כל המידע על נחל יהודיה

עדכון 14.9.21: משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה מדווחים על תוצאות חריגות בדיגומים שבוצעו ב-13.9.21 במספר נחלים בצפון, לבחינת מצב הזיהום בנחלים. ביהודיה התוצאות חורגות מהמלצות משרד הבריאות (400 קולי צואתי) ומעידות על הימצאות זיהום במים. הכניסה למפל יהודיה בנחל יהודיה עלולה להיות מסוכנת באופן זמני.

עדכון 6.10.2021: מרשות הטבע והגנים נמסר כי מסלול יהודיה עליון סגור בגלל בעיות בטיחות.

כדי לבקר בשמורה מומלץ להזמין מקום מראש, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי. יש לקחת בחשבון שבסופי שבוע ובחגים יש ביקוש גדול של מבקרים באתר. 

איך מטיילים

המסלול מתחיל ומסתיים בחניון יהודיה (הכניסה בתשלום). ניתן לטייל בנחל בשתי דרכים:

מסלול מעגלי בן 3 שעות: לאורך המצוק עד הירידה לאפיק הנחל, ומשם בהליכה רטובה קצרה באפיק, דרך מקבץ בריכות קטן, ועד מפל יהודיה והבריכה.

מסלול קצר בן 45 דקות: ישירות אל מפל יהודיה והבריכה.

מידע שימושי על שמורת נחל יהודיה

שעות הפתיחה:
(כניסה אחרונה לשמורה שעתיים לפני שעת הסגירה הרשמית)

 • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 7:00-17:00 | שישי וערב חג: 7:00-16:00

 • בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00

 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00-13:00

מחיר הכניסה: מבוגר: 22 ₪ | ילד: 9 ₪ | מבוגר בקבוצה: 19 ₪, ילד בקבוצה: 8 ₪

טלפון: 04-6962817

מידע נוסף על המסלול:

 • הטיול במסלול מחייב לדעת לשחות. מומלץ להביא מצופים או גלגל צף לילדים קטנים (לבריכות). 

 • במסלול הארוך מומלץ שלא לטייל עם מנשא תינוק, בשל החשש להחלקה והסבך באפיק הנחל.

 • מקלות הליכה עשויים לסייע במסלול הארוך.

 • המסלול הארוך מחייב מעבר עם כל הציוד בתוך המים (עד גובה מותניים למבוגרים), לכן הימנעו מלהביא ציוד שאינכם רוצים שירטב. את הציוד שהבאתם, ניילנו היטב טרם הכניסה לאפיק הנחל.

 • ההליכה בנחל מאוד חלקלקה, ולכן יש לנעול נעליים או סנדלים שמתאימים להליכה במים (עדיף נעליים). לא ניתן ללכת במסלול בכפכפים.

 • יש להקפיד לקחת לפחות 3 ליטרים של מים לאדם, קרם שיזוף וכובע.

 • אסור בשום אופן לקפוץ למים – הקפיצה מסוכנת מאוד בשל סלעים רבים במים, שלא ניתן לראותם.

 • ברמת הגולן ישנם אזורים רבים עם מוקשים, לכן אין לרדת מהשבילים המסומנים או לחצות גדרות.

איך מגיעים

 • ברכב: מצומת יהודיה שבצפון הכנרת, ממשיכים בכביש 87 לעבר קצרין. לאחר כ-7 ק"מ נראה בצד שמאל פנייה ברורה לעבר חניון יהודיה [1 במפה].

 • בתחבורה ציבורית: בכניסה לשמורה, על כביש 87 ישנה תחנת אוטובוס בשם "חניון יהודיה". ניתן להגיע אליה בכל קו אוטובוס שנוסע מקצרין לטבריה (קו 843 של אגד או קווים 52, 61, 57 של מועצה איזורית גולן).

לתחילת המסלול

בכניסה לשמורה תמצאו שטח התארגנות עם שירותים, ברזיות ותחנת מידע למבקרים, שבה חייבים לעבור לפני תחילת ההליכה. במקום תוכלו לקבל מפה ומידע מפורט.

