מאת: דובי זכאי

איך אתה מכין את הקפה שלך?

"האמת, לכל אחד יש את האלוהים שלו בנושא הקפה. אני מאלה שבשלב הראשון מרתיח את המים. אני עושה זאת ב'בקראג'' (השם על פי הבדואים) או 'ג'זבה' (על פי התורכים). כאן המקום לתקן את טעות: מקור המילה 'פינג'אן', שאנחנו מייחסים אותו כקומקום, הוא בתורכית ופירושה הוא הכוס ששותים בה! לאחר שהמים קופצים בעליזות בתוך הבקראג' כשהם רותחים, אני מוסיף את הקפה במנות גדושות. הקפה צף על פני המים. אני לא מערבב, אלא מוסיף את הסוכר על הקפה.

בשלב זה, הקפה על המים נראה כמו פקק שעם שצף. לאט לאט מתחיל לשקוע. בשוליים מתחילים לראות את המים מעורבים בקפה, שמתחילים לרתוח. בשלב זה אני מתחיל לערבב, כדי שהקפה יקבל צבע אחיד. ברגע שהקפה רותח ומתחיל לגלוש, אני מרים את הקומקום ומרתיח עוד פעמיים, עד שאני רואה בראש הקפה צבע חום בהיר של קצף דק. בערבית קוראים לקצף 'עוויש אל אווה'. את פני הקפה מגישים לאורח מעבירים לכוס וכאות של כבוד, מגישים לאורח. החלק הזה נחשב לחלק הטוב ביותר של הקפה".

מה אתה אוהב ליד הקפה?

"בדרך כלל עוגיות יבשות משלימות לי את ההנאה."

איפה אתה הכי אוהב לשתות את הקפה שלך?

"יש הרבה מאוד מקומות. אחד מהם יקר ללבי במיוחד בהרי ירושלים. אני אוהב לשבת והמקום הוא עוגן לטיולי המשחקים שלי. קבר איבן ג'בל, בפארק קנדה, תצפית יפה על עמק איילון, קבר שיח בן כ-1,300 שנה, מצפון גשר רכבת ענק מעל עמק אילון, לקראת ערב שקיעה נהדרת שיורדת אל הים."