כל המידע על עמק החולה

הטיול מתאים לכולם. הנה כמה רעיונות לסיורים ופינות חמד באיזור:

איך מגיעים: נוסעים לעבר קריית שמונה בכביש 90. שלושה ק"מ לאחר צומת יסוד המעלה ישנה פניה ימינה [1] (מזרחה) לעבר שמורת החולה ואחוזת דוברובין.

שמורת החולה

כדי לבקר בשמורה מומלץ להזמין מקום מראש, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי. 

עדכון 21.6.21: מרשות הטבע והגנים נמסר כי החל מתאריך 1.7.21 לא תותר הדלקת אש ומנגל בשמורת הטבע החולה

את מסלול הטיול נתחיל בשמורת החולה [2] בשביל נוח להליכה המתפתל לאורך תעלות המים, ומאפשר גישה לתצפיות מסודרות על הציפורים. בעונות הנדידה ניתן לראות שלל עופות גדולים: עגורים, שקנאים, קורמורנים שחפים ואנפות, אך תמיד תוכלו לראות גם המוני ברווזים, אגמיות ואנפות. בין התעלות אפשר גם לראות את החי והצומח במלוא הדרו: צמחי ביצה, גומא ופפירוס. 

ממגדל התצפית בלב השמורה נקיף במבט את כל שטח השמורה. אחרי הסיור הרגלי נכנסים אל מרכז המבקרים, שם ניתן לקבל הסברים על השמורה, על החי והצומח שבה ואפילו לראות מופע אור קולי המביאה את מראות השמורה וקולותיה. אפשר לסיים את הביקור בשמורת החולה בביקור חטוף אצל הג'מוסים הרובצים להנאתם בחצר ליד מרכז המבקרים.  

לאן ממשיכים מכאן: לאחר הביקור הקסום בשמורת בעלי הכנף, נחזור לשער השמורה ונפנה שמאלה, לכביש בו באנו לעבר אחוזת דוברובין.

אחוזת דוברובין 

אחוזת דוברובין [3], ששוכנת בעמק החולה, מגוללת את סיפורה המופלא של משפחת דוברובין הרוסית, שבאה לארץ ישראל ובחרה את עמק החולה כמקום התיישבותה. בביקור באחוזה תוכלו ליהנות משיחזור מדוייק של ביתה העתיק של המשפחה, שבנתה אחוזה לתפארת, הכניסה ציוד משוכלל לעיבוד השדות, חפרה באר ובנתה משק חי. תולדות המשפחה המופלאה הזו, שהוכרעה לבסוף על ידי המלריה, מסופרים בסרטון הפועל במרכז המבקרים במקום שהזמן עצר בו מלכת. במקום תוכלו לבקר גם בגלריה בה מוצגות עבודות קרמיקה יפהפיות שנעשות על ידי אמן מוכשר, ולקנח במסעדה המעולה שבמקום.

לאן ממשיכים מכאן: חוזרים לכביש ונוסעים צפונה. בצומת מצודת כ"ח [4] פונים מערבה ומטפסים להר.

תצפית מנבי יושע

בראש ההר ניצבת תחנת משטרה בריטית - נבי יושע [5], שנקראת על שם קבר השייח' שבמורד ההר (ויש המזהים אותו עם קבר יהושע בן-נון). במלחמת העצמאות ניסו כוחות הפלמ"ח לפרוץ למצודה שלוש פעמים עד שהצליחו לכבוש אותה מידי הערבים שהחזיקו במקום. במהלך הקרבות נפלו 28 לוחמים שעל שמם נקראת המצודה מצודת כ"ח. אחד הנופלים היה לוחם בשם דוד צ'רקסקי  שעל שמו שיר הפלמ"ח הידוע "דודו". מהתצפית שליד המצודה נפרש כל העמק  שהיה האגם ומתחתינו רואים את שטח ההצפה החדש היושב בלב אדמת כבול שחורה. 

מעט לפני צומת כ"ח, על כביש 90, נמצאת פניה לעבר אגמון החולה [6], שטח שהוצף מחדש ומהווה בית גידול נוסף לבעלי החיים שמוצאים בעמק נקודת מנוחה במסעם הארוך.

לאן ממשיכים מכאן: חוזרים לכביש 90 וממשיכים צפונה. חוצים את קרית שמונה, וביציאה הצפונית ממנה פונים מזרחה לכביש 99 ונוסעים עד לשילוט לבית אוסישקין.

בית אושיסקין בקיבוץ דן

קיבוץ דן, שהוקם בשנות הארבעים כחלק מישובי חומה ומגדל, היווה תחנת מעבר לעולים מסוריה ומלבנון, ועמד בניסיון כיבוש סורי במלחמת ששת הימים. טנק סורי, שריד לכך, עדיין נמצא בקיבוץ. במקום תמצאו גם את בית אוסישקין - מוזיאון אזורי לארכאולוגיה וטבע, המוקדש לתולדות האזור ומכיל סקירה מדהימה של פוחלצי בעלי חיים שחיו בעמק החולה, וכן סקירה על תהליך היבוש של העמק ועל השלכות של הייבוש כיום. במוזיאון גם ממצאים חשובים מחפירות תל דן הסמוך. המקום הוא גם נקודת ההתחלה של שביל ישראל, המסתיים באילת.

  • שעות הפתיחה: ראשון-חמישי: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:30 | שבת וחג: 9:30-16:30 | ניתן לבקר במוזיאון גם מחוץ לשעות הפתיחה הרגילות בתיאום מראש.

  • הכניסה למוזיאון בתשלום | טלפון: 04-6941704 או 04-6951703.

  • נגישות: במוזיאון קיימים סידורי נגישות המותאמים לאנשים בעלי מוגבלויות.