איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

נחל יהודיה

רמת הגולן מציעה לאוהבי המים שפע של מסלולים כיפיים שבהם לא נשארים יבשים. אחד הבולטים שבהם הוא בנחל יהודיה, שמציע מסלול מעגלי ורטוב אל מפל יהודיה והבריכה שתחתיו. בשנים האחרונות שינה הנחל את פניו, ועדיין, בחודשי הקיץ, כשהצבע הצהוב שולט ברמה, אין כמו שכשוך ביהודיה כדי להרטיב את הגוף ואת הנפש!
| 29/11/2020

עדכון 18.11.2020: משרדי הבריאות והגנת הסביבה מבקשים להביא לידיעת הציבור כי במשרד הבריאות התקבלו דיווחים על כ-50 מקרים של אנשים (מאומתים או חשודים) שחלו בעכברת, חלק ניכר מהם לאחר שביקרו בנחלים בצפון. מהחקירות האפידמיולוגיות שבוצעו עד כה עולה, שהחשיפה הייתה בין היתר ביהודיה. נתוני התחלואה, ביחד עם הנתונים הסביבתיים (חריגות בדיגום במים והימצאות בקר בנחלים), מחייבים נקיטת צעדים למניעת המשך התחלואה. בהתאם לכך, המלצתם לציבור היא להימנע מלהיכנס ליהודיה בעת הזו ועד להודעה חדשה.

עדכון 29.11.2020: מרשות הטבע והגנים נמסר כי שבילים 1451, 1452, 1457, 1462, 1463, 1465 סגורים בגלל בעיות בטיחות.

השמורה פתוחה למבקרים, תחת מגבלות והנחיות משרד הבריאות. כדי לבקר בשמורה, יש להזמין מקום מראש. לפרטים נוספים »

איך מטיילים

המסלול מתחיל ומסתיים בחניון יהודיה (הכניסה בתשלום). ניתן לטייל בנחל בשתי דרכים:

מסלול מעגלי בן 3 שעות: לאורך המצוק עד הירידה לאפיק הנחל, ומשם בהליכה רטובה קצרה באפיק, דרך מקבץ בריכות קטן, ועד מפל יהודיה והבריכה.

מסלול קצר בן 45 דקות: ישירות אל מפל יהודיה והבריכה.

מידע שימושי על שמורת נחל יהודיה

שעות הפתיחה:
(כניסה אחרונה לשמורה שעתיים לפני שעת הסגירה הרשמית)

 • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 7:00-17:00 | שישי וערב חג: 7:00-16:00

 • בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00

מחיר הכניסה: מבוגר: 22 ₪ | ילד: 9 ₪ | מבוגר בקבוצה: 19 ₪, ילד בקבוצה: 8 ₪

טלפון: 04-6962817

מידע נוסף על המסלול:

 • הטיול במסלול מחייב לדעת לשחות. מומלץ להביא מצופים או גלגל צף לילדים קטנים (לבריכות). 

 • במסלול הארוך מומלץ שלא לטייל עם מנשא תינוק, בשל החשש להחלקה והסבך באפיק הנחל.

 • מקלות הליכה עשויים לסייע במסלול הארוך.

 • המסלול הארוך מחייב מעבר עם כל הציוד בתוך המים (עד גובה מותניים למבוגרים), לכן הימנעו מלהביא ציוד שאינכם רוצים שירטב. את הציוד שהבאתם, ניילנו היטב טרם הכניסה לאפיק הנחל.

 • ההליכה בנחל מאוד חלקלקה, ולכן יש לנעול נעליים או סנדלים שמתאימים להליכה במים (עדיף נעליים). לא ניתן ללכת במסלול בכפכפים.

 • יש להקפיד לקחת לפחות 3 ליטרים של מים לאדם, קרם שיזוף וכובע.

 • אסור בשום אופן לקפוץ למים – הקפיצה מסוכנת מאוד בשל סלעים רבים במים, שלא ניתן לראותם.

 • ברמת הגולן ישנם אזורים רבים עם מוקשים, לכן אין לרדת מהשבילים המסומנים או לחצות גדרות.

איך מגיעים

 • ברכב: מצומת יהודיה שבצפון הכנרת, ממשיכים בכביש 87 לעבר קצרין. לאחר כ-7 ק"מ נראה בצד שמאל פנייה ברורה לעבר חניון יהודיה [1 במפה].

 • בתחבורה ציבורית: בכניסה לשמורה, על כביש 87 ישנה תחנת אוטובוס בשם "חניון יהודיה". ניתן להגיע אליה בכל קו אוטובוס שנוסע מקצרין לטבריה (קו 843 של אגד או קווים 52, 61, 57 של מועצה איזורית גולן).

לתחילת המסלול

בכניסה לשמורה תמצאו שטח התארגנות עם שירותים, ברזיות ותחנת מידע למבקרים, שבה חייבים לעבור לפני תחילת ההליכה. במקום תוכלו לקבל מפה ומידע מפורט.

כשאתם מוכנים, שימו כובע על הראש וצאו לדרך. ה-1.5 ק"מ הראשונים משותפים למסלול הקצר ולמסלול הארוך (כחצי שעה הליכה). לתחילת המסלול רדו במדרגות מתחנת המידע ופנו ימינה אל רחבת החניה הדרומית. מקצה החנייה יוצא שביל הליכה סלול בסימון אדום, שיוביל אתכם דרך מעבר תת קרקעי מסודר ונוח אל קניון יהודיה, שנמצא בצידו השני של כביש 87. לאחר כמה דקות הליכה, מסתיימת הדרך הסלולה, והשביל ממשיך בדרך עפר לעבר חורבת יהודיה.

חורבות הכפר יהודיה

בהגעה לחורבת כפר יהודיה הקדום, תוכלו להמשיך בשביל האדום, או לפנות ימינה עם הסימון הירוק לסיבוב מעגלי בן 5 דקות בין חורבות הכפר, שייקח אתכם גם לתצפית יפה לעבר קניון יהודיה (מומלץ). יהודיה היה ישוב סורי שנמצא על חורבותיו של ישוב יהודי קדום ממזרח לחניון יהודיה, וייתכן שגם הוזכר מאוחר יותר בתוספתא בתור הכפר יהודה. באתר נמצאו שרידים של ישוב יהודי קדום: קטע מבית כנסת, כותרות ותבליטים יהודים. הכפר ננטש על ידי הסורים לאחר כיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים.

מדהים לחשוב על הנוף שנשקף לתושבי הכפר הקדום הזה בכל התקופות. כך מתאר אותו יוסף בן מתתיהו בספרו "תולדות מלחמת היהודים ברומאים" (ספר ראשון, פרק עשרים): "ואחרי אשר שם יוסף משפטי צדק בכל עיר ועיר מבית, שם את פניו לחזק את הארץ. ובארץ הגולן ביצר את סיליקיה, ואת סגנה (סוגני) ואת גמלא" – מסופר כי יוסף בן מתתיהו ביצר 3 ישובים בגולן לקראת המרד הגדול בשנת 66 לספירה. הסברה הרווחת במחקר היא ש"סוגני" היא יהודיה.

הפיצול בין המסלול הקצר למסלול הארוך

מהכפר נפנה לכיוון צפון-מזרח בשביל האדום ולאחר כ-15 דקות הליכה נגיע לפיצול שבילים אדום-שחור:

למסלול הקצר המשיכו בפיצול השבילים בסימון האדום מטה ישירות למפל יהודיה ולבריכה – הירידה איננה ארוכה. בתחילתה היא מתונה ולאחר מכן הופכת למעט תלולה, לכן רדו בזהירות. לקראת סוף הירידה קיימות מדרגות סלע נוחות לירידה. העלייה בחזרה מהמפל היא באותו מסלול (והיא גם הדרך בחזרה מהמסלול הארוך).

למסלול הארוך המשיכו בפיצול השבילים בסימון השחור לעבר נחל יהודיה עליון. מכאן תמשיכו בהליכה קצרה לאורך המצוק (כ-12 דקות), עד לנקודה שבה יורדים מהמצוק לאפיק הנחל – במקום תראו שלט: "לתחילת המסלול". במהלך הירידה לאפיק הנחל תפגשו מספר עצים שבצילם תוכלו בהם לנוח ולשתות מים לאחר ההליכה החשופה לשמש על המצוק. המשיכו מטה בזהירות, עד הכניסה למי הנחל.

 • שימו לב: מטרים ספורים לפני הכניסה למי הנחל תבחינו בשלט שמפנה אל "מעקף משרד חינוך" – שביל המאפשר לעקוף את החלק של ההליכה בתוך הנחל, עבור ילדים מתחת לגיל 10, שהמים עשויים להיות גבוהים להם מדי (וכמובן עבור כל מי שמעדיף להמנע מהליכה במים).

המסלול הארוך: הליכה רטובה באפיק הנחל

נחל יהודיה, בדומה לנחל זוויתן, מתחתר אף הוא בסלעי הבזלת השחורים, עדות להתפרצויות הגעשיות שיצרו את רמת הגולן. בדומה לשאר הנחלים בשמורה, גם כאן המעבר מאפיק רדוד לעמוק מתרחשת בבת אחת. מרגע שנכנסתם למים הצוננים, יוליך אתכם הסימון השחור לאורך 200 מטרים. אל תמהרו, המסלול חלק מאוד. בהמשך תצאו מאפיק הנחל לגדת הנחל הימנית (המערבית), ותמשיכו בה עד שתגיעו לבריכות הראשונות, שבהן תוכלו לטבול (על אחריותכם בלבד). מכאן ממשיך השביל לאורך הגדה עד פיצול שבילים שחור-אדום. כאן מתחברים למעשה לאותו סימון אדום שממנו התפצלתם בתחילת המסלול, ויורדים איתו עד מפל יהודיה.

