יש לכם עסק? פרסמו אצלנו ››
איפה תטיילו?
מה תעשו?
עוד בלמטייל
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
רשימת ציוד
מגדירים
עקבו אחרינו

קטע מספר 2: מכפר גלעדי למושב רמות נפתלי

שתפו
רמת קושי
בינוני, 22 ק"מ
מקטע משביל ישראל  
אצבע הגליל - מראש פינה ועד מטולה
החל מה-1 בספטמבר 2021, בגלל ביטול המקטע הראשון בשביל, זהו היום הראשון לאחד והאחרון לאחר והוא יום מהפנט. יום מלהיב עם אחד הנחלים הכי יפים בארץ (נחל קדש), הליכה מתחת לרכבל הכי ארוך במדינה, ביקור בחצר תל חי ההיסטורית ונוף משגע אל עבר עמק החולה הצבעוני. מומלץ לקחת את היום בקלילות ולהתענג על הנוף של הגליל העליון
יניר יגל | 09/02/2016 עודכן ב:02/09/2021

מפת גבהים של המסלול

הסבר מלא על המסלול

קובץ KML לניווט סלולרי

“...אף פעם אל תוותרו על חלום בגלל שייקח זמן להגשים אותו. הזמן בכל מקרה יעבור ...” (ארל נייטינגייל)

שביל ישראל מצפון לדרום: מקטע 2 – מתל-חי לרמות נפתלי

היום הראשון והמרגש של שביל ישראל בו מתחילים את המסע באנדרטת האריה השואג בכפר גלעדי.  עוברים בתל חי וסיפורה בעל המשמעות ההיסטורית להתיישבות הציונית בארץ. משם הוא ממשיך על רכס רמים עד מצודת כ"ח.

 • דרגת קושי: בינוני עד קשה | משך הטיול: 10-12 שעות | אורך המסלול המצטבר: 36 קילומטרים

 • נקודות למילוי מים: משכנות רועים, ליד סדקי יפתח יש בסיס צבאי - אפשר לנסות לבקש בנימוס למלא שם מים 

 • נקודות להספקת אוכל: משכנות רועים (מסעדה), רמות נפתלי

 • הטמנות: אין | לינה: מושב רמות נפתלי

 • נ.צ. התחלה: (254061, 793970) / (35.5758, 33.2407) קיבוץ כפר גלעדי

 • נ.צ. סיום: (252263/779023) / (33.10604/35.55598) רמות נפתלי

מתחילים את היום בקיבוץ כפר גלעדי.

קיבוץ כפר גלעדי הוקם בשנת 1916 כאחד ממספר ישובים שתחמו את גבולות המדינה באותן השנים ושימשו על מנת להלחם על האדמות בעזרת התיישבות פיזית עליהן. לאורך השנים חווה הקיבוץ מספר אירועים קשים.

אחד המפורסמים שבהם אירע במלחמת לבנון השנייה, כאשר קטיושה פגעה בחיילי מילואים מחטיבה 226  ליד בית העלמין של הקיבוץ, והרגה 12 מהם. במקום הוקמה אנדרטה לזכרם. כיום הקיבוץ מופרט ומתגוררים בו כ-650 תושבים.

בקיבוץ פועל מוזיאון "בית השומר", אחד מ-12 המוזיאונים של משרד הביטחון, שמציג את ההיסטוריה של ארגוני "השומר" ו"בר גיורא".

 • שעות הכניסה למוזיאון: ראשון-חמישי: 16:00-8:00 | שישי: בתאום מראש | שבת: סגור.

 • מחיר כניסה: 15 ₪ | סטודנטים, גמלאים וילדים: 10 ₪ | טלפון: 04-6941565.

יוצאים משער הקיבוץ בצמוד לכביש ומתחברים לסימון שביל ישראל בכניסה לבית הקברות, שבו נמצאת אנדרטת האריה השואג.

אנדרטת האריה השואג הוצבה לזכרם של שמונת ההרוגים בקרב על תל חי ב-1 למרץ 1920, בהם גם טרומפלדור. את פסל האנדרטה יצר הפסל אברהם מלינקוב, והיא הונחה בבית הקברות של קיבוץ כפר גלעדי ב-1934.

חוצים את כביש 9977 וממשיכים במורד מדרגות בצמוד לגדר מתחם תל חי שנמצאת משמאלנו.

קיבוץ תל חי הוקם בשנת 1907 על ידי חברת יק"א במימונו של הברון רוטשילד, לצד שלוש התיישבויות נוספות: כפר גלעדי, מטולה והישוב חמארה. כבר עם הקמתם בסמוך לסוף מלחמת העולם הראשונה חוו היישובים קשיים רבים עקב ריבוי הכפרים הערבים מסביב והריחוק הגיאוגרפי מההתיישבות בארץ.

הישובים נפגעו גם מהמאבקים המקומיים בין הערבים לבין השלטון הצרפתי הכושל, שנכח באזור באותה תקופה עקב תבוסת האימפריה העות'מאנית. הישובים לא היוו צד בקרבות, אך ספגו אבדות בנפש בהתרחשויות, ולכן ביקשו סיוע באנשים ובתחמושת.

מי שנבחר לסייע ליישובים היה יוסף טרומפלדור עטור התהילה, קצין לשעבר בצבא הרוסי וממקימי הגדודים העבריים ותנועת החלוץ. יום אחד במרץ 1920 הגיע כוח ערבי לתל חי בחיפוש אחר צרפתים, שבמהלכו התפתח מסיבה שלא נודעה עד היום קרב יריות. המוני ערבים הסתערו על היישוב הקטן.

במהלך הקרב נפגע טרומפלדור מכדור, וממש לפני מותו אמר את המשפט המפורסם שדורות רבים בארץ התחנכו עליו: "טוב למות בעד ארצנו". כיום משמשת חצר תל חי כמוזיאון, אתר הנצחה וזיכרון ומוכרזת כגן לאומי.

 • שעות הכניסה למוזיאון ולסיור מודרך: ראשון-חמישי: כניסה בתאום מראש בטלפון 04-6951333 | שישי: בשעות 13:00, 11:30 ,10:00 | שבת: סגור.

לאחר כ-300 מטר מגיעים פונים ימינה עם הסימון ויורדים אל תוך גן הפסלים.

גן הפסלים הוא יוזמה פרטית של מספר אמנים מהארץ ומהעולם, שעיצבו כ-65 פסלים מאבן ומתכת ושילבו אותם בטבע בסביבת תל חי.

בסיום הירידה פונים ימינה ומתחילים בעלייה קלה, ולאחר כ-600 מטר מגיעים מימיננו לשלט הסבר על שביל ישראל בסמוך לכביש 9977, ומתחברים לסימון הירוק.

ממשיכים ובהמשך השביל פונים שמאלה במגמת עלייה. לאחר כ-700 מטר מהחיבור לסימון הירוק מגיעים לפיצול שבילים: סימון ירוק וסימון שביל ישראל.

פונים ימינה אל סימון שביל ישראל וממשיכים ביער בדרך לרכבים כ-4 קילומטרים, עד שמגיעים לפיצול שבילים נוסף: סימון שביל ישראל ושביל ללא סימון. ממשיכים עם סימון שביל ישראל ישר אך במגמה ימינה, ועוברים לדרך להולכי רגל.

לאחר כ-850 מטר מגיעים לפיצול שבילים: סימון שביל ישראל וסימון כחול. פונים ימינה אל הסימון הכחול וממשיכים כ-200 מטר, עד שמגיעים לפיצול שבילים נוסף: כחול ואדום. פונים שמאלה אל הסימון האדום וממשיכים כ-1.8 קילומטרים במגמת ירידה, עד שמגיעים לעוד פיצול שבילים: אדום וירוק.

פונים ימינה אל הסימון הירוק, וממשיכים במגמת עלייה קלה עד בינונית, כשבדרך חולפים על פני המסלול הגיאולוגי, פינת ישיבה ותצפית.

המסלול הגיאולוגי, שממוקם במצוק רמים, מוביל בירידה ומעניק הזדמנות להביט מקרוב על שכבות סלע צעירות וככל שיורדים גם על שכבות סלע עתיקות יומין בנות 120 מיליון שנים ויותר. בסוף הירידה מצפים לכם חולות צבעוניים, ממש כמו אלה שניתן למצוא במכתשים בדרום.

לאחר כ-3.6 קילומטרים מגיעים לפיצול שבילים: סימון ירוק וסימון שביל ישראל. פונים שמאלה אל סימון שביל ישראל בלבד וממשיכים בדרך כורכר במגמת ירידה. לאחר כ-1.4 קילומטרים מגיעים משמאלנו לשביל המוביל למשכנות רועים.

משכנות רועים היא חוות עיזים מבודדת, הממוקמת על רכס הרי נפתלי, שממנה ניתן לתצפת על כל אזור עמק החולה ורמת הגולן. בקרבת החווה ניתן למצוא מיכל מים לשביליסטים.

ממשיכים כ-270 מטר בדרך הכורכר ומתחברים לסימון כחול. ממשיכים מזרחה במגמת ירידה, ובדרך עוברים ליד מיכל מים שמיועד למטיילי שביל ישראל.

לאחר כ-450 מטר מגיעים לפיצול שבילים: כחול ואדום. פונים ימינה אל הסימון האדום וממשיכים בירידה כ-400 מטר נוספים, עד שמגיעים לנקודה שבה הירידה מתמתנת והשביל הופך לכזה שמתאים לרכבים. ממשיכים כ-2.1 קילומטרים נוספים ומגיעים לתחילת עלייה קלה עד בינונית. עולים כ-1.3 קילומטרים ומגיעים משמאלנו לשלט המורה על שביל להולכי רגל שמוביל אל מצפור ליפא גל.

מהשלט ממשיכים במגמת עלייה כ-800 מטר נוספים ומגיעים לשער ברזל, עוברים אותו ומגיעים לכביש 886. פונים שמאלה, ויורדים מהסימון האדום ונשארים על סימון שביל ישראל בלבד. ממשיכים לצד הכביש כ-220 מטר, פונים שוב שמאלה ומתחילים בירידה קשה וטכנית בשמורת נחל קדש.

נחל קדש, שמוגדר כשמורת טבע, מנקז אליו את מימי בקעת קדש. השמורה מזמנת חוויית טיול נחמדה, שכוללת הליכה בתוך ערוץ קניוני, טיפוס על אבנים בעזרת יתדות ומפגש עם מפלים גדולים וחלקים.

לאחר שיורדים כ-400 מטר פונים בפנייה חדה ימינה בתוך הנחל, ומתחילים בעלייה קשה וטכנית שאורכה כ-360 מטר. בסיום העלייה ממשיכים במקביל לנחל כ-640 מטר ומגיעים לפיצול שבילים: סימון שביל ישראל וסימון אדום.

פונים ימינה עם סימון שביל ישראל בלבד ונכנסים למתחם מצודת כח. ממשיכים בהליכה בין מיצגי המצודה ולאחר כ-390 מטר מגיעים לאנדרטה שבמתחם המצודה, למוזיאון ולמצודה עצמה.

מצודת כח, שמכונה גם מצודת ישע, ממוקמת בנקודה אסטרטגית, ושימשה את כוח המשטרה הבריטי במקום כדי להתמודד עם הערבים בזמן המרד הערבי (1939-1936). לאחר שהבריטים עזבו את הארץ, השתלטו הערבים באזור על המצודה למורת רוחם של המתיישבים היהודים, שחששו מכך עקב מיקומה החשוב.

הכוחות הישראלים ניסו לכבוש את המצודה שלוש פעמים עד שהצליחו, אך שני הניסיונות הכושלים עלו בחייהם של 28 לוחמים ומכאן שמה של המצודה (כ"ח = 28 בגימטרייה). כיום המקום מוכרז כגן לאומי, ובמתחם המצודה ניתן למצוא אנדרטה לזכר החללים, שרובם נקברו בקבר אחים במקום, את מוזיאון הרעות ומציגי הקרבות על המצודה, ובסיס של מג"ב האסור לכניסה.

מהמצודה ממשיכים עם סימון שביל ישראל וחוצים את כביש 899 מזרחית לצומת ישע בירידה קלה. ממשיכים בהליכה בין מבנים הרוסים הנמצאים במקום במקביל ומתחת לכביש 886. לאחר כ-1.1 קילומטרים מגיעים לשער מושב רמות נפתלי הנמצא מימיננו וממערב לנו. חוצים בזהירות את כביש 886 ומגיעים לרמות נפתלי, שם מסתיים היום.

לא רוצים לישון בשטח?

אנשי ההדרכה והאירוח של החברה להגנת הטבע מחכים לכם בבית ספר שדה חרמון, שנמצא בקרבת מקום, ואתם מוזמנים ליהנות מפינה חמה ומזמינה בלב הטבע.

 • להזמנת חדרים: טלטבע – 03-6388688 

מפת המסלול

למעבר למקטע 3 – ממושב רמות נפתלי לקיבוץ ברעם » 

“...טוב שיש סוף לנסוע לעברו, אך בסופו של דבר - המסע הוא שחשוב ...” (צד שמאל של החושך, אורסולה לה-גווין)

שביל ישראל מדרום לצפון: מקטע 45 – מרמות נפתלי לכפר גלעדי

היום האחרון והמרגש בהחלט, מתחיל בהליכה על רכס רמים לאורך תצפית מדהימה על עמק החולה והגולן. עוברים מתחת לרכבל במנרה, ממשיכים אל נחל קדש, ומסיימים באנדרטת האריה השואג המפורסם, שבכפר גלעדי.

 • דרגת קושי: קל עד בינוני | משך הטיול: 10 שעות | אורך המסלול המצטבר: 1006 קילומטרים

 • נקודות למילוי מים: מצודת ישע, משכנות רועים

 • נקודות להספקת אוכל: משכנות רועים (מסעדה)

 • הטמנות: אין | לינה: כפר גלעדי

 • נ.צ. התחלה: (252263/779023) / (33.10604/35.55598) רמות נפתלי

 • נ.צ. סיום: (35.57666, 33.23861) פסל האריה השואג תל חי

מתחילים את היום ברמות נפתלי.

חוזרים אל שער המושב וחוצים את כביש 886. מתחברים לשביל ישראל בסימון שביל ישראל בנקודה שבה עזבנו אותו אתמול, וממשיכים בהליכה במקביל לכביש 886 אך מעט נמוך יותר ממנו. לאחר כ-1.1 קילומטרים מגיעים לכביש 899 ולצומת ישע, שלידם ישנם כמה מבנים הרוסים. חוצים את הכביש ומגיעים למצודת כח.

מצודת כח, שמכונה גם מצודת ישע, ממוקמת בנקודה אסטרטגית, ושימשה את כוח המשטרה הבריטי במקום כדי להתמודד עם הערבים בזמן המרד הערבי (1939-1936). לאחר שהבריטים עזבו את הארץ, השתלטו הערבים באזור על המצודה למורת רוחם של המתיישבים היהודים, שחששו מכך עקב מיקומה החשוב.

הכוחות הישראלים ניסו לכבוש את המצודה שלוש פעמים עד שהצליחו, אך שני הניסיונות הכושלים עלו בחייהם של 28 לוחמים ומכאן שמה של המצודה (כ"ח = 28 בגימטרייה). כיום המקום מוכרז כגן לאומי, ובמתחם המצודה ניתן למצוא אנדרטה לזכר החללים, שרובם נקברו בקבר אחים במקום, את מוזיאון הרעות ומציגי הקרבות על המצודה, ובסיס של מג"ב האסור לכניסה.

עוברים בתוך האנדרטה ולאחר כ-390 מטר מגיעים לפיצול שבילים: סימון אדום וסימון שביל ישראל. פונים שמאלה עם סימון שביל ישראל ולאחר כ-640 מטר מתחילים בירידה בתוך נחל קדש.

נחל קדש, שמוגדר כשמורת טבע, מנקז אליו את מימי בקעת קדש. השמורה מזמנת חוויית טיול נחמדה, שכוללת הליכה בתוך ערוץ קניוני, טיפוס על אבנים בעזרת יתדות ומפגש עם מפלים גדולים וחלקים.

יורדים כ-360 מטר, פונים בפנייה חדה שמאלה ומתחילים בעלייה בנחל. לאחר כ-400 מטר מגיעים לכביש 886 ופונים ימינה. ממשיכים לצד הכביש כ-220 מטר, עד שפונים ימינה ומגיעים לשער ברזל, שבו מתחברים לסימון האדום. עוברים את השער וממשיכים עם הסימון האדום במגמת ירידה קלה כ-800 מטר, עד שמגיעים מימיננו לשלט המורה למצפור ליפא גל.

ממשיכים בירידה, ולאחר כ-1.3 קילומטרים נוספים הירידה מתמתנת והופכת להליכה נוחה בשביל. לאחר כ-2.1 קילומטרים נוספים מגיעים לתחילת עלייה תלולה וקשה אך קצרה לעבר משכנות רועים.

משכנות רועים היא חוות עיזים מבודדת, הממוקמת על רכס הרי נפתלי, שממנה ניתן לתצפת על כל אזור עמק החולה ורמת הגולן. בקרבת החווה ניתן למצוא מיכל מים לשביליסטים.

לאחר כ-400 מטר בעלייה מגיעים לפיצול שבילים: אדום וכחול. פונים שמאלה אל הסימון הכחול וממשיכים במגמת העלייה, כשבדרך עוברים מיכל מים שמיועד למטיילים. לאחר כ-450 מטר מגיעים לפיצול שבילים נוסף: סימון כחול וסימון שביל ישראל. פונים ימינה אל סימון שביל ישראל וממשיכים במגמת העלייה, ולאחר כ-270 מטר נפגשים עם שביל שממשיך לימיננו לכיוון משכנות רועים.

אנחנו לא פונים, אלא ממשיכים ישר עם שביל ישראל במגמת עלייה, ולאחר כ-1.4 קילומטרים מגיעים לפיצול שבילים: סימון שביל ישראל וסימון ירוק. פונים ימינה אל הסימון הירוק, ממשיכים בהליכה ובדרך עוברים על פני תצפית ובה ספסלים. לאחר כ-3.6 קילומטרים מגיעים לפיצול שבילים נוסף: ירוק ואדום.

 • שימו לב: בנקודה זו התבצע שינוי בתוואי שביל ישראל, ולכן כעת השביל אינו ממשיך יותר עם הסימון הירוק אלא עם הסימון האדום לכיוון המסלול הגיאולוגי.​

המסלול הגיאולוגי, שממוקם במצוק רמים, מוביל בירידה ומעניק הזדמנות להביט מקרוב על שכבות סלע צעירות וככל שיורדים גם על שכבות סלע עתיקות יומין בנות 120 מיליון שנים ויותר. בסוף הירידה מצפים לכם חולות צבעוניים, ממש כמו אלה שניתן למצוא במכתשים בדרום.

פונים שמאלה אל הסימון האדום, נכנסים אל תוך יער וממשיכים בתוכו כ-1.8 קילומטרים, עד שמגיעים לפיצול שבילים: אדום וכחול, שעין ברזילי נמצא בקרבתו. פונים ימינה אל הסימון הכחול ולאחר כ-200 מטר פונים שמאלה אל סימון שביל ישראל. ממשיכים כ-850 מטר נוספים, עד שמגיעים לדרך לרכבים בתוך היער ולפיצול שבילים: סימון שביל ישראל ושביל לא מסומן.

ממשיכים ישר עם סימון שביל ישראל בתוך היער, ולאחר כ-4 קילומטרים מגיעים לפיצול השבילים: סימון שביל ישראל וסימון ירוק. פונים שמאלה אל הסימון הירוק ולאחר כ-700 מטר מגיעים לשלט הסבר על שביל ישראל ליד כביש 9977. יורדים מהסימון הירוק ופונים ימינה על הכביש אל סימון שביל ישראל, וממשיכים בהליכה במגמת ירידה בתוך גן הפסלים.

גן הפסלים הוא יוזמה פרטית של מספר אמנים מהארץ ומהעולם, שעיצבו כ-65 פסלים מאבן ומתכת ושילבו אותם בטבע בסביבת תל חי.

לאחר כ-600 מטר בגן הפסלים פונים שמאלה ומתחילים בטיפוס קצר לעבר קיבוץ תל חי.

קיבוץ תל חי הוקם בשנת 1907 על ידי חברת יק"א במימונו של הברון רוטשילד, לצד שלוש התיישבויות נוספות: כפר גלעדי, מטולה והישוב חמארה. כבר עם הקמתם בסמוך לסוף מלחמת העולם הראשונה חוו היישובים קשיים רבים עקב ריבוי הכפרים הערבים מסביב והריחוק הגיאוגרפי מההתיישבות בארץ. הישובים נפגעו גם מהמאבקים המקומיים בין הערבים לבין השלטון הצרפתי הכושל, שנכח באזור באותה תקופה עקב תבוסת האימפריה העות'מאנית. הישובים לא היוו צד בקרבות, אך ספגו אבדות בנפש בהתרחשויות, ולכן ביקשו סיוע באנשים ובתחמושת.

מי שנבחר לסייע ליישובים היה יוסף טרומפלדור עטור התהילה, קצין לשעבר בצבא הרוסי וממקימי הגדודים העבריים ותנועת החלוץ. יום אחד במרץ 1920 הגיע כוח ערבי לתל חי בחיפוש אחר צרפתים, שבמהלכו התפתח מסיבה שלא נודעה עד היום קרב יריות.

המוני ערבים הסתערו על היישוב הקטן. במהלך הקרב נפגע טרומפלדור מכדור, וממש לפני מותו אמר את המשפט המפורסם שדורות רבים בארץ התחנכו עליו: "טוב למות בעד ארצנו". כיום משמשת חצר תל חי כמוזיאון, אתר הנצחה וזיכרון ומוכרזת כגן לאומי.

 • שעות הכניסה למוזיאון ולסיור מודרך: ראשון-חמישי: כניסה בתאום מראש בטלפון 04-6951333 | שישי: בשעות 13:00, 11:30 ,10:00 | שבת: סגור.

בסיום הטיפוס מגיעים לגדר הסובבת את אתר תל חי וממשיכים במעלה המדרגות שבמקום. מגיעים לכביש 9977, חוצים אותו ומגיעים לבית הקברות ולאנדרטת האריה השואג. 

אנדרטת האריה השואג הוצבה לזכרם של שמונת ההרוגים בקרב על תל חי ב-1 למרץ 1920, בהם גם טרומפלדור. את פסל האנדרטה יצר הפסל אברהם מלינקוב, והיא הונחה בבית הקברות של קיבוץ כפר גלעדי ב-1934.

מסיימים את היום ואת השביל בפסל האריה השואג בחצר תל-חי.

לא רוצים לישון בשטח?

אנשי ההדרכה והאירוח של החברה להגנת הטבע מחכים לכם בבית ספר שדה חרמון, שנמצא בקרבת מקום, ואתם מוזמנים ליהנות מפינה חמה ומזמינה בלב הטבע.

 • להזמנת חדרים: טלטבע – 03-6388688 

מפת המסלול


למעבר למקטע 46 – מכפר גלעדי לקיבוץ דן » 

מפת מסלול קטע מספר 2: מכפר גלעדי למושב רמות נפתלי

לכל התכנים מתוך "שביל ישראל" ››

תגיות

מדברים על קטע מספר 2: מכפר גלעדי למושב רמות נפתלי

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

5
(2)
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על קטע מספר 2: מכפר גלעדי למושב רמות נפתלי?

תמונת פרופיל של Idan_3290805
Idan_3290805
לפני 3 חודשים
שלום:)
יש מגבלות לצאת למקטע הזה עם כלב?
תמונת פרופיל של ליאת דן
ליאת דן
לפני שנה
קטע מדהים ביופיו, עמק החולה פרוס למרגלות כל המסלול. מסלול ארוך, לנו יצא 25 קמ. הגענו רק בסביבות 18:00 לנחל קדש והעדפנו לא להיכנס לחושך בנחל נאלצנו לוותר וללכת דרך הכביש. קשה ומאתגר.
תמונת פרופיל של Hanale_3520003
Hanale_3520003
לפני שנה
האם ישנה נקודת יציאה נוספת כ 5ק "מ לפני רמות נפתלי? אנו מעוניינים לחלק את המקטעים בצורה קצת יותר מאוזנת.
תמונת פרופיל של יוסף_4095325
יוסף_4095325
לפני שנה
בקטע 2 איפה אפשר להקים אוהל ולישון
תמונת פרופיל של nפתלי
תשובה של nפתלי
לפני שנה
אנחנו עשינו את האזור הזה לפני כשבועיים ובסוף מקטע 2 יורדים ממצודות כוח (מהאנדרטה) ממשיכים קצת על השביל ומגיעים לכביש 899 (
תמונת פרופיל של Eduardo_3594944
Eduardo_3594944
לפני 6 שנים
מקטע 2
נוף מדהים של אצבע הגליל פרוס תחתיך כמעט לכל אורכו של המסלול. דורש מאמץ. יש קטעים מפתיעים (ההליכה בנחל קדש למשל). הגישה ל"משכנות הרועים" לא ברורה (לבסוף ויתרנו והמשכנו בדרך..)

פקל בשביל ישראל

עוד על שביל ישראל

כתבות על מסלולי טיול

מה עושים באזור קטע מספר 2: מכפר גלעדי למושב רמות נפתלי

טוענים עבורך את המפה

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה

אירועים מומלצים