איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

טיילת הירדן ומפגש מקורות הירדן

| 29/11/2020

עדכון 18.11.2020: משרדי הבריאות והגנת הסביבה מבקשים להביא לידיעת הציבור כי במשרד הבריאות התקבלו דיווחים על כ-50 מקרים של אנשים (מאומתים או חשודים) שחלו בעכברת, חלק ניכר מהם לאחר שביקרו בנחלים בצפון. מהחקירות האפידמיולוגיות שבוצעו עד כה עולה, שהחשיפה הייתה בין היתר בירדן. נתוני התחלואה, ביחד עם הנתונים הסביבתיים (חריגות בדיגום במים והימצאות בקר בנחלים), מחייבים נקיטת צעדים למניעת המשך התחלואה. בהתאם לכך, המלצתם לציבור היא להימנע מלהיכנס לירדן בעת הזו ועד להודעה חדשה. 

מיד אחרי מפגש הנחלים שניר, דן וחרמון המתאחדים לנהר הירדן, ישנה נקודה בה מי הירדן גולשים מעל סכר. שורת מדרגות אבן יורדות מטיילת הירדן אל נקודה מוצלת סמוכה למים. טיילת נמתחת בין קיבוץ כפר בלום לשדה נחמיה, כ-1.5 ק"מ אורכה. הטיילת מוקדשת לזכרו של הנער עמי פלד, שנהרג בעת שנסע על אופניו לבית ספרו.

לצד הטיילת היפה זורם נהר הירדן. הטיילת מתחילה בגשר הירוק (גשר יוסף), הגשר עובר מעל הירדן, כביש 9779, המחבר את קריית שמונה עם צומת אנפה. הליכה של כמה דקות ומגיעים אל מפל. בימי הקיץ מי הנהר מדלגים מעל הסלעים בזרם מעודן, הנראה חלק כמשי. בימי החורף, בהם מי הירדן עולים, נוצר שצף קצף של המים.

נקודה שווה לקפה בשטח

כמה מדרגות יורדות אל המפל, שם, תחת עץ ממתינה פינת ישיבה קסומה, שממש מזמינה לפתוח פק”ל קפה ולהתענג על הרגע. בימי החורף שהזרם שוצף, קשה לנהל שיחה נינוחה בגלל רעש המים הנתזים. בימי הקיץ זו פינה מוצלת, רגועה עם רחש נעים של מים זורמים. כדאי לערוך מסלול הליכה על הטיילת היפה. על משטח הטיילת מוטבעים פסוקים, הלקוחים מהתנ"ך ובהם מוזכר הירדן.

מתי לבוא: כל השנה. בחורפים גשומים במיוחד פני הירדן עולים, המים מטפסים על הגדות, המפל כמעט ונעלם תחת זרם המים. יתכן והמים יגיעו גם לפינה הקסומה.

סוג הרכב: רכב רגיל. ממילא אין אפשרות להגיע עד המפל עם רכב, אלא להחנות אותו ואחרי כמה דקות הליכה להגיע למקום.

טיפ לקפה טוב בשטח:
מחממים את המים על הגז. אחרי שבודקים שהגזייה יציבה, מכניסים למים (לפני שרתחו), על כל כוס, כפית קפה גדושה. נותנים לקפה לשקוע במים, מחלישים טיפה את האש ומוסיפים חצי כפית סוכר, על כל כוס. נותנים למים עם הקפה להגיע לרתיחה ראשונה, בוחשים וסוגרים את הגז.

ואז... (כאן בא הגילוי לפטנט מיוחד), אחרי הרתיחה מוסיפים כחמש טיפות וניל, זה נותן לקפה את הטעם המיוחד. אגב, בשביל "נגלה" שנייה, משתמשים "בבוץ" שנשאר מהקפה הראשון, מוסיפים עוד שתי כפיות גדושות ומכין את הנגלה הבאה. את הקפה מוזגים לגובה של מחצית הכוס, מחצית הכוס מאפשרת החזקה נוחה של הכוס מבלי שיהיה חם באצבעות.

אסורה הכנסת כלים חד-פעמיים ורמקולים לנחלי הגליל העליון

המשרד להגנת הסביבה והמועצה האיזורית גליל עליון אישרו בתחילת נובמבר 2020 חוק עזר עירוני חדש, האוסר על הכנסת כלים חד-פעמיים לגנים ציבוריים, חורשות ונחלים בשטחי הגליל העליון – ביניהם הירדן, החצבני והבניאס. החוק מתייחס לכלים המיועדים לאכילה ולשתייה, שאינם מיועדים לשימוש חוזר וגם לבקבוקי זכוכית.

החוק יכנס לתוקפו עם פרסומו על גבי שלטים ומודעות במקומות הרלוונטיים, בהתאם לשיקול דעתו של ראש המועצה. כלומר – יתכנו אזורים בהם לא יחול האיסור על שימוש בכלים חד – פעמיים.

בנוסף, המטיילים לא יוכלו להציב בתוך הנחלים כיסאות, שולחנות וכל ציוד אחר וגם תאסר הפעלת רמקולים וגנרטורים בשטחי הנחלים והגנים הציבוריים.

שומרים על הסביבה

חשבתם פעם איך הטיול שלכם משפיע על הסביבה? לבילויים שלנו בטבע שלנו יש השפעה עצומה ובהרבה מקרים, שלילית מאוד על הסביבה. אנחנו יכולים בקלות רבה לשמור על הטבע שלנו ולהפוך את חוויית הטיול לנעימה יותר וכמובן לתרום את חלקינו לעולם ירוק יותר. הצטיידות מראש במוצרים ירוקים תהיה התחלה טובה.

ברשת למטייל תמצאו ציוד “ירוק” נהדר, העומד במבחן הזמן. למשל, כוס גדולה, לא שבירה, לערכת קפה. הכוס עשויה פלדת אל חלד, קלה לניקוי ואינה סופחת ריחות או טעם. במקום לזהם את מקורות המים, תוכלו לשטוף את הכוס ושאר הכלים הרב פעמיים בדפי סבון אקולוגיים.

הוראות הגעה

כביש 9779 מוליך מקריית שמונה מזרחה לצומת אנפה. אפשר להגיע גם מכביש 918 (צומת להבות הבשן - צומת טל). משאירים את הרכב מיד לאחר הסיבוב לשדה נחמיה, בין הזיתים ממתין מקום חניה. המקום נגיש לנכים עד לתצפית מהטיילת.

מדברים על טיילת הירדן ומפגש מקורות הירדן

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

4
(1)
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על טיילת הירדן ומפגש מקורות הירדן?

תמונת פרופיל של roniyaniv
roniyaniv
לפני 5 שנים
יפה ומרענן עם פוטנציאל לצפיפות

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה