איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין כנף - חרבת דיר עזיז

סמוך ליישוב כנף שבדרום רמת הגולן מחכים לכם בית הכנסת המשוחזר דיר עזיז, מעיין כנף עם 3 בריכות מלאכותיות שמשקיפות לנוף היפהפה של נחל אל על ומקום לפיקניק
| 05/07/2020

דיר עזִיז ("מנזר עזיז" בערבית) הוא כפר סורי עזוב, שהשתייך לסוריה עד למלחמת ששת הימים, אז ישראל כבשה אותו ותושביו נטשו. הכפר הוקם על הריסות יישוב יהודי ששכן כאן בתקופת המשנה והתלמוד. עין כנף שימש כמקור מים ליישובים ששכנו במקום לאורך ההיסטוריה.

במקום תוכלו ליהנות מבית הכנסת המשוחזר, מעיין עם 3 בריכות מלאכותיות ומקום לפיקניק בחורשת אקליפטוסים.

בית הכנסת העתיק בדיר עזיז

לאחר שתחנו את רכבכם ברחבת החניה המסודרת, קרוב למדרגות העולות לבית הכנסת, תוכלו לקרוא הסבר קצר על בית הכנסת, להתרשם ממפת היישוב היהודי של תקופת התלמוד וללמוד על הגלגולים השונים שעברו על בית הכנסת. 

בית הכנסת נפגע ברעידת האדמה הקשה שפגעה בארץ בשנת 749. סר לורנס אוליפנט ביקר בארץ בסוף המאה ה-19 וגילה שיש כאן משהו, אבל החפירות התחילו רק בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת ובשנות ה-2000 גילו את בית הכנסת. 

לאחר שתעלו כמה מדרגות ותטפסו מרחק הליכה קצר בשביל, תגיעו לבית הכנסת. עוד לפני שתכנסו לאולם המרכזי, תוכלו לראות בקצה המרוחק מכם תחילתו של גרם מדרגות, המעיד שבמקור היו לבית הכנסת שתי קומות. בית הכנסת השתמר עד הקומה השניה.

עוד כמה מדרגות לפניכם ואתם מגיעים לאולם גדול בו הקיר עומד בכל גובהו בקומה הראשונה, מבנה בן 1500 שנה שנשאר כמו שהוא, בזכות העובדה שהוא נחפר לתוך המדרון ולא נבנה ולכן לא נפגע ברעידת האדמה. במקביל אליו 3 עמודים, שנמצאו שכובים בשלמותם במרכז האולם ובעבודות השיחזור הוחזרו למקום (למעט קצה של אחד העמודים ששוחזר).

שימו לב לרצפת אבני הבזלת, שגם נשארה כמעט בשלמותה ולאבנים ולמשקופים המעוטרים. מעניין לראות על אחד ממשקופי בית הכנסת את הכיתוב היווני AZIZO, שמעיד על שמו המקורי של היישוב התלמודי שהיה כאן. עוד דבר שכדאי לשים אליו לב הוא תבליט יפה של פרח בפינה הצפון מזרחית, מימין לפתח. כיום ילדי מושב כנף מקיימים את חגיגות בר המצווה שלהם בבית הכנסת העתיק.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

הישיבה באולם לא היתה בשורות ספסלים, אלא מסביב לאולם. אין עדות שהיתה עזרת נשים באותה תקופה, אך כנראה לא היתה הפרדה.

בחפירות מצאו את היכלית ארון הקודש שפונה לירושלים ונמצאת במעין גומחה ובאחד הקירות – פקיט (כלי קיבול) ובתוכו מטבעות זהב משנת 550 לספירה עם דיוקנו של הקיסר הביזנטי הנוצרי ששלט באותה תקופה. 

בקצה האולם, באזור מוגבה, יש פתח ראשי גדול ומשני צדדיו פתחים קטנים יותר, שהפכו לפתח הכניסה לבית הכנסת, ששוקם אחרי רעידת האדמה.

מעיין כנף – נקודה שווה לקפה בשטח

פינת המעיין נבנתה לזכרו של אשר (אשי) נוביק ז"ל, חייל מילואים מהיישוב כנף שנהרג במהלך מלחמת לבנון השנייה.

לצד המעיין הטבעי, הנובע מצלע ההר תמצאו 3 בריכות מלאכותיות עם מים נקיים, בהן כיף לשכשף את הרגליים בימי הקיץ החמים, וגם שולחנות פיקניק מוצלים תחת העצים, שכיף לשבת בהם בכל ימות השנה.

הוראות הגעה

מצומת מעלה גמלא (מפגש הכבישים 92 ו-869) נוסעים בכביש 869 לכיוון המושבים מעלה גמלא וכנף. נוסעים כ-4 ק"מ, עוברים את הפנייה למעלה גמלא ולאחר כ-5 ק"מ נוספים פונים ימינה לכביש הגישה למושב כנף. נוסעים כ-1.5 ק"מ, עד שרואים משמאל את שער הכניסה לאזור התעשייה של כנף. נכנסים בשער, חוצים את אזור התעשייה ולאחר כמה מאות מטרים יוצאים מהשער בצידו השני לשביל עפר בסימון שבילים שחור. ממשיכים כ-2 ק"מ, עד שמגיעים לרחבת חנייה עם שלט, ומדרגות עץ יש שלט וחניה בצד ימין ומדרגות עץ שיורדות אל המעיין. הגישה לאתר שוקמה לאחרונה והיא נוחה ועבירה לכל רכב.

  • waze: עין כנף

חוות דעת על עין כנף - חרבת דיר עזיז

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה