כל המידע על לדווש בעקבות הציורים: אמנות רחוב בתל אביב

מסלול הטיול נכתב על ידי כתב הטיולים ומורה הדרך דובי זכאי.

איך מטיילים

הטיול שלנו הפעם נוגע בקצוות העיר, ולכן לא נריץ אתכם במסלולים רגליים, אלא נציע לכם לשכור אופניים תל אביביים באחת מנקודות ההשכרה של "תל אופן". נעים לטייל בין ציורי הרחוב כשאתם רכובים על אופניים. יש לציין שהסדר של המקומות מקרי, ולכן תוכלו לטייל בין הציורים על פי המסלול שמתואר מטה או בכל סדר שיתחשק לכם.

מידע שימושי להשכרת אופניים בתל אופן:

התעריף להשכרת אופניים מורכב מדמי גישה ודמי שירות:

  • דמי הגישה ליום: יום חול: 17 ₪, שבת וחג: 23 ₪.

  • דמי שירותחצי שעה ראשונה: רק דמי גישה, מעל חצי שעה: 6-152 ₪ שקלים (עבור 60-270 דקות), המתווספים לדמי הגישה.

לפרטים נוספים: 6070* או באתר תל אופן.

נעים להכיר: צייר הקירות רמי מאירי

מול מגדלי עזריאלי, על גדר בית הספר ''מקס פיין'', מנסה איש אחד לצאת ולפרוץ את החומה. שתי ידיו אוחזות בלחייו ובקבוק של תינוק בידו. אפילו בזמן קריאתכם שורות אלו, הוא מנסה להיחלץ מן החומה. זהו אחד מציוריו המוכרים של רמי מאירי. ציור בשחור-לבן שהפך לחלק מהתרבות של העיר הגדולה. בראשית דרכו צבע מאירי את העיר ללא תמורה. אך עשר שנים מתחילת דרכו המקצועית, כשציוריו החלו לכבוש קיר ועוד קיר, הפך הכישרון לקריירה, והתחילו להגיע אליו הזמנות לציורי קיר בתשלום.

כשמדברים על רמי מאירי עולה המחשבה על ציורי הקיר בירושלים, שם נמשח מכחולו גם כן. בכל הנוגע לעיר הקודש, שם ציורי הקיר יותר ממוסדים. בהתחלה הזמינה עיריית ירושלים חבורה של ציירים מהעיר ליאון בצרפת  ליצור ציורי קיר ענקיים במרכז העיר. הקבוצה אמנם הכינה ציורים יפים מאוד אך המחיר היה גבוה ושיטת ההכנה אחרת. בשונה מהם, לרמי מאירי הרבה יותר קל והוא אינו זקוק לחבורה כדי לצייר.

אך הגאווה האמיתית של רמי היא תל אביב. רמי מתכנן את הציור בקטן בסטודיו שלו בתל אביב ומעלה אל הציור ישירות על הקיר. ההזמנות לציור קיר מתקבלות מכל העולם, ולאחרונה השלים פרוייקט ציורי בסין ובמקומות אחרים בעולם. את כל האוסף המרשים תוכלו לרכוש בספר שהוציא מאירי - Talking walls.

מסע בין ציורים ברחבי תל אביב

ילדים רצים במדרגות

כתובת: רחוב ארלזרוב פינת אבן גבירול תל אביב | תאריך הציור: בשנת 2005.

פינת הרחובות ארלזורוב ואבן גבירול בדרך צומת סואנת, מלאת חיים, תנועה רבה של כלי רכב ובציור נראים שני ילדים מטפסים על מדרגות. כמובן שהמדרגות הן אשליה אופטית. רמי מספר ששני הילדים בציור הם ילדיו.

אדם יוצא מתוך עמוד

כתובת: כיכר אתרים המפלס התחתון | תאריך הציור: בשנת 2000.

משני צדדיו של העמוד המרכזי של כיכר אתרים עובר כביש שבאמצע שלו, על עמוד הבטון הגדול, נראה ציור של אדם המנסה לצאת מתוך העמוד. רמי מאירי מאוד אוהב את הדמות המנסה להיחלץ, והיא חוזרת במקומות שונים בעיר.

משתזפים בים

כתובת: הירידה לחוף גורדון על קיר הבטון | תאריך הציור: בשנת 1982.

את הציור הזה הכין רמי עוד שהיה סטודנט לאמנות. הוא הגיע לים להתאמן ברישום של נשים וגברים המשתזפים בים וכשראה את הקיר הריק אמר שחייבים להוסיף לקיר ציורים שיהיו כמראה למשתזפים על החול. כבר אז היה אפשר לראות את השליטה הוירטואוזית וחוסר הפחד מהגודל ובחירת הנושא. לצערנו, לעיתים מחבלים בציור בעזרת ספרי צבע. רוב הציור נשמר וזוכה להתלהבות מצד הצופים. בחלקו התחתון מצוירות דמויות השוכבות על החול ומולן דמויות מבלות במים הכחולים, כולל מציל שעושה עבודתנו נאמנה. עוד ציור שהפך לחלק מתל אביב.

חוף מציצים

כתובת: חוף מציצים | תאריך הציור: בשנת 2001.

יכול להיות שמדובר בחוף התל-אביבי המפורסם ביותר, הודות לסרט "מציצים" משנות השבעים, בכיכובים של אורי זוהר ואריק איינשטיין. הציור מחזיר אתכם לאווירת הסרט וכן מוציא לפועל את שמו של החוף.

הבית הותיק בשכונה

כתובת: מדרחוב נחלת בנימין | תאריך הציור: בשנת 2009.

מיישרים את הבית, זאת ההרגשה מצפייה בציור המרשים בנחלת בנימין. שיחזור של בית בן 100 שנה נעשה לקראת שנת המאה של תל אביב ולכבוד השחזור התבקש רמי "לרענן" את הבית. הבניין שעומד בשיפוע "זכה לישור" בציורו של רמי. דמות אחת מרימה את הביתה בקצה ולמטה דמות מציצה. על הקיר החלק בחזית הבית צייר רמי מאירי מרפסת ועליה כנרת ולצידה נגן אקורדיון.

הג'ירפה של שכונת פלורנטין

כתובת: רחוב החלוצים 55, שכונת פלורנטין | תאריך הציור: בשנת 1991.

מאחר וכבר יש בניין מגורים המאפשר ציור קיר מרשים וגדול, ומאחר כבר יש בקרבת הקיר עץ מספיק גבוה, אז למה לא לנצל זאת ולצייר ג'ירפה בשגרת חייה. ניצול הנוף האורבוני הוא חלק בלתי מפרד מאומנות הרחוב. אז מי אמר שצריך לנסוע לספארי בשביל לראות ג'ירפה אוכלת?

ולסיום: הסטודיו של רמי מאירי

כתובת: רחוב נחמיה פינת הירקון.

אין מקום חביב יותר מלסיים את הסיור העצמאי בסטודיו של רמי מאירי. הסטודיו, הוא בית קטן ועתיק בקצה הדרומי של רח' הירקון. בכניסה אליו ציור מקסים, ראש של אישה שבמשך הזמן צמח מטפס גדל סביבה פרא וכיום נראית האישה מציצה מקיר הבית. כיאה לסטודיו של צייר, המקום מקסים בבלאגן שבו. ציורים רבים, צבעים מכחולים חלקי ציורים, כל אלה אומרים שכאן גר אמן. רמי מאירי מוכן שיגיעו לסטודיו בסיום לשיחה קלה והתרשמות. אך התנאי לתאם מראש וגם יכולת לקבל סירוב כי לעיתים הוא איננו עסוק. אנא כבדו את רצונו.

  • הכניסה לסטודיו ללא תשלום אך בתיאום מראש בטלפון: 054-4751116.

לתחילת המסלול