מפלי פרוד – לראות בכדי להאמין

ממש מתחת לאף של הר מירון, בתוואי נחל צלמון, מחכה לכם מחזה קסום: מפלי פרוד. בחורף תמצאו אחרי הגשמים מחזה קסום של זרימה בתוך יער, ובקיץ מקום מוצל ונעים. לא לפספס
| 27/02/2019

עדכון לתאריך 27.2.19: מפלי פרוד זורמים!

נחל צלמון

ראשיתו של הנחל בהר הלל וסופו בשפך הכנרת. הנחל מנקז את חלקו הדרומי של המירון ואחת התופעות המעניינות המאפיינות אותו באה לידי ביטוי בכיוון הזרימה. בהתחלה נחל צלמון "עושה רושם" שהוא זורם ממזרח למערב, אך מהר מאוד ניתן לראות איך הנחל מסתובב לו ומתחיל לזרום מזרחה. אחרי מאגר צלמון הנחל כבר כל כולו שועט לעבר הכנרת. ההפכפכות הזאת בכיוון הזרימה מעידה על תופעה גאומורפולוגית הנקראת "שביית נחלים". נחל שזרם מגב ההר מזרחה הלך והתחתר אחורה עד לפגישתו עם נחל צלמון שזרם לים התיכון ועכשיו הוא זורם לכנרת. היווצרות בקע ים המלח והירדן הביאה ליצירת בסיס סחיפה נמוך שזירז את זרימת הנחלים ושינה את מערך הניקוז בארצנו.

המפלים

על אף שמדובר בנחל צלמון, הקטע שבין עין רמיאל ליד מושב שפר לעין פרוד מכונה גם נחל פרוד והמפלים אף מצויינים במפת סימון שבילים (2). שביל סימון כחול לוקח אתכם ממגרש החניה במעלה האפיק ובמקביל לסלעי הטרוורטין (גיר מומס), בינות לעצים באווירה אירופאית. המסלול קווי וניתן ללכת בו כמה שרוצים עד למפלים העליונים. בעת זרימה יש רצון עז לקפוץ למים, דבר שמומלץ באביב ולא בחורף. כמובן שהחורש הסבוך משרה אווירה רומנטית ורגועה, נצלו זאת עד תום.

טיפ לקפה טוב בשטח

מגרש החניה ושולחנות הפיקניק מזמינים מאוד אך כמובן שהכי כדאי למצוא את הנקודות הקסומות הקרובות למים כמה שיותר. לעמוד לצפות ולתת לרעש הגזיה להתחרות ברעש המים הנשברים.
 

הוראות הגעה

  • למגרש החניה מגיעים דרך כביש 866 הנמצא בין סימני הקילומטר 34 ו-35. בעיקול חד (סמוך לקיבוץ פרוד)  גישה למגרש החניה ודרך נוחה לכל רכב.
  • כביש 866 מחבר בין שני כבישי הצפון 89 ו 85 ונמתח בין צומת מירון למגיעים מצפון לבין צומת חנניה למגיעים מדרום.
     

חוות דעת על מפלי פרוד – לראות בכדי להאמין

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

אירועי חנוכה 2019