לטיול יצאנו – מסלולים

בשולי הערבה, במרכז העמק האדום, נמצאת בקעת תמנע. הביקור בפארק הוא הזדמנות נהדרת להביט בצורות הסלע היפהפיות, אם בקווים הרכים, הלבנים-אדומים של מצוקי אבן החול, ואם בהר תמנע, בגרניט חדת-קצוות. הטיול בפארק, בין עצי השיטה, עדרי הצבאים והיעלים על ההרים, עובר במספר נקודות, שלא חייבים לטייל בכולן יחד.

אגם תמנע הוא אתר נופש פעיל, שהוכשר על-ידי הקרן הקיימת לישראל. באגם ניתן לשוט בסירות פדלים, לבקר במאהל הבדואי הסמוך וליהנות מחליטת תה, לרכוב על גמלים, ליצור תמונות בבקבוק עם חול צבעוני ועוד.

אגם המים המתוקים במכרות המודרניים, נוצר אודות לסגירתו של מכרה הנחושת, שפעל במקום  עד שנת 1978 והעסיק 1,200 מתושבי היישובים הסמוכים. אחוז הנחושת בקרקע היה בין 1%-0.5% ותנועת משאיות ערה ליוותה את שעות הפעילות במקום. כל זאת עד לצניחת מניות החברה בבורסה וסגירת המכרה.

מקדש האלה חתחור היא אלת המכרות, האהבה, הטורקיז, שומרת עין הרע וגברת גנץ, נבנה בתקופת פרעה סתי הראשון במאה ה-14 לפני הספירה ופעל במשך כמאתיים שנים. המקדש הוא עדות לשליטת המצרים באזור. בחפירות במקדש, שנבנה מאבן חול לבנה שהובאה למקום, נמצאו אלפי מנחות, שהובאו לאלה ועל חלקן כתובות של מלכי מצרים.

הקשתות – בחלק זה של הפארק ניצבות שתי קשתות אבן חול טבעיות, מעל פירים עמוקים, המחוברים במחילות, ומכרות נחושת.

שני האתרים האחרונים הם אולי הסמלים הבולטים ביותר של פארק תמנע. שלושת עמודי שלמה הענקיים, נוצרו כאשר לחות חדרה לסדקים ופוררה את הסלע. החלל נוצר אודות לקרום החיצוני של הסלע. הפטרייה היא יצירה נוספת של הטבע. לצד הפטרייה הסימטרית, שייתכן כי נוצרה משחיקה או מבלייה כימית, ישנם שרידי מקדש מצרי קטן ותנורים בהם נהגו הכורים המצרים להתיך את הנחושת.

למסלול המלא בקעת תמנע >>

רגעים למזכרת - אטרקציות

בסמוך לקיבוץ יטבתה פועלת שמורת הטבע חי בר יטבתה, שמטרתה שמירה על בעלי חיים מדבריים הנמצאים בסכנת הכחדה. בנוסף, ישנם בשמורה גרעיני רבייה של בעלי חיים, שכבר נכחדו מנופי הארץ או שהוזכרו במקרא. בשמורה צמחייה מדברית כעצי שיטת הסוכך ושיטה סלילנית ובתי גידול לחורש של עצי מלחה ושיטים.

בחוות האנטילופות, בקילומטר ה-133 על הערבה, נוסעים בערבות, המזכירות את הסוואנה, בין חיות נדירות ומגוון גדול של אנטילופות אפריקאיות, אל "תיבת נח". באונייה הענקית, על שתי קומותיה, חיים בעלי חיים רבים כחתול החולות, צבי ענק, שפני סלע וסרטן כחול.

קומונה של אנשי מדבר ומדיטציות אושו, מתפעלת את אשרם במדבר בו מועברות סדנאות שונות, בהן סדנת מדיטציה אינטנסיבית וסדנת טנטרה. בנוסף, משמש האשרם כמרכז רוחני ומקום לעריכת פסטיבלים שונים.

לכל האטרקציות באזור הטיול דרום הנגב והערבה >>

לכל כיס - נקודת חן

חזון שביל ישראל לאופניים, הנמתח מהחרמון בצפון ועד לאילת בדרום, קרם עור ועטה בשר בשביל ישראל לאופניים - הקטע הדרומי, שנחנך באפריל 2011. מקטע זה, 85 קילומטרים של רכיבה אתגרית, מתחיל במעלה שחורות ומסתיים באילת. הרכיבה היא בדרגת קושי בינונית ועוברת בשמורת טבע הרי אילת וצוקיי שיירות, פארק תמנע ועוד.

מי לא אוהב לשחק בחול? בדיונה היפהפייה, יש מי שיגידו היפה בארץ, הנישאת מעל חולות כסוי, ניתן לפרוק ולפרוץ את כל המחסומים, לטפס לפסגה בחמש דקות ואז להשתולל את כל הדרך למטה. כיף אמיתי, וחינמי, לילדים ולהורים.

בשמורת עברונה מחכה למטיילים נקודת חן יפה ובה דקלי הדום. קבוצת דקלי הדום ליד עין עברונה, נחשבת לקבוצה הצפונית ביותר בעולם. ייחודם של דקלי הדום הוא בהתפצלותו של הגזע לכמה יחידות.

עדכון דצמבר 2014: עקב דליפת צינור הנפט קצא"א, שמורת הטבע עברונה-אילת סגורה למטיילים עד להודעה חדשה.

לכל נקודות החן באזור הטיול דרום הנגב והערבה >>