כשאתם מוכנים, שימו כובע על הראש וצאו לדרך. ה-1.5 ק"מ הראשונים משותפים למסלול הקצר ולמסלול הארוך (כחצי שעה הליכה). לתחילת המסלול רדו במדרגות מתחנת המידע ופנו ימינה אל רחבת החניה הדרומית. מקצה החנייה יוצא שביל הליכה סלול בסימון אדום, שיוביל אתכם דרך מעבר תת קרקעי מסודר ונוח אל קניון יהודיה, שנמצא בצידו השני של כביש 87. לאחר כמה דקות הליכה, מסתיימת הדרך הסלולה, והשביל ממשיך בדרך עפר לעבר חורבת יהודיה.

חורבות הכפר יהודיה

בהגעה לחורבת כפר יהודיה הקדום, תוכלו להמשיך בשביל האדום, או לפנות ימינה עם הסימון הירוק לסיבוב מעגלי בן 5 דקות בין חורבות הכפר, שייקח אתכם גם לתצפית יפה לעבר קניון יהודיה (מומלץ). יהודיה היה ישוב סורי שנמצא על חורבותיו של ישוב יהודי קדום ממזרח לחניון יהודיה, וייתכן שגם הוזכר מאוחר יותר בתוספתא בתור הכפר יהודה. באתר נמצאו שרידים של ישוב יהודי קדום: קטע מבית כנסת, כותרות ותבליטים יהודים. הכפר ננטש על ידי הסורים לאחר כיבוש רמת הגולן במלחמת ששת הימים.

מדהים לחשוב על הנוף שנשקף לתושבי הכפר הקדום הזה בכל התקופות. כך מתאר אותו יוסף בן מתתיהו בספרו "תולדות מלחמת היהודים ברומאים" (ספר ראשון, פרק עשרים): "ואחרי אשר שם יוסף משפטי צדק בכל עיר ועיר מבית, שם את פניו לחזק את הארץ. ובארץ הגולן ביצר את סיליקיה, ואת סגנה (סוגני) ואת גמלא" – מסופר כי יוסף בן מתתיהו ביצר 3 ישובים בגולן לקראת המרד הגדול בשנת 66 לספירה. הסברה הרווחת במחקר היא ש"סוגני" היא יהודיה.

הפיצול בין המסלול הקצר למסלול הארוך

מהכפר נפנה לכיוון צפון-מזרח בשביל האדום ולאחר כ-15 דקות הליכה נגיע לפיצול שבילים אדום-שחור:

למסלול הקצר המשיכו בפיצול השבילים בסימון האדום מטה ישירות למפל יהודיה ולבריכה – הירידה איננה ארוכה. בתחילתה היא מתונה ולאחר מכן הופכת למעט תלולה, לכן רדו בזהירות. לקראת סוף הירידה קיימות מדרגות סלע נוחות לירידה. העלייה בחזרה מהמפל היא באותו מסלול (והיא גם הדרך בחזרה מהמסלול הארוך).

למסלול הארוך המשיכו בפיצול השבילים בסימון השחור לעבר נחל יהודיה עליון. מכאן תמשיכו בהליכה קצרה לאורך המצוק (כ-12 דקות), עד לנקודה שבה יורדים מהמצוק לאפיק הנחל – במקום תראו שלט: "לתחילת המסלול". במהלך הירידה לאפיק הנחל תפגשו מספר עצים שבצילם תוכלו בהם לנוח ולשתות מים לאחר ההליכה החשופה לשמש על המצוק. המשיכו מטה בזהירות, עד הכניסה למי הנחל.

 • שימו לב: מטרים ספורים לפני הכניסה למי הנחל תבחינו בשלט שמפנה אל "מעקף משרד חינוך" – שביל המאפשר לעקוף את החלק של ההליכה בתוך הנחל, עבור ילדים מתחת לגיל 10, שהמים עשויים להיות גבוהים להם מדי (וכמובן עבור כל מי שמעדיף להמנע מהליכה במים).

המסלול הארוך: הליכה רטובה באפיק הנחל

נחל יהודיה, בדומה לנחל זוויתן, מתחתר אף הוא בסלעי הבזלת השחורים, עדות להתפרצויות הגעשיות שיצרו את רמת הגולן. בדומה לשאר הנחלים בשמורה, גם כאן המעבר מאפיק רדוד לעמוק מתרחשת בבת אחת. מרגע שנכנסתם למים הצוננים, יוליך אתכם הסימון השחור לאורך 200 מטרים. אל תמהרו, המסלול חלק מאוד. בהמשך תצאו מאפיק הנחל לגדת הנחל הימנית (המערבית), ותמשיכו בה עד שתגיעו לבריכות הראשונות, שבהן תוכלו לטבול (על אחריותכם בלבד). מכאן ממשיך השביל לאורך הגדה עד פיצול שבילים שחור-אדום. כאן מתחברים למעשה לאותו סימון אדום שממנו התפצלתם בתחילת המסלול, ויורדים איתו עד מפל יהודיה.

מפל יהודיה

מפל נחל יהודיה נופל מגובה של כעשרים מטר לתוך בריכה טבעית הנמצאת בקניון. השהייה במקום היא חוויה בפני עצמה וניתן לשחות בבריכה המוקפת בשיחי הרדוף, עצי ערבה ועצי תאנה. מכיוון צפון-מזרח נופל המפל ואילו הנחל ממשיך לזרום לכיוון דרום-מערב. זכרו כי הקפיצה לבריכה אסורה ומסוכנת.

לאחר מנוחה על שפת הבריכה תוכלו לחזור מעלה אל הרמה בסימון האדום (טיפה מאתגר אבל לא ארוך מאוד), ומשם דרך חורבת יהודיה בחזרה לחניון. הקפידו לאסוף את האשפה ולקחת אותה איתכם בחזרה. 

רגע לפני הסוף – מילים עם משמעות: בדרך חזרה לחניון, קחו לכם דקה לקרוא את הקטע המקסים שלמטה, שכתב עמוס קינן על רמת הגולן. עכשיו, אחרי שחוויתם זאת בעצמכם, המילים בהחלט יתכתבו עם הנוף וההרגשה.

הגולן | עמוס קינן
הגולן שונה. הוא יותר קודר, יותר פראי, יותר הירואי מכל חבל ארץ אחר במקומותינו. סלע הבזלת השחור מייחד אותו. בית הכנסת וחומה לבנה. גם הירוק העז וצבעי הפריחה המרהיבים עם השחור, שונים, מפחדים...

בגולן צריך ללכת, מי שאינו הולך בו, אינו רואה אותו. הגולן הוא מקום שאפשר לעבור בו במכונית ולא לדעת שהוא קיים. מי שרוצה לראות אותו, אין לו ברירה אלא לקחת תרמיל על שכם ולרדת. לרדת מהכביש, כמובן. אתה הולך על הרמה החשופה ואינך מנחש שבעוד כמה רגעים תיפול אל נקיק עמוק ותשמע את שאון המים היורדים במפלי ענק. הנשר שמתחתיך מתרומם, אומר לך שאתה נמצא בעצם על שפת מצוק...

אתה מהלך בתוך סבך צפוף של הרדופים ועצי ערבה וריח משכר של נענע באוויר. המים שוצפים על פני הסלע, אם אתה רוצה לראות את הכוח שיש במים – כאן הוא! הקירות העתיקים הזקופים והמפלים שלרגליהם בריכות. ועל הבריכות עלי תאנה צפופים – מה ישווה לזה?! קח תרמיל ורד אל הפלג, השתרע בנחת בצל, אבל- קרוב אל המים, וקרוב אל שאונם, אין כמוהם לנסוך שלווה. לשכב על הגב ולהביט אל השמיים. אחכ לעצום את העיניים – ולהאזין. רק להאזין.


המסלול עודכן באדיבות מדריך הטיולים עומר זיו | לפרטים נוספים על המדריך »