כל המידע על שמורת האירוס הנצרתי 

המסלול נכתב על ידי מדריכת הטיולים אביגיל דובק. לפרטים נוספים על המדריכה »


איך מגיעים

השמורה נמצאת בצמוד וממזרח לבתי העלמין של נצרת עילית ותחנת כוח של חברת החשמל הנמצאת ביניהם, לצד רחוב מעלה יצחק בנוף הגליל (נצרת עילית לשעבר).

ניתן לחנות בחניית בית העלמין הישן או בחנייה המקורה של מרכז המזון המפואר הנמצא מעבר לכביש. אל חניית בית העלמין מגיעים מכביש גישה המקביל לשדרות מעלה יצחק.

לאחר שחניתם, הולכים כ-150 מטרים לכיוון מזרח, בכביש גישה הגובל בגדר הצפונית של תחנת הכוח ובקצה הדרומי של בית העלמין הישן. מיד לאחר שעברתם את תחנת הכוח תראו מימינכם שער כניסה לשמורה. 

ההליכה לאורך כ-600 מטרים בשביל בטון נוח להולכי רגל ומתאים גם לעגלות ולכיסא גלגלים. ניתן לעלות בסופו לשדרות מעלה יצחק או לחזור באותה הדרך. 

 • ווייז: בית עלמין ישן נוף הגליל או תחנת כוח נוף הגליל. 
 • בתחבורה ציבורית:  ישנם קווי אוטובוס רבים העוצרים במעלה יצחק בבית העלמין או במרכז המזון, כולל קווים המגיעים מחיפה ומתל אביב.

על השמורה

שמורת האירוס הנצרתי היא אחד הריכוזים הגדולים של האירוס היפהפה הקיימים בארץ. מין זה צומח בעיקר באזור השמורה ובגבעת המורה, ומשמש כסמל העיר נוף הגליל.  

פרט ל-"מלך השמורה", הפורח מאמצע מרץ-אפריל, לאורך חודשי החורף והאביב ישנה פריחה מגוונת של סירה קוצנית, כלנית, צהרון, צמר מפוצל, פרגים, צבעונים, עיריות, רקפות עריוני צהוב ועוד.

בשנת 2016 נסלל שביל ההליכה בשמורה המתאים גם לבעלי מוגבלות. השביל יורד כמאה מטרים ולאחר מכן מתחיל קטע מישורי של כ-500 מטרים  ובו פינות ישיבה מקסימות ומוצלות, הצופות לנוף פתוח ורחב. השביל עצמו אינו מוצל.

לאורך כל שביל ההליכה ניתן לראות היטב את פארו של הגליל התחתון: הר תבור, הר דבורה, עמק יזרעאל, רמות יבניאל וסירין, ובמזרח הרי מואב. למרגלות השמורה כרמי זיתים של הכפר הסמוך עין מאהל, כפר ציורי אשר בתים רבים בו צבועים בכחול, ירוק, צהוב ווורוד. 

 • מומלץ להצטייד במחצלת/ כיסאות, סל פיקניק, ספר טוב או קן ציור.
 • ניתן לבצע את המסלול כמסלול מעגלי (הכולל חזרה לשדרות מעלה יצחק בכיכר מול מרכז המזון), או כמסלול הלוך-ושוב (הנגיש גם לבעלי מוגבלות ולעגלות ילדים).
 • ניתן לטייל במקום לאורך כל השנה, הנוף תמיד משגע ורחב, והצבעים משתנים בין העונות. מאמצע ינואר עד אמצע אפריל פריחת האביב, מאמצע מרץ עד תחילת אמצע אפריל ניתן לראות את האירוס הנצרתי בכל תפארתו.

האירוס הנצרתי

האירוס הנצרתי (שם מדעי: Iris bismarckiana) בולט בתפארתו בצבע הלבן-תכלת עם הנקודות השחורות-סגולות. הוא קיבל את שמו על שם האלה “איריס” – אלת הקשת בענן היוונית. בתלמוד הופיעה המילה אירוס באופן חד פעמי, כשם של צמח, והוחלט לקרוא כך לפרח היפה.

יופיו שימש גם כמקור השראה לשלל דגמים עיטוריים וכיום הוא מופיע בסמליהם של החברה להגנת הטבע ושל העיר נוף הגליל.

למי המסלול מתאים

מתאים לכל הגילאים, מונגש לנכים,  יש להיערך לירידה מעט תלולה בתחילת המסלול ועלייה בחזרה לרכב. 
האתר פתוח לקהל בכל ימות השנה ללא תשלום, שער בית העלמין והשער לשמורה אינם נעולים.

נקודות מעניינות בסביבה

 • סמוך לשמורה מסומנים שבילי אופניים (סינגלים) המתחברים ליער בית קשת
 • "מרכז המזון", סופרמרקט ענק וחנות כלי בית עצומה, פתוחות בשבת, ולידן מרכז מסעדות. 
 • בוף הגליל נמצא מרכז המבקרים של מפעל השוקולד של עלית
 • דרך נוף יער בית קשת – יער בית קשת ניטע בעיקר ע"י קק"ל אשר גם סללה בו דרכים הכשירה אתרי פיקניק ותצפיות שונות. היער משתרע עד לבר התבור, קיבוץ בית קשת וצומת גולני. למידע נוסף »
 • נצרת – העיר בה התבשרה מרים על הריונה ובה גדל ישו כנער. העיר השלישית בקדושתה לנצרות ובה כנסיות רבות וכמובן החשובה שבהן – כנסיית הבשורה, שוק ססגוני מסעדות רבות ואפשרויות לינה למטיילים בסביבה. 
 • תצפית הר הקפיצה »