טיול ג'יפים בחבל לכיש

מסלול נפלא בשולי המדבר, חבל לכיש, אשר ניתן לצאת אליו רק בימי שישי, שבת ובחגי ישראל, משום שהוא עובר בסמוך לשטחי אש של צה"ל. במהלך הטיול עוברים בין 250 מערות ושבילים קופצניים, לחובבי האתגרים והאגדות. מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ:: בינוני, כבד
  • התחלה: כביש 6 דרום, בירידה ממחלף קריית גת
  • סוף: בכיכר בכניסה לישוב אמציה.
  • חניונים: מול סכר אדוריים, ליד ערוץ ההטייה של הנחל, אצל דואי בצומת אמציה לחומוס, מסבחה, פול וגם סביח.
  • נקודת העצירה לקפה: חירבת שיח' עלי, גבעות גד שביער אמציה.

על המסלול

זהו מסלול ארוך מאוד (יחסית). חלק מהמערות עדין לא נחפר ונבדק על ידי הארכיאולוגים, לכן לא כדאי להיכנס אליהן. בימי הקיץ כדאי לעשות את המסלול בשעות אחר הצהריים, בגלל שהאזור חם מאוד. המסלול מתחיל בכביש והולך והופך לפראי. החלק האחרון דורש רכב גבוה, כי השביל פולח צמחיית חורף שמגרדת את תחתית הרכב. יש שתי נקודות שמחייבות נהיגה זהירה. רוב הדרך קלה, בימי החורף, אחרי גשם יש סיכוי בוץ כבד וחלק.

אזהרות חשובות ביותר: אין לסטות מהמסלול בשטח ללא מדריך שמכיר היטב את המקום, בגלל בורות שמסתתרים תחת הצמחייה. יש להישאר על השבילים המסודרים. כמו כן, המקום הוא שטח אש, לכן אסורה בו התנועה בימי השבוע. ניתן לטייל רק בשישי, שבת מועד וחג.

מהלך המסלול

(איפוס)
0 - יציאה מכביש 6 דרום במחלף קריית גת, פניה מזרחה על כביש 35.
3.0 - פניה ימינה בצומת לכיש כביש 3415.
13.0 - פניה ימינה בכיכר שלפני אמציה, ביציאה הראשונה. כל מי שנוסע בימי החורף, מאמציה לכיוון מערות חזן, מגלה מרבדים ירוקים, בעיקר גידולי חיטה. שולי המדבר לוגמים לאדמה הצמאה מים, מקבלים בתמורה פריחה מטורפת של חרציות. בימים של אפריל ומאי תפגשו משטחים של פרגים. השנה (2012) הפרגים הפליאו, צמחו לגבהים אדירים, צבעם של הפרגים בספר המדבר, אדום יותר כהה.

18.5 - נסיעה בכביש צר ומפותל, פניה שמאלה לדרך עפר שחוצה את נחל אדוריים, סכר אדוריים.

(איפוס)

0.3 - פניה ימינה לדרך עפר, (סימון שביל כחול).
1.6 - ממשיכים ישר (יש פניה שמאלה, אבל ממשיכים ישר). הערה חשובה: מנקודה זו המסלול מתאים רק לשישי-שבת ולימי מועד וחגים. זהו שטח אש, אסור לנוע בו באמצע השבוע למעט בתיאום עם צה"ל.
1.7 - שמאלה במעלה גבעה מתונה (סימן שביל כחול), המשך בדרך העפר.
3.1 - פניה שמאלה, המשך בדרך העפר - זו הנקודה בה פונים למערת האסורים בנחל אדוריים. השביל נפרד מערוץ הנחל וממשיך דרומה.
3.5 - פניה ימינה (סימון שביל שחור).
4.5 - פניה שמאלה כ-50 מ' (סטייה קטנה אל מערה גדולה).
4.6 - מערה, כניסה למערה. זו מערה גדולה ללא שם. כאמור, במקום כ-250 מערות. חלקן הגדול עדין לא נחקר על ידי ארכיאולוגים, חלק מהמערות נחפרו עוד בתקופת מרד החשמונאים, חלק מהמערות מצאו בהם מסתור נזירים, שהיו בדרכם לאשקלון או מדבר יהודה,

שני מדריכי טיולים שיצאו לערוך כאן טיול להכרת השטח, כהכנה לטיול, הגיעו למערה זו. כשהתקרבו, ראו שני אנשים בורחים מהמערה. כשעצרו בפתח ונכנסו פנימה, גילו בתוך המערה שלוש מכוניות חדשות לחלוטין שזה עתה נגנבו. בזמנו, השטח היה פרוץ לרשות הפלסטינאית, מיטב גנבי הרכב התרכזו באזור בגלל הקלות בהעברת הרכב לצד השני. מאז שנבנתה הגדר פסקו הגניבות. המערה ענקית, הכניסה אליה קלה למדי היא מוארת יחסית.

חוזרים לדרך הראשית (איפוס) פונים שמאלה, דרומה.
1.9 - פניה שמאלה, עליה לחירבת כישור. לא ממולץ למי שאינו מכיר את המקום, בגלל חשש מבורות בדרך (אפשר לעלות לחירבת כישור בעזרת מדריך. נ.צ. 597072 / 186312, מצידו הדרומי של השביל). למעלה יש רמז לבית כנסת עוד מהתקופה הביזנטית. מסביב ממתינות כ-250 מערות מסתור וקבורה, שחלקו עדין לא נחקר. במורד הצפון-מערבי, ישנן מערות קבורה מתקופת בית שני, גם הן טרם נחקרו. סבורים שאלה קברים של משפחות עשירות, בגלל ההשקעה בקישוטים במערות. לא רחוק משם, נמצאת באר כישור. מעריכים את עומקה ביותר מ-20 מ'. המקום נגיש לג'יפאים או בהליכה ארוכה ברגל או רכיבה על אופניים. יש להיעזר במפת טיולים וסימון שבילים, או להיעזר בתוכנת 'עמוד ענן'.

2.7 - בעלייה לחרבת כישור באביב פוגשים במדרונות המון פרגים - מראה משגע של משטחי פרגים. מי שבחר את הטיול בחודש אפריל-מאי, מקבל בונוס ענק במראה של שדות הפרגים. גם על השביל מזדחלת צמחיית חורף. זכרו שאתם בשולי המדבר ואפשר להתעלף מהפריחה.
4.7 - מזלג דרכים, בוחרים בשביל הימני.
6.7 - ימינה.
6.8 - ומיד שמאלה.
8.0 - ימינה (סימון שביל כחול).
8.9 - פניה שמאלה, לדרך עפר שמוליכה לכביש (אם תמשיכו ישר הדרך חסומה).
9.0 - כביש, פניה שמאלה. מימין לכם גדר ההפרדה וכפרים פלשתינאים מעבר לגדר, דיר אל עסל, בית א-רוש א-תחתא, אל מג'ד. על הכביש סימון לבן, קו הפרדה רצוף. יש לרדת ימינה עד שמוצאים מקום להסתובב אחרי הקו הלבן.

(איפוס) - מהנקודה שיצאתם מהשביל.
1.8 - חולפים מעל נחל דומא.
5.5 - חולפים על גשר מעל נחל אדוריים.
6.2 - בכיכר ממשיכים ישר.
7.1 - עוד כיכר ממשיכים ישר.
11.6 - בכיכר ישר לכיוון קריית גת
13.0 - כיכר, בכניסה לאמציה (סוף מסלול).

כמה טיפים

בתחילת החורף יש פריחה משכעת של רקפות ביער אמציה, מרבדי כלניות ליד הקניון החצוב בערוץ הנחל ולאורך הדרך. לקראת סיום החורף גם גן פורחים מרבדי פרגים.

חוות דעת על טיול ג'יפים בחבל לכיש

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...