חוף המצודה אשדוד

חוף המצודה באשדוד נמצא בין חוף י"א מצפון לחוף ט"ו מדרום. הוא אינו חוף מוכרז, אך יש בו פנינה ארכיאולוגית - מצודה עתיקה מהתקופה האומהית (מוסלמית) הקדומה. אין ספק שרקע הים מקנה למצודה תפאורה אידיאלית לצילומים מרהיבים. ב-1 ביוני 2020 אמור להסתיים השיפוץ במקום, לארח מסגרות חינוכיות וקבוצתיות לפעילויות ברוח הממצאים הארכיאולוגיים, ובהמשך למקום החם להופעות חיות ובילוי. החניה במקום חופשית
| 05/07/2020

דמיינו את עצמכם מטפסים במדרגות של מצודה עתיקה, הנמצאת על רצועת חוף ים לבנה-זהובה, משקיפה על ים בגווני הטורקיז. באופק אפשר לראות אניות גדולות, קרוב אליכם גלים מתנפצים על החוף, מתחתכם בארות מים, שרידים של מסגד, ארבעה מגדלי שמירה, אורוות לסוסים ומחסנים לסחורות. מסביב שדרות עצים וצמחייה האופיינית למי התהום הגבוהים שבאזור.

את כל אלה ועוד תוכלו לראות בחוף המצודה. חוף זה אינו מוכרז, אין בו שירותי הצלה, שירותים ומקלחות, אך יש בו שרידים של מצודה מהתקופה הערבית הקדומה.

אתר ארכיאולוגי והיסטורי

מצודת אשדוד כפי שרואים אותה היום נבנתה על שרידים מהתקופה האומהית (מוסלמית קדומה) והביזנטית, אז שימשה את חיל המצב המוסלמי למגורים. בשנת 1033 רעידת אדמה מוטטה חלקים רחבים ממנה והיא שוקמה בתקופה הצלבנית.  כל המצודה נבנתה באבן כורכר מקומית.

מה היה כאן? בארות מים, ארבעה מגדלי שמירה, קומה שניה – אליה ניתן לטפס במדרגות שנשארו במקום. בקומת המגורים היו גם אורוות סוסים ומחסנים גדולים לסחורות. מסביב למצודה היתה חומה היקפית שהגנה על המצודה, עם חפיר עמוק שתחם אותה משלושה צדדים. 

המיקום של המצודה היה אסטרטגי מכמה בחינות. את זה ניתן ללמוד ממפת מידבא – מפת פסיפס מהמאה השישית לספירה שהתגלתה בעיר מידבא שבירדן. המפה מספרת את כל הקורות בארץ ישראל בתקופה הביזנטית, ביניהם אשדוד. שם ניתן לראות שאזור המצודה נחשב לעיר עמידה עם מזח ורציף ומדרגות שהובילו לבתים ואפילו על מבנים עם עמודים, שמעידים על מסחר.

הקרבה לחוף הים ולמסחר שהתקיים שם אפשרה למי שגר במצודה להצטייד במזון ובאספקה בקלות. התצפיתנים שעמדו במגדלי השמירה יכלו להתריע על בוא סכנה. כשהאוניות הביזנטיות התקרבו לחוף הבעירו אש במצודה, במקום המיועד לכך. זה היה האות להעברת המידע על הסכנה המתקרבת, שהגיע עד רמלה.

החידושים והשיפוץ של מצודת אשדוד

בימים אלה עוברת המצודה שיפוץ של המבנה, הפיכת מחסני הסחורות לאזורי הפעלות אינטראקטיביות לילדים ברוח התקופה הביזנטית ותלבושות מוסלמיות, מופע אור קולי ותאורת לילה מיוחדת. יש בהחלט למה לחכות.

עם פתיחת האתר הצפויה להתרחש ב-1 ביוני 2020 (בכפוף לקבלת כל האישורים הנדרשים), תוכלו לבלות בו כל ימות השבוע, בין השעות 9:00-22:00, ללא תשלום, למעט הדרכות מתואמות לקבוצות או מופעי תרבות. 

המצודה תשמש כנקודת מוצא לסיור בפארק האקולוגי המשתרע מהמצודה עד מלון לאונרדו. 

קבלו הצצה למצודה בימים אלו:

איך מגיעים?

אל חוף המצודה אפשר להגיע באמצעות כביש גישה המחבר את שדרות משה דיין, כיכר השלום והחוף.

חוות דעת על חוף המצודה אשדוד

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...