איך מטיילים

המסלול, שאורכו כ-6 ק"מ (כחצי יום), מתאים לכל המשפחה (לא לכלבים), אם כי הוא כולל ירידה די תלולה. התקופה המומלצת ביותר לטיול היא בחורף ובאביב, אך גם בקיץ ובסתיו הוא מציג נוף ויופי לא מבוטלים. שימו לב כי בחורף, לאחר גשמים, העבירות יכולה להיות קשה. המסלול אינו מעגלי, ויש להשאיר רכב בסופו, או לטייל במסלול הלוך-חזור.

איך מגיעים

נקודת התחלת המסלול: תחילת המסלול נמצא על כביש 98, כ-2 קילומטרים מדרום לקיבוץ אפיק שבדרום רמת הגולן. 2.5 ק"מ לאחר שנעבור מימין את כפר חרוב, נראה מימיננו פנייה שמאלה לדרך עפר וסימון של תחילת שמורת טבע בסימון שבילים כחול. כמה מטרים לאחר הפנייה נחנה את הרכב ליד גדר הבקר [1 במפה].

הדרך השנייה היא לטפס מצומת כרסי שעל שפת הכנרת בכביש 789 עד לצומת אפיק, ושם לפנות ימינה (דרומה). 2 ק"מ לאחר הפנייה נראה בצד שמאל את הכניסה למסלול.

השארת רכב שני: את הרכב השני נשאיר במורד הנחל. הגישה לשם לא תמיד הכי נוחה אבל אפשרית לכל רכב אם נוסעים לאט. מנקודת ההתחלה ניסע דרומה בכביש 98. כ-1.5 ק"מ לאחר שנעבור את הפנייה לכפר חרוב, נראה פנייה שמאלה לדרך עפר [6 במפה] - אם לא רואים אותה ניתן להמשיך ולהיכנס לקיבוץ מבוא חמה [7 במפה], להמשיך בתוכו ולקראת הסוף לפנות בפיצול הדרכים שמאלה (צפונה) בסמוך למצוק. בשתי הדרכים מגיעים לירידה לכיוון הנחל [8]. הירידה לא פשוטה ויש לנסוע בה בזהירות. לאחר כ-2 ק"מ נגיע למקום שבו מתחבר השביל הכחול מצד ימין [3]. נמשיך עוד כ-0.5 ק"מ בירידה בכביש, עד לנקודה שבה שוב מתפצל מהכביש סימון שבילים כחול לעבר הנחל והמפל [4]. כאן נשאיר את הרכב ונחזור ברכב נוסף לתחילת המסלול.

המסלול

נחל מיצר הינו אחד מיובליו של הירמוך, אותו נחל שנשפך לנהר הירדן דרומית לכנרת. הנחל קיבל את שמו מהמעבר הצר שבו עובר הכביש שבין חמת גדר לרמת מגשימים, שבו נסענו קודם בדרכנו לחניית הרכב בסוף המסלול. באזור הצר הזה מהווה כביש 98 קו פרשת מים מקומי בין נחל עין גב, שנשפך מערבה לעבר הכנרת, ובין נחל מיצר ואפיקו נחל ברבארה, שנשפך כאמור לירמוך.

הנחל מתחיל את דרכו ליד שרידי הכפר הסורי הנטוש אל-יאקוצה. במקומו שוכן היום קיבוץ מיצר, שהוקם בידי גרעינים של תנועת המתיישב הצעיר. רוב חבריו נטשו אותו ב-1989 בעקבות משבר חברתי, אך במקומם באו 35 חברי גרעין קלע מצפון הגולן.

נחל מיצר | ארז דגן

בתחילת המסלול נעבור גדר בקר שמשמשת את החוואים באזור. חשוב כמובן לסגור את השער ולשים לב לא לדרוך על "מוקשי הנעל" שמשאירות הפרות בעוברן על השביל. לפנינו נפרש נוף מדהים ועוצר נשימה של דרום הרמה: ניתן לראות את אגן הירמוך, ומעבר לו, בהרים שממול, את צפון הממלכה הירדנית.

השביל לוקח אותנו ברמה מישורית שמלווה בפריחה מקסימה. בהתאם לעונה נוכל לראות כלניות, פרגים, בן חרדל מצוי, עירית גדולה, טופח אדום, דודא רפואי ועוד.

לאחר כ-1 ק"מ מתחיל השביל לרדת בירידה די תלולה לעבר המפגש עם נחל ברבארה, המתחיל את דרכו בסמוך לכפר חרוב. הירידה מעבירה אותנו משכבת הבזלת הדקה המכסה את הגולן באזור זה לשכבות קרטון, המעידות על כך שאזור זה, כמו חלקי הארץ האחרים, היה מכוסה פעם בים.

בתום הירידה אנו חוצים את האפיק [2]. לרוב ישנה זרימה באפיק, אם כי היא לא משמעותית, עקב שאיבת המים. באזור זה הצמחייה משתנה מעט, ופרט לקנה מצוי ופטל קדוש, צמחי מים שמלווים את זרימת הנחל, ניהנה גם מיער פארק של אלון תבור ואלה אטלנטית אליהם מתלווים מדי פעם חרובים, כליל החודש שצובע את העמק בצבע ורוד בוהק באפריל וכן לבנה רפואי. גיוון הצמחייה מעיד על סוגי קרקע שונים הדרים בכפיפה אחת בתא שטח קטן.

אם נסתכל סביבנו, נוכל למצוא בקלות עדויות ללהקות של חזירי בר בשטח. החזירים פעילים בעיקר בשעות הלילה ומוקדם בבוקר, ואת שעות היום מעבירים במנוחה בצל הסבך, בגומות קרירות שהם חופרים לעצמם. זאת הסיבה שבדרך כלל נראה רק זכר להימצאותם ולא אותם עצמם.

פרט לחזירי הבא חיים באזור זה גם צבאים. ניתן להבחין בכך בעזרת הגללים שלהם המשמשים לסימון טריטוריה. את הצבי קל הרגליים הסיכוי לפגוש נמוך עוד יותר מאחר וזה ככל הנראה ישמע ויראה אותנו הרבה לפני שנראה אותו…

לצידנו זורם נחל מיצר בזרימה איטית ומדודה ומומלץ לכל אחד למצוא את נקודת העצירה ופינת החמד שלו כדי ליהנות מהשקט ומהנוף. לאחר הליכה של כשני ק"מ באפיק הנחל, יתחיל השביל לטפס בעליה לא קשה ולא ארוכה עד שיתחבר לכביש שמגיע ממבוא חמה [3].

מפל מיצר | יוחאי כורם

מפל מיצר

אנו נמשיך בירידה עם הכביש עוד כ-0.5 ק"מ עד ששוב, עוזב השביל המסומן בסימון שבילים כחול את הכביש. נעבור במעבר בגדר [4]  ועם השביל נתקדם כ-0.5 ק"מ במורד הנחל. לאחר הליכה לא ארוכה יתגלה לפתע מצד שמאל מפל מיצר שגובהו תשעה מטרים ולרגליו בריכה. בנקודה זו סימון השבילים מסתיים, אך לנועזים יותר ניתן למצוא שביל עיזים היורד עד לבריכה שבה ניתן להשתכשך במים הקרים. יש לציין כי המפל זורם רק בחודשי החורף הגשומים.

אין להמשיך ללכת באפיק הנחל עוד דרומה מאחר והנחל לא עביר ויורד בתלילות רבה לעבר הירמוך.

מהמפל נחזור על עקבותינו לעבר הכביש, מקום חנית הרכב.