כל המידע על גן לאומי ציפורי

עדכון 12.9.21: מרשות הטבע והגנים נמסר שהווילה הרומית שבגן לאומי ציפורי, סגורה לצורך עבודות תחזוקה עד להודעה חדשה. בנוסף, שביל האספלט לכיוון הווילה והמצודה יסגרו בשל עבודות חשמל. ניתן להגיע לווילה ולמצודה מכיוון שביל הצברים.

כדי לבקר בשמורה, מומלץ להזמין מקום מראש, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי.

ציפורי יושבת על דרך חשובה בין עכו לטבריה ומיקומה הגבוה הפך אותה לנקודה אסטרטגית. בתלמוד כתוב: "ולמה נראה שמה ציפורי - שיושבת בראש ההר כציפור". הנוף הנשקף ממנה מרהיב ומאפשר תצפית מרכס הכרמל עד גוש הרי מירון ועל כל הגליל התחתון והרי נצרת.

ציפורי נודעת במסורת היהודית כמקום בו נחתמה המשנה בשנת 220 לספירה על ידי רבי יהודה הנשיא, שקברו נמצא לא רחוק - בבית שערים.

שרידי השלטון הרומי ניכרים היטב במבנה העיר, שרחובותיה בנויים שתי וערב. במיוחד יפה לראות את שרידי הקארדו, הרחוב והדקומנוס - הרחוב הראשי של העיר והרחוב המצטלב איתו, שבהם עדיין ניתן לראות חריטות של משחקי ילדים וחריצים של גלגלי כרכרות. בתקופה זו נקראה העיר דיוקיסריה.

ציפורי הצטמקה מאוד בתקופה הערבית (המאה השביעית לספירה) אבל בתקופת הצלבנים הפכה שוב למעוז חשוב בגין גובהה. שרידים לכך,ניתן לראות במצודה שהקימו הצלבנים בראש הגבעה. מכאן גם יצאו הצבנים בקיץ 1187 לקרב המכריע בקרני חיטין, שבו הפסידו לסלאח אדין האיובי.

יפה במיוחד הוא בית הכנסת העתיק, שבו נמצא פסיפס מרהיב עם מוטיבים יהודיים, גלגל המזלות וסיפור עקידת יצחק וכן בין דיוניסוס - בו השתמר פסיפס יפהפה עם סיפורי המיתוגיה של דיוניסוס - אל היין, ובו נמצאת גם "מונה ליזה של הגליל" - תמונה ראש של אישה יפהפייה.

בכניסה לגן הלאומי נמצאת מערכת מים תת קרקעית עתיקה, שסיפקה מים לתושבי העיר - נקודה מעולה לילדים אוהבי חקר.

בביקור בגן הלאומי תוכלו להנות גם מסרטון הסבר קצר וכן מעשרות שולחות פיקניק המאפשרים מנוחה.

“פרצופה”: שריד אדריכלי-עיטורי עתיק מלפני כ-1,800 – חדש בגן הלאומי ציפורי

רשות הטבע והגנים חשפה ב-1/6/2020 כי שריד אדריכלי-עיטורי קדום, המכונה “פרצופה” התגלה לאחרונה בין עתיקות הגן הלאומי ציפורי, בסמוך לבית מרחץ עתיק. על פי השערות החוקרים השריד הארכיאולוגי מתוארך לתקופה הרומית מלפני כ-1,800 שנה. הוא שימש בתקופות קדומות ברז מפואר במתקני מים שונים בבתי מרחצאות, נימפאיה, מזרקות מים ומיני סבילים. לרוב, ניתזו המים מפי הדמות.

ה"פרצופה" מעוצבת בצורת פנים אנושיות, פני חיה או דמות מיתולוגית. זו שהתגלתה בציפורי מעוצבת באבן שיש איכותית, שמקורה כנראה בתורכיה. צורתה ראש אריה בעל סממנים אנושיים במקצת. ההנחה היא שה"פרצופה" שעיטרה מזרקה קיבלה את מימיה מאמות המים של ציפורי, שהובילו מים מהמעיינות שבהרי נצרת.

ה”פרצופה” אמורה להמסר בימים הקרובים לרשות העתיקות, ובתקווה – בעתיד תוצג לקהל המבקרים בגן הלאומי ציפורי.

מידע שימושי - גן לאומי ציפורי

שעות הפעילות
(הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות)

  • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00

  • בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

דמי כניסה: מבוגר: 28 ₪ | ילד או אזרח ותיק: 14 ₪ | סטודנט: 24 ₪

טלפון: 04-6568272