עין ג'ואזה

| 18/10/2019

בראשית המאה ה-19 הוקמו ברמת הגולן כ-13 כפרים צ'רקסים בהוראתם של הטורקים, ששלטו במזה"ת באותה תקופה. מטרתם הייתה להרחיק מהרמה שבטים בדואים שעשו בה שמות - הרסו שדות, יבולים וכפרים טורקים. הצ'רקסים ישבו שם מאז  ועד 1967, אז נכבשה רמת הגולן על ידי ישראל, והם עברו למדינות שכנות.

אחד מהכפרים הצ'רקסים ששכנו ברמת הגולן היה הכפר ג'ואזה, שבו התגוררו כ-200 איש, וחלק מהריסותיו נותרו במקום עד היום. 

ישנן שתי אפשרויות לטיול במקום:

  1. ללכת מהכביש כ-200 מטרים לעבר עין ג'ואזה, מומלץ מאד בסתיו כשיש פטל שאפשר לאכול היישר מהשיח. תוכלו לעצור מתחת לעצי הצפצפה, להנות מחברתם של סוסים, פרות, חזירי בר וליהנות מהשקט. המעיין נראה בהתחלה כמו שלולית גדולה עם מים טהורים, אך האמיצים שייכנסו אל בין שיחי הפטל יוכלו להגיע למבנה קטן שברצפתו נובעים מי המעיין - מומלץ מאד.
     
  2. להגיע למעיין במסלול הליכה קצר שמתאים לכל המשפחה - הדרך מתוארת בפירוט בעמוד המסלול רכס בשנית, שמתחיל למרגלות תל חזקה הסמוך ("שעף אל כביר") וממשיך עם שביל הגולן בסימון שבילים ירוק במורד הרכס לעבר המעיין. על מנת להגיע למעיין יש לסטות שמאלה (דרומה), בין שיחי הפטל יש מעבר נוח אל עצי הצפצפה, שם אפשר לראות חלק מהמעיין. כדי להמשיך לסוף המסלול יש לחזור לשביל ולהמשיך שמאלה (מערבה) לכביש הראשי.

במהלך המסלול תיתקלו בעיקר בפרות ובסוסים, אך אולי תזכו לראות גם צבאים, חזירי בר, חסידות באביב ושפני סלע. המסלול הינו טבעי לחלוטין וחיות הבר שבו לא יפגעו בכם אלא אם כן תתגרו בהן. תנו להם מרחב מחייה והן לא יתקרבו ואפילו יברחו, בעיקר הפרות והסוסים.

הוראות הגעה

מגיעים לרמת הגולן ונוסעים בכביש 98 צפונה מצומת בשן (המפגש עם כביש 87) לעבר אלוני הבשן. קצת לפני שתגיעו לישוב אלוני הבשן תראו מימינכם שלט עם הכיתוב "ג'ואזה" שמצביע מזרחה, ומשמאלכם פירצה קטנה בכביש.

  • אם אתם מעוניינים להגיע למעיין בלבד, יש לעצור את הרכב מצד שמאל, לחצות הכביש ולעבור במעבר הבקר (אל תשכחו לסגור אותו לאחר שתעברו). המשיכו על השביל הירוק וכדי להגיע למעיין פנו ימינה במעבר דרך שיחי הפטל לכיוון עצי הצפצפה - שם נמצא המעין. שאר ההוראות בתיאורו.
     
  • אלו שרוצים לעשות את מסלול ההליכה שמשכו שעה וחצי - בפירצה זו נגמר המסלול, וכפי שמתואר במסלול הטיול רכס בשנית, השאירו רכב אחד או דאגו להקפצה לרכב שיחכה לכם בתחילת המסלול. המשיכו בכביש 98, עברו את אלוני הבשן ולאחר כמה מאות מטרים תגיעו לפניה ימינה, כשמשמאלכם נמצא השילוט "חזקה". לאחר הפניה תראו עוד שלט מימינכם עליו כתוב "יונתן". הכביש בנוי בצורה מוזרה, אך בטוח לנסיעה (גם לאוטובוס). המשיכו על הכביש עם הפס הצהוב באמצעו עד שתגיעו לשלט ירוק מצד ימין עליו רשום "ג'ואיזה". שם בסימון שבילים של שביל הגולן וסימון שבילים ירוק מתחיל המסלול. השאירו שם את רכבכם, וצאו למסלול.

לאחר חצי מסלול (כ-40 דקות הליכה) תגיעו למעבר בקר - עברו אותו, חצו את דרך העפר אל עוד מעבר בקר ועברו אותו גם, שם ימשיך המסלול בסימון ירוק בלבד. המשיכו בו עוד כ-40 דקות עד שתגיעו לאזור שיחי הפטל בהם יש פניה לעין ג'ואיזה ולעצי הצפצפה, לאחר הבילוי במעיין חזרו לשביל הירוק והמשיכו בו עד שתגיעו לשער הבקר שלפני כביש 98 - פתחו את המעבר וסגרו אותו אחריכם (חשוב מאד!) חצו את הכביש והגיעו לרכב שחיכה או להסעה.

חוות דעת על עין ג'ואזה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...