חוף המצודה אשדוד

חוף המצודה באשדוד נמצא בין חוף י"א מצפון לחוף ט"ו מדרום. הוא אינו חוף מוכרז, אך יש בו פנינה ארכיאולוגית - מצודה עתיקה מהתקופה האומהית (מוסלמית) הקדומה. אין ספק שרקע הים מקנה למצודה תפאורה אידיאלית לצילומים מרהיבים. באוקטובר 2019 כשיסתיים השיפוץ במקום, היא אמורה להפוך למקום החם להופעות חיות, פעילויות לכל המשפחה ברוח הממצאים הארכיאולוגיים ובילוי. החניה במקום חופשית
| 16/07/2019

דמיינו את עצמכם מטפסים במדרגות של מצודה עתיקה, הנמצאת על רצועת חוף ים לבנה-זהובה, משקיפה על ים בגווני הטורקיז. באופק אפשר לראות אניות גדולות, קרוב אליכם גלים מתנפצים על החוף, מתחתכם בארות מים, שרידים של מסגד, ארבעה מגדלי שמירה, אורוות לסוסים ומחסנים לסחורות. מסביב שדרות עצים וצמחייה האופיינית למי התהום הגבוהים שבאזור.

את כל אלה ועוד תוכלו לראות בחוף המצודה. חוף זה אינו מוכרז, אין בו שירותי הצלה, שירותים ומקלחות, אך יש בו שרידים של מצודה מהתקופה הערבית הקדומה.

אתר ארכיאולוגי והיסטורי

מצודת אשדוד כפי שרואים אותה היום נבנתה על שרידים מהתקופה האומהית (מוסלמית קדומה) והביזנטית, אז שימשה את חיל המצב המוסלמי למגורים. בשנת 1033 רעידת אדמה מוטטה חלקים רחבים ממנה והיא שוקמה בתקופה הצלבנית.  כל המצודה נבנתה באבן כורכר מקומית.

מה היה כאן? מסגד – מעיד על כך גם האגן לטבילת הרגליים במים לפני הכניסה למסגד, בארות מים, ארבעה מגדלי שמירה, קומה שניה – אליה ניתן לטפס במדרגות שנשארו במקום. בקומת המגורים היו גם אורוות סוסים ומחסנים גדולים לסחורות. מסביב למצודה היתה חומה היקפית שהגנה על המצודה, עם חפיר עמוק שתחם אותה משלושה צדדים. 

המיקום של המצודה היה אסטרטגי מכמה בחינות. את זה ניתן ללמוד ממפת מידבא – מפת פסיפס מהמאה השישית לספירה שהתגלתה בעיר מידבא שבירדן. המפה מספרת את כל הקורות בארץ ישראל בתקופה הביזנטית, ביניהם אשדוד. שם ניתן לראות שאזור המצודה נחשב לעיר עמידה עם מזח ורציף ומדרגות שהובילו לבתים ואפילו על מבנים עם עמודים, שמעידים על מסחר.

הקרבה לחוף הים ולמסחר שהתקיים שם אפשרה למי שגר במצודה להצטייד במזון ובאספקה בקלות. התצפיתנים שעמדו במגדלי השמירה יכלו להתריע על בוא סכנה. כשהאוניות הביזנטיות התקרבו לחוף הבעירו אש במצודה, במקום המיועד לכך. זה היה האות להעברת המידע על הסכנה המתקרבת, שהגיע עד רמלה.

החידושים והשיפוץ של מצודת אשדוד

בימים אלה עוברת המצודה שיפוץ של המבנה ובנוסף הקמת אמפיתיאטרון להופעות חיות, הפיכת מחסני הסחורות לאזורי הפעלות אינטראקטיביות לילדים ברוח התקופה הביזנטית וגם הכנת פיתות על סאג’ ותלבושות מוסלמיות, בניית רצפת זכוכית שתאפשר לכם לצפות בעתיקות ובשרידים שנמצאו בחפירות במקום במהלך השנים, מופע אור קולי ותאורת לילה מיוחדת. יש בהחלט למה לחכות.

איך מגיעים?

אל חוף המצודה אפשר להגיע באמצעות כביש גישה המחבר את שדרות משה דיין, כיכר השלום והחוף.

חוות דעת על חוף המצודה אשדוד

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...