלה דבשון עולה בעלייה קשה, אך לא ארוכה, מנחל צין לעבר רמת עובדת. שימו לב, סימון השבילים השקוף מפנה אל שפת המצוק ובה תצפית מרהיבה אל נחל צין והמפלים היבשים.

ממשיכים אל אפיק נחל דבשון, בו ישנן עדויות לפעילות חקלאית עתיקה וסכרים עתיקים, שהוקמו בכדי ללכוד את המים ולהפנותם להשקיית גידולים חקלאיים. מתקדמים אל עין עקב תחתון. במעיין ניתן לרחוץ וליהנות מצמחייה עשירה: קנה מצוי, סמר חד, אשל ועוד. המעיין הוא מקור משיכה לבעלי החיים הבאים להרוות כאן את צימאונם, בקלות נראות עקבותיהם של: יעל נובי, זאב וצבוע.

הנקודה הבאה במסלול, פסגת חוד עקב, ממנה נשקף נוף נהדר לעבר נחל צין הנשפך אל ים המלח, לעבר הר צרור ושדה בוקר. מכאן, ממשיכים בנופים היפים, אל הרכב.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
עין עקב המקסים | צילום: אינה מנשה

ולקינוח: מסלול פריחה

מסלול הפריחה בנחל חצץ, מומלץ בחודשים דצמבר-פברואר, עת פורחים בערוץ נחל חצץ נרקיסים. בעבר, כאשר חצו שיירות הגמלים את דרכי המסחר, פיתחו בני האדם רשת תומכת של מקורות מים. בורות חצץ הם שריד לרשת זו. תקרת כל בור נתמכה בעמודים ומדרגות סותתו, על מנת שיהיה אפשר לרדת אל קרקעית הבור ולנקותה.

המים הגיעו מהשיטפונות, כפי שניתן לראות עד היום, בחודשי החורף. מהבורות ממשיכים בדרך אל אתר פריחת הנרקיסים ואל התצפית לעבר: רמת בוקר, רמת עבדת, רכס חלוקים ורכס חתירה בו מצוי המכתש הגדול. למסלול זה התפתחויות שונות: טיול מיטיבי לכת וטיול אופניים, עליהם תוכלו לקרוא בהרחבה.

לכל מסלולי הטיול באזור טיול מצפה רמון והר הנגב המערבי >>

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
נסיכי המדבר בנחל חצץ | צילום: יוחאי כורם

נקודות יפות באזור

הר גמל

הר גמל, שנמצא ממש בתוך מצפה רמון, הוא המקום שממנו תרצו לראות את השקיעה, או הזריחה. בעודכם מתקרבים אל ההר, תבינו במהרה מדוע נקרא כפי שנקרא. ההר צופה אל מכתש רמון, וניתן להגיע עד למרגלות ההר ברכב. זוהי גם נקודה קלאסית לקפה, או תה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
הר גמל בתפארתו | צילום: איתמר ברק

פארק הפסלים שעל שפת המכתש

בכניסה ליישוב מצפה רמון, הוקם פארק הפסלים שבו יצירות מסלעי ענק, פסלים מוזיקליים, מתקן פעמוני רוח ומתחם נדנדות מתכת ממולאות חצץ. מעבר לתצפית המרשימה  מהפארק, זהו מקום עצירה נעים להורים ולילדים, שזקוקים למנוחה במהלך נסיעתם דרומה.

חווית החולות הצבעוניים

רוצים להכין בקבוק וליצור בו תמונה בחול צבעוני? במכתש רמון ישנו אתר שאליו מגיעים, כשיורדים מהמנסרה דרומה אל מחצבות החולות הצבעוניים. באתר ניתן לאסוף את החולות המיוחדים. עכשיו, כשהבקבוק, שהבאנו מהבית, בידינו והחול פרוס לפנינו. נותר רק להפעיל את הדמיון ולהניח ליצירתיות לפרוץ מבין אצבעותינו.

לכל נקודות החן באזור מצפה רמון והר הנגב המערבי >>
 

אטרקציות ופעילויות במצפה רמון והסביבה

חוות האלפקות

בחוות האלפקות תוכלו להכיר מקרוב אלפקות ולאמות, סוסים ואפילו חזירה - לשמוע את סיפורם, ללמוד עוד על צמר האלפקות וגם להתנסות בעיצוב פריטים אפנתיים ממנו. כמו כן, תוכלו לצאת לטיול סוסים על המכתש או לצאת לפיקניק עם לאמה. תוכלו גם להישאר לישון בחווה באחת מחמשת יחידות האירוח שבמקום.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
אלפקה עם חזון בחווה | צילום: טל מזומן

מרכז הדרכה "בטבע"

ב"בטבע" יציעו לכם חוויה מדברית אמיתית תחת כיפת השמיים שטופי הכוכבים. בטבע יהיו אחראיים על הלוגיסטיקה, התכנון, ההדרכה וההסברים על הכוכבים, ואתם - תצטרכו רק להגיע. רק חכו ותראו איך מתעצם יופיו של המדבר.

רובע דרכי הבשמים

מתחם אמנים, בעלי מלאכה, בתי קפה וחנויות ממוקם באזור התעשייה הישן של מצפה רמון. מה שפעם היה אזור ריק, הפך כיום למתחם תוסס וצבעוני. בואו לגלות את חנות יד השנייה של אסתר, באתנו-סנטר: המרכז לשימור מלאכות עתיקות, במועדון הג'ז ובשלל הגלריות.

  • איפה: רובע דרכי הבשמים, מצפה רמון

צריף בן גוריון 

בצריף המקורי שבו חיו ראש הממשלה הראשון ורעייתו - דוד ופולה בן-גוריון. בביקור במקום תוכלו להתוודע לדמותו כאדם וכמנהיג ולתקופה שבה הוא חי.

חץ וקשת מדברי | מצפה רמון

בואו לשחק בנופי המדבר באופן חדש-ישן ומקורי: חץ וקשת! במקום תוכלו להשתתף גם בסדנאות יצירה מדברית ולהכין מזכרות מאוצרות הטבע של מכתש רמון. הפעילות מותאמת לפי דרישה ומתאימה לזוגות, משפחות, קבוצות ויחידים.

לכל האטרקציות באזור טיול מצפה רמון והר הנגב המערבי >>

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
צילום: דורון הורו

איפה אוכלים כאן?

בחרנו בעיתונאית האוכל הילה אלפרט, שתרכיב עבורכם את מדריך האוכל המלא למסעדות בסוף יום טיול. מדריך האוכל של אתר טיולי והילה אלפרט יספר לכם על כל המסעדות השוות שנמצאות ממש מעבר לפינה - ובאזור מכתש רמון והנגב המערבי מסתתרות כמה פינות קולינריות:

חוות קורנמל | הר הנגב

חווה זו היא אחת מהמקומות הייחודיים והמיוחדים על כביש 40, בואכה שדה בוקר, ושווה לנסות ולתפוס בה מקום. במקום פועל דיר, ולידו מסעדה קטנה, על טהרת גבינות העזים. הילה ממליצה: "הזמינו פיצה או בצק פילו ממולא בגבינות, המתיקו את הכל ביופי של כנאפה שמכינים במקום, ושלחו מבט אל הנוף..."

הכנענייה | שדה בוקר

בלב מדרשת שדה בוקר, נמצאת מעדנייה, שנדמית כמו לקוחה מעיירה קטנה באירופה. מבחר יינות איטלקיים ובירות מתוצרת חוץ, נקניקים וסנדוויצ'ים שאפשר לאכול במקום, או לקחת לשטח. 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
כנענייה | צילום: איתיאל ציון
 

לשה | מצפה רמון

מאפיית לשה נמצאת ברובע דרכי הבשמים, וכמו יוצרי האמנות סביבה - היא מייצרת בצקים, שהם יצירת אמנות. הילה אלפרט מספרת שבמקום ניתן למצוא: " קרקרים משגעים מכוסמין, כיסי בצק ממולאים בחציל עם טחינה ואחרים שממולאים בתבשיל ירקות הודי נהדר, יש גבינות וזיתים, עוגות ועוגיות, בקיצור – קולקציה שלמה לפיקניק".

היכן לישון באזור?

חוות צל מדבר

ממש על יד מצפה רמון מחכה לכם חאן מקסים במיוחד, עם שלל אופציות לינה - אוהלוגים בבניית אדמה אקולוגית, מתחם לאוהלים, וגם חדרי סטודיו - למי שאוהב את הטבע, אך גם קצת יותר את הנוחות.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)צילום: צל מדבר

חוות אורליה

אורליה היא חוות בודדים, שהוקמה בשנות ה-90, כחלק מ"תכנית דרך היין" בנגב. זהו המקום היחיד בארץ בו מגדלים את עצי אגוז הארגן, ומייצרים ממנו שמן - ובשהות בחווה תוכלו ללמוד עליו עוד ולרכוש לשימושכם. החווה פתוחה לכולם - מבודדים ועד קבוצות, וישנן כמה אופציות ללינה, כולל הקמת אוהל פרטי באיזור קמפינג מבודד. תוכלו לצאת מכאן לטיולים סמוכים, לבד, או בהדרכתו של יוני, בעל החווה.

האוהל של יאהלה

תמיד רציתם לגלות איך חיים הבדווים במדבר? קפצו לביקור באוהל של יאהלה - אוהל מסורתי, בלב המדבר. תוכלו לבחור בין שינה באוהל מרכזי גדול לעשר חושות משפחתיות, לאכול מאכלים ייחודיים וטעימים וללמוד על החיים של נוודי המדבר.

הדסער ביחד 

מתחם צבעוני מיוחד במצפה רמון, שמיועד בדיוק למשפחות וקבוצות גדולות שרוצות לבלות יחד! מעבר לכמה חללי לינה, תוכלו למצוא במקום גם מרחבי פנאי ונחת, מטבח משותף ומאובזר, ערוגות צמחי תה ותבלין לשימושכם ועוד. בנוסף - תוכלו ליהנות משלל סדנאות במקום ובסביבתו, בתיאום מראש. 

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
צילום: הדסער

חניון בארות

בחאן בארות יש מספר אפשרויות לינה - החל באוהלים שמביאים מהבית ועד חושות בדואיות עם מזרונים. במקום שירותים ומקלחות וחיבור לחשמל וזוהי נקודה נוחה מאוד ליציאה לטיולים באזור הר הנגב, מכתש רמון ושדה בוקר.

לכל נקודות החן באזור מצפה רמון והר הנגב המערבי >>


מתכננים טיול במצפה רמון ובסביבתו? הנה עוד כמה כתבות שיענינו אתכם: