את רובע ו’ באשדוד הקימו מאמצע שנות ה-60’ עד שנות ה-70’ במהירות רבה כדי לעמוד בקצב כמות העולים הרבה שהגיעה לעיר בשנים אלו ממדינות צפון אפריקה ומחבר העמים. את הרובע שנמצא במזרח העיר תוחמים הרחובות שדרות יצחק הנשיא מצפון, שדרות ירושלים מדרום, שדרות הרב לוין ממזרח ושדרות בני ברית ממערב.

מאז עבר הרובע לא מעט שינויים – את חלקם אפשר לראות על גבי הקירות הצבעוניים המגוללים, בין היתר, את הסיפורים של האנשים החיים שם – ברובם מחתך סוציו-אקונומי נמוך ובעשור האחרון – הרבה חרדים. על כל היופי המרהיב הזה אחראי אמן הגרפיטי המוכשר דודי שובל, שבחר לעצמו את השם האמנותי One Love.

כך הפך הוונדליסט לצייר הרשמי של אשדוד

שובל מחובר לתרבות ההיפ-הופ ולציור מגיל צעיר. האהבה שלו הובילה אותו לציורי קיר, כחלק מפרוייקט גמר בתיכון. בתקופת הצבא, כשליבו שבור מאהבה נכזבת, תפס אותו בכיר בעירייה מצייר באופן לא חוקי על אחת מתחנות האוטובוס בעיר והתכוון להעניש אותו.

שובל ניסה את מזלו, התחנן על נפשו וביקש להמתיק את העונש ואת הרישום הפלילי במעשה טוב למען העיר. הבכיר בעירייה, שהתרשם מכישרונו של שובל התרצה. הקנס והתיק הפלילי בוטלו ובמקומם קיבל שובל את הקיר החוקי הראשון לצייר עליו. עוד כמה ציורי קירות ועבודות שיקום הובילו אותו למעמד הצייר הרשמי של העיר אשדוד.

בהמשך הוא יצר קשרים עם אמני גרפיטי מרחבי העולם ויחד איתם הפיק את מסיבת הרחוב “Dope Movement” בחסות עיריית אשדוד. השקעת המשאבים מצד העירייה, יחד עם החברה לתרבות, הובילה לעוד כמה קירות גרפיטי בעיר. במהלך כל התקופה לא נטש את אהבתו להיפ-הופ, להפך – חיבר אותה לקירות, שחלקם מנציחים אלמנטים מעולם זה.

כיום, במקביל לכל הפרוייקטים שהוא משתתף בהם, הוא לוקח חלק בהנחלת לימוד עקרונות הגרפיטי לנוער ברחבי הארץ, דרך סדנאות בחסות “בית אמנויות תרבות רחוב”.

היפ הופ וגרפיטי על קירות רובע ו' באשדוד | צילום: שיר בהר
היפ הופ וגרפיטי על קירות רובע ו' באשדוד | צילום: שיר בהר

לתת במה לעץ השקמה העתיק

ממש בכניסה לרובע ו’, ברחוב ב.צ. מילמן, עומד עץ שקמה עתיק בן 80 שנה. על-מנת לשמור על העץ הקימו סביבו כיכר ואת החלק התחתון של גזע העץ תחמו בקירות בטון יצוק. דודי שובל החליט לתת לקירות אופי, חיים וצבע ולהעלות עליהם את כל מה שמייצג את רובע ו’ ואת עולם ההיפ-הופ, שכבר קיבל ביטוי בעיר דרך פסטיבל היפ הופ ישראלי-בינלאומי תחת השם (VAV (Vibes And Vision ומשלב את הז’אנרים השונים של ההיפ הופ – מוזיקה, מקצב (ראפרים), ריקוד וציור גרפיטי.

ככר עץ השקמה העתיק ברובע ו | צילום: שיר בהר
ככר עץ השקמה העתיק ברובע ו' | צילום: שיר בהר

אלו הקירות היחידים בעיר, ששובל העלה בהם התרסה, ומסמלים בד בבד את העבר, ההווה והצצה לעתיד של אשדוד. מה תראו עליהם? קצת מרבגוניות התושבים החיים בעיר – חרדים לצד חילונים, עולים ממדינות שונות לצד ילידי הארץ ומגוון תרבויות, סמלים של העיר כמו כיכר המפרשיות, חוף הים והנמל ואמנות ההיפ-הופ.

על קירות ככר עץ השקמה - עמים ממדינות שונות | צילום: שיר בהר
על קירות ככר עץ השקמה - עמים ממדינות שונות | צילום: שיר בהר

גרפיטי על קירות שוק רובע ו’

ממש מול כיכר השקמה נמצא שוק רובע ו’, שוק קטן המשרת את תושבי השכונה בעיקר, בין הרחובות דב גור פינת נתן אלבז ופינת שלמה בן יוסף. לא תאמינו איזה קסם ויופי מתחבא בין חנויות הסוחרים המציעים בעיקר פירות, ירקות, דגים, גבינות, קטניות ופיצוחים. שובל שגדל ברובע ו’ הנציח על הקירות, בשלל גוונים וצבעים, את הווי החיים בשוק עם קריצה לסמלי העיר ולחיים בה.

אבטיח על הסכין - קיר בשוק רובע ו באשדוד | צילום: שיר בהר
אבטיח על הסכין - קיר בשוק רובע ו באשדוד | צילום: שיר בהר

בין לבין הטמיע ססמאות הממחישות את האני מאמין שלו שמבוסס על שלום, אהבה, אחדות והנאה. כמובן בתוך זה שילב את ההיפ-הופ, כך שאל תתפלאו אם תראו את דמותו של אמן ההיפ הופ הידוע ריק רוס.

כך נראה בעיני שובל אמן ההיפ הופ הידוע ריק רוס | צילום: שיר בהר
כך נראה בעיני שובל אמן ההיפ הופ הידוע ריק רוס | צילום: שיר בהר 

למען הילדים: קיר הגרפיקידס

לקראת יום הילד הבינלאומי של שנת 2018 החליטו בעיריית אשדוד להעניק לתושבי העיר הזדמנות לקחת חלק ביצירת קיר גרפיטי במיוחד בשבילם. בשלב הראשון התבקשו התושבים להציע שמות של דמויות אהובות מסיפורי ילדים וסרטים מצויירים, שהיו שמחים לראות על הקיר. לאחר מכן שובל יצר עבורם את קיר הגרפיקידס המתפרס על פני 20 מטר וגובה של 6 מטר. אחרי שהדמויות כבר היו על הקיר, הזמינה העירייה את התושבים להשתתף בצביעתם.

אז את מי תוכלו לראות כאן? הלו קיטי, בוב ספוג, פוקימון, דרדסים, מעשה בחמישה בלונים, דמויות מרחוב סומסום, פינוקיו ועוד רבים אחרים.

בוב ספוג על קיר הגרפיקידס ברובע ו אשדוד | צילום: שיר בהר
בוב ספוג על קיר הגרפיקידס ברובע ו אשדוד | צילום: שיר בהר

מה אוכלים בשוק?

אחרי כל הצבע והיופי הזה, אם הריחות מסביב והדוכנים העמוסים כל טוב עשו אתכם רעבים, זה זמן טוב לעצור ולחטוף משהו טעים. בין הדוכנים השונים בשוק תמצאו גם כמה מטעמים, שלא כדאי לפספס. במאפיית דהרי – עוגיות מרוקאיות, בקלאווה, מאפים ומגוון לחמים ובימי שישי גם קוסקוס, קציצות דגים ועוד כמה תבשילים.

בפלאפל התימני דיקלה תוכלו להתפנק על פיתה תימנית עשויה עבודת יד ממולאת בכדורי פלאפל תימני בטעם של פעם. ובחנות הקטנה של מאמא דינה – גבינות, תבלינים, פירות יבשים, קטניות, חמוצים, רטבים, מיצים ועוד שפע מטעמים.

החנות הקטנה של מאמא דינה | צילום: שיר בהר
החנות הקטנה של מאמא דינה | צילום: שיר בהר

הכתבה בשיתוף תיירות אשדוד

עשינו לכם חשק להכיר את אשדוד? מצאנו עוד כתבות שיכולות לעניין אתכם: