כל המידע על מעל החומות – סיור בטיילת הצפונית של ירושלים העתיקה

המסלול נכתב על ידי מדריכת הטיולים שלי אשכולי. לפרטים נוספים על המדריכה »

איך מגיעים

  • ברכב: ניתן לחנות בחניון ממילא או חניון כיכר ספרא מתחת לבניין העיריה

  • בתחבורה ציבורית: מומלץ להגיע לאזור ברכבת הקלה. יורדים בתחנת כיכר ספרא יורדים ברחוב יפו לאורך החומות עד לשער יפו
  • נקודת התחלה:  שער יפו
  • נקודת סיום: שער שכם

תיאור המסלול

המסלול הוא ברגל, אינו מעגלי, אך הסוף קרוב לנקודת ההתחלה.

הכניסה לטיילת היא ממש משער יפו: ניכנס דרך מבנה השער ונפנה מיד שמאלה. נעלה במדרגות האבן הצרות, שם נמצא גם שירותים ציבוריים, נקיים ופתוחים ללא תשלום, באדיבות העירייה.

נעבור בשער המסתובב ונעלה בגרם המדרגות המתפתל עד לגג המבנה: כאן לראשונה נרגיש את מתנת הגובה, כשנביט על מגדלי העיר מגובה עיניהן של היונים. אנו  נמצאים באחת הנקודות הרגישות ביותר לאורך החומה. כאן עמדו שומרי העיר שהשתמשו בחריצי הירי הצרים כדי לתקוף את האויב בחצים, מכאן שפכו שמן רותח וצפו גם על המתרחש בעיר עצמה.

נטפס עוד מספר מועט של מדרגות ונתחיל ללכת מערבה לאורך החומה. אם נביט ימינה, נראה תחתינו את רצף חצרות פנימיות – זהו נוף שאופייני לבניה הירושלמית העתיקה, אשר הבניינים בה מאסיביים ומגוננים כלפי חוץ, ומאפשרים לקבל מנות שמש ואוויר צח תוך כדי שהות בפנים.

בהגיענו לפינת החומות, נביט החוצה אל מתחם העיריה בכיכר ספרא. על קירות הבניין הראשון, המעוגל, ניכרים סימני הזמן וכן נותרו בו פגיעות הכדורים – הד לעמידתו על קו הגבול במלחמת העצמאות. למעשה, מעכשיו ועד סיום הסיור, נלך לאורכו של קו הגבול העירוני אשר נמתח לאורך הרחוב שמתחתינו והיווה את קו הגבול, החל מ-1948 , ועד איחוד העיר ב-1967, במלחמת ששת הימים.

נמשיך צפונה על החומה. אנו מקיפים מבחוץ את בתי הרובע הנוצרי, ומדי פעם נזכה להצצה לתוך בית, חצר, או גג משותף. בהמשך נוכל לראות חצר בית ספר, ואם הגענו בשעת ההפסקה – נוכל לצפות במשחקי כדור בין התלמידים. מן העבר השני מתנשא מולנו מתחם הנוטר דאם הצרפתי, על צריחיו הלבנים ופסל המדונה הבולט שבראשו.

במהרה נחלוף מעל שער נוסף בחומות העיר העתיקה – השער החדש, או בשמו האחר – שער הורדוס. אם הספיקה לנו החוויה נוכל לרדת כאן ולהכנס רגלית אל הרובע הנוצרי. אם נמשיך, נגיע  תוך דקות ספורות אל המתחם הפרנציסקני בעיר, ולאחריו – אל תצפית מרהיבה לעבר הר הזיתים.

כאן בעמדת התצפית נמצא שלט הסבר, שבאמצעותו נוכל לזהות בין היתר את האוניברסיטה העברית בהר הצופים, ואולי אף נזכה לראות את הרכבת הקלה עוברת ממש למרגלותינו.

הדרך נמתחת מעל הבתים והחצרות עד שהיא מגיעה אל מעל לשער השכם, היפה שבשעריי ירושלים. כאן נוכל לצפות החוצה אל סוחרי השוק, אל כיפות האבן היפות מעל גגות העיר, ולשמוע את המולת באי הרובע המוסלמי.

כאן נרד מן החומות דרך שער הברזל המסתובב ונוכל לבחור אם לחזור למרכז העיר מצדן החיצוני של החומות, לרדת ברחוב הגיא לכיוון הכותל, או להמשיך את סיורנו בין סמטאותיה של העיר העתיקה, שיופיה וקסמיה הם אינסופיים.

פרטים נוספים

  • האתר באחריות פמ"י - החברה לפיתוח מזרח ירושלים »
  • הכניסה לטיילת בימי חול בין השעות 9:00 עד 16:00, וביום שישי עד 14:00.
  • רכישת כרטיסים בחנות הסמוכה, עלות כרטיס: 18 ₪ למבוגר, 8 ₪ לגמלאי או לילד, ו-12 ₪ לאדם בקבוצה.

נקודות עניין נוספות באזור