כל המידע על עין כנף - חרבת דיר עזיז

דיר עזִיז ("מנזר עזיז" בערבית) הוא כפר סורי עזוב, שהשתייך לסוריה עד למלחמת ששת הימים, אז ישראל כבשה אותו ותושביו נטשו. הכפר הוקם על הריסות יישוב יהודי ששכן כאן בתקופת המשנה והתלמוד. עין כנף שימש כמקור מים ליישובים ששכנו במקום לאורך ההיסטוריה.

במקום תוכלו ליהנות מבית הכנסת המשוחזר, מעיין עם שלוש בריכות מלאכותיות ומקום לפיקניק בחורשת אקליפטוסים.

בית הכנסת העתיק בדיר עזיז

לאחר שתחנו את רכבכם ברחבת החניה המסודרת, קרוב למדרגות העולות לבית הכנסת, תוכלו לקרוא הסבר קצר על בית הכנסת, להתרשם ממפת היישוב היהודי של תקופת התלמוד וללמוד על הגלגולים השונים שעברו על בית הכנסת. 

בית הכנסת נפגע ברעידת האדמה הקשה שפגעה בארץ בשנת 749. סר לורנס אוליפנט ביקר בארץ בסוף המאה ה-19 וגילה שיש כאן משהו, אבל החפירות התחילו רק בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת ובשנות ה-2000 גילו את בית הכנסת. 

לאחר שתעלו כמה מדרגות ותטפסו מרחק הליכה קצר בשביל, תגיעו לבית הכנסת. עוד לפני שתכנסו לאולם המרכזי, תוכלו לראות בקצה המרוחק מכם תחילתו של גרם מדרגות, המעיד שבמקור היו לבית הכנסת שתי קומות. בית הכנסת השתמר עד הקומה השניה.

עוד כמה מדרגות לפניכם ואתם מגיעים לאולם גדול בו הקיר עומד בכל גובהו בקומה הראשונה, מבנה בן 1500 שנה שנשאר כמו שהוא, בזכות העובדה שהוא נחפר לתוך המדרון ולא נבנה ולכן לא נפגע ברעידת האדמה. במקביל אליו 3 עמודים, שנמצאו שכובים בשלמותם במרכז האולם ובעבודות השיחזור הוחזרו למקום (למעט קצה של אחד העמודים ששוחזר).

שימו לב לרצפת אבני הבזלת, שגם נשארה כמעט בשלמותה ולאבנים ולמשקופים המעוטרים. מעניין לראות על אחד ממשקופי בית הכנסת את הכיתוב היווני AZIZO, שמעיד על שמו המקורי של היישוב התלמודי שהיה כאן. עוד דבר שכדאי לשים אליו לב הוא תבליט יפה של פרח בפינה הצפון מזרחית, מימין לפתח. כיום ילדי מושב כנף מקיימים את חגיגות בר המצווה שלהם בבית הכנסת העתיק.

הישיבה באולם לא היתה בשורות ספסלים, אלא מסביב לאולם. אין עדות שהיתה עזרת נשים באותה תקופה, אך כנראה לא היתה הפרדה.

בחפירות מצאו את היכלית ארון הקודש שפונה לירושלים ונמצאת במעין גומחה ובאחד הקירות – פקיט (כלי קיבול) ובתוכו מטבעות זהב משנת 550 לספירה עם דיוקנו של הקיסר הביזנטי הנוצרי ששלט באותה תקופה. 

בקצה האולם, באזור מוגבה, יש פתח ראשי גדול ומשני צדדיו פתחים קטנים יותר, שהפכו לפתח הכניסה לבית הכנסת, ששוקם אחרי רעידת האדמה.

מעיין כנף – נקודה שווה לקפה בשטח

פינת המעיין נבנתה לזכרו של אשר (אשי) נוביק ז"ל, חייל מילואים מהיישוב כנף שנהרג במהלך מלחמת לבנון השנייה. מאוחר יותר המעיין המועצה האזורית גולן שיפצה אותו שוב.

לצד המעיין הטבעי, הנובע מצלע ההר תמצאו שלוש בריכות מלאכותיות רדודות עם מים נקיים, בהן כיף לשכשך את הרגליים בימי הקיץ החמים. בסמוך אליהם שולחנות פיקניק מוצלים וספסלי ישיבה תחת עצי האקליפטוס, שכיף לשבת בהם בכל ימות השנה.

הערה: הגישה למעיין ולבריכות מונגשות לכיסאות גלגלים.

בריכות השכשוך בצל האקליפטוסים | צילום: פז בן דוד

בריכות השכשוך בצל האקליפטוסים | צילום: פז בן דוד
 

לתשומת לבכם: המסלולים הינם בגדר המלצה בלבד. יש להתעדכן מראש בתנאי מזג האוויר, להפעיל שיקול דעת ולנהוג באחריות.