כל המידע על מערת חריטון

המדבר אינו מקום מועדף למגורי אדם. באין מים ובדלות הצמחייה, משמש המדבר למגורי נרדפים.

נדודיו של דוד המלך במדבר יהודה מפורטים בספר שמואל ב' ובמזמורי תהילים, וגם עמוס הנביא גורש מבית-אל לאחר שהרגיז את המלך ירבעם בנבואותיו הקודרות (עמוס פרק ז): "וַיִּשְׁלַח אֲמַצְיָה כֹּהֵן בֵּית אֵל, אֶל יָרָבְעָם מֶלֶךְ יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר: קָשַׁר עָלֶיךָ עָמוֹס בְּקֶרֶב בֵּית יִשְׂרָאֵל, לֹא תוּכַל הָאָרֶץ לְהָכִיל אֶת כָּל דְּבָרָיו. כִּי כֹה אָמַר עָמוֹס: בַּחֶרֶב יָמוּת יָרָבְעָם וְיִשְׂרָאֵל גָּלֹה יִגְלֶה מֵעַל אַדְמָתוֹ. וַיֹּאמֶר אֲמַצְיָה אֶל עָמוֹסחֹזֶה לֵךְ בְּרַח לְךָ אֶל אֶרֶץ יְהוּדָה וֶאֱכָל שָׁם לֶחֶם וְשָׁם תִּנָּבֵאוּבֵית אֵל לֹא תוֹסִיף עוֹד לְהִנָּבֵא, כִּי מִקְדַּשׁ מֶלֶךְ הוּא וּבֵית מַמְלָכָה הוּא". לאן הלך עמוס? אל המדבר (שם פרק א), וכך הוא פותח את ספרו: "דִּבְרֵי עָמוֹס אֲשֶׁר הָיָה בַנֹּקְדִים מִתְּקוֹעַ".

בתקופה מאוחרת יותר נמלטו אל המדבר בני כתות שונות כמו גם מורדים. הם התגוררו בקומראן, במצדה, בהרודיון ובמערות שבנחל משמר ועודמדבר יהודה מבודד דיו, אך גם קרוב מספיק כדי להיות נח למגורי אנשים אלו.

בתחילת המאה הרביעית הגיע לכאן עולה רגל טורקי בשם חריטון, והקים תנועת נזירים שניסתה לחקות את ראשוני הנצרות, שנרדפו וחיו במדברחריטון חי בנחל פרת, מאוחר יותר עבר לנחל תקוע ומכאן שב לנחל פרת, שם מת וגם נקבר. נזירי התנועה שלו חיו בבידוד כמעט מלא: הם ישבו לבדם במערות ונפגשו רק פעם בשבוע, בעיקר כדי לקבל אספקת מזון וכדומה. המקומות בהם ישבו הנזירים נקראים "מבדד" (משורש בד"ד) או "לאורה" - "דרך" או "מסדרוןביוונית, על שם המעבר בין הלאורות השונות.

המערה שבה התבודד חריטון אינה המערה שבתמונה הראשונה, אלא נמצאת מעט מזרחה ממנה, אך דווקא מערה זו נקראה על שמו. בסביבה הקרובה מצויים שרידים של מנזרים, לאורות ומאגרי מים מהתקופה הביזנטית.

מערת חריטון

סלע הגיר נתון להשפעת המים הפוגעים בו וממיסים אותו - תופעה המכונה בשם "קארסט" (על שם אזור בסלובניה המפורסם בתופעות הקארסטיות המרהיבות שיש בו). ישנן צורות קארסטיות רבות: קמין, מערה, דולינה, עמוד סלע ועוד. המשותף לכולן הוא המסת סלע הגיר על ידי מגע המים. תופעת הנטיפים מתרחשת כשהסלע נמצא בשטח יבש והמים מחלחלים לתוכו, יוצרים מערה ובה נטיפים. קירותיהם של חללים אלו מחוספסים בגלל שההמסה אינה אחידה. המערה הקארסטית המפורסמת בארץ היא מערת הנטיפים שליד בית שמש, והעמוד המפורסם הוא זה שבמורד נחל עמוד.

ישנן גם תופעות קארסטיות שמתרחשות כשהסלע נמצא מתחת לפני המים. במקרה כזה לא יווצרו נטיפים אלא רק חללים בסלע, ודפנות החללים יהיו חלקות למגע. כזאת היא מערת חריטון, המערה השנייה בגודלה בארץ (אחרי מערת סדום), שנוצרה כשהשטח היה מכוסה במים.

גודלה של מערת חריטון הוא כ-3500 מ"ר, עומקה מהפתח ועד לנקודה הרחוקה ביותר הוא 400 מטר, אולם זהו לא מרחק ישיר אלא סבך מערות, חללים, מחילות ונקרות, ובסך הכל ישנו מרחק הליכה כולל של כ-4.5 ק"מ. במערה 55 חדרים שגודלם שונה זה מזה, הם נמצאים במפלסים שונים והמעבר ביניהם משתנה ממקום למקום. לרוב נהוג להיכנס למערה עד לחדר מספר 6, המהדרין ממשיכים לחדר מספר 9. ישנן אפשרויות נוספות, אולם הן למקצוענים בלבד.

הטיול במערת חריטון

שימו לב: הכניסה למערה אסורה ללא מדריך מוסמך, שמכיר את המערה, מצויד במפה של המערה (מפת מערות שונה ממפת שטח ויש להכיר את סימניה) ויודע לפקח על הקבוצה ולוודא בכל רגע נתון שאיש לא הלך לאיבוד או נותר מאחור. בית הספר שדה כפר עציון מקיים סיורים במערה מעת לעת, ומומלץ לברר איתם מתי הם מתקיימים.

ברחבת החנייה שמעל למערה (ראו בדרכי ההגעה) תראו מאגר מים ביזנטי גדול, ובסביבבתו שרידי לאורות ומערות, שבהן חיו נזירים. את פתחה של המערה תוכלו לזהות לפי שני סלעי הענק שנמצאים לידו, שמזכירים את לוחות הברית.

חדר מספר 1 הוא הכניסה למערה. ממנו יש לזחול במחילה צרה ומתפתלת (וגם מאובקת וזרועת אבנים שלא הכי נעימות למרפקים ולברכיים) לחדר מספר 2. ממנו פונים ימינה לחדר 3 ויורדים בדרגיות ברזל לחדר מספר 6. זהו חדר גדול שנוהגים לשבת בו בשקט בחשיכה ולשמוע את סיפור המערה.

מי שרוצה להמשיך לחדר 9 יטפס בסולם המצוי בדופן ימין (כשנמצאים במערה אין צפון ודרום אלא ימין ושמאל). מחדר 9 חוזרים באותה דרך שבה הגענו.

מדי פעם ישנם חיצים בצבע לבן, שמסמנים את המסלול פנימה, וצהובים, שמסמנים את הדרך החוצה.

שימו לב:

  • חובה לקחת פנס וסוללות רזרביות.

  • הביקור במערה אינו מומלץ למטיילים שסובלים מאסטמה או פחד ממקומות סגורים, ויש לקחת בחשבון שחללי המערה הם צרים.

  • אין במערה קליטה סלולארית, ואפילו צעקה לעזרה לא תועיל. אין להכנס למערה בלי מדריך מוסמך.

המעיין המטפטף

בהמשך השביל השחור, כ-100 מטר אחרי הפיצול השקוף במערה, מגיעים למעיין קטן ויוצא דופן, שמימיו מטפטפים מראש הסלע שמעל לראשכם אל תוך בריכה קטנה שנמצאת למרגלותיכם. תוכלו לעמוד מתחתיו, לפתוח פה ולגמוע את המים טיפה אחר טיפה. נעים גם לשבת על מדף הסלע שמעל הנחל, להשקיף על הנוף ולשתות כוס קפה.

טיולים נוספים באזור

אם אתם כבר בסביבה, אל תוותרו על ביקור בגן הלאומי הרודיון ועל טיול אל החלמוניות שליד מעלה רחבעם, שפורחות בחודשים אוקטובר-נובמבר.