מפל יהודיה

מפל נחל יהודיה נופל מגובה של כעשרים מטר לתוך בריכה טבעית הנמצאת בקניון. השהייה במקום היא חוויה בפני עצמה וניתן לשחות בבריכה המוקפת בשיחי הרדוף, עצי ערבה ועצי תאנה. מכיוון צפון-מזרח נופל המפל ואילו הנחל ממשיך לזרום לכיוון דרום-מערב. זכרו כי הקפיצה לבריכה אסורה ומסוכנת.

לאחר מנוחה על שפת הבריכה תוכלו לחזור מעלה אל הרמה בסימון האדום (טיפה מאתגר אבל לא ארוך מאוד), ומשם דרך חורבת יהודיה בחזרה לחניון. הקפידו לאסוף את האשפה ולקחת אותה איתכם בחזרה. 

רגע לפני הסוף – מילים עם משמעות: בדרך חזרה לחניון, קחו לכם דקה לקרוא את הקטע המקסים שלמטה, שכתב עמוס קינן על רמת הגולן. עכשיו, אחרי שחוויתם זאת בעצמכם, המילים בהחלט יתכתבו עם הנוף וההרגשה.

הגולן | עמוס קינן
הגולן שונה. הוא יותר קודר, יותר פראי, יותר הירואי מכל חבל ארץ אחר במקומותינו. סלע הבזלת השחור מייחד אותו. בית הכנסת וחומה לבנה. גם הירוק העז וצבעי הפריחה המרהיבים עם השחור, שונים, מפחדים...

בגולן צריך ללכת, מי שאינו הולך בו, אינו רואה אותו. הגולן הוא מקום שאפשר לעבור בו במכונית ולא לדעת שהוא קיים. מי שרוצה לראות אותו, אין לו ברירה אלא לקחת תרמיל על שכם ולרדת. לרדת מהכביש, כמובן. אתה הולך על הרמה החשופה ואינך מנחש שבעוד כמה רגעים תיפול אל נקיק עמוק ותשמע את שאון המים היורדים במפלי ענק. הנשר שמתחתיך מתרומם, אומר לך שאתה נמצא בעצם על שפת מצוק...

אתה מהלך בתוך סבך צפוף של הרדופים ועצי ערבה וריח משכר של נענע באוויר. המים שוצפים על פני הסלע, אם אתה רוצה לראות את הכוח שיש במים – כאן הוא! הקירות העתיקים הזקופים והמפלים שלרגליהם בריכות. ועל הבריכות עלי תאנה צפופים – מה ישווה לזה?! קח תרמיל ורד אל הפלג, השתרע בנחת בצל, אבל- קרוב אל המים, וקרוב אל שאונם, אין כמוהם לנסוך שלווה. לשכב על הגב ולהביט אל השמיים. אחכ לעצום את העיניים – ולהאזין. רק להאזין.


המסלול עודכן באדיבות מדריך הטיולים עומר זיו | לפרטים נוספים על המדריך » 

מדברים על נחל יהודיה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

4.7
(25)
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על נחל יהודיה?

תמונת פרופיל של dotnik
dotnik
לפני שנה
היי האם המסלול הקצר פתוח למטיילים?
תמונת פרופיל של המטייל האנונימי
המטייל האנונימי
לפני 3 שנים
mmm I see this was updated 7/2017. are the trails open??
תמונת פרופיל של מיכל דובינסקי - מערכת טיולי
תשובה של מיכל דובינסקי - מערכת טיולי
לפני 3 שנים
Hi Helaine, yes, the trail is open now
תמונת פרופיל של kob231
kob231
לפני 4 שנים
המסלול החדש טרם נפתח(4.2.16) נכון לאתמול, אף על פי שלפי אתר רט"ג המסלול החדש המעגלי נפתח, בפועל הוא לא פתוח וניתן ללכת רק עד המפל ובחזרה. מסלול קליל ביותר, מים קרים.
תמונת פרופיל של isola
isola
לפני 5 שנים
טיול עם ילדים טיילנו עם ילדים בני 10 ו-8 ונהננו מאוד. רוב המסלול חשוף לשמש כך שחם מאוד ביום חם אבל הקטעים בנחל מוצלים והמים קפואים כך שזה מפצה על החום המעיק. ההליכה במים נעימה ומחליקה מאוד בגלל הסלעים במים, בעונה הזו המים לא עמוקים ו
תמונת פרופיל של עומר זיו מערכת טיולי
עומר זיו מערכת טיולי
לפני 5 שנים
yes still close they open an new section, shorter but still nice. i advice you to call the number of the reserve and ask them. think about the zavitan also witch is amazing.

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על מסלולי טיול

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור מסלולי טיול

שווה קריאה