גן לאומי ציפורי

04-656-8272
גן לאומי ציפורי מאפשר הצצה לחיים הקדומים באחת מהערים המרכזיות בגליל התחתון, שבלי ספק היתה בסיס יהודי במשך מאות שנים רבות. העיר, שרק חלקה נחפר, מציגה עושר רב של פרנסי העיר ומבני ציבור מרתקים. במיוחד מרשימים עשרות הפסיפסים, המלמדים אותנו אודות הלכי הרוח ונושאי האמנות והדת בתקופות שבהן הייתה ציפורי בשיאה
| 26/01/2020

עדכון 26.1.20: מרשות הטבע והגנים נמסר כי מאגר המים בציפורי סגור למבקרים עד הודעה חדשה, ניתן להתרשם בסיור היקפי מלמעלה.

ציפורי יושבת על דרך חשובה בין עכו לטבריה ומיקומה הגבוה הפך אותה לנקודה אסטרטגית. בתלמוד כתוב: "ולמה נראה שמה ציפורי - שיושבת בראש ההר כציפור". הנוף הנשקף ממנה מרהיב ומאפשר תצפית מרכס הכרמל עד גוש הרי מירון ועל כל הגליל התחתון והרי נצרת.

ציפורי נודעת במסורת היהודית כמקום בו נחתמה המשנה בשנת 220 לספירה על ידי רבי יהודה הנשיא, שקברו נמצא לא רחוק - בבית שערים.

שרידי השלטון הרומי ניכרים היטב במבנה העיר, שרחובותיה בנויים שתי וערב. במיוחד יפה לראות את שרידי הקארדו, הרחוב והדקומנוס - הרחוב הראשי של העיר והרחוב המצטלב איתו, שבהם עדיין ניתן לראות חריטות של משחקי ילדים וחריצים של גלגלי כרכרות. בתקופה זו נקראה העיר דיוקיסריה.

ציפורי הצטמקה מאוד בתקופה הערבית (המאה השביעית לספירה) אבל בתקופת הצלבנים הפכה שוב למעוז חשוב בגין גובהה. שרידים לכך,ניתן לראות במצודה שהקימו הצלבנים בראש הגבעה. מכאן גם יצאו הצבנים בקיץ 1187 לקרב המכריע בקרני חיטין, שבו הפסידו לסלאח אדין האיובי.

יפה במיוחד הוא בית הכנסת העתיק, שבו נמצא פסיפס מרהיב עם מוטיבים יהודיים, גלגל המזלות וסיפור עקידת יצחק וכן בין דיוניסוס - בו השתמר פסיפס יפהפה עם סיפורי המיתוגיה של דיוניסוס - אל היין, ובו נמצאת גם "מונה ליזה של הגליל" - תמונה ראש של אישה יפהפייה.

בכניסה לגן הלאומי נמצאת מערכת מים תת קרקעית עתיקה, שסיפקה מים לתושבי העיר - נקודה מעולה לילדים אוהבי חקר.

בביקור בגן הלאומי תוכלו להנות גם מסרטון הסבר קצר וכן מעשרות שולחות פיקניק המאפשרים מנוחה.

מידע שימושי - גן לאומי ציפורי

שעות הפעילות
(הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות)

  • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00

  • בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

דמי כניסה: מבוגר: 28 ₪ | ילד או אזרח ותיק: 14 ₪ | סטודנט: 24 ₪

טלפון: 04-6568272

הוראות הגעה

מכביש 79 (צומת המוביל-נצרת), בין סימני הקילומטרים 22-23 ישנו שילוט ברור לגן לאומי ציפורי.

התקשרו עכשיו לגן לאומי ציפורי: 04-656-8272

חוות דעת על גן לאומי ציפורי

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...