כל המידע על יער עופר - מסלול משפחות מעגלי

המסלול שלפניכם משלב מספר שבילים מסומנים ביער, וחשוב להיצמד לסימוני השבילים ולהסבר המפורט מאחר וביער שבילים רבים אשר חלקם משמשים רוכבי אופניים ואופנועי שטח. חוסר תשומת לב לסימונים עלול להאריך את המסלול באופן ניכר ומצד שני יכול גם לקצר אותו משמעותית ולפגוע בהנאה.

איך מגיעים

נקודת ההתחלה והסיום של המסלול נמצאת בחניון סמוך למגדל תצפית האש קק"ל. נכוון את אפליקציית הניווט למרכז “מירב” על כביש 4, מול מושב צרופה. ממש לפני שער הכניסה של מרכז “מירב” נפנה שמאלה בדרך סלולה מסומנת בירוק אשר מתפתלת במעלה ההר. עם ההגעה לדרך עפר בקצה העלייה נחנה את הרכב בחניה מסודרת במקום (משמאלנו נבחין במגדל התצפית מציץ לא רחוק מאיתנו).

איך מטיילים

תחילת המסלול על תוואי שביל ישראל לכיוון מגדל התצפית. המגדל משמש באירועי שריפה את אנשי קק"ל והוא נעול בד"כ כך שלא ניתן לעלות אליו, אך גם מהרחבה שלמרגלות המגדל הנוף יפה. השביל עובר ממערב למגדל ואנחנו נרד איתו בירידה מעט תלולה (וחלקה אחרי הגשם) בתוך היער אל ערוץ נחל המסומן בסימון שחור. נחצה את הערוץ ונמשיך לכיוון צפון על תוואי שביל ישראל (ושביל ירוק).

לאחר הליכה של כ-500 מהמגדל, נגיע לקבר שייח עמיר. מדובר בנקודה מצויינת להפסקת אוכל קצרה אל מול נוף ישובי חוף הכרמל, הים והיער שמקיף אותנו. שימו לב, מדובר במקום קדוש אנא שימרו על הנקיון במקום.

לאחר שסעדנו את ליבנו נמשיך עם שביל ישראל לכיוון צפון בשביל ששוב יוריד אותנו לערוץ נחל אותו נחצה ונעלה לשלוחה שמצפון לנו. לצד השביל נבחין בשרידי התיישבות קדומה – בית בד עתיק ושיחי צבר קוצני שמאפיינים אזורים שהיו מיושבים בעבר. האמיצים שביננו ינסו לאכול מן הפרי המתוק והקוצני של הצבר מבלי להשאר עם קוצים בלשון כמזכרת.

בשלב מסויים נבחין בפיצול מזרחה (ימינה) לשביל המסומן בשחור אשר ייקח אותנו בעלייה מתונה אל תוך היער. בעונת החורף מתפוצץ האזור בפריחה נפלאה של רקפות, ובחודשי הסתיו ניחוח נרקיסים עז מורגש היטב באוויר. לקראת האביב מתמלאות קרחות היער בכלניות אשר בוהקות באור השמש באדום עז.

לאחר הליכה של כקילומטר על השביל השחור ולאחר שעברנו אנדרטה לזכרו של רוכב אופניים שנפטר במקום עקב דום לב לפני מספר שנים, נגיע לפיצול שבילים נוסף – הפעם עם שביל אדום. 

במפגש שבילים זה נפנה דרומה (ימינה) ונצעד כחצי קילומטר לאורכו עד למפגש עם שילוט "שביל הבריחה". השביל הוכשר במהלך שנת 2017 ע"י קק"ל ומספר את סיפורה של תנועת הבריחה אשר העלתה את ניצולי השואה מאירופה לישראל בדרכים לא דרכים. לאורך השביל פינות ישיבה ושלטי הסבר בהם מובאים סיפורים של העולים. נוגע ללב במיוחד סיפורם של הילדים, שארית הפליטה בודדים בעולם אשר נאספו ממחנות הריכוז וההשמדה וממקומות המסתור ברחבי אירופה והועלו לישראל לאחר מסעות ארוכים וקשים ברחבי אירופה.

עם ההגעה ל"שביל הבריחה" נלך בתוואי שלו לכיוון מערב עד להגעה חזרה לחניון שם השארנו את הרכב.

המסלול נכתב באדיבות אביחי שקד מנהל עמוד הפייסבוק “ילדטבע”

בצילום: תרמיל Wildcat Yellowstone.

נדלקתם על התרמיל? היכנסו עכשיו לחנות האינטרנטית של למטייל וקבלו אותו במחיר שווה »