בין בקעת ערד ובין יער יתיר משתרעים מרחבים עצומים של נוף מדברי. ביניהם מפתיעים “איים ירוקים” של יערות, כרמים, מטעי שקדים ופיסטוק ואפילו מאגר מים. האקלים החצי מדברי והפסגות המגיעות עד גובה של 850 – 900 מטר מעל פני הים יוצרים הבדלי טמפרטורות גדולים בין היום ובין הלילה, בין הקיץ ובין החורף.

למרות שכמות הגשמים באזור דלה, יש חורפים, כמו השנה, שאפילו שלג יורד כאן. את האזור מאפיינת אדמת גיר חרסיתי, שהגשם לא נספג בה. אם תתבוננו על הסלעים המלווים את הנסיעה לאורך כביש 31, ככל שתעלו גבוה יותר במעלה ההר, תראו את התחתרות המים בסלע הולכת וגוברת, משמע – הגיעו לכאן כמויות גדולות יותר של גשם. למה כדאי להרחיק בנסיעה עד כאן? כי יש כאן כמה מקומות מעניינים, שכדאי לכם להכיר:

1. הכי גדול בישראל ומלא אטרקציות: יער יתיר 

לבן גוריון היו הרבה חלומות וחזון, אחד מהם – להפריח את השממה בנגב. הוא פנה אל יוסף ויץ, אבי מדיניות הקרקעות והייעור בקק”ל, וביקש לטעת יער באזור יתיר. אחר-כך הזמין מומחים מאיטליה, שייעצו לו אילו עצים אפשר לשתול ביער ומתי. גם אגרונומים נוספים הצטרפו לדיונים ולאחר התייעצות ארוכה פסקו, שהאקלים כאן יבש מידי וחם ואינו מאפשר לטעת כאן יער.

“החלף המומחים” – בן גוריון פסק, ועל אפם וחמתם של כל המומחים, יערני קק”ל נטעו ב-1964 את העצים הראשונים ביער יתיר. מה נגיד? הצליח לו לבן-גוריון. יער יתיר הפך להיות יער נטע האדם הגדול ביותר בישראל! כן, בדרום הארץ, במקום הכי פחות צפוי, משתרע כיום יער יתיר על שטח של 30,000 דונם! עם כמעט חמישה מיליון עצי ברוש, זית, אורן ירושלים, חרוב, אקליפטוס ואלה.

מלבד העצים תמצאו ביער יתיר שבילי טיול, דרכי נוף, מצפורים, מתקנים חקלאיים, אתרים ארכיאולוגיים, חניוני פיקניק – חלקם גם מותאמים למוגבלים בתנועה וכרמים. את כל אלה אפשר לראות בנסיעה לאורך כ-9 ק”מ בדרך יער יתיר, המסומנת ירוק, בכביש האזורי 316, לעצור בין האתרים וליהנות מהטבע.

מבית היערנים למאגר יתיר

במפגש כביש 316 ושביל ישראל, בגובה 687 מטר מעל פני הים, ניצב מבנה מרשים. זוהי מצודת היערנים אותה הקימה קק”ל באפריל 1967 לטובת מגורים ליערנים, ששמרו על היער. מכאן נשקפת תצפית מרהיבה על יער יתיר, הכרמים והנגב.

הביקור בבית היערן מחייב תיאום מראש, לקבוצות בלבד, שבועיים לפני ההגעה במייל [email protected], שביליסטים לא נדרשים לתיאום ויכולים להגיע במהלך שעות היום להצטיידות במים או להטענת חשמל למכשירים חשמליים.

חורבת ענים 

הביקור בחורבת ענים יחזיר אתכם לימי קדם, אז עשרות המערות הנמצאות באתר שימשו כמרתפים ומחסנים. אמנם לא ניתן לבקר בהם, אך אפשר להתרשם משרידי בית הכנסת הקדום, שהיה פעיל כאן בין המאות ה-4 וה-8 לספירה.

שביל המתקנים החקלאיים

בורות מים, גת לדריכת ענבים ומפרכה – מתקן לריסוק זיתים, שהופכים לשמן זית ניצבים במרכז שביל המתקנים החקלאיים, היוצא מחניון בור המים, במרחק של כ-150 מ’ מחרבת ענים. זוהי פיסת היסטוריה, המלמדת, שכבר בימי קדם, לפני 2,800 שנה, החקלאים שחיו בתקופה בין חורבן הבית השני לראשית התקופה המוסלמית, זיהו את האזור כמתאים לגידול ענבים וזיתים.

ואכן התקיימה כאן אז תעשיית יין ענפה ומפותחת, שאיפשרה ייצוא של התוצרת למצרים, לרומא וגם לרחבי ישראל.

מאגר יתיר

משביל המתקנים החקלאיים יש לעקוב אחרי דרך המסומנת בכחול ומתאימה לנסיעה ברכב פרטי. התכוננו לאפקט “וואו” ולתחושה, שהגעתם לאירופה. באמצע היער נמצא מאגר מים יתיר, שסיפק בעבר מים לכרמים ולמטעים של יישובי חבל יתיר וכיום אינו פעיל, אך מספק נוף יפהפה ולוקיישן נהדר לפיקניק ביער. לרשותכם שולחנות פיקניק, מקום למנגל ופחים. רק אל תשכחו להשאיר אחריכם נקי!

פתאום באמצע היער - מאגר יתיר | צילום: שיר בהר

פתאום באמצע היער - מאגר יתיר | צילום: שיר בהר

עוד אתרים ביער יתיר

בזאת לא תמו האתרים ביער. נסיעה בדרך הנוף המזרחית, מסומנת אדום ומתאימה לרכב פרטי, מתחילה בדרך יער יתיר ותקח אתכם לנקודות תצפית ואל שמורת הר עמשא ואל מצפור קריות. מי שיבחר לנסוע בדרך הנוף המערבית, המסומנת כחול ומתאימה לרכב פרטי, יכול להגיע אל חורבת יתיר ולבסוף אל דרך הפטרולים הישנה.

הפתעה באמצע היער

אחד הדברים, שהכי הפתיע אותי בנסיעה בין שבילי היער, היה לראות מכל עבר את חלקות הכרמים הגדלות ביער. לא מראה שיגרתי של כרמים, ובהחלט – מאוד מיוחד! הכרמים פזורים בגובה של בין 620 מ’ ל-900 מ’ ואת ההחלטה איזה סוג ענבים לנטוע בכל חלקה מבססים על כמות הגשם היורדת בכל אזור ועל הרכב הקרקע, המשתנה עם העלייה בגובה.

ככל שעולים גבוה יותר, הקרקע מכילה יותר גיר, המעניק תחושת מינרליות ביין ואפילו מליחות. מיעוט משקעים יוצר קרקע לא עשירה, שהופכת לפחות חומצית ויוצרת הבחנה בין אזורי יין, טרואר בשפתם המקצועית של הייננים. תוסיפו לזה את תנאי האקלים המיוחדים לאזור ותקבלו קרקע אידיאלית לגידול ענבי יין.

איך מגיעים: נסיעה על כביש 31 מצומת שוקת לכיוון ערד. כשני קילומטרים אחרי הכניסה ליישוב חורה ממשיכים עם הכביש שמאלה (צפונה) שיוביל אתכם אל היער.

כרם באמצע יער יתיר | צילום: שיר בהר

כרם באמצע יער יתיר | צילום: שיר בהר

2. חדש, מיוחד ועם טוויסט: מרכז מבקרים יקב יתיר

נסיעה של 10 דקות מהכרמים ביער יתיר תביא אתכם אל יקב יתיר, שם נפתח ממש לאחרונה, מרכז מבקרים חדש, חדשני ומודרני. עבור יעקב בן דור, מנכ”ל יקב יתיר, זו התגשמות חלום של 17 שנה, המאפשרת לחבר בין ההיסטוריה של המקום, המדבר והעולם העשיר של היין מתקופות קדומות ועד היום.

את סיפור עולם היין מראשיתו בשנת 1800 לפני הספירה ועד היום אפשר לראות על קיר אחד, המציג בנגיעות את ציוני השנים המיוחדות עבור היקב. בקיר ממול תמונת יער יתיר עם ציוני הכרמים השונים של היקב, הטרסות העתיקות ומטעי הפיסטוק. על הרצפה קטע מפסיפס, שנמצא באזור.

על הקיר המרכזי מדפים עמוסי סדרות היין השונות – כולן על שמות האתרים באזור: יער יתיר, נחל יתיר והר עמשא. מה מומלץ אתם שואלים? מי שמכיר אותי יודע, שאני נמנית על אוהבי היין האדום, אבל ביקב יתיר הצליחו להפתיע אותי עם יין לבן, קליל, שיכול להתאים למפגש חברים על המרפסת וגם ללוות ארוחה – הכירו את הר עמשא לבן 2019.

מה מייחד את יקב יתיר? כל כרם מקבל מיכל תסיסה משלו ולא מערבבים בין הכרמים עד שלב הביקבוק, עבור יינות שעוברים התיישנות בחביות עץ קטנות משתמשים רק ב-20% חביות חדשות. הענבים באזור מאוד עשירים בריחות, טעמים וצבע ופחות אוהבים אוויר בתהליך ההתיישנות ולכן משתמשים במיכלי עץ גדולים.

כל יין מיישנים בכמה סוגי מיכלים – נירוסטה, עץ ובטון ובסוף תקופת ההתיישנות מערבבים ביניהם כדי להגיע לאיזון טעמים. יש ביקב חדר מיוחד, מהו? את זה תגלו כשתבואו לסיור במקום.

חביות עץ ענקיות | צילום: שיר בהר

חביות עץ ענקיות ב"סלון" של היקב | צילום: שיר בהר

באדומים המנצח עבורי היה היין הקלאסי של היקב - יער יתיר 2017, שעובר 15 חודשי התיישנות בחביות עץ אלון צרפתיות ואז ממתין להתיישנות בבקבוק עוד שנה וחצי! לפני שהוא מגיע למדפים. עוד יין יוצא דופן ומיוחד, שנמכר רק ביקב - חבית 80 2017, שעובר תסיסה באשכולות שלמים במיכלי נירוסטה, משם להתיישנות בחביות עץ ואז ביקבוק. 

מרכז המבקרים מציע שני סוגי ביקורים: טעימה בסיסית ומודרכת של שלושה סוגי יין לבחירה בעלות של 50 ₪ לאדם וסיור רחב. בסיור הרחב מתחילים בסיור מודרך ביקב, צפייה בתהליכי עשיית היין החדשניים וביקור באולם החביות בליווי הסברים על ההיסטוריה של היקב והחזון להקמתו. לאחר מכן ממשיכים לטעימה מודרכת של חמישה סוגי יינות עם פלטת גבינות, והעלות – 100 ₪ לאדם.

בחנות היקב ניתן לרכוש את מגוון יינות היקב וגם מארז פיקניק הכולל קרקרים עבודת יד, גבינות בוטיק מיושנות, ארגז יין מעץ, שתי כוסות יין, פותחן, מפה וכלים מתכלים – כל זה בעלות של 180 ₪. אם אתם מחפשים לוקיישן שווה ליהנות בו ממארז הפיקניק – ההמלצה שלנו – מאגר יתיר, ההוא שהזכרנו למעלה. 

  • שעות פעילות מרכז המבקרים: ראשון – חמישי, 9:00-16:00, שישי, 10:00-14:00
  • מידע נוסף ותיאום סיורים מראש בטלפון 054-6458871 

הצצה למרכז המבקרים של יקב יתיר | צילום: שיר בהר

הצצה למרכז המבקרים של יקב יתיר | צילום: שיר בהר

3. מעיר כנענית מבוצרת עד מצודות מתקופת מלכי יהודה: תל ערד

יקב יתיר שוכן למרגלות המצודה הקדומה בתל ערד, אחד האתרים הארכיאולוגיים החשובים בישראל. למה? כי כאן נחשפו שרידי עיר כנענית מבוצרת מתקופת הברונזה הקדומה (יותר מ-5,000 שנה) ומתקופת מלכי יהודה (אי שם בשנות האלף לפני הספירה).

העיר הקדומה ישבה על דרך עתיקה, שחיברה בין תושבי הישימון והנגב המקראי לבין הארץ הנושבת ובין ההולכים ממדבר יהודה ודרום ים המלח למישור החוף.  כאן היה המרכז העירוני של תושבי האיזור ובתקופת הנדודים של בני ישראל במדבר יצא מלך ערד למלחמה מול העם הנודד, שנאלץ לחזור על עקבותיו ולהאריך את המסע לארץ המובטחת.  

ביקור בגן הלאומי תל ערד יחשוף אתכם אל הבתים בהם חיו בתקופות קדומות ואל יכולות הבנייה המרשימות של הקדמונים – הדוגמא הטובה ביותר הוא מפעל המים הייחודי שהקימו בעיר. בתל ערד עיר תחתונה קדומה ומערך ביצורים ישראלי בראש התל, הכולל שרידי מקדש יהודאי.

את התל מאפיינת פריחה ייחודית של גביעונית הלבנון והאירוס השחום בחודשים פברואר ומרץ. מראש תל המצודות נשקפת תצפית על רכסי הנגב הצפוני, הרי עירא ועינם, דרום הר חברון והעיר ערד. הכניסה לגן הלאומי תל ערד מחייבת הרשמה מראש באתר רשות הטבע והגנים. במקום פועל גם חניון לילה מסודר, גם אליו יש להרשם מראש.

  • שעות פעילות: שעון קיץ: ראשון עד חמישי ושבת, 8:00-17:00, שישי וערבי חג, 8:00-16:00, שעון חורף: ראשון עד חמישי ושבת, 8:00-16:00, שישי וערבי חג, 8:00-15:00, כניסה אחרונה שעה לפני הסגירה
  • עלות: מבוגר: 14 ₪, ילד / אזרח ותיק: 7 ₪, סטודנט: 12 ₪

הכותבת היתה אורחת של יקב יתיר

לתחילת הכתבה