איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין תות

נחל תות הוא אחד מיובליו של נחל דליה, הזורם בצמוד לכביש ואדי מילח (או בטעות ואדי מילק), ובעברית פשוטה - כביש 70, בקטע שבין אליקים למחלף זכרון יעקב על כביש 2.

כביש 70 הוא הזרוע הצפונית של דרך הים הקדומה. הזרוע הדרומית עברה בנחל עירון (ואדי ערה - כיום כביש 65). הדרך נכנסה אל נחל דליה בצומת פוריידיס של ימינו, ויצאה ממנו מתחת לתל יקנעם. לאורכה זורמים מספר נחלים, בהם נחל תות האכזב, שמרשים בזרימתו בימי החורף.

הנחל מתחיל במושב אליקים ומסתיים למרגלות המושבה בת שלמה, ולאורכו מספר נביעות ובריכות. לא לכולן ניתן להיכנס, שכן הסבך מכסה את האפיק, אולם כמה וכמה מהן ראויות לרחצה (אפשר להשתכשך אך לא לשחות). ייחודו של הנחל נובע בעיקר מהפריחה המגוונת שמופיעה לאורכו בעונה.

קטע ההליכה המומלץ בעין תות מתחיל בצומת הפנייה לתחנת הכח חגית, המופעלת באמצעות גז טבעי. הקטע היפה מסתיים במטע זיתים למרגלות מפעל ליצור אפרוחים.

המים ראויים לשכשוך אך לא לשתייה, שכן הבהמות וחיות הבר שותות מהם.

מידע נוסף
כאמור, כביש 70 הוא תוואי דרך עתיקה, במערבו הישוב הערבי פוריידיס, ששמו נובע משיבוש שמו של המלך הורדוס. הוא הוקם לראשונה על ידי הווטראנים, משוחררי הצבא הרומי שכבשו את ארץ ישראל, וכנהוג באותם ימים קיבלו נחלות בשטחים הכבושים, הן כתגמול על שירותם והן למטרת שימורם ככוח עתודה לעת הצורך. ישובים נוספים שהוקמו בשיטה זו הם גבע פרשים שעל יד משמר העמק, בית איקסה (איקס=עשר) של משוחררי הלגיון העשירי, וקולוניא, הלא היא מוצא, שניהם בהרי ירושלים, ועוד.

מעל פוריידיס שוכנת מושבת הברון זיכרון יעקב, מולה כפר הנוער מאיר שפיה, בהמשך הר חורשן והמושבה בת שלמה, ולבסוף הישוב אליקים והעיר המתפתחת יקנעם.

עוד בסביבה: תל יקנעם | בית הכנסת שבחירבת סומק | נחל השופט

הוראות הגעה

הבאים מכיוון יקנעם יפנו ימינה כ-1.5 ק"מ אחרי מחלף אליקים, הבאים ממערב או מכביש 6 ימשיכו עד מחלף אליקים ויחזרו דרכו מערבה עד צומת הכניסה.

מכביש 70 פונים ימינה לתחנת הכח חגית, ומיד שוב ימינה (בדרך כלל עומד במקום רכב "גזלן"), חוצים שער בקר (זכרו לסגור אותו אחריכם) וממשיכים על התוואי הישן של כביש 70 מזרחה. אחרי כ-100 מטר חונים וממשיכים רגלית בדרך הישנה, כשמשמאל זורם הנחל ומדי 100-200 מטר ישנן בריכה או שתיים.

מדברים על עין תות

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על עין תות?

כתבות על נקודות עניין

מה עושים באזור עין תות

טוענים עבורך את המפה

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה

אירועי חנוכה 2020