איך מגיעים

נוסעים בכביש 99 מקריית שמונה מזרחה לעבר רמת הגולן. עוברים את הישובים דפנה, שאר ישוב ודן. בצומת שיאון פונים ימינה (מזרחה) לעבר רמת הגולן, חולפים על פני הכניסה לשמורת הבניאס [1], ולאחר כ-2 ק"מ מגיעים לצומת נחל סער (מפגש הכבישים 99 ו-989) [2]. זוהי נקודת הסיום של המסלול. המגיעים בשני רכבים ישאירו רכב אחד כאן, וימשיכו ברכב השני לתחילת המסלול בגשר הידידות. למגיעים ברכב אחד מומלץ להשאיר אותו כאן ולתפוס טרמפ לתחילת המסלול. 

הגעה לתחילת המסלול בגשר הידידות: בצומת מפל סער ממשיכים ישר בכביש 99 המפותל לכיוון היישוב הדרוזי מסעדה. לאחר 4 ק"מ ישנה פנייה לכיוון עין קניה [5], בה פונים שמאלה (צפונה) לעבר מסעדה. לאחר כ-1 ק"מ נגיע לגשר הידידות [3], שם מתחיל המסלול.

ביקור בתצפית נחל סער בלבד: אם תרצו, יש גם אפשרות לוותר על המסלול בנחל וליהנות רק מהתצפית על מפל סער, מצומת מפל סער ממשיכים בכביש 99 כ-100 מטר מערבה, עד לסימון הקילומטר ה-15. סמוך אליו נמצא מגרש החנייה שליד תצפית מפל סער. מעברו השני של הכביש יוצאים מספר שבילי הליכה קצרים שמובילים אל התצפית עצמה, מהם גם אחד שמונגש למוגבלי תנועה.

מתי מטיילים

נחל סער הוא נחל אכזב, כלומר זורם רק אחרי גשמים, ולכן הטיול בו מומלץ במיוחד בחורף ובאביב (ינואר-אפריל), אז המסלול מרשים במיוחד. לפני צאתכם לטיול כדאי לבדוק בחדשות או בפורום המטיילים האם זורמים מים בנחל, אך גם כשאין מים ולא חם מדי, הטיול מרשים ביופיו.

איך מטיילים

אורך המסלול מגשר הידידות עד מפל סער הוא 3.5 ק"מ (כשעתיים וחצי). המסלול אינו קשה ומתאים למשפחות.

אם תרצו להאריך את המסלול, תוכלו להוסיף לו קטע שאינו מעגלי: מגשר הידידות מזרחה עד מפל רסיסים ובחזרה (תוספת של כ-2 ק"מ בסך הכל). זהו קטע יפה, אך פרט למפל רסיסים אין בו נופים מיוחדים.

  • שימו לב: אין אפשרות להגיע למפל רסיסים מכביש 99, אף על פי שבמפת סימון השבילים נראה כי הסימון הירוק שמגיע למפל מגיע גם לכביש.

נחל סער

נחל סער (בערבית: ואדי חשבה) מתחתר בתפר שבין רמת הגולן והר החרמון, ולמעשה מסמן את הגבול הגאוגרפי בין שני חבלי הארץ. הנחל מתחיל את זרימתו בעין סער, הסמוך ליישוב מג'דל שמס, מנקז את בקעת יעפורי, עובר צפונית לברכת רם, פונה מערבה בסמוך ליישוב מסעדה וממשיך עד שהוא נשפך לנחל חרמון (בניאס).

בחלק היפה שבו עובר המסלול, הנחל זורם בין סלעי הגיר והדולומיט הלבנים של החרמון (בגדה הצפונית של הנחל) לבין אבן הבזלת השחורה של רמת הגולן (בגדה הדרומית של הנחל). בעברו היה נחל סער איתן, ומים זרמו בו כל השנה, אך לפני שנים רבות החלו תושבי צפון הרמה והחרמון להשתמש במי המעיינות של בקעת יעפורי, ולכן כיום הנחל זורם רק בחורף. בשנות השמונים החלו לשאוב בחורף גם את מי הנחל עצמו, כך שרק במחצית השנייה של החורף, כאשר הגשמים מתגברים וכמות המים בנחל עולה על ספיקת המשאבות, זורמים מים בנחל להנאת המטיילים הרבים הפוקדים אותו.

המסלול

גשר הידידות, המחבר את עין קנייא עם רמת הגולן, נהרס על ידי הסורים במלחמת ששת הימים כדי להקשות על צה"ל לפגוע בהם. לאחר המלחמה הורה שר הבטחון דאז, משה דיין, להקים את הגשר מחדש כמחווה של רצון טוב כלפי הדרוזים ברמה. עין קנייא עצמו הוא כפר דרוזי בו מתגוררים כ-1900 תושבים. בכפר נמצא קבר שעבנה, בתו של הנביא של יתרו (שועייב), הקדוש לדרוזים.

מגשר הידידות [3] ניתן כאמור לצאת, לפני תחילת המסלול עצמו, למסלול קצרצר הלוך וחזור למפל הרסיסים [4]. לבוחרים באפשרות זו, יש ללכת מהגשר מזרחה בסימון השבילים הירוק במעלה הנחל. לאחר הליכה של כ-1 ק"מ נגיע למפל הרסיסים, שגובהו 23 מטרים, והוא נקרא על שם המים שזורמים בו ומתנפצים ברסיסים רבים על זרעי הסלעים הפזורים סביב. מהתצפית על המפל חוזרים באותה דרך אל גשר הידידות [3].

לאלו שהלכו למפל הרסיסים וגם לאלו שלא, סימון שבילים ירוק ממשיך מצידו המערבי של הגשר, בתוואי הנחל. לאחר הליכה קצרה, נראה שרידים של טחנות קמח, שפעלו עד שנת 1969, אז נהרסו בשיטפון גדול ומאז לא שוקמו. 

הצמחייה המלווה את ההליכה בנחל מגוונת, וכוללת הן את הצמחייה הגדלה על אבן הגיר והן את הצמחייה של רמת הגולן הבזלתית. בין השאר נוכל לראות כאן את הרדוף הנחלים, אלון מצוי, אלון תולע, אלה ארץ ישראלית, אלה אטלנטית (שמאפיינים כולם את יעד אודם הסמוך), אחירותם החורש, עוזרר קוצני, אגס סורי, עצי ער אציל, לבנה רפואי. מבין הפרחים נוכל לראות צנון פגיוני, שלהבית דביקה, חלבלוב, קידה שעירה, סחלבים שונים ועוד.

תוך כדי ההליכה, תציץ באופק מדי פעם, מצודת נמרוד, המזדקרת ומתנשאת מעל הסביבה. המצודה העתיקה מימי הביניים שימשה כגבול בין הממלכה הצלבנית לבין הממלכה האיובית מצפון.

מפל סער – נקודה שווה לקפה בשטח

לאחר הליכה של כ-2.5 ק"מ בנחל בינות לצמחים ולמפלונים שוצפים, עולה השביל ועובר בין מטעים. בתום ההליכה העוקפת את המטעים נגיע לגשר הכביש, שעובר מעל מפל סער. בערבית נקרא המפל ע'דיר של חמאם (וילון רסיסי המים של המרחץ), ומדובר למעשה בסדרה של שלושה מפלים, שהאמצעי שבהם גובהו עשרים מטר. לרגלי המפל בריכה טבעית עמוקה ויפה, שניתן לרדת אליה בשביל (מומלץ), ובה מסתיים למעשה הטיול. ורגע לפני שחוזרים לרכב, זה המקום להתרווח, ליהנות מהיופי של הטבע תוך כדי לגימת קפה.


רוצים טעימה ממפל סער? בבקשה: