כל המידע על רמלה: פנטזיה שמתחילה בסיפור היסטורי ומסתיימת בריחות וטעמים נפלאים

משך הסיור: 3 שעות | מתאים לילדים: לא | מתאים לכסאות גלגלים ועגלות: לאטיול רמלה :     נתחיל את הסיור במסגד הלבן, שנבנה לראשונה במאה השמינית, היום רואים את השרידים של המבנה מהמאה ה-14, שהוא באזור מרכז העיר הקדומה, ונבנה בפקודת מוחמד אבן קלאון. המבנה שימש כמגדל תצפית. הוא מרשים ולידו מסגד ומאגרי מים.

נדבר על בריכת הקשתות(לא נכנס כיוון שהכניסה בתשלום), שנבנתה כמאגר מים בשנת 789 (התקופה העבאסית). הבריכה נחשבת למבנה היפה והמפואר מהתקופה הזו, והתפרסמה בימינו כאשר שימשה כאחד מאתרי הצילום של הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" בשנות השבעים. כאשר זאב רווח ושלמה ארצי הם בין השחקנים המפורסמים.

משם נמשיך לכוון הער העתיקה, נבקר  בכיכר לזכר אירוע כיבוש העיר על ידי צה"ל ביולי 48, ונדבר על הקרבות , יש שם פסלים של המפקדים  במבצע דני ותאור הקרבות.

משם נגיע לעיר העתיקה , דרך הרבעים הנוצריים, הכנסיה הפרנציקאנית, הכנסיה היונית אורתוכסית, נתרשם ממבנה החמאם התורכי חמאם רדואן, קליפסו , ומשם נגיע לשוק.

השוק ברמלה הוא אחד מהשווקים היפים ביותר בארץ. המבנה שלו חדש ומרשים, נקי ומסודר, ונפגוש בו שלל צבעים וריחות. נתעכב בכמה דוכנים מפורסמים כמו הלימונדה, הבורקס התורכי, התבלינים ההודיים ועוד. 

נסיים את סיורנו בשוק אם יוותר זמן נראה את המסגד הגדול, הוא מסגד אל עומרי. המסגד הנדיר ביופיו הוקם במקור ככנסייה באמצע המאה ה-12. יש בו שלושה אולמות מקבילים, אולם תווך ושתי סיטראות (אפסיס) שזהו מבנה קלאסי של באזיליקה הרומית. זהו אחד המבנים הגדולים היחידים שנשארו בשלמותם מהמאה ה-12.

בימי שישי מתקיימת בו תפילה כך שלא נוכל להיכנס, אך נוכל לספר את סיפורו ולהתרשם מהמבנה.
 

צילמתם בסיור? העליתם את התמונות לפייסבוק? תייגו את עמוד הפייסבוק של טיולי ([email protected]) ואולי נפרסם את התמונות שלכם בעמוד שלנו, כדי שכולם יוכלו לראות!