תחנה ראשונה: התצפית הסודית

כתובת:  רחוב וייצמן / הכניסה הראשית לעכו העתיקה

כאשר נכנסים בשערי העיר העתיקה של עכו, ניתן לראות משמאל את אכסניית אנ”א שמחביאה הפתעה סודית. כנסו, בקשו בנימוס לגשת אל הגג של האכסנייה. כשתעלו תוכלו לגלות תצפית מרהיבה החולשת על כל העיר העתיקה של עכו. זוהי נקודה מעולה להתחיל את הסיור או לחילופין להשאיר אותה לסיום הסיור בשעות השקיעה.

אכסניית אנ”א תצפית הגג הסודית | צילום באדיבות אכסניית אנ”א עכו אכסניית אנ”א תצפית הגג הסודית | צילום: אכסניית אנ”א עכו 

תחנה שנייה: מוזיאון אוצרות בחומה

כתובת:  רחוב וייצמן 2 

בתוך ניבכי החומה המזרחית של עכו העתיקה, נמצא חלל מיוחד שבמקור נקרא בורג' אל קומנדאר. החלל נבנה כבסיס לחיילי המשמר בתקופה העות'ומנית, תחת שלטונו של אחמד אל-ג’זאר פאשה, מושל עכו בין השנים 1740 -1775. 

היום החללים המיוחדים הוסבו למוזיאון אוצרות בחומה שמכיל מגוון עצום של ענתיקות שלוקחות את המבקרים למסע בזמן לאווירת היום יום של עכו והגליל מהמאה ה-19 ועד שנות קום המדינה.

המוזיאון שהוקם בתוך החללים העתיקים המרשימים, הוקם בזכות חזונם של שני אספנים: דן הורטמן ומיכאל לוריא, ובנוסף לתצוגות הקבע במוזיאון המתרכזת בפולקלור דרך תצוגת הקבע, ישנן גם תערוכות מתחלפות אחת לשלושה חודשים במוזיאון.

מוזיאון אוצרות בחומה | צילום: Eyalamirמוזיאון אוצרות בחומה | צילום: Eyalamir

תחנה שלישית: טיילת החומות

כתובת:  עליה לטיילת החומות מול גן החפיר 

החומות המרשימות של העיר העתיקה בעכו הם זכר לחוזקה של העיר, שהייתה לעיר נמל מחוזית מרכזית וחשובה מהתקופה הצלבנית שאז שימשה עכו כבירת ממלכת ירושלים, ועד לתקופה העותומנאית בימי שלטונם של דאהר אל אומר ואחמד אל ג’זאר. אך מעבר להכול חומות העיר המרשימות הן עדות לחוזקת עכו בעת מצור נפוליאון שנכשל בנסיונו לכבוש את העיר בשנת 1799.

אחמד אל ג’זאר אשר תחזק את חומות העיר שהקים קודמו - דאהר אל עומר (שבנה את החומה על שרידי החומה מהתקופה הצלבנית). העמיס חול ועפר מתל עכו הסמוך, על מנת לפלס את העיר לטובת פיתוח ובניה. העפר החיל שרידים מהתקופה הפיניקית הקדומה של העיר עכו, אשר הייתה ממוקמת בתל עכו, היום ידוע בשם: תל נפוליאון, וכאשר חוקרים וארכיאולוגים, בעת המודרנית,  החלו לחפור ולחקור את עברה של העיר, הופתעו לגלות מיקס תקופתי בממציאים הארכיאולגים. דבר שלא הסתדר מבחינה הגיונית וגרם לבילבול רב. לבסוף נעשה סדר במחקר, וכיום החומות המטופחות מעטרות את העיר העתיקה וממסגרות לנו את גבולותיה. 

טיילת החומות | צילום: נטע מייזלסטיילת החומות | צילום: נטע מייזלס

תחנות 4-6 שווקי העיר:

השווקים האותנטיים של עכו הם אולי סימני ההיכר הכי מפורסמים של העיר, שמאז ומעולם התרכזה סביב סחר, כחלק מהיותה עיר נמל מרכזי, מאז היווסדה. מלבד השוק המרכזי יש בעכו העתיקה שני שווקים נוספים: השוק הלבן והבזאר התורכי

תחנה רביעית: השוק הלבן

כתובת: רחוב וייצמן פינת רחוב סלאח א דין

השוק הלבן ממוקם במבנה מאורך המעוטר בגג מקורה, הגג המרשים בנוי מקשתות היוצרות זרימת אוויר וכניסת אור. השוק שהוקם על ידי דאהר אל עומר באמצע המאה ה-18, מנה בשיא תהילתו, יותר ממאה חנויות והיה למרכז החיים בעכו העות'מנית. על פי העדויות מבנה השוק נשרף לפחות פעמיים, וקיבל את שמו בגלל צבע הטיח הלבן. כיום הוא מקום מעולה לאוכל רחוב עכואי קלאסי וכולל מספר מסעדות.

השוק הלבן | צילום: רחל לבוןהשוק הלבן | צילום: רחל לבון

תחנה חמישית: שוק הבזאר התורכי

שוק הבאזר התורכי הוקם בסוף המאה ה-18, והפעם על ידי אחמד אל ג’זאר. בחלוף השנים, השוק ננטש והוזנח עד שבשנת 2012, מתחם השוק נרכש על ידי קבוצת יזמים. השוק שופץ ושודרג בשיתוף החברה הכלכלית לפיתוח עכו העתיקה, ואף נפתח מחדש כיוזמה תיירותית ומתחם חנויות בילוי ופנאי. בבזאר הטורקי תוכלו להנות ממסעדות שף באווירה קסומה וחנויות למזכרות אותנטיות ויחודיות. 

הבזאר התורכי | צילום: איתיאל ציוןהבזאר התורכי | צילום: איתיאל ציון

הבאזר התורכי באתר טיולי » 

תחנה שישית: השוק המרכזי של עכו

כתובת: רחוב מרקו פולו 1

השוק המרכזי שנמצא ברחוב מרקו פולו והוא אותנטי, שוקק ומלא חיים! ביקור בשוק יתן לכם חווית שוק עכואית אמיתית, המאופיינת בדוכני דגים טריים, ישירות מימה של עכו. עוד תוכלו למצוא מגוון מאכלים מתוקים באווירה מקומית, חנויות תבלינים, מזכרות וכל מה שאפשר לצפות מהשוק המרכזי של עכו העתיקה שלא מאכזב.

השוק המרכזי של עכו העתיקה |צילום: איתמר ברק צילוםהשוק המרכזי של עכו העתיקה |צילום: איתמר ברק צילום

תחנה שביעית: החמאם 

כתובת: חמאם אל באשה פורצי המבצר עכו

כדי באמת לחזור בזמן לתקופה אחרת, אתם מוזמנים לבקר בחמאם המשוחזר שנבנה במאה ה-18. החמאם יוצר הצצה נדירה לחלון העבר, לתקופה בה החמאם היה מרכז החיים, הבילוי והאסתטיקה האישית.

כיום הוא אטרקציה חוויתית, המספרת את סיפור בדרך סיפורית המפיחה חיים חדשים באתר ההיסטורי – בעזרת מייצג קולי ותצוגה שיחזורית ייחודית, שמדגימה את אווירת החמאם בתקופה בו הוא פעל בשיא תפארתו.

החמאם הטורקי | depositphotos | CezaryWojtkowskiהחמאם הטורקי | depositphotos | CezaryWojtkowski

תחנה שמינית: מוזיאון אסירי המחתרות בכלא עכו

כתובת: רחוב ההגנה 10 

כלא עכו שימש בתקופה העות'מאנית את שליטי עכו כארמון, ובשלב מאוחר יותר הוסב לבית כלא ומחסן נשק. כיום המוזיאון שממוקם במבנה, משמר את הכלא המנדטורי של עכו, אשר שוחזר בכדי לספר את סיפורם של העצורים בכלא. בין האסירים בכלא עכו נכלאו אסירים מפורסמים כגון זאב ז'בוטינסקי בתקופת המנדט, והבאא אוללה מייסד הדת הבאהאית, בתקופה העות'מאנית.

במוזיאון תוכלו לעשות סיור מודרך חוויתי הכולל מוצגים מקוריים, סרטים תפאורה ואפקטים שיסחפו אתכם בסיפורים האנושיים והעבר של האתר המרתק הזה. יש לתאם סיורים מודרכים מבעוד מועד.

מוזיאון אסירי המחתרות בכלא עכו | Leonid_Andronov | depositphotosמוזיאון אסירי המחתרות בכלא עכו | Leonid_Andronov | depositphotos