כל המידע על מנחל נמר אל יער חניתה

המסלול שלפניכם מתאים למשפחות מיטיבות לכת מאחר וישנן מספר עליות וחלקים שיהיו מעט קשים לילדים קטנים או למבוגרים שאינם בכושר. חשוב מאוד להצטייד במפת סימון שבילים או אפליקציית ניווט ולהצמד להסבר המפורט בהמשך. חלק מהמסלול חשוף לשמש ולכן הוא אינו מומלץ בעונת הקיץ או בימים חמים.

איך מגיעים

נקודת התחלה – הבאים מדרום יכוונו את הוויז לצומת חניתה אשר ליד הישוב שלומי. בצומת נפנה ימינה (מזרחה) בכביש 899 ולאחר שלושה ק"מ נפנה שמאלה לכיוון אדמית. הכביש מתעקל בחדות מספר פעמים וכמאתיים מטר לאחר העיקול החד האחרון ימינה נזהה לצד הכביש מפרצון ובו שלט של רשות הטבע והגנים ליד עץ חרוב מרשים, שם נחנה את האוטו.

נקודת סיום –  נקודת הסיום של המסלול היא באתר חומה ומגדל ביער חניתה, נכוון את הוויז ליער חניתה ונזהה את המגדל מצד ימין לנו כחצי קילומטר לאחר הכניסה ליער על דרך העפר.

איך מטיילים

מהנקודה בה חנינו את הרכב נחצה את הכביש בזהירות רבה מאוד לאחר שנוודא כי הכביש פנוי משני צידיו ונתחבר לשביל המסומן ירוק. משמאל לנו בתחתית המדרון התלול נחל נמר ומעליו צוקים נישאים ומרשימים. לאחר כשלוש מאות מטרים של הליכה על קו הגובה נזהה מעט מעלינו ומימיננו את מערת נמר. ע"פ הסיפורים המקומיים, באזור זה חי הנמר האחרון בגליל ולאחר שתקף רועה צאן מקומי בשנת 1965 הוא חוסל ע"י שוטר מג"ב שהוזעק למקום. סיום סתמי לחיה מופלאה שהיתה חלק מהארץ הזו בעבר. 

המערה סגורה בין החודשים נובמבר-מרץ ע"מ לאפשר לעטלפים את שנת החורף שלהם (הלוואי עליי), אך היא מומלצת לביקור בחודשי הקיץ לאלו מכם שאינם חוששים ממקומות סגורים וחשוכים.

מהמערה השביל הירוק יוביל אותנו לירידה מעט תלולה אל ערוץ נחל נמר. עד לנחל נהנה מהנופים המרשימים בחסות המצוקים האדירים. מפעם לפעם נבחין בעוף דורס דואה ממעל, וחדי העין יוכלו להבחין בשפני סלע המגוררים בין כוכי הסלע שבמצוק מצידו הצפוני של הנחל.

עם הירידה לערוץ הנחל נפנה עם השביל הירוק שמאלה (מערבה). בקטע הזה הופכת ההליכה למעט מאתגרת והיא אינה מומלצת לאחר ימים גשומים לאור סכנת החלקה. חלק זה של המסלול מוצל בחסות החורש הגלילי הירוק תמיד. בערוץ מתגוררים דורבנים אשר את קוציהם ניתן למצוא בין הסלעים מפעם לפעם.

לאחר הליכה איטית של כקילומטר וחצי נצא מהערוץ ונמשיך עם השביל לכיוון מערב עם השילוט ליער חניתה/שביל הבאר. לאחר קטע של ארבע מאות מטרים בשטח פתוח אשר מלא בכלניות בחודשי החורף נגיע לחיבור עם שביל אדום.

חלק זה של המסלול מסומן פחות טוב משאר החלקים ולכן חשוב לשים לב וללכת ע"פ הסימון האדום בלבד.

השביל האדום יוביל אותנו בעליה תלולה אך קצרה בערוץ נחל אל קטע פתוח המכונה – שביל הצניר. בקטע זה של הטיול נוף נפלא, מצד אחד שדות הגליל המערבי והים וממזרח לנו צוקי מערת קשת. השביל עובר ליד תופעת טבע המכונה צניר והיא ככהנ תולדה של תופעות בליה וכרסום איטי בסלע. קטע זה של הטיול מלא ברקפות וכלניות בעונת החורף ובנרקיסים בעונת הסתיו.
ניתן לחזות בתופעת צניר דומה אך מרשימה יותר גם בהר הכרמל בשמורת שוויצריה הקטנה.

לאחר שהשביל האדום יוריד אותנו מהצניר אל שטח מיוער יותר נגיע במהרה לחיבור עם שביל ירוק, הוא שביל הבאר הסמוך ליער חניתה.

בפיצול נפנה שמאלה עם השביל הירוק אשר יוליך אותנו בעליה מתונה אל תוך יער האורנים. אחרי הגשם עמוס היער בפטריות וברקפות לרוב.

לאחר כחצי קילומטר של הליכה נתחבר לדרך עפר מסומנת בכחול ומיד נזהה משמאלנו את המגדל, שם נסיים בשעה טובה את הטיול לא לפני שניתן לילדים ליהנות מאתר חומה ומגדל ההיסטורי.

בנקודה הזו יישבו מקימי חניתה את המקום בשנת 1938 כשהם מותקפים פעמים רבות ע"י כנופיות במסגרת "המרד הערבי". השטח באותה תקופה היה חשוף לחלוטין והעצים שמסביבכם ניטעו ע"י קק"ל רק בשנות ה-60. חשוב לזכור ולספר לילדים את הסיפור על ראשוני המקום במיוחד היום כשהכל נראה לנו מובן מאליו.

ומה עם משפחות עם ילדים קטנים?

אלו יוכלו ללכת בהנאה רבה בשביל הבאר, אשר מתחיל בתחילת דרך העפר המוליכה אל אתר חומה ומגדל. מדובר בשביל מעגלי אשר תחילה עובר דרך ערוץ הנחל המוצל  הנראה כאילו נלקח מאגדות האחים גרים. חלקו השני של שביל הבאר הוא למעשה העליה חזרה אל אתר חומה ומגדל כפי שפורט קודם לכן.

המסלול נכתב באדיבות אביחי שקד מנהל עמוד הפייסבוק “ילדטבע”

בצילום: תרמיל Wildcat Yellowstone

נדלקתם על התרמיל? היכנסו עכשיו לחנות האינטרנטית של למטייל וקבלו אותו במחיר שווה »