לטיול יצאנו – מסלולים נבחרים

מסלול הטיול, נחל פצאל ויובליו, מציע טבע בתולי, באזור שממעטים לטייל בו והוא אינו מוכר. הנחל יורד מפסגות השומרון אל בקעת הירדן ומתחתר במורדותיו המזרחיים של השומרון. לאורך הדרך נובעים מעיינות, שהם נקודות חן של ממש. שימו לב, הטיול אינו מיועד למשפחות, שכן ההליכה בו מאתגרת, אורכו כ-10 קילומטרים ויש לצאת אליו בקבוצה עם נשק, מטעמי ביטחון.

בימי גשם גועשים מי הנחל השטפוני, אשר יובליו מתחתרים בשטח עד כדי כך, שאינם מאפשרים סלילת כבישים בסביבה. אך מים, כאמור, ישנם גם בנביעות השונות לאורך הנחל. היפה שבהן, למרגלות מצפה אלון, הוא עין אל ג'היר בו הבריכה נחמדה והנוף אל הבקעה היפהפייה. יובל מרשים של נחל פצאל הוא נחל רשאש ובו המעיינות עין רשאש, הנובע מסלע ומשקה בוסתן נאה, ועין דומא שמימיו נתפסים לשימוש על-ידי תושבי הסביבה.

בדרך נעבור בסמוך לכפר הערבי אל פצאיל, שמי המעיינות מוזרמים אליו ומקור שמו מן העיר פצאל, שנבנתה על-ידי הורדוס, בימי בית שני, לכבוד פצאל אחיו. שימו לב למערות הרבות במדרונות המקיפים את המעיינות.

למסלול המלא נחל פצאל ויובליו >>

מסלול נוסף אשר לוקח אתכם ללב השומרון הוא נחל קנה. הנחל, אשר מהווה את אחד מיובליו של נחל הירקון היה לגבול טבעי בין נחלת שבט אפרים לבין נחלת שבט מנשה. שמות היישובים המקיפים את הנחל מוזכרים בתנ"ך, מה שצובע את הטיול באווירה מקראית, במיוחד בחבל ארץ בתולי שכזה. תחילתו של המסלול בסמוך לקרני שומרון וסיומו ביישוב יקיר. בדרך תחלפו על פני מעיינות, חורש ים תיכוני, בוסתנים ופרדסים. אם יש גן עדן - נחל קנה שמו.

למסלול המלא בנחל קנה >>

רגעים למזכרת – אטרקציות

מחפשים לטייל בין אתריה העתיקים של הארץ וליהנות מבילוי משפחתי שמשלב בן טיול לפעילות גופנית? א­וֹפַנַאוֹר מציעה מגוון מסלולי רכיבת שטח באופניים, בקבוצות קטנות בהתאם לרמת הרכיבה של המשתתפים.

עוד פעילות מהנה לילדים, מחכה להם ולהוריהם בטים טם פארק – מישור אדומים, המשלב פעילות כייפית עם פעילויות התורמות לתחושת הביטחון העצמי והקואורדינציה של הילדים. בין המתקנים במקום: מתנפחים, בריכות כדורים, מגלשות ענק, מתחם תינוקות ועוד.

לכל האטרקציות באזור טיול שומרון >>

לכל כיס - נקודת חן

ביום בהיר כדאי להגיע אל נקודת התצפית היפהפייה באלון מורה, הר כביר. מן הפסגה נשקף נוף הנפרש אל ערי גיזים, עיבל ושכם במערב ומצפון-מערב תצפית מהירדן ועד הר עיבל, עמק המיכמתת ומעיינות תרצה.

בפארק הצנירים בקדומים, נוף יפה ומסלול קצר המתאים לכל המשפחה. הצנירים עצמם מרשימים וגובהם כמספר מטרים. בדרך נעבור מפל מלאכותי, נטפס לתצפית ונגיע אל בריכה חצובה ועתיקה המתוארכת לתקופה הביזנטית. ומה זה צניר? מדובר בתופעה טבעית במהלכה "חוצב" הטבע, לאורך הסלע, חצי צינור חלול.

לכל נקודות החן באזור טיול שומרון >>