כל המידע על חוף המצודה אשדוד

דמיינו את עצמכם מטפסים במדרגות של מצודה עתיקה, הנמצאת על רצועת חוף ים לבנה-זהובה, משקיפה על ים בגווני הטורקיז. באופק אפשר לראות אניות גדולות, קרוב אליכם גלים מתנפצים על החוף, מתחתכם בארות מים, שרידים של מסגד, ארבעה מגדלי שמירה, אורוות לסוסים ומחסנים לסחורות. מסביב שדרות עצים וצמחייה האופיינית למי התהום הגבוהים שבאזור.

את כל אלה ועוד תוכלו לראות בחוף המצודה. חוף זה אינו מוכרז, אין בו שירותי הצלה, שירותים ומקלחות, אך יש בו שרידים של מצודה מהתקופה הערבית הקדומה.

תמונה מתוך אתר טיוליחוף המצודה אשדוד | צילום באדיבות: גיא יחיאלי

אתר ארכיאולוגי והיסטורי

מצודת אשדוד כפי שרואים אותה היום נבנתה על שרידים מהתקופה האומהית (מוסלמית קדומה) והביזנטית, אז שימשה את חיל המצב המוסלמי למגורים. בשנת 1033 רעידת אדמה מוטטה חלקים רחבים ממנה והיא שוקמה בתקופה הצלבנית.  כל המצודה נבנתה באבן כורכר מקומית.

מה היה כאן? בארות מים, ארבעה מגדלי שמירה, קומה שניה – אליה ניתן לטפס במדרגות שנשארו במקום. בקומת המגורים היו גם אורוות סוסים ומחסנים גדולים לסחורות. מסביב למצודה היתה חומה היקפית שהגנה על המצודה, עם חפיר עמוק שתחם אותה משלושה צדדים. 

המיקום של המצודה היה אסטרטגי מכמה בחינות. את זה ניתן ללמוד ממפת מידבא – מפת פסיפס מהמאה השישית לספירה שהתגלתה בעיר מידבא שבירדן. המפה מספרת את כל הקורות בארץ ישראל בתקופה הביזנטית, ביניהם אשדוד. שם ניתן לראות שאזור המצודה נחשב לעיר עמידה עם מזח ורציף ומדרגות שהובילו לבתים ואפילו על מבנים עם עמודים, שמעידים על מסחר.

הקרבה לחוף הים ולמסחר שהתקיים שם אפשרה למי שגר במצודה להצטייד במזון ובאספקה בקלות. התצפיתנים שעמדו במגדלי השמירה יכלו להתריע על בוא סכנה. כשהאוניות הביזנטיות התקרבו לחוף הבעירו אש במצודה, במקום המיועד לכך. זה היה האות להעברת המידע על הסכנה המתקרבת, שהגיע עד רמלה.

החידושים והשיפוץ של מצודת אשדוד

באמצע 2020 הסתיימו עבודות שיפוץ מבנה המצודה. מחסני הסחורות הפכו לאזורי הפעלות אינטראקטיביות לכל המשפחה, ברוח התקופה הביזנטית. תלבושות מוסלמיות, משחקי חץ וקשת, חרסי עתיקות הן רק חלק מהפעילויות שמחכות לכם דרך משחק “הבריחה מהמצודה”. 

בכניסה לאתר וברחבי המצודה פזורות עמדות מידע, המספרות את ההיסטוריה של המקום. עם רדת החשיכה המצודה מוארת בתאורת לילה מיוחדת, שמשווה מראה מיוחד ומרהיב למצודה. עליה למרפסת “המרחפת” בקומה השנייה תספק לכם תצפית מרהיבה על הים, הפארק האקולוגי הסמוך ורצועת החוף הזהובה.

בשעות הערב קירות המצודה הופכות לחלק בלתי נפרד ממופע אור קולי מרהיב. 10 דקות צבעוניות, הכוללות וידאו ארט, אפקטים של תאורה ולייזר, וידאו מאפינג, מוסיקה והמון שמחה וצבע יספרו לכם את סיפורה של אשדוד מימי האדם הקדמון, דרך הפלישתים ועד ימינו.

בהמשך צפוי לקום במקום גם פלנטריום מתנפח בו יוצג סרטון על אשדוד מתקופת האבן עד היום וגם יתקיימו מופעים תחת כיפת השמיים. יש בהחלט סיבה לבוא לכאן.

המצודה משמשת גם נקודת מוצא לסיור בפארק האקולוגי המשתרע מהמצודה עד מלון לאונרדו. 

  • מתי: מצודה: כל ימות השבוע, 9:30-22:00, משחק הבריחה מהמצודה: ראשון – חמישי, 10:00-12:00, 12:00-14:00, 14:00-16:00
  • עלות: כניסה: ללא תשלום, משחק הבריחה מהמצודה: 35 ש”ח למשתתף, מייצג אור קולי: 10 ש”ח לאדם, מופעי תרבות: בתשלום
  • הזמנת משחק בטלפון 053-248-2595 או באתר » 
  • המצודה מונגשת

קבלו הצצה למצודה בימים אלו:

איך מגיעים?

אל חוף המצודה אפשר להגיע באמצעות כביש גישה המחבר את שדרות משה דיין, כיכר השלום והחוף.

החנייה במקום חופשית