טיילת הירדן ומפגש מקורות הירדן

| 13/07/2020

מיד אחרי מפגש הנחלים שניר, דן וחרמון המתאחדים לנהר הירדן, ישנה נקודה בה מי הירדן גולשים מעל סכר. שורת מדרגות אבן יורדות מטיילת הירדן אל נקודה מוצלת סמוכה למים. טיילת נמתחת בין קיבוץ כפר בלום לשדה נחמיה, כ-1.5 ק"מ אורכה. הטיילת מוקדשת לזכרו של הנער עמי פלד, שנהרג בעת שנסע על אופניו לבית ספרו.

לצד הטיילת היפה זורם נהר הירדן. הטיילת מתחילה בגשר הירוק (גשר יוסף), הגשר עובר מעל הירדן, כביש 9779, המחבר את קריית שמונה עם צומת אנפה. הליכה של כמה דקות ומגיעים אל מפל. בימי הקיץ מי הנהר מדלגים מעל הסלעים בזרם מעודן, הנראה חלק כמשי. בימי החורף, בהם מי הירדן עולים, נוצר שצף קצף של המים.

נקודה שווה לקפה בשטח

כמה מדרגות יורדות אל המפל, שם, תחת עץ ממתינה פינת ישיבה קסומה, שממש מזמינה לפתוח פק”ל קפה ולהתענג על הרגע. בימי החורף שהזרם שוצף, קשה לנהל שיחה נינוחה בגלל רעש המים הנתזים. בימי הקיץ זו פינה מוצלת, רגועה עם רחש נעים של מים זורמים. כדאי לערוך מסלול הליכה על הטיילת היפה. על משטח הטיילת מוטבעים פסוקים, הלקוחים מהתנ"ך ובהם מוזכר הירדן.

מתי לבוא: כל השנה. בחורפים גשומים במיוחד פני הירדן עולים, המים מטפסים על הגדות, המפל כמעט ונעלם תחת זרם המים. יתכן והמים יגיעו גם לפינה הקסומה.

סוג הרכב: רכב רגיל. ממילא אין אפשרות להגיע עד המפל עם רכב, אלא להחנות אותו ואחרי כמה דקות הליכה להגיע למקום.

טיפ לקפה טוב בשטח:
מחממים את המים על הגז. אחרי שבודקים שהגזייה יציבה, מכניסים למים (לפני שרתחו), על כל כוס, כפית קפה גדושה. נותנים לקפה לשקוע במים, מחלישים טיפה את האש ומוסיפים חצי כפית סוכר, על כל כוס. נותנים למים עם הקפה להגיע לרתיחה ראשונה, בוחשים וסוגרים את הגז. ואז... (כאן בא הגילוי לפטנט מיוחד), אחרי הרתיחה מוסיפים כחמש טיפות וניל, זה נותן לקפה את הטעם המיוחד. אגב, בשביל "נגלה" שנייה, משתמשים "בבוץ" שנשאר מהקפה הראשון, מוסיפים עוד שתי כפיות גדושות ומכין את הנגלה הבאה. את הקפה מוזגים לגובה של מחצית הכוס, מחצית הכוס מאפשרת החזקה נוחה של הכוס מבלי שיהיה חם באצבעות.

הוראות הגעה

כביש 9779 מוליך מקריית שמונה מזרחה לצומת אנפה. אפשר להגיע גם מכביש 918 (צומת להבות הבשן - צומת טל). משאירים את הרכב מיד לאחר הסיבוב לשדה נחמיה, בין הזיתים ממתין מקום חניה. המקום נגיש לנכים עד לתצפית מהטיילת.

חוות דעת על טיילת הירדן ומפגש מקורות הירדן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג