כל המידע על נחל מערות: טיול אל מערות הכרמל

כדי לבקר בשמורה מומלץ להזמין מקום מראש, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי. 

איך מטיילים

נחל מערות מציע למטיילים בו הן ביקור במערות האדם הקדמון והן מספר טיולים מעגליים המבקרים ברכס הכרמל. הטיולים המעגליים מתאימים כמעט לכל עונה (פרט לימים חמים מאוד) והם אטרקציה מרהיבה בתקופת האביב אזי מרבדי פריחה מכסים את הנחל. שמורת הטבע נחל מערות [2 במפה] – שמורת הטבע המאפשרת הצצה לתרבות האדם הקדמון הינה בתשלום. 

מידע שימושי על השמורה

שעות הפעילות: 

  • בקיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וחג: 8:00-16:00 | בחורף: נסגר שעה קודם | שעות פעילות בערב ראש השנה, כיפור ופסח: 8:00-13:00
  • מחיר: מבוגר: 22 , ילד: 9 , סטודנט: 19 , אזרח ותיק: 11
  • טלפון: 04-9841750 

​טיולים מעגליים

א. טיול מעגלי של כ-3 ק”מ: 
מסלול מעגלי קל ומתאים למשפחות, שמתחיל בכניסה לשמורת הטבע [2 במפה] הולך מזרחה בנחל מערות, עולה בסמוך למערת הגדי [3] לרכס התוחם את עמק מהר"ל ממערב. המסלול יורד מערבה [4] בואדי עד שהוא פוגש את שביל ישראל [9] וממשיך צפונה בואכה חניון השמורה. כל המסלול מלווה בסימון שבילים בצבע כחול.

ב. טיולי מעגלי של כ-6.5 ק”מ:
תחילת המסלול היא כמו במסלול 1, אלא שבנקודה [4] ממשיכים בסימון שבילים אדום דרומה, עד לירידה מערבה [5] בשביל היורד בשלוחה עד שהוא פונה צפונה [8] במפגש עם שביל ישראל. ההליכה היא לאורך שיפולי הרכס המערביים עד שמגיעים לחניון.

ג. טיולי מעגלי של כ-8.5 ק”מ:
הממשיכה את מסלול 2 מעט דרומה ומאפשר ביקור במצפה עפר שממנו תצפית יפה מערבה לים וישובי מישור חוף הכרמל. אם זמנכם בידכם והכושר מתאים, תהנו מאוד מהמסלול הזה, שמאפשר מספר שעות של הנאה מהטבע.

עדכון מתאריך 30.10.17: שביל חדש בנחל מערות – שביל הרגליים היחפות
האדם הקדמון שחי בנחל מערות הלך יחף כל הזמן, אבל בימינו לרוב לא הולכים יחפים בטבע, וכמעט אין חיבור ישיר לאדמה. לכן, בנחל הוקם לאחרונה שביל חדש באורך 30 מטר, שמזמין אתכם לחלוץ נעליים ולהתנסות בהליכה קדמונית, להתרכז בפעולת ההליכה – שהיא לרוב אוטומטית, ולחוות את הטבע דרך כפות הרגליים. השביל כולל כמה מקטעים שעשויים מחומרים טבעיים שונים – כך שבכל מקטע תחוו תחושה אחרת.

איך מגיעים

הכניסה לשמורת הטבע נחל מערות נמצאת בכביש 4, בין צומת עפר מדרום לישוב עין כרמל מצפון. בפניה משולטת [1] פונים מזרחה (ימינה לבאים מדרום), ממשיכים ולאחר זמן קצר מגיעים לחנייה שבכניסה לשמורה.

הגעה בתחבורה ציבורית: תוכלו להגיע ליישוב עין כרמל, שנמצא כ-1 ק”מ צפונית לתחילת המסלול, בקווי אגד 202, 921, 922.

waze: שמורת טבע נחל מערות

נחל מערות והאדם הקדמון

נחל מערות מתחיל באזור הכפר הדרוזי דליית אל כרמל ונשפך לים התיכון מדרום לקיבוץ נווה ים. בחלקו התחתון של הנחל, בסמוך לפתח שיוצא מרכס הכרמל התגלו שרידי התיישבות של האדם הקדמון בשלוש מהמערות שבנחל: מערת הגמל, מערת הנחל ומערת התנור.

במערות נחפרו ונמצאו שרידי התיישבות מתקופות שונות: התרבות האשלית (לפני 200-500 אלף שנה), התרבות המוע'ארית (לפני 100-150 אלף שנה), התרבות המוסטרית (לפני 40-100 שנה), תרבות אוריניאקית (לפני 12-40 אלף שנה), התרבות נטופית (לפני 9-12 אלף שנה)

בכל תרבות השתכלל האדם הקדמון בכלי העבודה שלו, בחפצי האומנות שהוא יצר, בידע בביות בעלי חיים וצמחים ובפעילות החברתית השבטית. החפצים והכלים שנמצאו מעידים על ההתקדמות והמעבר מחבורות של ציידים-לקטים, לחיים בישובי קבע והתבססות על חקלאות. בנחל מערות נמצאו גם שרידים המוכיחים כי בו זמנית חיו זה לצד זה שרידים שונים של האדם הקדמון: האדם הניאנדרטלי וההומוסאפינס (האדם הנבון). ממצא זה, שהינו ייחודי בעולם, מאפשר לחקור את ההבדלים הפיזים והתרבותיים שבין שני המינים ולנסות להבין מדוע בסופו של דבר נעלם האדם הנאנדרטלי ונותר רק ההומוסאפינס שאנו צאצאיו.

מסלול הטיול המעגלי

מחניון נחל מערות [2] עולה מזרחה דרך עפר בסימון שבילים כחול. לאחר כ-1 ק"מ הדרך עוברת ליד מערת הגדי, שגם בה נמצאו שרידים של האדם הקדמון, ואחרי שחולפים על פניה השביל הכחול עולה ימינה [3] לשביל הליכה המתפתל במעלה הרכס שמדרום לנחל. העלייה אינה ארוכה ובסופה תגיעו לחורשת אורנים ממנה תצפית יפה מערבה.

השביל מוקף סביב בצמחייה ים תיכונית: אלון מצוי, אלה ארץ ישראלית, חרוב, אלת מסטיק, קטלב, אורן ירושלים, ער אציל, אשחר רחב עלים ועוד. מבין הפרחים נעים להבחין בחודשי החורף והאביב ברקפת, בכלנית הנורית והפרג, בלוטם השעיר והלוטם המרווני, במרווה המשולשת, זלזלת הקנוקנות, הסירה קוצנית ועוד. המסלול נפגוש גם במספר סחלבים בינם סחלב החורש, סחלב שלוש השניים וסחלב אנטולי. נוכל למצוא גם את הדבורנית השחומה, העיריוני הצהוב ועוד. בחודש נובמבר פרחי נרקיס מצוי רבים יבשמו את האוויר. לאחר הליכה קצרה נגיעה למפגש עם שביל המסומן בסימון שבילים אדום [4]. ניתן להמשיך עם השביל הכחול במורד הרכס, הליכה בשביל זה תוביל אתכם במסלול מעגלי 1 ותחזיר אתכם עד מהרה לחניון השמורה.

הבוחרים להמשיך עם השביל האדום דרומה ימשיכו מהלך של כ-1.5 ק"מ נוספים על הרכס. במעלה הגבעה נמצאת חרבת חרס, שבה מומלץ לעצור להפסקת קפה, מנוחה ותצפית. ממערב ניתן לראות באופן ברור את מושב גבע כרמל שהוקם בשנת 1949 על ידי עולים חדשים מתונסיה ותורכיה. סיפור הקמתו קשור ב''מבצע שוטר'' מתקופת מלחמת העצמאות.

מבצע שוטר

בזמן מלחמת השחרור, הדרך בין תל אביב לחיפה עברה בכביש הישן - כביש 4. כביש זה נשלט באותם ימים על ידי משולש ישובים ערביים: איג'ים, עין ע'אזל וג'בע. משולש יישובים זה נודע בכינויו המשולש הקטן. כלי רכב יהודיים שנעו על הכביש הופגזו ונחסמו, והתנועה בין תל אביב וחיפה נאלצה לעבור בצידו המזרחי של הכרמל, דרך נחל תות (ואדי מילק) ויגור. בפיקוד הצבא הוחלט לכבוש את יישובי המשולש הקטן. מאחר ומספר ימים טרם המבצע, ב-21 ביולי, נכנסה לתוקפה ההפוגה השנייה, הוחלט להסוות את המבצע כמבצע משטרתי, ומכאן נגזר שמו של המבצע – מבצע שוטר. המשימה הוטלה על חטיבת אלכסנדרוני בסיוע כוחות מחטיבות גולני וכרמלי. בקרב קשה לא הצליחו הכוחות לכבוש את מובלעת הישובים, אך משחודשה ההתקפה נתברר כי הכוחות הערביים ותושבי הכפרים ברחו. כביש החוף נפתח לתנועת תחבורה יהודית. במקומם של שלושת הכפרים הערביים, הוקמו לאחר מלחמת השחרור המושבים עין איילה, גבע הכרמל וכרם מהר"ל.

המשך מסלול הטיול

מחרבת חרס השביל משתפל דרומה ומגיע עד מהרה למפגש עם שביל המסומן בצבע שחור [5]. בשביל זה יירדו אלו שהרגישו כי מיצו את הטיול. השביל השחור יורד, וכחלק מהמסלול המעגלי 2, יורד חזרה לעבר שיפולי הרכס, שם הוא חובר למסלול המסומן בסימון שבילים ירוק וכן לשביל ישראל, פונה ימינה (צפונה) עד שהוא חוזר לעבר החניון.

אלו שכוחם עוד במותנם, ימשיכו מפיצול השבילים [5] דרומה עם השביל האדום שעובר בסמוך לחניוני גבעת שלוחית, ולאחר כ-1 ק"מ [6] הופך את צבעו לסימון שבילים שחור. השביל השחור יורד מערבה ומתקרב למצפה עפר המוכר גם בשם מצפה כרם מהר"ל, שם הוא פוגש את שביל ישראל ושביל המסומן בסימון שבילים ירוק [7].

כאן נפנה ימינה (צפונה) עם השביל הירוק ושביל ישראל מהלך של כ-2.5 ק"מ (45 דקות הליכה) לרגלי רכס הכרמל עד שנגיע בחזרה לחניון בכניסה לשמורה.