איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

נחל יגור

בצדו המזרחי והתלול של הכרמל יורד לו בסדרת מפלים מרהיבה נחל יגור, שנקרא על שם הקיבוץ שלמרגלותיו. המסלול, שמתחיל במעיין בכפר עוספיא, אינו ארוך אך אתגרי בשל הירידה התלולה שבו, שממנה נשקף נוף מרהיב לכל אזור העמקים. בחודש מאי תוכלו ליהנות כאן מפריחת השושן הצחור, אחד מהפרחים המרשימים והנדירים בארץ
| 29/11/2020

איך מגיעים ואיך מטיילים

ניתן לטייל בנחל בכמה דרכים:

מסלול קווי
מסלול למיטיבי לכת בלבד, שכולל ירידות תלולות. המסלול מתחיל מעין אל-בלד שבעוספיא ומסתיים בקיבוץ יגור, ומסומן בסימון שבילים אדום. שימו לב כי ההקפצה בין תחילת המסלול לסופו אינה קצרה, ויש לקחת זאת בחשבון בעת תכנון הזמן במסלול. 

  • הגעה לנקודת ההתחלה בעוספיא: ניתן להגיע לעוספיא בכביש 672, בנסיעה צפונה מהישוב דליית אל כרמל או בנסיעה דרומה מצומת דמון. נקודת ההתחלה היא כאמור בעין אל-בלד. המעיין נמצא ליד דרך היוצאת צפונה מכיכר השכונה המזרחית, סמוך למגדל המים של הישוב.

  • הגעה לנקודת הסיום בקיבוץ יגור: מצומת יגור (מפגש הכבישים 70 ו-75) פונים דרום-מערבה לכביש 752 ולאחר כ-1 ק"מ פונים עם השילוט לקיבוץ יגור. ממש אחרי שער הכניסה לקיבוץ ישנה פנייה ימינה לחוות סוסים ומגרש כדורגל. בקצה המגרש מחנים את הרכב. כאן ניתן לראות את הסימון האדום של המסלול וכן את סימון שביל ישראל.

מסלול מעגלי 1 - מומלץ
כמו המסלול הקודם, גם הוא מסתיים בנחל יגור, אלא שהעלייה היא במסלול בסימון שחור. מסלול זה, שמכונה "שביל הדרוזים", קצר יותר אך תלול מאוד. מי שמחפש עניין או אתגר נוסף והכושר ברגליו יכול בהחלט לטפס דרכו. הוא יוצא בסמוך לקיבוץ יגור ומגיע עד עין אל-בלד (בחלקו העליון השביל פחות ברור, התקדמו לאט).

מסלול מעגלי 2 - למסלול זה יש להיערך מראש
מסלול אתגרי למיטיבי לכת. המסלול מתחיל ומסתיים בקיבוץ יגור, ותחילתו בטיפוס מתון וארוך יחסית לעבר עוספיא, בשביל בסימון שבילים אדום. החזרה גם היא בשביל האדום העובר בנחל יגור. נקודת החנייה היא כמתואר בנקודת הסיום של המסלול הקווי.

  • שימו לב: בימי גשם או מיד אחריהם אין להיכנס לנחל יגור מחשש שיטפונות והחלקה.
  • המסלול לא מתאים לכלבים

רגע לפני שתצאו לדרך, הנה טעימה:

תחילת המסלול המעגלי 

לאחר שחונים בסמוך לחוות הסוסים [1 במפה], מתחילים ללכת עם הסימון האדום וסימון שביל ישראל. משמאל תבחינו בבריכת השחייה של הקיבוץ, ולאחר כמה מטרים תצאו מבעד לשער שבגדר הקיבוץ. במקום צומת שבילים ושלט המורה על כניסה לשמורת הטבע. שביל בסימון ירוק פונה כאן ימינה לכיוון נשר, ואילו אנו נפנה שמאלה (דרומה) בשביל אדום ושביל ישראל.

לאחר כ-300 מטר נגיע לצומת שבילים נוסף [2] וניפרד משביל ישראל שממשיך עם השביל הכחול במעלה נחל נחש. אנו נמשיך בשביל האדום, שהוא שביל "עוקף יגור" המאפשר למטיילים ליהנות מהאזור מבלי להכנס לקיבוץ. בשלב זה נטפס טיפוס קצרצר למדרונות השלוחה שבין נחל יגור לנחל מעפילים, וכבר בנקודה זו נוכל ליהנות מנוף מרהיב. ממש מתחתינו נמצא קיבוץ יגור ומאחוריו נחל הקישון, גבעות אלונים-שפרעם, המכוסות יער של אלון התבור. באופק ניתן לנסות ולעקוב אחר מהלכה של מסילת הברזל הישנה של "רכבת העמק" במקביל לכביש 70, לרוב ממערב לו. תחנת הרכבת של יגור עודנה עומדת על תלה, אך מוסתרת מעינינו בתוך חורשה עבותה.

סביבת הנחל עשירה במגוון צמחים. בחורף פורחות כאן הכלניות הראשונות לעונה בכרמל, בגווני סגול-כחול. באביב תראו כאן פריחה עזה של בן-חצב יקינתוני, שבחודשים מרץ-אפריל מרים עמודים גבוהים עם שפע פרחים קטנים בדומה לחצב, אך בצבע כחול-סגול. מינים נוספים שוודאי תפגשו כאן: צהרון מצוי, רקפת מצויה, לוטם מרווני, לוטם שעיר, מרווה משולשת, עיריוני צהוב ועוד.

הטיפוס המתון

במהרה תרגישו מדוע מוגדר המסלול למטיבי לכת שכן הטיפוס והירידה לפתחת נחל יגור משלבת טיפה מאמץ. נרד בזהירות מראש הגבעה ונגיע לפתחת נחל יגור. במקום צומת שבילים, שלט צהוב ישן במקצת המורה על הכיוונים, עץ גדול וספסל. [3] בנקודה זו השביל אדום מטפס בנחל יגור (זהו השביל שבו נחזור מעוספיא ליגור), ואילו השביל כחול (שביל השעורה) עולה במדרונות המזרחיים שמדרום לנחל יגור כאשר כיוון ההליכה הוא דרום-מזרח.

ממשיכים בשביל הכחול כשמתחתינו קיבוץ יגור. לאחר כ-400 מטר נוספים שוב צומת שבילים. [4] השביל השחור (שביל הדרוזים) מטפס מכאן בחדות דרומה לעין אל-בלד שבעוספיא. זהו המסלול המעגלי 1 המומלץ כפי שמתואר לעיל. לממשיכים בשביל השעורה ולמתכוונים לטפס במסלול הארוך לעוספייא יש לשים לב שברשותכם מספיק מים (2 ליטר לאדם).

לבוחרים בדרך הארוכה (מסלול מעגלי 2): נמשיך עם השביל הכחול ולאחר כ-200 מטר נגיע לפיצול נוסף ממנו מתחיל שביל היערן המסומן בצבע ירוק המטפס גם הוא לעבר ראש נחל יגור. כאן מסתיים שביל השעורה והסימון איתו אתם ממשיכים הוא האדום. ההליכה היא לכיוון דרום-מזרח לעבר צומת העמקים וג'למה. קחו בחשבון שמדובר בהליכה אתגרית. הסימון האדום אינו תמיד ברור ומכיוון שזהו מסלול שפחות הולכים בו גם הדרך איננה לעיתים בולטת. לכן, אם הגעתם לנקודה שבה יש לכם ספק עצרו לרגע וחיזרו אחרוה עד הסימון האחרון שראיתם ואז תמשיכו.

ההליכה במקטע זה עד הסימון הכחול אורכת לפחות שעה בה השביל האדום מזגזג במעלה המדרונות אבל המגמה הכללית היא דרומה. לאחר כ-3 ק"מ בהם הלכנו דרומה, נגיע לצומת שבילים [5] ניפרד מהשביל האדום בו צעדנו ונעבור לשביל הכחול ונמשיך באותו כיוון הליכה (שימו לב שהשביל גם יורד מטה לעבר צומת העמקים. אתם ממשיכים לעלות) .לאחר כ-300 מטר נחצה את 'דרך נוף כרמל' (סימון שבילים ירוק) ונמשיך בכחול עד השכונה הדרום-מזרחית של עוספיא. 

  • שימו לב: מדרך הנוף הירוקה השביל הכחול איתו אתם ממשיכים מילה לעוספייא לא בולט בכלל. התקדמו לאט כעשרים צעדים עד שתראו משמאל אבן ועליה סימון כחול וכמה מטרים לאחר מכן שביל שנכנס לתוך היער (יש מערום אבנים בצמוד). התקדמו מעט בשביל זה, הסימון הכחול אמור לבלוט כבר בהתחלה (ראו תמונה).

בנקודה בה מסתיים השביל הכחול – בעוספיא - נפגוש כביש [6] איתו נמשיך כ-500 מטר נוספים צפונה עד שנראה סימון שבילים אדום של המסלול היורד לנחל יגור. בכיכר השכונה המזרחית בעוספיא נמצאת מרכולית והמוכרים בה אנשים סימפטיים מאוד. מקום טוב לקנות גלידות ולהירגע מהעלייה הארוכה.

עין אל-בלד

מעט מצפון לכביש ומתחתיו נובע עין אל-בלד (בתרגום חופשי מערבית: "מעיין הכפר"), המציין את ראש הנחל [7]. המעיין משמש את תושבי המקום עוד מהתקופה הרומית, עת שכן במקום ישוב יהודי, וממשיך לשמש אותם גם כיום להשקיית עדרים ולחקלאות. במקום תוכלו להבחין בבריכות לאגירת מי המעיין, שבהן מתפתחים ראשני סלמנדרה - חיה נדירה ומוגנת. המעיין מטופח כיום על ידי עמותת בשביל הבנים הדרוזיים.

המים, שנכנסים לבריכה דרך צינור אבן, טובים לשתייה. הם מגיעים לכאן דרך מנהרה בנויה, שהותקנה כבר בימי קדם לאורך השכבה הנושאת את המים מתחת לקרקע, כדי להגביר את שפיעת המעיין. במרחק כמה עשרות צעדים מעל למעיין נמצא פתח עגול היורד אל המנהרה.

נחל יגור

נתחיל לרדת בשביל אדום לכיוון צפון-מערב בדרך טרקטורים נוחה העוברת בעמקו העילי של נחל יגור. הנחל כאן רחב ומדרונותיו מתונים מאוד, כיוון שהוא חותר בסלע קרטוני רך. מצד שמאל מטעים ובוסתנים. לאחר כ-800 מטר מהכיכר נפגוש שוב את 'דרך נוף כרמל', שאחריה בעצם מתחיל הקטע הקניוני של נחל יגור [8].

נחל יגור ידוע ביופיו והוא המפורסם שבנחלי המתלול הצפוני-מזרחי של הכרמל. שני גורמים עיקריים קובעים את אופיו של הנחל: האחד הוא קו שבר גיאולוגי שגרם להתרוממות הכרמל מעל העמק ויצירת המדרון התלול, והשני הוא התחתרות הנחל בסלע דולומיט, קשה ומאוד סדוק. שיעור הירידה הוא 400 מטר לאורך כ-2 ק"מ בלבד.

החורש הים-תיכוני משני צידי האפיק, מפותח מאוד ומורכב מעצי אלון מצוי, אלה ארץ-ישראלית, מורן החורש, ער אציל (עלי דפנה), בר-זית, כליל החורש, לבנה רפואי, קטלב, אורן ירושלים, עצי חרוב ועוד ועוד. מהעובדה שרוב ימות השנה אפיק הנחל מוצל, כמעט ולא צומח בו דבר מלבד רקפות. יחד עם זאת, עדיין ניתן למצוא כאן גם מיני צמחים נדירים היפה שבהם הוא השושן הצחור הפורח במאי. בסלעים עולה כאן מין שרך, שעליו גדולים (35-15 ס"מ), מסועפים פעמיים כנוצה, ושמו אספלניום שחור, בגלל עוקץ העלה שגונו כהה ומבריק.

הירידה בנחל נעימה מאוד בשל הצל התדיר בה. בתחילת הקטע הקניוני שרידהם של שלוש מכוניות שהגיעו עם השיטפונות. רובו של המסלול הינו עשרות 'מפלונים' או מפלים שהגבוהים שבהן אינם עולים על 5 מטר. לקראת סוף המסלול שלושה מפלים שהותקנו בהן ידיות אחיזה כדי להקל על הירידה/עלייה.

חזרה לקיבוץ יגור

בסופו של המסלול הזה אנו מגיעים שוב אל פתחת הנחל אותה פגשנו בתחילת המסלול [3]. מכאן נחזור בדרך בה באנו בתחילת המסלול.


המסלול נכתב בעזרתו האדיבה של ראובן קרפ, חבר אתר טיולי.

מדברים על נחל יגור

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

4.7
(31)
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על נחל יגור?

תמונת פרופיל של מאיר_3862007
מאיר_3862007
לפני שבועיים
הלכנו מקיבוץ יגור במסלול המעגלי (עליה בשחור) וחזרה. מסלול מרהיב ואתגרי. התיאור למעלה לא מדוייק. בקיבוץ יש שתי נקודות התחלה: לשביל ישראל ולנחל יגור. מהכניסה לשביל ישראל אמור להיות שביל אדום שמחבר לנחל יגור אבל הסימון מחוק ברובו ומסת
תמונת פרופיל של דותן שנבל_4114641
דותן שנבל_4114641
לפני 5 חודשים
אתמול הלכנו בנחל יגור, תחילת המסלול בשביל השחור, שביל הדרוזים היה יפה מאוד, לאחר שנגמר התחלנו להתברבר כי הסימון בשטח לא מתאים למפה בכלל. נשמח אם יעדכנו את המפה כי לא תואמת למה שבשטח. מסלול יפה מאוד ומאוד מומלץ.
תמונת פרופיל של Галина Светова_4110752
Галина Светова_4110752
לפני 6 חודשים
חוויה מדהימה. עצה אחד - להתחיל מוקדם כי עלייה מתחת לשמש זה עסון ( (התחלנו ב 10, סיימנו ב19, אף על פי שחשבנו לסיים ב5 שעות
תמונת פרופיל של drlena
drlena
לפני שנה
טיילנו היום במסלול המעגלי הקצר. האזור יפיפה, המסלול מקסים, מלא פריחה, מזג האויר היה מושלם. נהנינו מצל ואויר קריר ונעים בכל חלקי המסלול. חשוב לציין כי שינינו את כיוון ההליכה: התחלנו בקיבוץ יגור, עלינו במסלול האדום והמשכנו באדום ב
תמונת פרופיל של Ori_3696347
Ori_3696347
לפני שנה
עשינו את נחל יגור בפסח. קצת חלקלק לאחר הגשמים - לדעתנו יותר קל לעלות מאשר לרדת. מהקיבוץ עד למעיין בעוספיא לקח נטו 3 שעות (כולל עצירות והקפצת רכבים וכו' - 5 שעות) . המעיין מלא מים קרים וצלולים, וניתן להגיע ברכב ממש עד אליו.

כתבות על מסלולי טיול

מה עושים באזור נחל יגור

טוענים עבורך את המפה

אטרקציות מומלצות באזור נחל יגור

אסקייפלנד

החוויה שתוציא אתכם מהשגרה ותכניס אתכם לעולם חדש ומרתק בו אתם הכוכבים והכל תלוי בכם. ממשחק…

אולמות האבירים

מתחת למשכנו של המסדר הצלבני בעכו העתיקה התגלו בחפירות ארכיאולוגיות אולמות האבירים. לאחר שי…

נקודות חן מומלצות באזור נחל יגור

האגם הנעלם – נחל אורן

בעומק יערות הכרמל, על נתיב זרימתו של נחל אורן, נוצר אגם עונתי מופלא שזכה לכינוי "האגם הנעל…

אתרי קמפינג וחניוני לילה מומלצים באזור נחל יגור

מקומות לינה, צימרים ואירוח מומלצים באזור נחל יגור

הכפר בקצה ההר

על שפת המצוק בדרום רמת הגולן נמצא הכפר בקצה ההר, כפר אירוח ייחודי, המשלב אווירה פסטורליה ע…

אברהם הוסטל תל אביב

בואו להרגיש כמו תיירים בתל אביב: במרכז העיר, במרחק שתי דקות הליכה משדרות רוטשילד, מחכה לכם…

חוות עמק הבוסתנים

בחווה יפה ומבודדת, הממוקמת כ-10 דקות נסיעה מראש פינה, מחכות לכם שתי יחידות אירוח בסגנון המ…

מסלולים מומלצים באזור נחל יגור

נחל יגור

בצדו המזרחי והתלול של הכרמל יורד לו בסדרת מפלים מרהיבה נחל יגור, שנקרא על שם הקיבוץ שלמרגל…

מסעדות מומלצות באזור נחל יגור

מסעדת איסקנדר

על גדות נהר הירדן , בלבה של חורשה ירוקה המוקפת הרים, יוצאת מידי יום לדרך חוויה קולינארית מ…

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה