איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

שכונת עג'מי ביפו - בתי פאר, סרט ואלוהים אחד

טיולי Free Tour: בסיור בשכונת עג'מי היפה נשמע על בוני שכונת הפאר, על כנסיותיה, ופינות החמד שלה; מדוע התמקמו כאן המון מוסדות נוצריים ? כיצד התפתחה השכונה להיות שכונת פשע (ולא נשכח את הסרט "עג'מי") ? ולאן פניה היום ?

אין כרגע סיורים מתוכננים לטיול הזה

על הטיול

את סיורנו נתחיל בגבעת אנדרומדה ונסיים בפארק 'מדרון יפו' – וכך נקיף ונסקור את שכונת עג'מי.

החל במחצית המאה ה-19 נבנו מסביב ליפו מספר שכונות, אחת מהן שהתפתחה בדרומה של העיר היא שכונת אמידים, של משפחות מארונים עשירים מלבנון –שכונת עג'מי. הם בנו לעצמם בתים באדריכלות העות'מאנית המפוארת, עם חצרות, גינות ומזרקות, וברחובות מרווחים. הכל בניגוד לסמטאות יפו הצפופות והלא נעימות.

בסיור בשכונה נשמע מה עשו ביפו משפחות נוצריות מלבנון ? מהי אותה אדריכלות עות'מאנית במיטבה ? נתחקה אחר פינות חמד: מיהי אנדרומדה שנתנה את שמה למיתחם העשירים הסגור ? ומיהו ניקנור ? מיהם השניים מ'גן השניים'? נצפה על מבני מוסדות נוצריים: מדוע הגיעו לכאן ארגונים נוצריים, ומה חיפשו ביפו ?

בראשית המדינה תפסו עולים חדשים את מקום התושבים הערבים ביפו. הסתופפו גורמי פשע יהודים וערבים. ובהקשר, נתייחס אל הסרט עטור הפרסים "עג'מי" שהוסרט בשכונה, העוסק בתופעת הפשע בשכונה.

מירב תושבי עג'מי היום הם יהודים בעלי ממון. השכונה הפכה לפנינת נדל"ן מבוקשת על ידי אדריכלים, מעצבים ואנשי תרבות ורוח. הכיצד ?  בשנות ה-90 הופנה הזרקור של עיריית תל אביב אל עג'מי, ומאז היא הולכת ונבנית בבתים מפוארים, השומרים על האדריכלות הישנה. רחובות שלמים של "סלאמס" צפוף שהתפתח לצד בתי הפאר פונו... וכך נוצר לו "הר הזבל" של עג'מי. נטפס על מה שהחליף את הר הזבל ונערוך תצפית אל מול שקיעה יפה.

בהדרכת

טובי גולן

היסטוריונית ומורת דרך מוסמכת. הדרכות בטיולי "בוטיק" בתל אביב, יפו, עין כרם, גליל תחתון ועמק יזרעאל הדרכות עומק

מחירים

טיולי FREE TOUR

מדברים על שכונת עג'מי ביפו - בתי פאר, סרט ואלוהים אחד

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על שכונת עג'מי ביפו - בתי פאר, סרט ואלוהים אחד?

אירועי פסח 2021