איך מטיילים

שימו לב: אין לצאת למסלול כאשר יש חשש לשטפונות! ניתן לבדוק האם ישנן אזהרות על שטפונות באתר השירות המטארולוגי או להתקשר לתחזית מוקלטת בטלפון 03-5600600 (שלוחה 1).

מידע בסיסי:

 • אורך המסלול כ-10 ק"מ והוא מעגלי (זמן הליכה משוער: 8-9 שעות).

 • בימים שבהם יש מטיילים רבים במסלול, נוצרים פקקים בגבים וקצב ההתקדמות עשוי להיות איטי. מומלץ לצאת לא יאוחר מ-9:00, כדי לא להיכנס לחשיכה.

 • ציוד חובה: מפת סימון שבילים מספר 11, כובע, קרם הגנה, נעליים סגורות וכ-4.5 ליטר מים לאדם.

 • המסלול נחשב לאתגרי מאוד וכולל טיפוס בסולמות וחבלים, בהם גם טיפוס של כ-300 מטר לגובה בנחל עזגד, וירידה שלהם חזרה בנחל אשלים. המסלול אינו מומלץ למשפחות עם ילדים מתחת לגיל 12.

 • על מנת להקל את מעבר הגבים, מומלץ להצטייד בחבל 10-15 מטר, אם כי לא חובה.

 • המסלול כולל רחצה במים - כאשר הגבים מלאים ישנם גבים המחייבים שחייה. הצטיידו בשקית אטומה למים להגנה על דברים יקרי ערך. אפשר גם להביא מזרן קטן מתנפתח להעברת התיקים בגבים בהם חייבים לשחות. מומלץ להשאיר ברכב בגדים להחלפה. כדאי לבדוק האם נותרו מים בגבים לפני ההגעה.

 • אין להשאיר חפצי ערך ברכב מחשש לפריצות.

איך מגיעים

נקודת התחלה וסיום: תחנת השאיבה בנחל עזגד. הגישה היא בדרך עפר, ברובה טובה מאוד והיא אפשרית עם כל רכב.

איך מגיעים: מכביש 90, בסמוך למפעלי ים המלח, בין סימני הקילומטר 193-194, פונים מערבה בדרך המסומנת אדום (11419 במפת סימון שבילים). ממשיכים בדרך האדומה צפונה, ואחרי 2 ק"מ היא מתעקלת שמאלה (מערבה). בהמשך מגיעה הדרך למפגש שבילים כחול ושחור (בסמוך לחניון לילה). בוחרים בסימון השחור (11441) וממשיכים ישר בדרך שמתעקלת דרומה, ולאחר 2 ק"מ חוברים שוב לדרך ג'יפים אדומה (11546). לאחר 500 מטר נמצאת תחנת השאיבה. זוהי נקודת החניה, ההתחלה והסיום. בסמוך לתחנת השאיבה נפגשת הדרך האדומה עם שביל העולה בנחל עזגד המסומן בסימון שבילים ירוק.

לתחילת המסלול

נצא מתחנת השאיבה לכיוון נחל עזגד בשביל המסומן בסימון ירוק (11444 במפת סימון שבילים). ההליכה בשביל היא מדרום לאפיק הנחל ואורכה כ-3 ק"מ. העליה על פי רוב לא קשה והיא מרתקת מבחינת הנוף הנשקף בה, הן זה של התחתרות הנחל והן של אזור דרום ים המלח הנשקף תוך כדי העליה. מפעם לפעם כדאי לעצור ולהסתכל אחורה. בערוץ הנחל עצמו נמצא עצי שיטה המאפשרים נקודת עצירה ומנוחהץ כמו כן צומחים בנחל: זוגן השיח, קיפודן בלאנש, כוכב ריחני (המעולה לתה), מקור-חסידה, פגוניה דביקה, דרדר הקורים ועוד. תוך כדי העלייה מטפס השביל אל קו פרשת המים בין נחל עזגד ונחל אשלים (נ.ג 47). מנקודה זאת ממשיכים ללכת בכיוון מערב עד שהשביל הירוק מטפס אל מחוץ לאפיק הנחל, עד למפגש עם סימון השבילים האדום (11442) שם פונים שמאלה (דרומה).

שימו לב: הסימון האדום אליו אתם מתחברים ביציאה מנחל עזגד די ברור, אולם בהמשכו יש לשים לב שלא מפספסים אותו. במהלך ההליכה דרומה לעבר הסימון הכחול (המוריד אל נחל אשלים), מומלץ להעיף מבט מזרחה וליהנות מהנוף הנשקף מעל נחל אשלים.

הירידה לקניון אשלים

לאחר המפגש עם השביל האדום, ממשיכים ללכת דרומה ומגיעים לירידה מעט אתגרית (הכוללת יתדות ברזל בסלע) לעבר אפיק הנחל היוד במפל מרשים ביותר. לאחר הירידה, מומלץ להתקרב (בזהירות) לשפת המצוק כדי להבין עת עוצמת השבר הסורי אפריקאי שיוצר הפרש גבהים עצום בין הרי יהודה לים המלח, הפרש שהנחל מתגבר עליו בסדרת מפלים יפיפיה. לאחר התצפית ממשיכים עם הסימון האדום עד שמגיעים למפגש עם סימון שבילים כחול (11445) שם פונים שמאלה ומטפסים לצידו השני של האפיק לנקודת תצפית טובה על הנחל. משם, השביל הכחול מוריד אותנו לצד המפל הגדול, לעבר אפיק נחל אשלים האתגרי. הירידה היא חדה מאוד, ומרחוק קשה להאמין שניתן לרדת את המצוק. בתום הירידה, ממשיכים באפיק הנחל עם השביל הכחול שנכנס לתוך המעוק שבנחל.

הגבים בנחל אשלים

לאחר גשמי החורף והאביב הגבים במעוק הנחל מתמלאים במים, וההתקדמות בנחל מחייבת כניסה לגבים ולעיתים אף שחייה. להלן מספר כללים ומידע כללי שרצוי לדעת:

 • במסלולים מוצלים גבי מים לא יתאדו במהרה, לכן גם אם מטיילים בקיץ צריך להיערך לחצות גבים.
 • אם החלטתם לצאת למסלול עם גבי מים, התייעצו עם מי שטייל במסלול. זה יכול לעזור להבנת המסלול וההכנה אליו.
 • חובה לדעת לשחות.
 • בעונת החורף והאביב, הטמפרטורה בגבים קרה, התחממו טיפה במקום (סיבובי ידיים, אגן וכדומה) רגע לפני המעבר.
 • המטייל המנוסה ביותר יחצה את הגב ראשון.
 • אם בהישג ידכם חגורת ציפה ואתם קבוצה גדולה ומגוונת, אל תתעצלו לקחת אותה.
 • הקפידו להוריד חפצי ערך שעשויים ליפול למים (משקפיים, שרשראות ועוד).
 • מומלץ לשלח את הציוד ולא לקפוץ עם תרמיל על הגב.
 • הפעילו שיקול דעת ואל תהיו פזיזים. אל תדחקו אחד בשני.

לסיום המסלול

עם היציאה ממעוק נחל אשלים, השביל הכחול הופך לדרך עפר טובה. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים למפגש עם דרך ג'יפים אדומה, שם נפנה שמאלה (צפונה) לעליה לא קלה והליכה צפונה עד לנקודת ההתחלה, שם נמצא הרכב.

מסלול נוסף שאפשר לשלב

פרט לטיול במסלול הנוכחי תוכלו ליהנות במישור עמיעז גם ממסלול הלילה בנחל פרצים. אם בחרתם ביום עם ירח מלא, תוכלו לשלב אותו עם לינת שטח ולהפוך את החוויה בשטח למיוחדת ומגוונת במיוחד.