איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

המפל הנסתר בכפר נחום - עין איוב - עין שבע

בין טיילת כפר נחום לבין טבחה (וכנסיית בשורת פטרוס), ישנו גרם מדרגות המוביל לחוף הכנרת. אלמלא הרכבים החונים שם, לא ניתן היה לנחש שהמדרגות מובילות גם לעין איוב - המפל הנסתר
| 25/02/2020

המדרגות מובילות לרחבת אבן קטנה, מצד ימין ניתן לראות מבנה עגול. מבנה זה (מומלץ להקיף) נקרא עין איוב (או בעבר מרחץ איוב או חמאם של איוב) והוא משמש כבריכת הרמה עתיקה מהתקופה הרומאית-ביזנטית. בעבר המים מילאו את הבריכה עד גדותיה והם שימשו להשקיית חקלאות במדרונות. כיום המפלס בבריכה נמוך מאחר והם פורצים דרך פירצה בתחתית.

שמו של המעיין מעיד על כך שהוא נקשר במסורות שונות לאיוב המקראי. לפי המסורת, איוב הגיע למעיין זה על מנת להירפא מהשחין שבו היכה אותו השטן. בבואו לרחוץ במי המעיין, התגורר במערה שנראית על צלע ההר מעל למעיין, שנקראת על פי המסורת מערת איוב.

המפל הנסתר וסגולותיו

מצידה השמאלי של רחבת האבן יורד גרם מדרגות נוסף, שמוביל אותנו עד מהרה למפל מרשים הנופל מגובה של ארבעה מטרים בינות לצמחייה סבוכה וזורם לעבר הכנרת. המפל אינו טבעי, והוא נוצר כתוצאה מקידוח "כנרת 7" של תה"ל (תכנון המים לישראל), שהמים פרצו ממנו כלפי מעלה.

בשל מליחותם הנמוכה של המים, הוחלט לאפשר את זרימתם לכנרת. מי המפל נובעים, כנראה, מאותו מקור של מי המעיין שמעליו, ולכן סגולות המרפא מיוחסות גם להם. רבים באים לרחוץ במים החמימים, סתם להנאה או לריפוי פצעים, מחלות עור, תחלואי קיבה וגם כ"טיפול קוסמטי" לשמירה על עור צעיר ורענן.

זרימתו של המפל אחידה במשך כל עונות השנה וטמפרטורת המים שלו קבועה - 24 מעלות. בתקופת הקיץ, כאשר בחוץ מגיעה הטמפרטורה לארבעים מעלות ומי הכנרת מתלהטים לשלושים מעלות, מי המפל נותרים קרירים וצוננים, ומשיבים נפשו של הטובל בהם. בעונת החורף, כאשר האוויר ומי הכנרת מתקררים והטמפרטורה שלהם צונחת מתחת לעשרים מעלות, מי המפל מרגישים חמימים למגע.

נקודה שווה לקפה בשטח

הישיבה מתחת למפל אינה אפשרית, שכן הוא נשפך ישירות למי הכנרת, אולם בצמוד למפל ממזרח תמצאו רצועת חוף קטנטנה, שהיא פשוט מושלמת, גם לתמונות וגם למילוי מצברים עם קפה ונשנוש.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

הוראות הגעה

מצומת כפר נחום פונים לכביש 87. כ-0.5 ק"מ אחרי הפנייה לכנסיית הבכורה של פטרוס וטבחה, קצת אחרי עיקול בכביש, 100 מטר אחרי מפרץ החנייה לאוטובוסים ניתן לראות פנייה לדרך עפר בצד שמאל של הכביש ואת גרם המדרגות המדובר בצד ימין. מעט מעלינו נוכל לראות את מערת איוב, בה התגורר איוב בעת מחלתו לפי המסורת הנוצרית.

  • waze: עין איוב.
  • שימו לב: במפת סימון השבילים מופיע גם בשם "עין איוב".

חוות דעת על המפל הנסתר בכפר נחום - עין איוב - עין שבע

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג