כל המידע על עין ג'ואזה

בראשית המאה ה-19 הוקמו ברמת הגולן כ-13 כפרים צ'רקסים בהוראתם של הטורקים, ששלטו במזה"ת באותה תקופה. מטרתם הייתה להרחיק מהרמה שבטים בדואים שעשו בה שמות - הרסו שדות, יבולים וכפרים טורקים. הצ'רקסים ישבו שם מאז  ועד 1967, אז נכבשה רמת הגולן על ידי ישראל, והם עברו למדינות שכנות.

אחד מהכפרים הצ'רקסים ששכנו ברמת הגולן היה הכפר ג'ואזה, שבו התגוררו כ-200 איש, וחלק מהריסותיו נותרו במקום עד היום. 

ישנן שתי אפשרויות לטיול במקום:

  1. ללכת מהכביש כ-200 מטרים לעבר עין ג'ואזה, מומלץ מאד בסתיו כשיש פטל שאפשר לאכול היישר מהשיח. תוכלו לעצור מתחת לעצי הצפצפה, להנות מחברתם של סוסים, פרות, חזירי בר וליהנות מהשקט. המעיין נראה בהתחלה כמו שלולית גדולה עם מים טהורים, אך האמיצים שייכנסו אל בין שיחי הפטל יוכלו להגיע למבנה קטן שברצפתו נובעים מי המעיין - מומלץ מאד.
     
  2. להגיע למעיין במסלול הליכה קצר שמתאים לכל המשפחה - הדרך מתוארת בפירוט בעמוד המסלול רכס בשנית, שמתחיל למרגלות תל חזקה הסמוך ("שעף אל כביר") וממשיך עם שביל הגולן בסימון שבילים ירוק במורד הרכס לעבר המעיין. על מנת להגיע למעיין יש לסטות שמאלה (דרומה), בין שיחי הפטל יש מעבר נוח אל עצי הצפצפה, שם אפשר לראות חלק מהמעיין. כדי להמשיך לסוף המסלול יש לחזור לשביל ולהמשיך שמאלה (מערבה) לכביש הראשי.

במהלך המסלול תיתקלו בעיקר בפרות ובסוסים, אך אולי תזכו לראות גם צבאים, חזירי בר, חסידות באביב ושפני סלע. המסלול הינו טבעי לחלוטין וחיות הבר שבו לא יפגעו בכם אלא אם כן תתגרו בהן. תנו להם מרחב מחייה והן לא יתקרבו ואפילו יברחו, בעיקר הפרות והסוסים.