כל המידע על שבת בבוקר על גדת הנחל: טיול בנחל שקמה

משך הסיור: 3 שעות | מתאים לילדים: כן | נגיש לנכים ולעגלות: לא


נחל שקמה מתחיל לאסוף את מימיו במורדות הרי חברון, ונשפך אל הים התיכון בחוף זיקים. בדרך הנחל עובר בשלל נופים מגוונים, מנוף הררי בראשיתו, דרך נופים מדבריים ומדבריים למחצה בהמשכו, ועד נופי דיונות וחולות נודדים באזור זיקים. ניתן לטייל בחלקים שונים של נחל שקמה, ואנו נטייל בחלק האחרון שלו, שבו הוא נשפך לים התיכון.

תחילתו של המסלול שלנו נמצאת מעט לפני הגשר המוליך לחוף הים, כאן נשאיר את הרכבים שלנו. נפנה ימינה עם הסימון הכחול ונצעד עד לחוף הים. משמאלנו ערוץ הנחל, ומימיננו דיונות חול לבנות זהובות, ואנו בתווך ביניהם, נהנים מכל היופי הזה. בימים חמים תראו שמי הנחל משמשים את המטיילים באזור, ולא רק הים. ילדים ומבוגרים שמשתובבים. כבר ראינו בעבר מספר פעמים צעירים הבונים רפסודה ממכלי שמן סויה ריקים ומשטחי אריזה, ומשיטים אותה במימי הנחל.

בתחילתו של מסלול ההליכה שלנו נראה ירידה לתוך סבך עצי שיטה, ובסמוך אליהם עובר ערוץ הנחל. בחלק זה, הערוץ רדוד, וניתן לשכשך במים.

לאחר השכשוך במים נחזור למסלול להמשך הליכה בדיונות. בדרכנו נפגוש שרידי בוסתנים עזובים, ובהם, עצי פרי שונים כמו: גויאבות, שקדים, תאנים, תות עץ, דקלים ועוד.

אם נרשה לעצמנו, לסטות מעט מהמסלול, נוכל להגיע לקטעי חול בתולי, נקי, רך ונעים. על החול ציורים רבים, שציירו בעלי החיים שעברו בחול.

נמשיך במסלול, עד שפך הנחל אל הים בחוף זיקים, כאן מסתיים המסלול.
 

צילמתם בסיור? העליתם את התמונות לפייסבוק? תייגו את עמוד הפייסבוק של טיולי (tiuli@) ואולי נפרסם את התמונות שלכם בעמוד שלנו, כדי שכולם יוכלו לראות!