איך מטיילים

ההליכה במסלול היא טיול בפני עצמו. ניתן לעשותו בירידה או בעלייה והוא מחייב הקפצת רכבים לנקודת הסיום (חניון המצלעות הנקרא גם נחל צין עליון או חניון נחל עקרבים). המסלול אינו מיועד למשפחות וכשהגבים מלאים מחייב שחייה. מבחינה טכנית, ההליכה משלבת סולמות, יתדות בולדרים ומדרגות סלע.

מידע בסיסי:

  • חובה להצטייד במפת סימון שבילים מספר 14.
  • ציוד חובה למסלול: נעליים סגורות, לפחות 5 ליטר מים לאדם, כובע וקרם הגנה.
  • המסלול הוא קווי (לא מעגלי), ואורכו 8 קילומטרים.
  • זמן הליכה משוער: 5-6 שעות.
  • המסלול המומלץ כאן הוא במורד הנחל.
  • אין שביל מסומן ומוסדר לעקיפת הגבים. ההליכה מעל הגבים ומעל אפיק הנחל בקטע המעוקי מסוכנת.
  • מהרגע שיצאתם עם הנחל ממצלעות רכס חצרה (לקראת הסוף), יש כשעה וחצי הליכה בדרך ג'יפים כחולה בלי הרבה צל, עד לנקודת הסיום וחניון הרכבים (הפרטיים). 
  • החלק האתגרי במסלול הוא ארבעת הגבים ובולדרים גדולים.
  • כאשר הגבים מלאים, יש להיערך לחצות בשחייה ולהגן על חפצי ערך.
  • אין לצאת למסלול כאשר יש חשש לשטפונות. התראת שטפונות ניתן לבדוק באתר השירות המטארולוגי ולבדוק האם יש אזהרות בתוקף. ניתן גם להתקשר לתחזית מוקלטת בטלפון 03-5600600 ולהקיש 1.

איך מגיעים

לנקודת ההתחלה וחניית הרכב: הגישה לתחילת המסלול היא בעזרת דרך עפר המסומנת בסימון שבילים אדום הפונה מזרחה מכביש 227 כ-3.5 ק"מ צפונית למעלה עקרבים. לאחר נסיעה של כק"מ עם השביל האדום מגיעים לחניון לילה ממנו מתחיל המסלול המסומן שחור של נחל עקרבים.

לנקודת הסיום: דרך כביש מעלה עקרבים בריטי (227). נרד את המעלה ובתחתיתו, בצמוד לרוגם צפיר, נפנה מזרחה עם דרך עפר לכיוון חניון הלילה. שם גם נחנה את הרכב. למגיעים מכיוון הערבה וכביש 90, יש לפנות מערבה בצומת עין חצבה לכביש 227.

לתחילת המסלול

תיאור המסלול כפי שהוא מובא כאן הוא במורד נחל עקרבים ומתחיל בסמוך לחניון המכתש קטן המזרחי (גישה מכביש 227). מהחניון נצא דרומה עם סימון השבילים השחור (14261 במפת סימון שבילים). תחילת ההליכה היא במרחב פתוח ובקו גובה יחסית אחיד מעל הנחל. אחרי קצת יותר מקילומטר הליכה, נרגיש שאנחנו מתחילים לרדת בגובה. נקודת הייחוס הבאה היא מפל יבש (מסומן במפה), אותו נעקוף משמאל (מצפון).

מהמפל ועד מעבר הגבים

מהרגע בו חלפנו על פני המפל יעלה השביל מעט ומשיאה של העלייה הצרה נתחיל לרדת לכיוון האפיק. הנקודה בה מכניס אותנו הסימון לתוך אפיק הנחל קלה מאוד לזיהוי, שכן המסלע משתנה והשכבות הלבנות של סלע הגיר בו הוא מתחתר נחשפות. בנקודה זאת נכנסתם למעשה לשקע הסחיפתי של הנחל והנוף הופך להיות יותר מעוקי וצר. בשלב זה יוצר הנחל גבי מים ומפלונים שאת חלקם תוכלו לעקוף ובחלקם תצטרכו לשחות, ולהיעזר ביתדות וחציבות בסלע בשביל הידיים והרגליים. אורכו של קטע זה אינו ארוך, אך יש לעשותו בזהירות. במידה והגבים מלאים, תצטרכו לעבור ארבעה כאלה. במפת סימון שבילים מסומן קטע זה בסולם ולצידו כתוב "בולדרים". אם אתם קבוצה גדולה, בגב הראשון, אליו יורדים ביתדות, יכול לעזור חבל 5-8 מ"מ באורך 10 מטרים (לא חובה בכלל - חשוב יותר לכאלה שמתכננים לעלות בנחל, ויכול להיות כעוד נקודת אחיזה על מנת למנוע החלקה ביציאה מן הגב).

שימו לב: לא לנסות לעקוף את הגבים. עדיף להתרטב מאשר לנסות ולעלות לאחת הגדות, המזרחית במיוחד. אתם עשויים ליפול שכן הגדות הן דרדרות לא יציבות, מה גם שאתם יכולים להפיל אבנים על העוברים מתחתיכם בנחל. אתם עשויים לראות קבוצות שעושות עיקוף של הגבים: מדובר גם בסיכון וגם בהליכה בשביל לא מסומן. הכי בטוח - ללכת באפיק הנחל.

בולדרים

הגב האחרון בחלק האתגרי של המסלול הוא הגדול ביותר, סוג של בריכה מכובדת. כך תדעו שסיימתם את החלק הרטוב בנחל ועכשיו מתחיל חלק טכני מאוד. תנוחו קצת, תתייבשו ותתכוננו למדרגות סלע גדולות ובולדרים ששווה לעבור בצורה איטית ובטוחה. קטע הליכה זה מאמץ מאוד את הברכיים, קחו זאת בחשבון ותיעזור בידיים שלכם ובשאר חברי הקבוצה. ישיבה על הטוסיק בחלקים מסויימים גם עוזרת.

רגע לפני סיום המסלול - טוב צל האבן מצל העץ

את סיום החלק של הבולדרים תזהו מיד. משם המסלול ממשיך בירידה, אך השלב הזה כבר פחות קשה. כאן תראו יותר צמחייה מדברית, והמדרך יהיה הרבה יותר נוח. רגע לפני היציאה מאפיק הנחל הקניוני, אתם תגלו רחבת צל ענקית שחייבים לעצור בה. זה הזמן לפק"ל קפה וארוחה קלה, רגע לפני ההליכה החשופה לשמש לכיוון חניון הסיום. אחרי ההפסקה, תתחילו ללכת עדיין עם הסימון שבילים השחור. רגע לפני שאתם מתרחקים, הביטו אחורה ותראו את שער הכניסה של נחל עקרבים למכתש חצרה, תמונה יפיפייה איך הנחל חותך את מצלעות המכתש. מהרגע הזה מתחילה הליכה של כ-שעה וחצי עד שעתיים. תחילה עם סימון שבילים שחור ולאחר מכן עם סימון שבילים כחול (דרך ג'יפים 14257). נמשיך עם הדרך הכחולה עד לנקודת הסיום וחניית הרכב.