איך מגיעים

גדרה נמצאת על כביש 40 בין צומת ביל"ו (אשר מדרום לרחובות) לבין צומת כנות. ניתן גם להגיע מכביש 6, אשר יציאה שלו בעזרת כביש 7 מגיעה עד דרומית לגדרה. את הרכב נחנה ברחוב הרצל פינת רחוב ויצמן. מצומת זו [1 במפה] נעלה דרך לרחוב העליה.

קצת היסטוריה

תנועת ביל"ו - "בית יעקב לכו ונלכה", קמה בעקבות הפרעות ברוסיה, שפרצו במרץ 1881 ונמשכו כארבע שנים. הייתה זו תנועת הגשמה אידיאולוגית יהודית, שהשפיעה רבות על הדורות הבאים. קבוצה הביל"ויים הראשונה הגיעה ליפו ביום י"ט בתמוז תרמ"ב, 6 ביולי 1882, אך עוד ציפתה להם דרך ארוכה ומלאת חתחתים עד להשגת מטרתם הראשונה: מושבה משלהם. כעבור שנתיים וחצי לנדודיהם נרכשו 3,000 דונם בכפר הערבי קטרה, וביום כ"ו בכסלו תרמ"ה, בנר שני לחנוכה, ה-14 בדצמבר 1884, עלו ראשוני הביל"ויים על הקרקע, ויסדו את המושבה גדרה.

קשים ביותר היו חבלי הקליטה וביסוס המושבה. המחסור במים ובדיור הציקו להם מאד. במשך ארבע שנים התגוררו הביל"ויים בצריף רעוע - הם, חפציהם והחמור שעימם. משהצטרפו עוד אנשים, הוצמדו לצריף מסביב סוכות עשויות קרשים או מחצלות, והמקום קיבל צורה של כוורת צפופה ודחוסה. כדי לבנות את אורוות הסוסים, היא "בור הביל"ויים", נאלצו להערים על התורכים. משהוקמה, היא שימשה למגורי בהמות וכן עבור זוג צעיר השוכן על התיקרה מתחת לגג וארבעה רווקים ששכנו ליד הסוסים כשמחצלת מפרידה ביניהם. גם המחסור במים היה בעוכריהם: מימיהם נשאבו מבאר הכפר הערבי קטרה. בימים של קטטות בין הצדדים היו הולכים לכפר בשיט, מרחק של כ-כשני ק"מ. לעיתים השתמשו במי שלולית שהצטברו בואדי, מים דלוחים עם משקעי חול ואף שרצים. כך נוצרה האמרה המפורסמת שבגדרה "אוכלים מים". בראשית 1888 חל מפנה, כאשר יחיאל מיכל פינס השיג רשיונות לבניה ולחפירת באר. המחנה הצפוף במדרון הצפוני של "הר משה" נעזב, והביל"ויים בנו את הצריפים הראשונים ואת בתי האבן בראש הגבעה. בראשית 1893 הוקם היקב וב-1896 טחנת הקמח, וב-1900 נוסד בית הספר הראשון.

במסגרת סיור במושבה ובאתרי המוזיאון נבקר בבית מינץ - בית המוזיאון (1924), צריף סברדלוב (1887), בור הבילויים (1885), בית הכנסת ישורון (1912) וגן הפסלים של יומה שגבביקור במוזיאון ובאתריו השונים מהווים למעשה סיור במושבה ואפשרות לטעום מושבה עם "טעם של פעם". שימו לב לשעות הפתיחה של המוזיאון כפי שמופיעות בהמשך.

מקור השם גדרה

מקור שמה של המושבה הוא בתנ"ך - פירושו מקום מוקף גדר לכליאת הצאן. הם חשבו, שכאן במקום בו נמצאת נחלתם היתה גדרה הנזכרת בתיאור נחלתו של שבט יהודה: "ושערים ועדיתים והגדרה גדרתים" (יהשוע ט"ו, ל"ו).

בור הבילויים

נעלה במעלה רחוב העליה עד לפינת רחוב המגינים [2].

כשבאה לכאן קבוצת הביל"ויים הראשונה בחג החנוכה (14.12.1884), כבר עמד צריף מגורים גדול שהקים עבורם (ברשיון) פטרונם, יחיאל מיכל פינס. רשיון להקמת אורווה לבהמות העבודה לא היה להם, ולכן יעץ להם מויאל (נציג "מזכרת משה") לעשות חפירה שאורכה 20 מטר ולכסותה בגג רעפים - שהרי בחוק אמנם נאסרה הבנייה, אך לא נאמר מאומה על חפירה בתוך האדמה. בתאריך 17.10.1885 החלה העבודה, ועלה בידי הביל"ויים לחפור את הבור. במהלך הכנת העצים לבניית הגג, הופיעו לפתע "חיילים" - כפי שכונו השוטרים בימים ההם, וסתמו את הבור. לבסוף הצליחו בכל זאת אנשי גדרה להשלים את המבנה. שם כשגרו בבור, החיים היו בסמיכות לסוסים ולבעלי החיים.

בית הספר הראשון ומגדל המים

מבור הבילויים נעלה במעלה שביל, המשכו של רחוב העליה לכיוון רחוב הבילויים. מאחורי בית הכנסת [3] נמצא את בית הספר הראשון. 

ב-1892 היו כבר מספר ילדים בגיל החינוך היסודי. הביל"ויים ביקשו לשלב תכנים לאומיים בד בבד עם השכלה כללית. יוסף ויתקין, בעל "קול קורא" הידוע וממנהיגי תנועת הפועלים בארץ בימי העלייה השניה, היה מורה בביה"ס הביל"ויי בגדרה.

מול בית הספר, באותו מתחם שמאחורי בית הכנסת, נמצא מגדל המים, שנבנה ב-1935 וגובהו 16.5 מטרים. הקומה התחתונה שימשה כחדר לימוד ומאוחר יותר כחדר מורים. הקומה השניה שימשה למתקני המים והבריכה. המגדל שימש בין השאר גם כעמדת שמירה, עמדת קשר, ובחדר התחתון אף היה סליק. ב-1912 נבנתה בריכת הברזל, שהכילה 80 מטר העוקבים. לראשונה בתולדות גדרה, העבירו מים בצינורות מבריכת הברזל לתוך חצרות ואחר-כך לתוך הבתים.

בית הכנסת הראשון וצריף סברדלוב

נמשיך לבית הכנסת המרשים הנמצא ברחוב הביל"ויים מספר 23 [4 במפה].  

בית הכנסת נבנה בשנת 1912 – ברחוב הביל"ויים. בשטח שבנוי עליו כיום בית הכנסת היה קודם לכן צריף גדול, ששימש כבית כנסת, כחדר תלמוד תורה וכמקום אסיפה כללית לביל"ויים. ליד צריף בית הכנסת היה תלוי פעמון המושבה. בוקר וערב צלצלו בפעמון כאות להתחלת הפעילות וסיומה, וצלילי הפעמון ליוו את המושבה ביגון, בשמחה ובעת סכנה. באחת מחגיגות הספורט ברחובות בראשית המאה הכריזו חגיגית על תרומה גדולה שנתקבלה מהנדבן לצורך הקמת בית הכנסת הנוכחי. ליד בית הכנסת, מדרום לו, עמדה בריכה אשר מימיה באו מן הבאר הראשונה, באר בנימין.
בשנת 1917, בזמן מלחמת העולם הראשונה, נהרס גג בית הכנסת על ידי תותחי הצבא הבריטי, שהתקדם מעזה לעבר גדרה. הגג כמובן תוקן בהמשך. כמו בתי כנסת רבים אחרים, פרט לפעילות הרוחנית שימש בית הכנסת גם כמרכז קהילתי לתושבי המקום.

נחצה את הכביש לצריף הבילויים אשר נמצא ברחוב הביל"ויים 21.

צריף זה הינו אחד מששת הצריפים הראשונים שנבנו בשנת 1887. הצריף ממחיש בצורה אותנטית את אורח חיי המתיישבים הראשונים. הצריף שייך למשפחת סברדלוב. בחנוכה התשמ"ב (1982) נערכו בו שיפוצים בסיוע בנק לאומי (אפ"ק לשעבר), שמייסדו היה ז.ד. לבונטין, שפעל רבות החל מימי העלייה הראשונה כחלוץ, מתיישב וציוניהצריף משמש אכסניה למוצגים ומסמכים מימי ראשיתה של גדרה והתנועה הביל"ויית. 
בחצר בית סברדלוב מצויה מטמורה – מקום בו מאכסנים את התבואה כפי שאנו למדים מעדות מהתקופה"ונאצור את התבואה במטמונים אשר חפרנו סביב לבתינו. לערבים אין אוצרות (מחסנים) בנויים לתבואה, אך חופרים הם באדמה קשה (כורכר) – בורות עגולים כמין משפך הפוך, צר מלמעלה ורחב מלמטה, וריפודים בקש ותבן ונתנו בהם את התבואה וכיסום היטב".

הצריף הוא היחיד שנשאר בשלמותו מתקופת העלייה הראשונה. הצריף נשמר משום שהוא היחיד שלא הפכו אותו למחסן אלא שימש מקום מגורים למחוסרי דיור: מורים, זוגות צעירים ועוד. צריף זה הינו אתר לאומי. 

בית מינץ – בית מוזיאון גדרה

נסיים את הסיור בבית המרשים הוא בית המוזיאון הנמצא במעלה רחוב הבילויים  בבית מספר 29 [5 במפה].

ד"ר משה מינץ נמנה עם חברי תנועת ביל"ו, אך פרש מהם ערב עלייתם על הקרקע. בשנת 1925 הגיע ד"ר מינץ עם אישתו לגדרה והקים "בית-להעם" (בית העם בשפת היום) במבנה מרשים ומיוחדהבית נבנה על פי התפיסה הארכיטקטונית של המאה ה-19, בסגנון צרפתי קלאסי מפואר, מקושט באורנמנטים ופיסולים. הבית נבנה על פודיום בגובה מטר מעל פני הקרקע, מוגבה מבתי האיכרים כארמון, אליו מוביל גרם מדרגות מרהיב ביופיו. גג הרעפים האופייני מוסתר על ידי גימלון בו משולבים עמודים, אלמנט החוזר במרפסת הפינתיתעם ההחלטה על שינוי הייעוד של הבית והקמת המוזיאון בשנת 1985, שוחזר הבית תוך שימור החזיתות, הפתחים והעיטורים באופן אותנטי. בימיו של ד"ר מינץ שימש הבית "בתור בית להעם ומרכז סוציאלי ואינטלקטואלי, ולששון החיים לכל בית במושבה גדרה" – האולם המרכזי שימש כאולם תיאטרון, קונצרטים וסינמה וכן לחגיגות ביישוב. לימים שימש הבית כספרייה ציבורית, מרפאה, בית-חולים צבאי, גן ילדים ומשנת 1963 שופץ והיה לבית המועצה המקומית עד שנת 1979.

בשנת 1985 נפתח הבית כ"מוזיאון לתולדות גדרה והביל"ויים" ובו מבקרים קבוצות בני גילאים שונים וממסגרות שונות ולומדים באופן חוויתי את סיפור ביל"ו והקמת גדרה. המוזיאון החל באיסוף, רישום ושימור מסמכים, תמונות ופריטים המהווים עדות חומרית לסיפורה של מושבת הביל"ויים. המוזיאון אחראי על האתרים ההיסטוריים: תל-קטרה, בור הביל"ויים, צריף סברדלוב ובית פוקסהמוזיאון מפעיל את האתרים, מבקר בהם עם קבוצות ופועל לשימורם ושיחזורם בקידום עבודת הוועדות הפועלות מטעם משרד התיירות, המועצה לשימור אתרים, הקק"ל והמועצה המקומיתבמוזיאון ניתן לצפות בסרט אותנטי ומרגש על מקימי גדרה ועל הימים הראשונים במושבה (בתשלום).

שעות פתיחת המוזיאון:

  • ימים ראשון-חמישי: 8:00-13:30.
  • ימי שישי: 9:00-12:00.
  • ימי שבת: סגור.
  • סיורים (בתשלום) לקבוצות מתבצעים בתיאום מראש בטלפון 08-8593316.

אתר המוזיאון:  www.gedera-m.org

תל קטרה

ניתן להרחיב את הסיור ולהגיע לתל קטרה [6] ההגעה מרחוב שפרינצק בצפונה של גדרה.

הגעה: מנקודת ההתחלה [1], ניסע צפונה על רחוב הרצל, נפנה ימינה ברמזור של רחוב יצחק בן צבי, מיד שוב ימינה ברחוב שבטי ישראל, שמאלה ברחוב שפרינצק ובאמצע הרחוב ישנה העליה לתל קטרה.

תל קטרה טומן בחובו שרידים החל מתקופת הברונזה התיכונה ב' (1750 לפנה"ס בערך) ועד התקופה הביזאנטית. על תולדות האתר בתקופות הכנעניות אין אנו יודעים הרבה, ושברי החרסים שנלקטים על התל ובמורדותיו אולי מעידים על כך שהישוב הכנעני היה דל יותר מן הישוב שהוקם במקום בתקופת היות בני ישראל בארץ כנען.

עם התנחלות שבטי ישראל באזור ההר חלה התיישבותם של הפלישתים החוף ובכלל זה באזור קטרה, רק לעיתים רחוקות עלה בידי בני ישראל להרחיב את גבולם ולשלוט גם על חבל ארץ זה. כך אנו קוראים ביהושע ט"ו ו-10-11: "וירד (הגבול של נחלת יהודה) בית שמש ועבר תמנה. ויצא הגבול אל כתף עקרון צפונה ותאר הגבול שכרונה ועבר הר הבעלה ויצא יבנה אל ויהיו תוצאות הגבול ימה". לאור רשימה זו אנו יודעים כי גבול זה נמתח לאורך נחל שורק, ואף על פי שבקטרה היה בתקופת הבית הראשון ישוב בלתי מבוטל כל עיקר, אין לאל ידינו לזהות את האתר עם אף אחת מהערים הנמנות ברשימת גבול זה.

מתל קטרה ניתן לבצע תצפית מרהיבה על כל האזור המקיף את המושבה גדרה ואף לראות את גבעות מע'אר הסמוכות בהם כדאי לסייר באביב, שעה שהפריחה במקום מרהיבה.