כל המידע על טיול מרענן בנחל שרך

ממש לפני שמתחילים לרדת אל השביל המסומן כחול, עוד באזור החניון נראה שלט המפנה לחורבת דנעילה. זוהי חווה חקלאית מהתקופות הרומית והביזנטית (מאות 1 עד 7 לספירה). חמישה בתי הבד שנמצאו בה מעידים על העיסוק בגידול כרמי זיתים לשמן. הסיור הקצר בחורש מרשים ומלמד על ההתיישבות הקדומה באזור. נטייל בשביל מעגלי לא ארוך היוצא והחוזר לחניון שרך.

נמשיך לנחל. נחל שרך הוא נחל אכזב ועובר כאן בין עצי אורן שנטעה קקל. השביל - יפיפה ומוצל לכל אורכו, עובר בין עצי חורש ים-תיכוני: אלון, אלה ארצישראלית, אשחר, קטלב, ער אציל(עלי דפנה) וליבנה רפואי ועל כולם מטפסת הקיסוסית.  במורד הנחל, אפשר למצוא גם עצי כליל החורש  ואדר סורי.

הנחל התברך בסיפורי אגדות, כמו-כן אפשר לראות בנחל שרידים של טחנות קמח שהופעלו בעבר ע"י מי הנחל ולאורכו פזורים שרידי ישובים.

השביל חוצה את אפיק הנחל ונמשך לצד הגדה השמאלית ואח"כ יורד אל אפיק הנחל עצמו. למרות שאין מים באפיק הנחל, יש הרבה צמחייה ואווירה קסומה.

אחרי הליכה של כק"מ וחצי מגיעים אל פיתחה של מערת שרך. היא נמצאת על הגדה הצפונית של הנחל. קשה לפספס אותה כי בפתח המערה יש שלט ירוק גדול. מערת שרך הינה מערת נטיפים יפיפיה שאורכה כ 180- מ' ולה כניסה אחת ושני פתחי יציאה. זה הזמן לשלוף פנסים ולהיכנס למערה (אסור להדליק נרות, מפני שהפיח מזיק לנטיפים ולעטלפים שבמערה).

בתוך המערה השבילים מסומנים בשלושה צבעים ע"י מחזירי אור: לבן מציין את הדרך פנימה, כתום מציין את הדרך החוצה ואדום מורה שאין כניסה. בתוך המערה ישנם שלושה מסלולים - מסלול טבעתי קצר של 5-10 דקות בתוך חדרון קטן וצר באורך 8-7 מ' מוביל לחדר עם נטיפים יפים וזקיף מרשים. מסלול קצר נוסף אשר מוביל אל פתח היציאה התחתון - כאשר מגיעים לחלל הראשון (כמה מטרים לאחר הכניסה למערה), צריך לפנות לפתח הנמצא מימין למטה וללכת איתו עד האור.

מסלול ארוך יותר, יכלול גם טיפוס על מדרגה גבוהה יותר וזחילה עד הפתח העליון, הנמצא כ- 15 מ' למעלה מאפיק הנחל.

חשוב לא ללטף או לגעת בנטיפים, ובמיוחד לא בטיפות המים שעליהם. נטיף כזה, גדל רק בכחצי ס"מ לשנה (זה מאוד לאט...) ומגע בו יאט ולפעמים אף יעצור את גדילתו.

אחרי הביקור במערה חוזרים אל אפיק הנחל וממשיכים על השביל המסומן בכחול. עוד כ-400 מ' מתחבר נחל שרך אל נחל בצת. חלקו העליון של נחל בצת הוא נחל אכזב, אך אחרי כרבע שעת הליכה - יש מיםעינות כרכרה, הם המזינים פלג איתן שנמשך עד מכון השאיבה שמתחת לקיבוץ אילון.

אלה ארצישראלית גדולה מסמנת את המעיין הראשון, מעל המעיין יש סלע ובו דפוסי ענפים ושורשים מאובנים. ויש גם שתי בריכות גדולות ולא עמוקות ועוד בריכה אחת קטנה.

נמשיך בשביל ונלך בצמוד לאפיק הנחל בו מפלונים ובריכות קטנות. בצידי האפיק אפשר לראות הרדופים המגיעים לגובה מרשים ועצי דולב ענקיים, שמעוררים תחושה של יער צפוני. הדולב הוא עץ גבה קומה ועב גזע, וכאן בנחל בצת נמצא הדולב הכי עבה בישראל! בהמשך הנחל מגיעים לחורשת איקליפטוסים ולבריכת בטון. כאן נשאבים מי הנחל ומועלים לקיבוץ אילון. במקום זה נעזוב את הנחל ונעלה עם הדרך הסלולה לקיבוץ אילון, שם ממתינים לנו הרכבים.