יער יתיר ושביל המתקנים החקלאיים

מעל חמישה מיליון עצים על פני 33 אלף דונם הופכים את יער יתיר ליעד חובה לטיול - ואפילו מתכנני שביל ישראל חשבו ככה! היער, שניטע לראשונה בשנות השישים, נמצא בסמוך לגבולות הקו הירוק ובתוכם. המונח עצמו תופס פה משמעות לא רק פוליטית, שכן בהחלט מדובר בקו שכולו ירוק, המהווה גבול בין ההר לבין בקעת באר שבע, ערד והנגב הצפוני. לפניכם מסלולי הטיול והאטרקציות ביער רבות והביקור שופע היסטוריה
| 14/08/2018

שביל המתקנים החקלאיים

הטיול בדרך המתקנים החקלאיים אינו ארוך ואפשרי כל השנה. בימים חמים תהנו מהמון צל ובימי הסתיו יקבלו את פניכם החלמוניות הצהבהבות. המתקן החקלאי הראשון אשר תתיקלו בו שימש לייצור תירוש ולאחר מכן יין. מדובר בגת עתיקה המורכבת משלושה מתחמים: משטח דריכה, בור איסוף משקעים ובור איגום. שימו לב שפתח הבור האמצעי גבוה מהתחתית וזאת על מנת לתת למשקעים להצטבר מטה וכך רק הנוזל הנקי (ללא חרצנים וקליפות) יעבור אל בור האיגום. על הנוזל בבור איגום היו מפזרים פירורי חוואר שתרמו לסינון הנוזל. לאחר מכן היו אוספים אותו בכדי חרס ומאחסנים מתחת לקרקע עד לתסיסה.

אין הבור מתמלא מחולייתו. מן הגת נמשיך לעבר בור המים.  זהו שריד למאגר מים תת-קרקעי שנחצב בסלע. יושבי המדבר וספר המדבר ידעו לזהות היטב את כיוון זרימת המים על פני הקרקע. הבור היה ממוקם במקום כזה שהמים ניגרו אל פתחו, קרי נמוך מסביבתו. בעת ירידת הגשמים המועטים באזור "נלכדו" מי הגשמים הזורמים על פני הקרקע ותעלות שנחפרו לצורך זה הובילו את המים אל הבור. לעיתים נתן לראות בור שיקוע קטן שמנע מסחף להיכנס פנימה. סמוך לאחד הבורות נוכל לראות רהט (שוקת) ששימש להשקיית הצאן. מסביב לפתח ניתן לראות את חוליית הבור אשר באה למנוע נפילה פנימה.

אז אחרי שראינו גת ואספנו מים הגיע הזמן ליצר שמן. חדי העין ובעלי הנסיון בטיולים ישימו לב למשהו קצת שונה במפרכה הניצבת מולכם. ניתן לשים לב למבנה המפרכה המורכבת מאבן גדולה עליה פיזרו את הזיתים והדגנים, במרכזה חור אשר שימש כציר עשוי מעץ אליו הייתה מחוברת אבן אנכית  אשר הייתה מסתובבת על-ידי בהמה וכך רוסקו הזיתים. עם תום פעולת הפריכה (ומכאן השם עבודת פרך) נאספו הזיתים אל עקלים ומשם אל מתקן הסחיטה (בית הבד). אז אם הייתם חדי עין שמתם לב שאין מסביבכם מתקני סחיטה אלא רק מפרכות. אחת ההשערות היא שמדובר במפעל לייצור שמן טהור, כתית. מדובר בשמם אשר ניגר בראשית פעולת הפריכה - הוא השמן אשר נשלח אל בית המקדש.

עד כאן המתקנים הבולטים בשביל. ניתן להמשיך לאורכו ולהבחין בגדרות הצאן, תופעה מקראית נפוצה. עוד ניתן לבקר במערות המגורים ובית הכנסת שבחורבת ענים. לנוחיותכם ספסלים ופינות חמד לפיקניק וקפה.

נקודה שווה לקפה בשטח

נמשיך עם דרך הנוף עד לקצה הזרחי של היער. נחנה את רכבנו בסמוך ליישוב הר עמשא. כעת נצא רגלית בתוואי שביל ישראל ואיתו נטפס קלות לרוגם סוויף (אם החורבות). תוכלו להבחין בשרידי מצודת דרכים בזינטית שחלשה על הדרך. עכשיו, פתחו פק”ל קפה ובזמן שהמים מתחממים, תוכלו להנות מהנוף סביבכם. מדרום לכם הר עמשא הנקרא על שמו של עמשא בן יתר, מגיבורי דויד המלך.

הוראות הגעה

ליער מספר כניסות אפשריות:

  • ממערב, לבאים מכביש 40: בצומת להבים נפנה מזרחה (שמאלה) לכביש 31 לכיוון ערד. בצומת שוקת נפנה צפונה (שמאלה) לכביש 60 בכיוון היישוב מיתר. מכביש מיתר, קצת אחר היישוב מסתעפת דרך עפר בכיוון מזרח מערב המובילה אל חלקו הצפוני של היער ולשביל המתקנים החקלאיים.
     
  • מדרום, דרך כביש 316: בצומת שוקת יש להמשיך ישר (מזרחה) על כביש 31. יש לחלוף על פני הפנייה ליישוב הבדואי חורה וכשני קילומטרים אחריו נפנה שמאלה לכביש 316 אשר יוביל אתכם אל היער ואל החניונים הפזורים בו.
     
  • ממזרח, לבאים מכיוון ערד: ניתן לפנות צפונה (ימינה) לכביש 80, לחלוף על פני תל ערד ועלות אל היער מצדו המזרחי.

חוות דעת

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...