כל המידע על עין תות

נחל תות הוא אחד מיובליו של נחל דליה, הזורם בצמוד לכביש ואדי מילח (או בטעות ואדי מילק), ובעברית פשוטה - כביש 70, בקטע שבין אליקים למחלף זכרון יעקב על כביש 2.

כביש 70 הוא הזרוע הצפונית של דרך הים הקדומה. הזרוע הדרומית עברה בנחל עירון (ואדי ערה - כיום כביש 65). הדרך נכנסה אל נחל דליה בצומת פוריידיס של ימינו, ויצאה ממנו מתחת לתל יקנעם. לאורכה זורמים מספר נחלים, בהם נחל תות האכזב, שמרשים בזרימתו בימי החורף.

הנחל מתחיל במושב אליקים ומסתיים למרגלות המושבה בת שלמה, ולאורכו מספר נביעות ובריכות. לא לכולן ניתן להיכנס, שכן הסבך מכסה את האפיק, אולם כמה וכמה מהן ראויות לרחצה (אפשר להשתכשך אך לא לשחות). ייחודו של הנחל נובע בעיקר מהפריחה המגוונת שמופיעה לאורכו בעונה.

קטע ההליכה המומלץ בעין תות מתחיל בצומת הפנייה לתחנת הכח חגית, המופעלת באמצעות גז טבעי. הקטע היפה מסתיים במטע זיתים למרגלות מפעל ליצור אפרוחים.

המים ראויים לשכשוך אך לא לשתייה, שכן הבהמות וחיות הבר שותות מהם.

מידע נוסף
כאמור, כביש 70 הוא תוואי דרך עתיקה, במערבו הישוב הערבי פוריידיס, ששמו נובע משיבוש שמו של המלך הורדוס. הוא הוקם לראשונה על ידי הווטראנים, משוחררי הצבא הרומי שכבשו את ארץ ישראל, וכנהוג באותם ימים קיבלו נחלות בשטחים הכבושים, הן כתגמול על שירותם והן למטרת שימורם ככוח עתודה לעת הצורך. ישובים נוספים שהוקמו בשיטה זו הם גבע פרשים שעל יד משמר העמק, בית איקסה (איקס=עשר) של משוחררי הלגיון העשירי, וקולוניא, הלא היא מוצא, שניהם בהרי ירושלים, ועוד.

מעל פוריידיס שוכנת מושבת הברון זיכרון יעקב, מולה כפר הנוער מאיר שפיה, בהמשך הר חורשן והמושבה בת שלמה, ולבסוף הישוב אליקים והעיר המתפתחת יקנעם.

עוד בסביבה: תל יקנעם | בית הכנסת שבחירבת סומק | נחל השופט