איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

חירבת צונם: היסטוריה עטופה בטבע בגליל העליון

בגליל העליון מסתתר יישוב עתיק ונטוש מהתקופה הביזנטית - צונם, או כיום: חירבת צונם. על תילן נותרו קשתות אבן מרשימות, מוקפות בצמחייה, אך רב הנסתר על הגלוי. קבלו אתר היסטורי מרהיב, מוקף בנופים נהדרים
| 05/07/2020

יופיו של הטבע הים תיכוני וכוחו על האדם ניכר היטב בחירבת צונם, שריד מיישוב עתיק מהתקופה הביזנטית. מאות השנים שחלפו מאז  עזבו אחרוני המתיישבים, ממלוכים אחרי הביזנטים את האתר, נשמרו בו אבני הגזית המסותתות שהרכיבו את בתי הישוב, בורות מים, קשתות האבן המרהיבות שעודן עומדות על תילן, ושימשו את מאגר המים שהיה מתחת לכנסיה בישוב.

שימו לב: האתר אינו מונגש לנכים.

מה רואים פה?

מוקד העניין המפורסם באתר של צונם, עד כמה מפורסם שהמקום הזה יכול להיות כשאינו נמצא על שביל מסומן, הוא הקשתות. מעריכים כי  הן היו חלק ממאגר מים שישב מתחת לכנסיה בישוב. 

על הקירות אפשר לראות טיח אדמדם. מסביב לקשתות פזורות אבנים מסותות שיהיו נוחות לפיקניק קל, בצל האלון והער, כשרוח מן הים תנשב. מבנה הקשתות הוא ככל הנראה המרשים והמושך ביותר באזור צונם, אולם נמליץ לקום ולסבוב את המקום, לכיוון צפון ומערב.

השיטוט יגלה טפח לגבי מידות הישוב. קירות אבן עומדים, עמודים מסותתים, מתקני אבן שונים, את כולם אפשר לגלות בין הקיסוס והספלולים. אם תיטיבו לחפש תמצאו גם גזע קטלב מרשים בוקע מבעד לקיר אבן.

בעלי הדמיון המפותח יוכלו לבחור אם להצמד לספרי ההיסטוריה או הפנטזיה. התפאורה הקסומה של צונם תאפשר לדמיין את התושבים הביזאנטים לנים במקום, לוגמים יין ואוכלים לאור נרות בשעת לילה, בפרובינציה המרוחקת של פלסטינה. אחרים יוכלו לדמיין סאטירים ובתולות מהמיתולוגיה.

הביזנטים והממלוכים

הביזנטים והממלוכים היו מהתושבים המעניינים של הארץ שלנו. הביזנטים היו השיירים של האימפריה הרומית. מעצבים את האמונה הנוצרית. הם הביאו לארץ פרקטיקות מעניינות כמו מנזרי המתבודדים, ועצם השם שלהם מתנגן על הפה כמו תבלין אקזוטי. מרכז תודעתם היה בקונסטנטינופול, שהיא איסטנבול.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

באיזו שפה דיברו יושבי צונם וכיצד העבירו את ימיהם? קשה לדעת, שכן לא פשוט להשיג מידע אודות הממצאים האריכאולוגיים בצונם. 

דווקא העובדה שהיא אינה מוגשת כאתר ארכיאולוגי מעונב עם גדרות שמנחות היכן לדרוך והיכן לא, תורמים למיידיות של חווית הביקור.

הוראות הגעה

בכביש 899 כ-500 מטרים ממערב לפניה אל הישוב 'אבן מנחם' ישנה יציאה דרומה לדרך משובשת. הכינו את השאסי של רכבכם הנמוך לכמה טפיחות של חיבה ארץ-ישראלית.

אחרי מעט יותר מקילומטר בדרך המשובשת מגיעים למזלג דרכים צר. במזלג יש לפנות ימינה. אחרי כמעט 400 מטרים מהפניה ימינה, תגיעו לחממות. משמאל תהיה גדר תיל התוחמת שטח גידול בקר. תעברו דרך מעבר בקר מסוג 'V', והמשיכו מערבה. סימון שביל באבנים יכול להועיל לכם, אולם הוא חלקי מאד במקום.

אחרי שתעברו מקבץ חורש קטן תגיעו לנקודה קעורה בה ניתן להשקיף על הרי הגליל יורדים אל הים התיכון. בכיוון צפון-מערב-מערב תוכלו לראות חורשה גדולה של חורש ים תיכוני צפוף. גשו לשם. שם תחכה לכם העיר האבודה צונם.

אחרי ההגעה עם הרכב לא נשארת הרבה הליכה, אין צורך להיערך להליכה מרובה.

מוזמנים לבקר בבלוג של 'ניו-גייט' שמטייל וכותב בעקבות אדריכלות בלבנט » 

חוות דעת על חירבת צונם: היסטוריה עטופה בטבע בגליל העליון

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג