איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

מפלי פרוד – לראות בכדי להאמין

ממש מתחת לאף של הר מירון, בתוואי נחל צלמון, מחכה לכם מחזה קסום: מפלי פרוד. בחורף תמצאו אחרי הגשמים מחזה קסום של זרימה בתוך יער, ובקיץ מקום מוצל ונעים. לא לפספס
| 05/07/2020

עדכון לתאריך 12.1.2020: מפלי פרוד זורמים!

נחל צלמון

ראשיתו של הנחל בהר הלל וסופו בשפך הכנרת. הנחל מנקז את חלקו הדרומי של המירון ואחת התופעות המעניינות המאפיינות אותו באה לידי ביטוי בכיוון הזרימה. בהתחלה נחל צלמון "עושה רושם" שהוא זורם ממזרח למערב, אך מהר מאוד ניתן לראות איך הנחל מסתובב לו ומתחיל לזרום מזרחה.

אחרי מאגר צלמון הנחל כבר כל כולו שועט לעבר הכנרת. ההפכפכות הזאת בכיוון הזרימה מעידה על תופעה גאומורפולוגית הנקראת "שביית נחלים". נחל שזרם מגב ההר מזרחה הלך והתחתר אחורה עד לפגישתו עם נחל צלמון, שזרם לים התיכון ועכשיו הוא זורם לכנרת. היווצרות בקע ים המלח והירדן הביאה ליצירת בסיס סחיפה נמוך שזירז את זרימת הנחלים ושינה את מערך הניקוז בארצנו.

המפלים

על אף שמדובר בנחל צלמון, הקטע שבין עין רמיאל ליד מושב שפר לעין פרוד מכונה גם נחל פרוד והמפלים אף מצויינים במפת סימון שבילים (2). שביל סימון כחול לוקח אתכם ממגרש החניה במעלה האפיק ובמקביל לסלעי הטרוורטין (גיר מומס), בינות לעצים באווירה אירופאית.

המסלול קווי, מתאים גם למשפחות ולמטיילים שאינם מטיבי לכת. ניתן ללכת בו כמה שרוצים עד למפלים העליונים. בעת זרימה יש רצון עז לקפוץ למים, דבר שמומלץ באביב ולא בחורף. כמובן שהחורש הסבוך משרה אווירה רומנטית ורגועה, נצלו זאת עד תום - הצטיידו בפק”ל קפה ובעוגה טובה.

ממגרש החניה הגדול, ישנו שביל המוביל עד למפלים העליונים, שבסופו של דבר מגיעים לישוב שפר. בקצה השביל, ישנה חווה שבה ניתן לראות גמלים, פרות וכבשים.

הוראות הגעה

  • למגרש החניה מגיעים דרך כביש 866 הנמצא בין סימני הקילומטר 34 ו-35. בעיקול חד (סמוך לקיבוץ פרוד)  גישה למגרש החניה ודרך נוחה לכל רכב.
  • כביש 866 מחבר בין שני כבישי הצפון 89 ו 85 ונמתח בין צומת מירון למגיעים מצפון לבין צומת חנניה למגיעים מדרום.

חוות דעת על מפלי פרוד – לראות בכדי להאמין

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה