הידעתם שהשקד הוזכר לראשונה בספר בראשית? כן, כבר אז הוא זוהה עם שקדנות, חריצות ופריחה מוקדמת, שהפכו אותו גם לאחד מסמלי ט”ו בשבט. אז איך הפך השקד, עץ נשיר ממשפחת הוורדים, ל”שקדיה פורחת”? סופר ומשורר הילדים לוין קיפניס הוסיף לו כבר בשנת 1919 את האותיות י ו-ה בשירו “לשנה טובה, שקדיה”, אבל עיקר התהילה שייכת לישראל דושמן, שכתב את מילות השיר “השקדיה פורחת”.

את פריחת השקד המצוי אפשר לראות לרוב מסוף ינואר עד סוף מרץ, אך השנה הוא הקדים לפרוח וזו סיבה נפלאה לצאת בעקבותיו אל הטבע. מגבלות הקורונה לא מאפשרות לנו להרחיק נדוד, אז תארו לעצמכם כמה שמחנו לגלות, שאפשר ליהנות מהפריחה היפהפיה גם בלי להתניע את האוטו.

בין צבאים ובין ציפורים: עמק הצבאים

לפחות 65 סיבות יש לכם להגיע אל עמק הצבאים הפורח בלב העיר ירושלים, שם חיים, נכון לסתיו 2020, כ-65 צבאים, כמעט כמו בטבע. אל הירוק שמסביב, העצים והשיחים, מצטרפת פריחה יפהפיה של לא מעט פרחים, ביניהם גם השקד – במלוא תפארתו.

ואם אתם כבר כאן, אל תפספסו את התצפית על מאות מינים של ציפורים, חרקים וזוחלים, שגדלים בחמש בריכות בגדלים שונים. מחלק מהיופי הזה תוכלו ליהנות גם תוך כדי ישיבה באחת מפינות הישיבה המיוחדות, הפזורות ברחבי העמק וגם תוך כדי טיול בין השבילים בפארק. 

  • ניווט בוויז: עמק הצבאים
  • שעות פעילות: כל ימות השבוע, בשעות האור (משתנה על פי העונה), בעונה זו 6:30-17:00
  • הכניסה חופשית
  • פרטים נוספים בעמוד עמק הצבאים באתר טיולי » 

פריחה לבנה-ורדרדה בעמק הצבאים | צילום: רון מנדלבאום

פריחה לבנה-ורדרדה בעמק הצבאים | צילום: רון מנדלבאום

מתחת לתיאטרון ירושלים: חורשת הירח

ההיסטוריה של חורשת הירח מתחילה בסוף המאה ה-19, אז נטעו אותה כחלק מגן מטופח, שהגן על ביתו של המנהל האדמיניסטרטיבי של בית החולים למצורעים הנסן, שהיה בסמוך. עם השנים עבר הבניין לא מעט גלגולים וידיים, מהשלטונות הבריטיים לקרן קיימת לישראל, לנשיאות המדינה ועד הרשות לפיתוח ירושלים. 

במהלך השנים החורשה והאורנים בשטחה ננטשו, עד שמאבקים ציבוריים של תושבי השכונה ופעילי איכות הסביבה הצליחו להביא ב-2017 על הכרזתה כאתר טבע עירוני. בימים אלה גם השקד פורח בתחומי החורשה. מי נהנה ממנה בימים אלה? השכנים בטלביה ובקטמון הישנה בירושלים, מרחוב גדליהו אלון (המושבה הגרמנית) ורחוב הגדוד העברי בדרום, דרך רחוב מרכוס ורחוב כ”ט בנובמבר במרכז ועד רחוב דובנוב ורחוב שופן בצפון.

בצפון מזרח העיר מודיעין: גבעת התיתורה

בגובה 315 מטר מעל פני הים, על שטח של 600 דונם בצפון מזרח העיר מודיעין, נמצא תל עתיק, שהפך לפנינה בטבע. נוף ותצפיות להרי ירושלים וישובי הסביבה, סיפורי מורשת, שרידים ארכיאולוגיים, חי ופריחה עונתית הופכים את גבעת התיתורה לאטרקטיבית כמעט כל ימות השנה.

איך הגיעו לגבעה עצי בוסתן רבים, ביניהם שקד, זית ורימון? עד מלחמת העצמאות שימשה הגבעה כמקום ישוב לאורך שנים רבות והם נשארו בשטח, גם אחרי שהיישוב ננטש. בין שרידי המבנים במקום ובשטחי הבוסתנים גדלים בתה עשבונית ושיחית ופרחי בר. בימים אלה פורחים לצד השקדיות גם רקפות, כלניות ועוד פרחי בר.

ואם אתם גרים באזור רמת גן, מצאנו גם משהו בשבילכם:

תל-אביב פינת רמת-גן: גבעת נפוליאון

איך קיבלה גבעה במרכז הארץ את שמו של שליט צרפת נפוליאון בונפרטה? המסורת גורסת שכאן חנה עם חייליו בדרכו לכיבוש יפו העתיקה. אז לא משנה איך תכנו את הגבעה – תל ג’רישה, תל גריסה או תל נפוליאון, תמצאו אותה על גבול תל-אביב ורמת גן, בגובה 38 מ’ מעל פני הים.

הגבעה, השוכנת ממש במרכז שכונת מגורים, מספקת ריאה ירוקה לאורך השנה עם עצי חורש ושיחי צבר ובחורף ובאביב מתווספים אליהם גוונים ססגוניים של פריחה עונתית. עכשיו פורחים כאן בלבן עצי השקד. 

השקדיה פורחת בגבעת נפוליאון | צילום: שיר בהרהשקדיה פורחת בגבעת נפוליאון | צילום: שיר בהר

גם ליד הבית שלכם פורחות השקדיות? שתפו אותנו בתגובות עם תמונות ומידע.

לתחילת הכתבה